Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alternatywne metody osadzania puszek elektrycznych - bez użycia gipsu i pianki

yanenkovalik 24 Jan 2022 20:19 5139 84
    Mierzejewski46
    Level 37  
    Łukasz-O wrote:
    Obsadzam na klej do styropianu.
    Też dobrze. Piankę mam zawsze pod ręką.
    zybex
    Helpful for users
    bratHanki wrote:
    proponuje dociąć kawałek okrąglaka o średnicy zbliżonej do 60 mm i o takiej długości aby oparł się o ścianę a puszka licowała z tynkiem . Puszka jest przyjkręcona wkrętami do elementu drewna a całość osadzona na pianę.

To drewno nie jest mocowane jakimś wkrętem a jedynie pianą razem z puszką?

Łukasz-O wrote:
    Obsadzam na klej do styropianu.

Klej ten sam co zatapiamy siatkę?
    Ktoś_tam
    Level 36  
    zybex wrote:
    Podepnę się do tematu i zapytam jak osadzić puszkę pod gniazdo podtynkowe na gotowej elewacji. Dom ocieplony styropianem 15 cm i struktura też położona. Gniazdo ma mocno zamykaną klapkę i ów montaż puszki powinien być solidny.

Czy IP tego gniazda jest wystarczające aby montować je na zewnątrz w puszce? Klapka klapką, ale czy deszcz nie napada do puszki?
    Mierzejewski46
    Level 37  
    Pewnie gdzieś pod zadaszeniem.,
    kkas12
    Level 43  
    zybex wrote:
    jak osadzić puszkę pod gniazdo podtynkowe na gotowej elewacji. Dom ocieplony styropianem 15 cm i struktura też położona. Gniazdo ma mocno zamykaną klapkę i ów montaż puszki powinien być solidny.
    Raczej na pewno nie stosowałbym gniazda p/t na elewacji. W tym prypadku IP 65 wskazane.
    Tu masz pewien wybór Link
    A jak montować?
    Wycinasz utwór w styropianie na głębokość puszki, wypełniasz klejem i długimi wkrętami kotwisz gniazdo do podłoża.

Kiedyś montowałem gniazdo posiadające maskownicę kryjącą ubytki tynku a ponadto było tak skonstruowane iż pozwalało na zamkniecie klapki z włożoną wtyczką, ale nijak nie mogę sobie przypomnieć producenta.
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    kkas12 wrote:

Kiedyś montowałem gniazdo posiadające maskownicę kryjącą ubytki tynku a ponadto było tak skonstruowane iż pozwalało na zamkniecie klapki z włożoną wtyczką, ale nijak nie mogę sobie przypomnieć producenta.

Jest w linku który podałeś tylko nieco niżej:
    Link

zybex wrote:
    Klej ten sam co zatapiamy siatkę?

Nie zawsze klej do zatapiania siatki jest klejem do styropianu.
    bratHanki
    Level 35  
    zybex wrote:
    bratHanki wrote:
    proponuje dociąć kawałek okrąglaka o średnicy zbliżonej do 60 mm i o takiej długości aby oparł się o ścianę a puszka licowała z tynkiem . Puszka jest przyjkręcona wkrętami do elementu drewna a całość osadzona na pianę.

To drewno nie jest mocowane jakimś wkrętem a jedynie pianą razem z puszką?

Nie trzeba mocować do ściany bo piana jest wystarczająco mocna aby na długości 15 cm stabilnie wkleić całość. Drzwi z futryną też się mocno trzymają i bez kotwienia ale kotwy są po to aby ktoś nam nie otworzył mieszkania widelcem. Podparcie klockiem z drewna ma o tyle sens, że wtykając wtyczkę należy użyć o wiele większej siły niż przy jej wyciąganiu. Samo wklejenie na klej też może być ale po kilkunastu, kilkudziesięciu razach, styropian skruszy się na granicy kleju i wszystko zacznie się ruszać.
    bratHanki
    Level 35  
    W każdej regule bywają wyjątki. Ruchome gniazda widuję u wielu właścicieli trawników . Podobnie jest z kranami służącymi do podlewania tych trawników.
    zybex
    Helpful for users
    Ktoś_tam wrote:

Czy IP tego gniazda jest wystarczające aby montować je na zewnątrz w puszce? Klapka klapką, ale czy deszcz nie napada do puszki?

Po pierwsze gniazdo ma być pod dużą wiatą, gdzie nie pada deszcz. Po drugie gniazdo jest hermetyczne IP55 (Legrand). Przytoczę fragment komentarza jednego z klientów: " Trzeba solidnie zamontować, żeby nie wyrwać przy otwieraniu, bo klapka ma mocny zatrzask. Odnosi się wrażenie, że jest wyższej klasy niż IP55. Wysokiej jakości uszczelki. Rzadko zdarza się tak dobry produkt. Warte swojej ceny."
    kkas12
    Level 43  
    zybex wrote:
    Odnosi się wrażenie, że jest wyższej klasy niż IP55.
    Kolejny "oceniacz" a raczej klakier co wrażenie
    odnosi. Laboratoria badają produkt a on i tak wie lepiej.
    Internet jest pełen takich "oceniaczy".

Obok gniazdo w elewacji na zadaszonym tarasie. Alternatywne metody osadzania puszek elektrycznych - bez użycia gipsu i pianki

Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

zybex wrote:
    Trzeba solidnie zamontować...
    A które gniazda solidnego montażu niewymagają???
    Ktoś_tam
    Level 36  
    zybex wrote:
    jak osadzić puszkę pod gniazdo podtynkowe na gotowej elewacji. Dom ocieplony styropianem 15 cm i struktura też położona. Gniazdo ma mocno zamykaną klapkę i ów montaż puszki powinien być solidny.

Zaproponowane przez ciebie gniazdo ma uszczelki które przylegają do ściany, tak że IP55 może być realne, ale napewno nie na tynku strukturalnym, tu uszczelki nie dadzą rady uszczelnić :(

Alternatywne metody osadzania puszek elektrycznych - bez użycia gipsu i pianki Alternatywne metody osadzania puszek elektrycznych - bez użycia gipsu i pianki
    zybex
    Helpful for users
    Dodam, że klapka otwiera się bardzo ciężko, bo ma zatrzaski. Nie dawałem rady otworzyć. Dopiero małżonce się udało.
    Ktoś_tam
    Level 36  
    zybex wrote:
    Dodam, że klapka otwiera się bardzo ciężko, bo ma zatrzaski. Nie dawałem rady otworzyć. Dopiero małżonce się udało.

Co ty się tej klapki uczepiłeś? IP 55 jest spełnione gdy to gniazdo jest poprawnie zamontowane na odpowiedniej ścianie. Tynk strukturalny nie zapewni gładkosci a co za tym idzie szczelności dla IP 55.
    IP55 nie jest tylko wtedy gdy klapka jest z zatrzaskiem. Dotyczy ona gniazda z przodu i z tyłu czyli całego.
    Jak chcesz mieć gniazdo na swojej ścianie z IP55 to kup gniazdo natynkowe, wtedy przy prawidłowym montażu zapewnisz mu IP55.
    Mierzejewski46
    Level 37  
    Pod chmurką tylko z daszkiem. Albo, po montażu, o silikonować dokładnie i przewód wprowadzony od spodu.
    Łukasz-O
    Nie wariujmy.
    @zybex napisał, że gniazdo jest pod wiatą i nie będzie na nie padał deszcz.
    Zwykłe gniazdo z klapką wystarczy. Nieszczelności pomiędzy gniazdem, a tynkiem strukturalnym można uszczelnić silikonem w kolorze tynku.
    Mierzejewski46
    Level 37  
    Łukasz-O wrote:
    Nie wariujmy.
    @zybex napisał, że gniazdo jest pod wiatą i nie będzie na nie padał deszcz.
    Zwykłe gniazdo z klapką wystarczy. Nieszczelności pomiędzy gniazdem, a tynkiem strukturalnym można uszczelnić silikonem w kolorze tynku.

Oczywiście. Zresztą deszczówka nie jest tak groźna dla elektryki. Tym samym trzeba by było wszystkie linie napowietrzne przystosować do IP.
    Ktoś_tam
    Level 36  
    Mierzejewski46 wrote:
    Pod chmurką tylko z daszkiem. Albo, po montażu, o silikonować dokładnie i przewód wprowadzony od spodu.

W jakim celu silikon? Czy nie ma w handlu gniazd z wysokim IP? A silikon to jaki ma być, co on ma dać? Dziadostwo to możesz u siebie robić ale nie rozpowszechniaj swoich dziadowskich rozwiązań.
    Zgodzę się z tobą, najbardziej bezpieczne gniazda to te pod dachem.
    Osobiście miałbym opór montować gniazdo na ścianie które nie jest osłonięte od deszczu, albo do którego jest dostęp stojąc w kałuży.
    Łukasz-O
    Ktoś_tam wrote:

Osobiście miałbym opór montować gniazdo na ścianie które nie jest osłonięte od deszczu, albo do którego jest dostęp stojąc w kałuży.

Ja też ale nie o taką ścianę teraz chodzi.

Quote:
    Po pierwsze gniazdo ma być pod dużą wiatą, gdzie nie pada deszcz.
    zybex
    Helpful for users
    To gniazdo Legrand jest już kupione i mam je po prostu za kilka dni zamontować (na wyjeździe). Muszę zatem wziąć ze sobą co trzeba. Najgorsze jest to, ze ten klej do styropianu długo schnie i nie wiem czy zdołam je w jeden dzień założyć. Gniazdo nie ma zacisków śrubowych do przewodów a jakieś "szybkozłączki". Wystarczy wcisnąć odizolowany kabel (13 mm) i będzie trzymać.

kkas12 wrote:

zybex wrote:
    Trzeba solidnie zamontować...
    A które gniazda solidnego montażu niewymagają???

To nie ja napisałem, a przytoczyłem opinię klienta.
    Ktoś_tam
    Level 36  
    Łukasz-O wrote:
    Ktoś_tam wrote:

Ja też ale nie o taką ścianę teraz chodzi.

Quote:
    Po pierwsze gniazdo ma być pod dużą wiatą, gdzie nie pada deszcz.

Temat trochę się rozmył, już kolejna osoba pyta, tym razem o mocno innej lokalizacji.
    qropatwa wrote:
    A polecicie jakieś gniazdo, które można zamontować "pod chmurką" ?