Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Adler INMIG-202 pali tranzystory

marik_te 29 Jan 2022 20:05 273 4
    marik_te
    Level 22  
    Trafiła do mnie spawarka od znajomego celem próby odratowania. Jest to migomat Adler INMIG-202. Spawarka miała spalone dwa tranzystory. Po wymianie i odpaleniu przez żarówkę wszystko zagrało. Pozwoliłem ją chwilę potrzymać na jałowym i przy okazji sprawdziłem czy przy strzale daje napięcie na wyjściu i wysuwa drut. Wszystko działało po kilku sprawdzeniach. Stwierdziłem że czas sprawdzić pod małym obciążeniem. Dałem około 2-3 omowy drut oporowy i po 3-4 wciśnięciu guzika na kablu ponownie nastąpiło przebicie tranzystorów. Cały czas była odpalana przez żarówkę.
    Pytanie gdzie szukać przyczyny ponownego uszkodzenia mimo minimalnego obciążenia.
    SQ5AZP
    Level 29  
    Ewidentnie uszkodzony jest układ sterowania tranzystorów. Jaki masz układ końcówki?Mostek H? Półmostek? Dual-forward?
    marik_te
    Level 22  
    Końcówka jest w H. Zasilana transformatorem. Dzisiaj wymontowałem uszkodzone tranzystory i okazalo sie że po chwili przestała działać przetwornica zasilająca. Daje ona 3 różne napięcia. Po stronie wtórnej nie ma zwarcia.
    Może to niestabilne zasilanie wykończyło tranzystory końcowe.
    Ciekam jestem czy gdzieś jest schemat od podobnego modelu. Jest tu sporo połączeń pod radiatorami, a i one same stanowią połączenia.

Zauważyłem że jak odłącze zasilanie i napięcie na kondensatorach spadnie do poziomu około 120V to przetwornica na chwilę normalnie się uruchamia. I włącza się całe sterowanie. Ale przy większym napięciu próbkuje i dymi się z rezystorów zasilających układ sterowania przetwornicy.
    SQ5AZP
    Level 29  
    Raczej wybicie w kosmos napięcia zasilania 24V. Idzie ono bezpośrednio z przetwornicy zasilacza lokalnego na elementy układu. Niższe napięcia są otrzymywane za pomocą stabilizatorów trójkońcówkowych. Z tego co piszesz wynika że nie działa przekaźnik/stycznik soft-startu. Sprawdź na płytce gdzie jest filtr główny.
    marik_te
    Level 22  
    Spawarkę udało się naprawić. Ale od początku. Odnośnie braku startu przetwornicy zasilającej, to okazał się jakiś szalejący elektrolit. Z samym inwerterem było ciekawiej. Stwierdziłem, że odpale ją bez tych dwóch tranzystorów. Dodam iż uszkadzały się strona górna i dolna jednej gałęzi. Spawarka ruszyła i jakie było moje zaskoczenie gdy okazało się że daje napięcie na wyjściu bez tranzystorów na połowie mostka . Zacząłem drążyć temat i zauważyłem przeskakujące iskry na rezystorach pomiędzy bramką a transformatorem sterującym. I myślę jak to możliwe jak przecież nie ma tranzystora i bramka przecież wisi w powietrzu. Przyczyną tego całego zamętu było zwarcie na płycie pomiędzy bramką a kolektorem górnego tranzystora, ale było to zwarcie o rezystancji około 2,5kOhma. Dlatego wcześniej go nie odkryłem na niskich zakresach. A wszystko to z jakiś opiłków zaciągniętych przez wentylator do środka, które wżarły się w płytę.
    Dziękuję na pomoc. Lecz tu okazała się dość ciekawa przyczyna.