Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sie oblicza moc muzyczną kloumn ?

04 Lis 2005 23:25 3882 8
 • Poziom 10  
  Witam... Mam pytanie co to jest moc nuzyczna i jak sie ją oblicza?
 • Poziom 20  
  sprawdzasz, dla jakiej czestotliwosci i jakiej mocy upala ci sie dany glosnik, odejmujesz od tej mocy okolo 10% i masz moc muzyczna. A tak szczerze to glupie pytanie. Po co ci to?
 • Poziom 17  
  kondensator napisał:
  A tak szczerze to glupie pytanie. Po co ci to?

  Jak to głupie pytanie? Niewiesz po co jest forum ?? Ano forum jest do zadawania pytań, i jeśli Ci to nie pasuje to nie odpowiadaj i nie rób łaski koledze który się pytał...
 • Poziom 15  
  Moc muzyczna to radosna twórczość jeszcze bardziej radosnych producentów, u któruch nie uświadczysz nawet wiarygodnej mocy rms. Wystarczy popatrzeć na wykres spl dla poszczególnych częstotliwości(jeżeli taki znajdziemy) aby przekonać się, ile trzeba "wsadzić" i ile można "wyciągnąć" z głośnika. Moc muzyczna kolumny, to jakość głośników i jakość obudowy, czyli spl 1w/1m dla konkretnej częstotliwości.
 • Poziom 20  
  Glupie pytanie mialem na mysli dlatego, ze mocy muzycznej glosnika nie obliczysz dokladnie w domowych warunkach. Musialbys spalic kilka glosniczkow, zeby w miare dokladnie to okreslic. Czasmi wyliczenia matematyczne moga sie wiele roznic od rzeczywistosci, tym bardziej w tanich produkcjach.
 • Poziom 12  
  kaman44 napisał:
  Moc muzyczna to radosna twórczość jeszcze bardziej radosnych producentów, u któruch nie uświadczysz nawet wiarygodnej mocy rms.


  Amen.
  To jest wyssany z palca i nic nie wnoszący argument.
  Parametr ten (w/g tego co czytałem) jest podawany na bazie testu polegającego na wpakowaniu do "paczki" sygnału (muzyki) o takiej mocy którą tylko owa paczka (głośnik???) jest w stanie wytrzymać prądowo (nie spalić się i nie wypluć membrany). Nikt z podających ten parametr nie opisuje jaka muzyka jest przewidziana do testu oraz jakie zniekształcenia testowana paczka z siebie wypluwa... jak również czy głośnik był do testu zamontowany w obudowie, a jeśli tak - to o jakich parametrach.

  Poza tym dobre szanujące się firmy podają od kilku lat moc maksymalną w/g standartów AES (Acoustic Engeenering Society). Jest to zunifikowany i najbardziej wiarygodny test.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  Hej!
  Podaje definiecje mocy muzycznej.
  Moc muzyczna (impulsowa) - W celu uchwycenia dopuszczalnej wartosci mocy dla obciażeń o charakterze impulsowym odpowiadjacym mowie lub muzyce, należy zestaw głośnikowy zasilić impulsem krótkotrwałym przebiegiem sinusoidalnym o czasie trwania 1 sek i czestotliwości 30-250Hz. Jako moc muzyczna przyjmuje sie tę wartość przy której nie występuje jeszcze dobijanie cewki lub membrany, bądź inne słyszalne zniekształcenia dzwięku.

  Jest to główna definicja ale podejrzewam ze nie jedyna;)
  Bo patrząc na wyroby dalekowschodnie to one nawet mocy znamionowej nie wytrzymują przez chwilkę.

 • Spec od akustyki
  Ja również słyszałem o czasie trwania 2sek. W każdym razie, jest to mierzone w postaci sygnału impulsowego, tak żeby nie uszkodzić głośnika.

  Proszę nie pisać bzdur, jeżeli ktoś nie ma pojęcia w temacie

 • Spec od akustyki
  Jeszcze małe posumowanie tematu, które podesłał Radocha

  1. nie oblicza się, a mierzy
  2. nie jest to badanie niszczące
  3. sygnał jest znormalizowany, jest to sygnał szumu białego potraktowany znormalizowanym filtrem (ściślej jednym z 3ech, A, B, AB oddających typowe rozkłady widmowe muzyki (instr. klasyczne), głosu ludzkiego bądź ich zestawienia, różnice między nimi niewielkie) 30Hz/-3dB ; 60 - 150Hz/0dB+-0,2dB ; 250Hz/-3dB potem nachylenie 2,3dB/okt +-0,2dB
  Miektórzy producenci stosują szum różowy cięty od dołu na 37,5Hz 6dB/okt bądź 30Hz;12dB/okt wyniki w zasadzie zbieżne, odchyłki mniejsze od rozrzutów produkcyjnych głośników
  Parametr miedyś niezwykle istotny, bo
  1 RMS też niejednoznaczny, cewka ma różne warunki chłodzenia dla różnych częstotliwiści zasilającej snusoidy
  2 nie słuchamy generatora
  3 odporność mechaniczna głośników często nie współgra z RMS
  Teraz mniej - mamy symulatory, choć bywa że symulacje pozostają jedynie symulacjami, a uczciwie podana moc muz w połaczeniu z zestawieniem innych parametrów potrafi być kubłem zimnej wody (np 250 W treuvox to tak na prawdę stara konstrukcja po "liftingu" marketingowym, kiedyś producent sam oceniał go jako 50 W muz. cont.)
  Kosmiczne często dane to kwestia uczciwości producenta i/bądź importera