Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pytanie o sposób podłączenia odbiorników w instalacji

Lorine69 31 Jan 2022 03:52 360 14
 • #1
  Lorine69
  Level 6  
  Witam, posiadam następujące odbiorniki w instalacji CATV: 1x modem internetowy, 2x dekoder, 4x tv.

  Pytanie w jaki sposób najlepiej je wszystkie podłączyć żeby straty były jak najmniejsze? Do wszystkich urządzeń bezpośrednie kable są już dostępne w rozdzielni (skrzynce).

  Moja propozycja:

  kabel wejściowy - odgałęźnik 1way (tap -> dekoder1; out ->zwrotnica 2xdata/1xrtv) - zwrotnica (data1-> internet; data2->dekoder2; rtv -> rozgałęźnik 4way lub odgałęźnik?) - rozgałęźnik ->4x tv

  Czy powyższy schemat jest sensowny (i zrozumiały?). Wiem, że na forum byli kiedyś fani odgałęźników - czy nadal są one zalecane zamiast rozgałęźników (w kontekście blokowania zakłóceń z sygnału analog tv) czy nie warto tracić tych paru dodatkowych db??
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  Lorine69
  Level 6  
  _cheetah_ wrote:
  Wezwać serwis kablówki.


  dzięki ale na razie potrzebuję opinii a nie płatnego serwisu dlatego pytam tutaj na forum :)

  _cheetah_ wrote:
  Tu nie chodzi tak naprawdę o to, jak sygnał wejściowy do mieszkania podzielić, bo to można zrobić na różne sposoby, ale o to, czy wystarczy poziomu sygnału wejściowego na zrobienie tak dużego podziału. "Czysty" podział na sześć to około 10dB straty na sygnale, a to dużo.


  Połączenie szeregowe na 7 odbiorników na pewno odpada, więc trzeba kombinować kaskadowo. Priorytety są następujące: 1. modem 2. dekodery 3. tv

  _cheetah_ wrote:
  Tak. Choć typy powinny być.


  Typy?

  _cheetah_ wrote:
  TV analogowe do odbioru sygnału analogowego? Jeszcze nadają analog?


  Tak, nadają. Część TV odbiera sygnał cyfrowy poprzez tuner dvb-c, część tylko czysty analog.

  _cheetah_ wrote:
  Przy analogu jedyny pewny sposób uniknięcia zakłóceń to odcięcie kanału zwrotnego filtrem lub odpowiednim gniazdem.


  Kanał zwrotny w schemacie jaki podałem byłby blokowany na zwrotnicy multimedialnej typu tris 307 czy jakie tam teraz są (wyjście rtv). Zagadką są dla mnie możliwe zakłócenia na linii - TV - TV. Jedni piszą że muszą być odgałęźniki (tap) i rezystory (jeśli gniazdo out wolne) a drudzy żeby sobie nie zawracać gitary i dać zwykły rozgałęźnik szeregowy. To drugie kusi ale nie wiem czy jest koszerne.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  Lorine69
  Level 6  
  _cheetah_ wrote:
  Nie w tym rzecz. Sieć operatora kończy się na elementach końcowych instalacji - modem, dekodery, gniada dla TV analogowej. Czyli, jakąkolwiek ingerencję na instalacji robisz przed tymi elementami, to robisz to na własny rachunek i w przypadku wprowadzenia jakichś problemów na sieć operatora, mogą być nieprzyjemne konsekwencje.


  Jasne. Sam nie będę tego przerabiał, może za wyjątkiem analogów bo ich nie ma na umowie więc nikt za nie odpowiada ani nikogo one nie obchodzą, oprócz mnie. Chcę się jednak dokształcić co do całości żeby potem zrozumieć co ewentualnie zaproponuje technik i to omówić.

  _cheetah_ wrote:
  Szansa, że przy takich podziałach starczy sygnałów dla analogów stoi pod znakiem zapytania. Z tym, że w wydzielonej gałęzi dla analogów można dodać wzmacniacz.


  Generalnie starczy (analogi zniosą bardzo wiele :) ) ale każdy db się będzie liczył. Wzmacniacza dać nie mogę bo nie mam zasilania w skrzynce ani pobliżu a ciągnąć nie będę.

  _cheetah_ wrote:
  Dla analogu, w obrębie mieszkania, to w ogólności bez znaczenia, raczej zależne jest od konfiguracji samego obiektu. Typowo daje rozgałęźniki, ale w ostateczności można dać mix gniazd odgałęźnych / odgałęźników z rozgałęźnikami.


  I nie będzie problemów z impedancją jeśli np. dwa odbiorniki będą włączone, jeden wyłączony a jeden całkowicie rozłączony od kabla? Łącząc przez tap daje mi chyba 5db straty jak ostatnio przeliczałem (rozgałęźnik 4-way 7db vs odgałęźnik 4way 12db).
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  Lorine69
  Level 6  
  _cheetah_ wrote:
  A cha, do momentu, kiedy nie zakłócają internetu i DTV...


  Zgoda, ale jakiś rozgałęźnik/odgałęźnik podłączony do zwrotnicy z blokadą KZ chyba nie ma prawa zakłócać.

  _cheetah_ wrote:
  Nie, bo zawsze jest separacja pomiędzy wyjściami rozgałęźnika czy odgałęźnika. Prawdą jest, że przy sieci odgałęźnej separacje mogą być trochę lepsze, ale zwykle nie stanowi to żadnego problemu w prawidłowo zrobionej instalacji, niezależnie od przyjętego rozwiązania.
  .

  Czytając stare wątki (sprzed 10-15 lat) to podłączenie rozgałęźnik -> odbiornik było uznawane za nieprawidłowe, widać czasy się zmieniają (albo technologie).

  _cheetah_ wrote:
  Nie wiem, co liczyłeś, ale zawsze robi się to tak, żeby biorąc pod uwagę tłumienia rozgałęźników, odgałęźników (tor odgałęźny i przelotowy), tłumienia przewodów i tłumienia gniazd uzyskać na wszystkich odbiornikach jak najbardziej zbliżone poziomy sygnałów w całym paśmie. Rutyna.


  Porównywałem rozgałęźnik x4 (7db tłumienia) ws odgałęźnik x4 (12db tłumienia na tapach). Rozumiem, że mam nie zwracać uwagi na to czym podłączam tylko wyrównać siłę sygnału?

  _cheetah_ wrote:
  Weź narysuj schemat okablowania z długościami kabli (mniej więcej) i zaznaczeniem, co gdzie ma stać. Zaznacz też gniazda RTV, jeśli takowe są.


  Sygnał z gniazda rtv zwrotnicy idzie na 4tv, każdy osobnym kablem ze skrzynki bez gniazd po drodze. Licząc z grubsza:

  TV1: 6m
  TV2: 9M
  TV3: 12M
  TV4: 15M

  Możliwe, że sygnał TV3 będę musiał jeszcze podzielić na 2 ( odnoga +8M).
 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  Lorine69
  Level 6  
  _cheetah_ wrote:
  Przy tym dodatkowym, piątym, to już bym pokombinował. Może najpierw odgałęźnik 1/6, a potem rozgałęźnik 1/3 z przelotu, a z odgałęzienia do TV3 i tam rozgałęźnik 1/2.


  Ciekawa propozycja. Nie biorąc pod uwagę kabli to wychodzi mi roznica min-max tlumienia na poziomie 1.1db ale jak doda sie kable (0.2db tłumienia na metr) to wychodzi już 3.9db. To chyba sporo, czytałem że powinno być ~3db max. Maksymalna strata -13.2db na TV5. Liczę następująco:

  TV1: 1.2db(kabel 6m) + 2.9db(odgalzenik 1/6) + 5.2db(rozgaleznik 1/3)=9.3db
  TV2: 1.8db(kabel 9m) + 2.9db(odgalzenik 1/6) + 5.2db(rozgaleznik 1/3)=9.9db
  TV3: 2.6db(kabel 12+1m) + 6db(odgalzenik 1/6) + 3.2db(rozgaleznik 1/2)=11.8db
  TV4: 3db(kabel 15m) + 2.9db(odgalzenik 1/6) + 5.2db(rozgaleznik 1/3)=11.1.db
  TV5: 4db(kabel 12+8m) + 6db(odgalzenik 1/6) + 3.2db(rozgaleznik 1/2)=13.2db

  Mnie do głowy przychodzi odgaleznik 3-10 (TV1,2,4 na tap, TV3 na przelot) a potem tak jak u ciebie rozgaleznik 1/2. Rożnica min-max tłumienia z kablami schodzi do 2db. W porównaniu z twoją propozycją TV1,2,4 tracą -1.9db a TV3,5 zyskują +0.8. Maksymalna strata -13db na TV4 czyli też minimalnie lepiej. Wyliczenia:

  TV1: 1.2db(kabel 6m) + 10db(odgalzenik 3/10)=11.2db
  TV2: 1.8db(kabel 9m) + 10db(odgalzenik 3/10)=11.8db
  TV3: 2.6db(kabel 12+1m) + 5.2db(odgalzenik 3/10) + 3.2db(rozgaleznik 1/2)=11db
  TV4: 3db(kabel 15m) + 10db(odgalzenik 3/10)=13db
  TV5: 4db(kabel 12+8m) + 5.2db(odgalzenik 3/10) + 3.2db(rozgaleznik 1/2)=12.4db

  Co o tym myślisz?

  Tak się zastanawiam czy wyrównywanie poziomów ma w ogóle sens bo najprostszy sposób połączenia typu rozgaleznik 1/4 + rozgaleznik 1/2 zmniejsza straty wszystkich TV poza TV3 który zostaje z tym co miał. Rożnica min-max tłumienia robi się ogromna -6db ale czy to ma jakiś negatywny skutek jeśli sygnał na każdym odbiorniku jest albo taki sam albo zdecydowanie lepszy?

  Jeszcze w kwestii rozgałęźnika, czy taki signal z dipolu, malostratny (3.2db) ale brak deklaracji co do ekranowania czy izolacji pomiędzy wyjściami (czyli pewnie słabe) jest ok czy może jednak dać coś a la tratec który tłumi 3.6db ale ma deklarowane i wysokie ekranowanie/izolacje?
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  Lorine69
  Level 6  
  _cheetah_ wrote:
  Ja przyjmowałem tłumienie kabla na 800MHz w wysokości 1.8dB/10m, tłumienia dla 1/6 --> 2,5/6,2dB. Wyszły mi jakieś mniejsze różnice niż tobie, ale nie mam w tej chwili tamtej kartki pod ręką, więc nie dyskutuje.


  Na takich parametrach to wychodzi nawet jeszcze gorzej, powyżej 4db. Chyba że odwrócić połączenia na odgałęźniku 1/6 - przelot do TV3, odgałezienie do rozgałęźnika 1/3. Wtedy jest nieco ponad 3db.

  _cheetah_ wrote:
  Różnice poziomów warto mieć jak najmniejsze, 6dB to już duża różnica, która może prowadzić do zakłóceń w odbiorze. Wszystko zależy, ile poziomu wejściowego jest.


  Zakładając że sygnał wejściowy jest mocny to jakie przykładowo objawy mogą się pojawić przy dużych różnicach? Opłaca się zmniejszać te różnice kosztem pogorszenia sygnału praktycznie wszędzie?

  _cheetah_ wrote:
  Duże kablówki używają teraz przeważnie dedykowanych do internetu kablowego pasywów Teleste --> https://www.teleste.pl/produkty/instalacje-ab...zgalezniki-i-tapy-budynkowe/seria-3dline.html


  Największą zaletą teleste jest chyba przepuszczanie do 1200mhz ale dla analogu czy dvb-c to chyba nie robi różnicy? Dodatkowo nie widzę u nich zwrotnicy z blokadą KZ która przepuszcza 1200mhz więc nadal byłby 1000mhz.
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  Lorine69
  Level 6  
  _cheetah_ wrote:
  Albowiem, w nowoczesnych kablówkach z instalacjami FTTH czy FTTB transmitującymi zasadniczo tylko sygnały cyfrowe nie blokuje się już k.z. Zwraca się tylko uwagę na kwestie intermodulacji w k.z. i separacji pomiędzy urządzeniami.


  To znaczy, że analog można podłączyć do takiego teleste z wysoka separacja bez filtra KZ czy jak ktoś chce mieć analog to musi zostać przy starych rozwiązaniach? BTW: Czy filtr KZ jest potrzebny do TV z DVB-C czy tylko do analogu?

  Teleste jest trudniejsze do kupienia i trochę droższe. Odgałęźników to w ogóle nie widzę nigdzie. Nie wiem czy warte zachodu.

  _cheetah_ wrote:
  Zależy, co czytałeś. Ale, faktycznie, czasy się zmieniają.


  Np. to:

  Quote:
  Rozgałęźnik NIE SŁUŻY jako "rozdzielacz telewizorów !
  Odbiorniki nie sa szerokopasmowym obciążeniem 75 ohm i w dodatku ich
  impedancja zmienia sie w zależności od częstotliwości oraz stanu
  włączenia lub wyłączenia. Dodatkowo często z ich wejścia antenowego
  promieniowane są zakłócenia z heterodyny, odchylania, zasilania,
  układów cyfrowych, i inne.
  Dlatego stosowanie takiego rozwiązania do podłączenia większej niż 1
  ilości odbiorników jest nieprawidłowe i bardzo często powoduje zakłócenia,
  odbicia. Naiwnych jest jednak dużo z powodu niskiej ceny i prostoty,
  a raczej prostactwa tego rozwiązania.
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  Lorine69
  Level 6  
  Skoro nawet kablówki nie kombinują z odgałęźnikami to ja też nie będę jeżeli zysków na sygnale na tym nie ma. Sygnał wejściowy mam dosyć mocny, nie zauważyłem problemów przy użyciu dwóch rozgałęźników.