Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin

ArturAVS 29 Jan 2022 12:32 4377 34
 • Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin
  Z racji tego iż szwagra czarownica (kobieta znaczy się :D) była niezbyt zadowolona z efektów jakie daje lampa podarowana jej przez wyżej wymienionego, to lampa trafiła do mnie w celu drobnej modyfikacji... Lampa czy inaczej kula plazmowa to wynalazek Nikoli Tesli, kula w zasadzie oprócz generowania efektów wizualnych nie ma praktycznego zastosowania za to w ładny sposób pewne zjawiska fizyczne związane z jonizacją gazów. Lampa swą budową przypomina zwykłą żarówkę jednak pozbawioną żarnika (włókna wolframowego), za to ma jedną centralną kulistą elektrodę. Wewnątrz jest gaz lub mieszanina gazów szlachetnych pod obniżonym ciśnieniem co ułatwia jonizację i "zapłon" lampy. Do zasilania lampy służy generator wysokiego napięcia przemiennego pracujący z częstotliwością kilkunastu-kilkudziesięciu kHz zapewniający zależnie od wielkości lampy napięcie kilku-kilkunastu i więcej kV. Gaz (lub mieszanina gazów) po dostarczeniu energii zostaje zjonizowany co generuje pasemka plazmy, ruch tych pasemek ku górze jest wywoływany dzięki mniejszej gęstości wyładowania jonizującego oraz temperaturą plazmy. Podobny efekt możemy uzyskać wykorzystując tradycyjną żarówkę zasilając ją z generatora wysokiego napięcia jednak ze względu na inny skład gazu wypełniającego bańkę lampy efekty są dużo słabsze. Modyfikacja lampy miała polegać na wyrzuceniu generatora melodii oraz ewentualne przerobienia zasilania na bateryjne (ogniwa 18650). Przyjrzyjmy się zatem konstrukcji lampy :D.

  Wysokość całkowita ~20cm, średnica bańki ~10cm

  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin


  Lewy włącznik włącza całość a prawy melodyjkę

  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin  We wnętrzu obudowy hula wiatr :D

  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin


  Po stronie druku nie ma żadnych elementów


  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin
  Jako że elektronika lampy bardzo mnie zaskoczyła swą ubogą budową postanowiłem przerysować schemat zasilacza WN. Już na pierwszy rzut oka nabrałem podejrzeń że całość jest zasilana bezpośrednio z sieci co potwierdziło się po narysowaniu schematu.


  Schemat

  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin  Napięcie kondensatora filtrującego za mostkiem sugerowało że do zasilania potrzeba około 40V. Z tym przekonaniem podłączyłem zewnętrzne zasilanie z dwóch szeregowo połączonych zasilaczy laboratoryjnych (30V i 20V) jednak przetwornica nie startowała. Tu pomogło dołączenie równolegle do rezystora 43kΩ dzielnika polaryzującego bramkę tranzystora rezystora 10kΩ. Przetwornica zaczęła pracować pobierając bez obciążenia około 70mA przy 30V zasilania. Wysokie napięcie (na podstawie długości łuku) szacuję na jakieś 10-12kV przy długości łuku około 8mm (do palca :D). Po obciążeniu kulą pobierany prąd wzrósł do około 200mA i zmieniał się w zależności od tego czy i w ilu miejscach dotykałem kuli dłonią. Przebieg na drenie tranzystora również nieco zmieniał kształt w zależności od obciążenia, częstotliwość pracy to około 30kHz która również zmieniała się pod wpływem dotyku (obciążenia);

  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin


  Niestety nie udało mi się zejść do na tyle niskiego napięcia zasilania aby wykorzystać dwa szeregowo połączone ogniwa 18650. Trzeba zrobić nową przetwornicę niestety. Kolejną nieco psującą wygląd rzeczą jest umieszczenie tuż pod bańką zielonej lampy neonowej w kształcie pierścienia co skutecznie psuje efekt. Poniżej realne foto podczas pracy;  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin


  Widać świecący na zielono pierścień neonowy. Tak wygląda w rzeczywistości (w lampie jest pod przeźroczystą osłoną);  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin


  Położony na zasiloną lampę również świeci :D;


  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin


  Tymczasowo zmuszony jestem zostawić lampę na zasilaniu z zasilacza 24VDC, mimo różnych modyfikacji nie udało mi się zejść z napięciem zasilania poniżej około 9V zachowując sensowny efekt oraz pobór prądu. Powinienem mieć w "przydasiach" kilka transformatorów WN (a w zasadzie kompletnych przetwornic) pochodzących z demontażu kserokopiarek które ze względy na małe wymiary mogą nadać się do zasilania kuli. W oryginalnej przetwornicy transformator jest zalany żywicą co uniemożliwia dostęp do rdzenia i modyfikację uzwojenia (nawet kilka zwojów obok pomogłoby obniżyć napięcie zasilające). Być może uda mi się zaadoptować jedną z takich przetwornic;


  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin


  Kupiłem jakiś czas temu kilka sztuk tych przetwornic ze względu na transformatory które wykorzystuję w innych urządzeniach (generacja iskry do zapłonu) i spisują się całkiem przyzwoicie po zalaniu żywicą epoksydową. Zagadką pozostaje zachowanie przy pracy ciągłej i pobór prądu z ogniw. Praca lampy plazmowej (kuli) może wywoływać zakłócenia w sprzęcie elektronicznym, w moim przypadku powodowała zawieszanie leżącej obok klawiatury, a przy inicjacji wyładowania (do palca czy wkrętaka) głupiał wyświetlacz zasilacza oraz telefon. Sama kula poza zastosowaniem czysto dekoracyjnym nie pełni żadnych pożytecznych funkcji. Ale ładnie wygląda :D.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Offline 
  Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
  Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, nietypowe urządzenia
  ArturAVS wrote 19329 posts with rating 5065, helped 1789 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
 • #3
  zgierzman
  Level 31  
  Mam podobne cudo podniesione z elektrośmieci. Zasilanie 4 x AAA lub zasilacz 5 V (w komplecie kabel USB).
  Średnica kuli 80 mm

  Jeden element czynny z oznaczeniem D882., więc zapewne 2SD882, do tego dwa rezystory i trzy kondensatory - w tym jeden elektrolityczny.
  Pobór prądu 230 mA @ 5 V, co daje o rząd wielkości mniejszy pobór mocy (u Ciebie, jak piszesz, 200 mA @ 40 V), więc i efekt nie jest tak spektakularny.

  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin

  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin

  Kula plazmowa - do pracy gotowa, lampa z Chin
 • #4
  Anonymous
  Level 1  
 • #5
  rosomak19
  Level 22  
  Gdzie można zdobyć samą kulę (z gazem oczywiście) o średnicy około 30 cm ?
 • #6
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  rosomak19 wrote:
  Gdzie można zdobyć samą kulę (z gazem oczywiście) o średnicy około 30 cm ?

  Dobre pytanie, kiedyś szukałem i nic nie znalazłem. Chyba że kupić gotową lampę dla samej bańki.
 • #7
  IPX4
  Level 13  
  Jedyną sensowną rzeczą którą Kolega wykonał to schemat układu tej kuli, reszta modyfikacji jak dla mnie bezsensowna. Skoro chciał kolega zasilić tą lampę z 2 akumulatorków 18650 to należało zakupić taką przetwornicę na Allegro - 8230529926 lub wykonać ją samemu, dodatkowo wstawić moduł ładowania dla akumulatorów 18650.
 • #8
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  IPX4 wrote:
  reszta modyfikacji jak dla mnie bezsensowna

  Nie zrozumiałeś sensu podjętych prób modyfikacji.
  IPX4 wrote:
  Skoro chciał kolega zasilić tą lampę z 2 akumulatorków 18650 to należało zakupić taką przetwornicę na Allegro - 8230529926 lub wykonać ją samemu, dodatkowo wstawić moduł ładowania dla akumulatorów 18650.

  Jak pisałem, czarownica zażyczyła sobie aby lampa miała zasilanie bateryjne oraz aby pozbyć się zielonego neonu. Koszt zakupu tej przetwornicy jest bliski cenie tej lampy więc żadnego sensu nie ma.
  Zwykle wykorzystuję to co mam na warsztacie więc inwestycja w dodatkową przetwornicę nie ma sensu, tym bardziej że to dla "czarownicy" i tu uprzedzę, nie obraża się na takie jej nazywanie w moim wykonaniu. Nie ma w tym nic obraźliwego i ona (czarownica znaczy się) to akceptuje. Owszem, mógłbym wykonać przetwornicę sam tylko niestety nie dam rady zrobić/wykonać tego jedną sprawną ręką. A że gdzieś w "przydasiach" krążą mi trafka od xero (bez prostowników HV) to jak znajdę wtedy zbuduję nowe zasilanie.
 • #9
  IPX4
  Level 13  
  Dobrze zrozumiałem, co do odłączenia nie potrzebnych efektów wizualnych i dźwiękowych nic nie mam tylko do budowania innego układu WN skoro lampa takowy posiadała. Skoro klientka chciała aby układ działał na akumulator to niech chwyci się za portfel i płaci.
 • #10
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  IPX4 wrote:
  to niech chwyci się za portfel i płaci.

  Nie masz żadnej rodziny której coś robi się za prawie darmo?
 • #11
  Urgon
  Level 38  
  AVE...

  Mam podobną w stylu lampę plazmową, kupioną dobre 20 lat temu. Ma najpewniej identyczny układ generatora WN. Zaletą, a za razem wadą tych przetwornic jest to, że częstotliwość pracy dostosowuje się do warunków pracy i parametrów transformatora. W przypadku mojej lampy to oznacza piszczenie przetwornicy pod obciążeniem - jak się dotknie bańki palcem. Jest to trochę denerwujące.

  Co do zasilania bateryjnego, to albo dodać przetwornicę podnoszącą napięcie z ogniw do choćby 100V (ja bym zrobił przetwornicę RCC), albo zbudować nową przetwornicę WN wraz z transformatorem. Przy tej drugiej opcji ja bym się zwrócił do firmy nawijającej transformatory impulsowe, by stosowny sporządziła - niewiele osób ma możliwość i cierpliwość by nawinąć kilka(-naście) tysięcy zwojów drutem 0,05-0,1mm, zalać gotowy transformator żywicą i trzymać go pod próżnią, by "odbąbelkować zalewę". Tylko czy jest sens inwestować kilka stówek w transformator do zabawki za kilkadziesiąt złotych?
 • #12
  Anonymous
  Level 1  
 • #13
  Jarzabek666
  Level 38  
  zgierzman wrote:
  Mam podobne cudo podniesione z elektrośmieci. Zasilanie 4 x AAA lub zasilacz 5 V (w komplecie kabel USB).
  Średnica kuli 80 mm  W biedronce takie kule były...

  sphere kula plazmowa usb model pn-01
 • #14
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Można rzec „Dobra zmiana” z tym zasilaniem. Miałem coś podobnego, ale na 9V, było chyba za drogie na masową produkcję.
 • #16
  Arek_v1
  Level 14  
  alt11 wrote:
  rosomak19 wrote:
  Gdzie można zdobyć samą kulę (z gazem oczywiście) o średnicy około 30 cm ?


  Można spróbować kupić laboratoryjną kolbę kulista np. 6000ml i samemu, ew. poprosić kogoś żeby wypełnił argonem - wymiar niewiele mniejszy 21cm, tylko jaki generator do tego?

  Byłoby taniej kupić całą lampę z chin :/
 • #17
  alt11
  Level 12  
  Arek_v1 wrote:
  alt11 wrote:
  rosomak19 wrote:
  Gdzie można zdobyć samą kulę (z gazem oczywiście) o średnicy około 30 cm ?


  Można spróbować kupić laboratoryjną kolbę kulista np. 6000ml i samemu, ew. poprosić kogoś żeby wypełnił argonem - wymiar niewiele mniejszy 21cm, tylko jaki generator do tego?

  Byłoby taniej kupić całą lampę z chin :/


  Jeszcze jeden pomysł mi wpadł do głowy - może wykorzystać balon na wino - tu już średnice są zadowalające i cena nie taka wielka.... :)
 • #18
  SlawekKedra
  Level 43  
  Ani balon na wino ani kolba się nie nadają ponieważ oprócz wypełnienia gazem trzeba byłoby jeszcze wtopić do wewnątrz zaślepioną rurkę szklaną przeznaczoną na elektrodę W/N. Wątpię że ktoś w Polsce podejmie się takiego zadania za cenę niższą niż lampa z Chin.
 • #19
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  SlawekKedra wrote:
  Wątpię że ktoś w Polsce podejmie się takiego zadania za cenę niższą niż lampa z Chin.

  Bez przesady, szkło laboratoryjne (sodowe oraz inne) jest bardzo łatwo obrabialne cieplnie i ryzyko pęknięcia podczas stygnięcia jest małe. Daje się łatwo łączyć czy zatapiać, kiedyś bawiłem się w to z pomocą zwykłego palnika propan-butan/powietrze. Było to grubo ponad ćwierć wieku temu, może nasz forumowy specjalista od lamp @AlekZ coś w tym względzie podpowie?
 • #20
  SlawekKedra
  Level 43  
  Szkło może jest i tanie ale obróbka tego szkła i napełnienie gazem już nie koniecznie.
 • #22
  Olkus
  Level 31  
  Kula może nie jest przydatna ani funkcjonalna, ale efekt jest naprawdę super :D
  Co do zasilania- można kupić małą przetwornicę step-up, są tanie : https://allegro.pl/oferta/przetwornica-dc-step-up-xl6009-zam-lm2577-arduino-11282472523 , myślę że powinna dać rady, a 7zł to nie majątek...
  Albo zrobić jakąś małą przetwornicę samowzbudną.

  Pozdrawiam,
  A.
 • #23
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  SlawekKedra wrote:
  Szkło może jest i tanie ale obróbka tego szkła i napełnienie gazem już nie koniecznie.

  Dla amatora robiącego pierwszy raz w życiu coś takiego jak najbardziej, sam kilka wiaderek szkła potłukłem czy to przez nieuwagę czy niewłaściwe zatopienie/połączenie. Co do napełnienia gazem... Choć tu nie jest wymagana sterylna czystość jak w przypadku typowych lamp próżniowych (typowa kula plazmowa ma wewnątrz ciśnienie około 1/10 atmosferycznego) to na pewno wystąpiłyby problemy ze zdobyciem gazów szlachetnych oraz uzyskaniem odpowiednich proporcji. Największą kulę plazmową widziałem będąc w Norwegii ponad 20 lat temu, nie dałem rady jej objąć ramionami :D. Efekt wręcz powalający. Zasilaczem był transformator anodowy od jakiegoś sprzętu RTG pozbawiony prostownika WN, sterowanie na lampach 6P45S a czas pracy ograniczony do kilku minut ze względu na silne nagrzewanie rdzenia transformatora (oryginalnie pracował z sieci 50Hz a tu został zmuszony do około 20kHz).
 • #24
  SlawekKedra
  Level 43  
  Taką wielką pewnie byłby jakiś sens zrobić gdyż w Chinach takich nie ma.
 • #25
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Wierz mi, efekt niesamowity.
 • #26
  SlawekKedra
  Level 43  
  Nie widziałem takiej wielkiej ale oczywiście wierzę że robi wielkie wrażenie.
 • #27
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  ArturAVS wrote:
  [...] może nasz forumowy specjalista od lamp @AlekZ coś w tym względzie podpowie?


  Cóż mogę podpowiedzieć? Zbyt duża kula będzie trochę niebezpieczna, ze względu na ryzyko implozji. Nie wiem, jakie ciśnienie gazu jest w środku, ale będzie pewno co najwyżej kilkadziesiąt Tr.
 • #28
  SlawekKedra
  Level 43  
  AlekZ wrote:
  Cóż mogę podpowiedzieć?

  Podpowiedz za ile zrobiłbyś taką kulę;) Wiemy że potrafiłbyś.
 • #29
  szeryf3
  Level 26  
  @SlawekKedra jak w przyszłości skonstruujecie taką lampe to mam nadzieję, że się nią pochwalicie.
 • #30
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  AlekZ wrote:
  Zbyt duża kula będzie trochę niebezpieczna, ze względu na ryzyko implozji.

  A właśnie, zapomniałem o ryzyku implozji co tu przy większych rozmiarach bańki mogłoby to być problemem. Z drugiej strony nie jest (chyba) potrzebna wysoka próżnia ale przed napełnieniem mieszaniną gazów szlachetnych i tak trzeba próżnię zrobić.