Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z instalacją antenową.

04 Lis 2005 23:42 10257 19
  • Poziom 10  
    Witam, w załączniku znajduje się schemat mojej instalacji antenowej. Przyznam, iż nie znam się na tym, zbudowałem ją w oparciu o wiedzę wyczytaną w internecie. Mam jednak problem. Obraz telewizyjny i odbiór radia są fatalne, a nie mam pojęcia w którym momencie popełniam błąd. Dodam jeszcze, że wcześniej miałem samą antenę siatkową, bez zwrotnicy i anteny radiowej, zasilacz i wzmacniacz bez zmian, a na końcówkach z gniazdka wystawał drucik, na który założyłem wtyczkę i wtedy obraz był idealny. Proszę o pomoc.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 26  
    Moim zdaniem nie masz zasilania do anteny siatkowej. Prawdopodobnie zwrotnica nie przepuszcza napiecia stałego, a tylko sygnal TV (czyli prady w.cz.). Jakos trzeba podac napicie na antene siatkowa zeby wzmacniacz zintergorany z ta antena w ogile dzialal. Antena siatkowa bez wzmacniacza jest bardzo zla antena. Wzmacniaczem bez zasilania dodatkwo tlumi sygnal odbierany przez elementy anteny.
  • Poziom 10  
    Racja, w zasilaczu nie świeci sie nawet lampka, a jak go wyciągnę z gniazdka to obraz nie zmienia się w ogóle. Co powinienem zrobić? Kupić anteny kierunkowe?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    No to sam znalazłeś odpowiedź co nie działa. Naprawić (wymienić) i zobaczyć efekty :)
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 10  
    W pierwszym poście pisałem jak miełem podłączoną instalację wcześniej i wtedy zasilacz działał. Po podłączeniu tak jak na schemacie, zasilacz nie działa. Obecnie wróciłem do wersji wcześniejszej i zasilacz działa. I nie wiem za bardzo jak ten problem rozwiązać :|
  • Specjalista elektryk
    WItam

Na zdjęciu - to jest zasilacz do anteny, czy rozgałęźnik aktywny z zasilaczem???

W antenie radiowej masz załozony symetryzator czy wzmacniacz??

Kolejnośc taka:

Zasilacz - czyli wtyczka z separatorem wchodzi do rozgałęźnika - dalej leci już na gniazdka.

Przewód antenowy podłączony do tej wtyczki "biegnie" do zwrotnicy antenowej. W zwrotnicy powinieneś mieć opisane czy przenosi ona napięcie DC do anten. powinny być w niej zworki puszczajace napięcie - zworka która idzie do Twojej anteny radiowej (o ile jest tam symetryzator) powinna być przecięta (czyli blokujesz napięcie do anteny radiowej) - to może byc powodem przygasanie diody w zasialczu.

Jeżeli nie jesteś pewien, to na początek odłącz ze zwrotnicy antenę radiową i zobacz co się dzieje.

Powodzenia
  • Poziom 10  
    Przyznam, że nie wiem jak to jest z tą moją anteną radiową <wstydniś>. Sprawdzę przy następnym wyjściu na dach. W mojej zwrotnicy jest 1 zworka, próbowałem z otwartą i zamkniętą, ale zmian brak (może coś ze zwrotnicą jest nie tak?). Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli podłączę, tak jak Pan mówi (bez anteny radiowej) to czy powinienem mieć zadowalający obraz przy podłączeniu telewizora do wyjścia TV w gniazdku? Zależy mi bardzo, żeby pozbyć się tej wtyczki wystającej z gniazdka, bo to trochę szpeci, a nie wiem czy nie musi w tym celu być też podłączona do zwrotnicy antena radiowa.
  • Specjalista elektryk
    Witaj

Musimy się jakoś dogadać ;)

Przede wszystkim na początku nalezy ustalić, czy Twoja instalacja jest poprawna - później drogą dedukcji wykluczać jej wadliwe elementy (ponieważ zakładam, że nie posiadasz miernika sygnału TV)
    Musisz się zastosować do mojego poprzedniego opisu.

Zacznij od sprawdzenia samej anteny siatkowej - wyklucz zwrotnicę - zmostkuj (zbeczkuj przewody) od anteny siatkowej do zasialcza z wtyczką z separatorem - podłacz to bezpośrednio do odbiornika TV - da Ci to odpwowiedź, czy antena jest ok, i czy wszystkie połączenia na jej drodze są prawidłowe. (czyli tak jakbyś podłaczał samą antenę TV do jednego odbiornika)

Napisz jak sobie poradziłeś
  • Poziom 10  
    Przy podłączeniu takim jak Pan mówi, działa idealnie. Tzn. Antena siatkowa --------> zasilacz (wtyczka z separatorem) ---------> wzmacniacz (rozdzielający też sygnał) --------> telewizor 1,2.

Sygnał jest wtedy idealny, tylko przy takim połączeniu z gniazdka muszę wyciągnąć kabelek i nałożyć na niego wtyczkę, a chciałbym korzystać z mojego gniazdka R\TV normalnie i właśnie dlatego zakupiłem zwrotnicę i antenę radiową, tylko nie przewidziałem, że może być problem z podłączeniem tego. :|
  • Specjalista elektryk
    WItaj

Dałeś sam odpowiedź - nie możesz wykonac tej instalacji bez wcześniejszego założenia wtyczki z separatorem. Wzmacniacz w antenie musi być zasilony napięciem - reszta instalacji rozprowadza już sam sygnał w.cz. - czyli odfiltrowany od tego napięcia.

jeżeli więc jest ok - to łącz według wskazówek - wszystko musi działać poprawnie - chyba, że zwotnica nie puszcza npięcia na antenę TV lub jest uszkodzona.

Pzdr
  • Poziom 10  
    Witam, dam jeszcze jeden schemat - własnoręcznie rysowany ;) Pytanie - czy tak podłączona instalacja powinna działać? Wg. mnie tak, a nie działa.

Cytat:
    chyba, że zwotnica nie puszcza npięcia na antenę TV

Myślę, że to jest powód, jaka zwrotnica byłaby odpowiednia?

Dodano po 1 [minuty]:

Bym zapomniał o schemacie ;)
  • Poziom 20  
    Witam ten zasilacz to jeszcze ci przygasa?? Jeśli tak to napewno cosik źle łączysz.

Dodano po 1 [minuty]:

ten ostatni schemat na 100 procent powinien działać
  • Poziom 26  
    henx napisał:

ten ostatni schemat na 100 procent powinien działać

Wg mnie ten uklad bedzie na 100procent dzialac jak zamiast anteny siatkowej zamontujesz zwykla antene yagi.
    Obecnie przyczyna braku dobrego odbioru jest najprawdopodobniej (tak jak napisalem wczesniej) brak napiecia na wzmacniaczu w antenie siatkowej. Prawdopodobnie zastosowana zwrotnica nie ma mozliwosci przesylania tego napiecia do anteny, albo dolaczona do drugiego wejscia zwrotnicy antena radiowa zwiera to napiecie.
    Zdejm zwrotnice i w domu, na stole pokombinuj jak to zrobic, zeby napiecie dochodzilo do anteny siatkowej. Jesli zwrotnica nie ma takiej mozliwosci, to nic z tego nie wyjdzie i bedziesz musial kupic albo inna zwrotnice albo zmienic antene siatkowa na zwykla. Byc moze zajdzie potrzeba kupienia zwrotnicy z kilkoma wejsciami i dolaczenia kilku anten na rozne pasma TV i ustawienia ich w roznych kierunkach, z ktorych przychodzi sygnal.
  • Poziom 12  
    Tak na wszelki wypadek,
    w zwrotnicy antenowej (tej na dachu) bywa czasami w zależności od typu zworka którą trzeba uaktywnić dla przekazania napięcia od strony linii wyjściowej. Oczywiście zasilanie należy podłączyć przez separator - który nota bene jest w komplecie z anteną siatkową.
  • Poziom 20  
    sp5mbx napisał:
    Tak na wszelki wypadek,
    w zwrotnicy antenowej (tej na dachu) bywa czasami w zależności od typu zworka którą trzeba uaktywnić dla przekazania napięcia od strony linii wyjściowej. Oczywiście zasilanie należy podłączyć przez separator - który nota bene jest w komplecie z anteną siatkową.
    to już ktoś mówił
    jeśli po odłączeniu od tego wzmacniacz z rozgałęznikiem dioda nie przygasa to problem jest w tym rozgałęźniku lub jego zasilaniu, może zasilacz rozgałęźnika (tego ze wzm) powoduje że przygasa dioda w zasilaczu anteny. Zmierz napięcie czy się nie pokazuje na wejściu. Jeśli tak to można zrezygnować z zasilacza anteny.
  • Poziom 10  
    Aktualnie mam ciężki tydzień, będę próbował znów w weekend, napiszę jak poszło ;)
  • Poziom 10  
    Odnawiam wątek..

Po dosyć długim czasie postanowiłem dalej próbować wykonać instalację antenową w domu (od tamtego czasu rodzice kupili cyfrowy polsat i jakoś dało radę bez instalacji antenowej, ale teraz chciałbym mieć TV w swoim pokoju). A więc tak: sytuacje ta sama, z tym, że popróbowałem trochę "na sucho" i doszedłem do wniosku, że wszystko działałoby gdybym podłączył zasilacz (wtyczka z separatorem) PRZED zwrotnicą. Ale takie rozwiązanie nie wchodzi za bardzo w grę ponieważ zwrotnicę chciałbym zamontować na maszcie i nie ma jak pociągnąć tam zasilania. Poza tym mam zwrotnicę z dwoma zworami i w miejscu wejście anteny radiowej przeciąłem zworę, a więc wg. mnie powinno to też działać przy zasilaniu podłączonym za zwrotnicą. Jeżeli nie mam racji to proszę wyprowadzić mnie z błędu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Zwrotnica która rozdziela sygnały z anteny radiowej i telewizyjnej nie przepuszcza prądu stałego.
    Miałem już taki przypadek. Musisz podłączyć zasilacz prosto do samej anteny albo kupić symetryzator do anteny telewizyjnej bez wzmacniacza i nie stosować wtedy zasilacza.
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze jedną zwrotnicę i dzisiaj próbowałem ją podłączyć. Wszystko działało tak jak powinno do momentu podłączenia do zwrotnicy anteny radiowej. :| Swoją drogą nie wiem co to za antena bo nie ma ona symetryzatora i dzisiaj szukałem podobnej w sklepach internetowych i nie znalazłem. Czy to ma jakiś związek? Po podłączeniu anteny FM do zwrotnicy lampka w zasilaczu TV gaśnie.