Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie awaryjne. Co dokupić do agregatu?

Mellucci 31 Jan 2022 18:17 780 15
IGE-XAO
    Mellucci
    Level 13  
    Witam.
    Zakupiłem agregat prądotwórczy.
    https://kraftdele.info/agregaty-trojfazowe/72...adotworczy-9600w-13km-kraftdele-380v-avr.html
    Posiada AVR

Instalacje w domu zrobił mi elektryk pod zasilanie awaryjne. 2 dni byłem bez prądu z powodu awarii podczas wichury. Mam do was pytanie.
    Nie działał mi sterownik od pieca podczas podłączenia do zasilania awaryjnego.
    Inhalator dla dziecka działał poprawnie, ale na drugi dzień jak przyszedł prąd z sieci dziwnie burczał, ale mu przeszło i już działa poprawnie.
    Co musiał bym dokupić aby sterownik do pieca działał poprawnie - czytałem coś o pełnej sinusoidzie, ale nie do końca rozumiem. Jakie urządzenia w domu lepiej nie podpinać do sieci, lub jaki jest sposób aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami z prądu które podaje agregat?
  • IGE-XAO
    Rado2010
    Level 14  
    Witam, może najpierw opiszę dlaczego sterownik nie działa, agregat ma dwie fazy w gniazdku, nie ma zera, musisz uziemić jedną z faz agregatu oraz sam agregat. Agregat ma niby avr, ale on tak na prawdę nie działa zbyt dobrze, przebieg z agregatu to najczęściej sinusoida modyfikowana i dla tego sterownik pieca nie działa.

Dodano po 2 [minuty]:

Mellucci wrote:
    Witam.
    Zakupiłem agregat prądotwórczy:
    https://kraftdele.info/agregaty-trojfazowe/72...adotworczy-9600w-13km-kraftdele-380v-avr.html
    Posiada AVR

Instalacje w domu zrobił mi elektryk pod zasilanie awaryjne. 2 dni byłem bez prądu z powodu awarii podczas wichury. Mam do was pytanie.
    Nie działał mi sterownik od pieca podczas podłączenia do zasilania awaryjnego.
    Inhalator dla dziecka działał poprawnie, ale na drugi dzień jak przyszedł prąd z sieci dziwnie burczał, ale mu przeszło i już działa poprawnie.
    Co musiał bym dokupić aby sterownik do pieca działał poprawnie - czytałem coś o pełnej sinusoidzie, ale nie do końca rozumiem. Jakie urządzenia w domu lepiej nie podpinać do sieci, lub jaki jest sposób aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami z prądu które podaje agregat?

Nie podłączaj lepiej urządzeń czułych, czyli komputerów laptopów itp. Ups powinien rozwiązać problemy z niestabilnym napięciem, ale nie każdy ups ruszy na takim agregacie.
  • IGE-XAO
    Mellucci
    Level 13  
    Agregat zasila mieszkanie 380 V z czego są dzielone fazy na 4 mieszkania. Jak uziemić fazę z agregatu? Sterownik do pieca się załącza, ale jak ma się włączyć wentylator wówczas jakby brakło mu siły (prądu) kręci, kręci, ale nie tak "normalnie". Dodam, że miałem włączone tylko sterownik, który podpiąłem pod 1 fazę z agregatu. Co będę potrzebował jeszcze aby było okej?
    Rado2010
    Level 14  
    W przypadku siły jest jeszcze inaczej. Musisz uziemić N w gnieździe siłowym, nie fazy bo to co pisałem to było do agregatu 1F.

Dodano po 2 [minuty]:

Mellucci wrote:
    Agregat zasila mieszkanie 380 V z czego są dzielone fazy na 4 mieszkania. Jak uziemić fazę z agregatu? Sterownik do pieca się załącza, ale jak ma się włączyć wentylator wówczas jakby brakło mu siły (prądu) kręci, kręci, ale nie tak "normalnie". Dodam, że miałem włączone tylko sterownik który podpiąłem pod 1 fazę z agregatu. Co będę potrzebował jeszcze aby było okej?

Silnik nie ma mocy bo potrzebuje czystej sinusoidy.
    Najlepiej by było kupić porządny agregat, lub UPS z zapasem akumulatorów, bo UPS nie zadziała na zasileniu z agregatu.
    Mellucci
    Level 13  
    Takie coś bym potrzebował, ale do 5 kW i wejście na siłę. Czy taki stabilizator zapewni mi pracę sterownika do pieca?
    ewoo
    Level 29  
    Mellucci wrote:
    Czy taki stabilizator zapewni mi pracę sterownika do pieca?
    Nikt tego nie wie, brat 4 agregaty pożyczył by sprawdzić czy kocioł ruszy (stary Junkers euroline) i na chińczykach nie ruszył. Ruszył dopiero na Hondzie z prądnicą Fogo. Po tym jak zjarała mi się szlifierka w rękach bez takiego stabilizatora to bym nie ryzykował czegokolwiek podłączyć.
    Mellucci wrote:
    Takie coś bym potrzebował, ale do 5 kW i wejście na siłę.

Nie jestem elektrykiem, ale kocioł to do gniazda siłowego chyba nie podłączasz? Nie ma tam gniazda 230 V?
    Mellucci
    Level 13  
    Z 380 V mam wyciągnięte fazy na 4 mieszkania po 230 V. Szukam sposobu aby sterownik do pieca ruszył, abym mógł mieszkanie ogrzać na wypadek zaniku prądu.
    ewoo
    Level 29  
    Klient zamontował coś takiego jak dałeś w linku, z tym, że w czarnej obudowie. Ma dwa kotły Viessmann vitodens 100 w dwóch budynkach i te zasilacze podłączone do akumulatorów. Kotły działają na zasilaniu awaryjnym. Dzwonił do volt polska i zalecali te w czarnych obudowach a nie białych, nie wiem dlaczego.
    Rado2010
    Level 14  
    ewoo wrote:
    Mellucci wrote:
    Czy taki stabilizator zapewni mi pracę sterownika do pieca ?
    Nikt tego nie wie, brat 4 agregaty pożyczył by sprawdzić czy kocioł ruszy (stary Junkers euroline) i na chińczykach nie ruszył, Ruszył dopiero na hondzie z prądnicą Fogo. Po tym jak zjarała mi się szlifierka w rękach bez takiego stabilizatora to bym nie ryzykował czegokolwiek podłączyć.
    Mellucci wrote:
    Takie coś bym potrzebował.ale do 5kw i wejście na siłę.

Nie jestem elektrykiem, ale kocioł to do gniazda siłowego chyba nie podłączasz? Nie ma tam gniazda 230V?

Pomiędzy L a N podłączy.
    lmichalak
    Level 10  
    Mellucci wrote:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-awaryjny-p...OFNKCPyKivh7iPnGiGwGQ8M4BT1Am2wbdaFvhVItFtu1Y

Czy ten ups mogę zasilać prądem z agregatu i podłączyć bezpośrednio pod niego sterownik do pieca?

To urządzenie nie poprawi Ci prądu (tzn. nie otrzymasz pełnego sinusa). Urządzenie wygeneruje sinus jak będzie działało na zasilaniu akumulatorowym. Musiałbyś dokupić jeszcze zasilacz 12V np. 40 Amper i podłaczyć:
    generator -> zasilacz -> UPS -> piec.
    I pamiętać aby piec miał z poprawnej strony N (niektóre są na to wrażliwe).
    Mellucci
    Level 13  
    Jaki zasilacz mam kupić i UPS najlepiej ?
    dmuchawa 120wat pompa ok 40watt i sterownik.
    ewoo
    Level 29  
    Mellucci wrote:
    Jaki zasilacz mam kupić i UPS najlepiej ?
    dmuchawa 120wat pompa ok 40watt i sterownik.

Zacznij jeszcze raz bo nie wiadomo co chcesz tym zasilić, cały dom czy sam kocioł? Kocioł jaki? węglowy czy gazowy?
    Mellucci
    Level 13  
    Najbardziej zależy mi na kotle CO węglowy z podajnikiem.
    Co jeszcze najlepiej podłączyć pod te urządzenia?
    ewoo
    Level 29  
    Mellucci wrote:
    Kocioł CO węglowy.

Awaryjnie zasilisz z przetwornicy z pełnym sinusem, ale przetwornica wymaga zasilania 12v dc np. https://voltpolska.pl/przetwornice-napiecia-i...0-12-230v-300-600w-przetwornica-napiecia.html

Możesz zasilić zasilaczem awaryjnym https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/sinu...o-500-e-12230v-350500w-zasilacz-awaryjny.html
    różni się on tym od przetwornicy że podłączony jest do gniazdka i do akumulatora. Gdy jest zasilanie z sieci 230v to on "przesyla" to zasilanie dalej na urządzenie. Gdy w sieci braknie "prądu" to automatycznie przechodzi na zasilanie z podłączonego akumulatora. Gdy w sieci 230v wróci zasilanie to on wraca do poprzedniego stanu dodatkowo ładując akumulator
    Jeśli podłączysz do niego agregat jako żródło zasilania a na tym agregacie nie działała automatyka kotła, to tak jak pisał @lmichalak nic on (zasilacz nie da bo nie wpłynie on na charakterystykę "prądu" z agregatu.

lmichalak wrote:
    Mellucci wrote:
    https://allegro.pl/oferta/zasi...GiGwGQ8M4BT1Am2wbdaFvhVItFtu1Y

Czy ten ups mogę zasilać prądem z agregatu i podłączyć bezpośrednio pod niego sterownik do pieca?

To urządzenie nie poprawi Ci prądu (tzn. nie otrzymasz pełnego sinusa). Urządzenie wygeneruje sinus jak będzie działało na zasilaniu akumulatorowym. Musiałbyś dokupić jeszcze zasilacz 12V np. 40 Amper i podłaczyć:
    generator -> zasilacz -> UPS -> piec.

To o czym pisałem wyżej. Zasilając z agregatu (generatora) i mając ten zasilacz (UPS) z oferty musiałbyś zrobić tak : generator zasila dom, do gniazdka podłączasz zasilacz (ładowarka, prostownik 12V) którym ładujesz akumulator a akumulator zasila (UPS) który zasila kocioł.
    Trochę tu dużo zamieszania.
    Dlatego proponowałbym zadzwonić do Volt Polska i dopytać o https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/avr-...-1000va-stabilizator-napiecia-sieciowego.html powinni wiedzieć czy poprawi to na tyle "prąd" z agregatu by kocioł ruszył a wtedy włączasz to do gniazdka i do tego włączasz kocioł.

Zastanawiające jest że kocioł nie rusza z agregatu, ja mój kocioł "groszkowiec" zasilałem awaryjnie przetwornicą z sinusem "modyfikowanym" i pracowały pompy (trochę buczały), pracował wentylator i pracował sterownik kotła, za słaba była jednak by ruszyć podajniki ale wtedy paliłem na ruszcie (była to awaryjna sytuacja)

Dodano po 15 [minuty]:

Mellucci wrote:
    Co jeszcze najlepiej podłączyć pod te urządzenia?

Kupiłeś agregat więc po co masz coś jeszcze podłaczać pod te urządzenia. O tym co zrobił mi agregat pisałem wyżej.

Ja do awaryjnego zasilania mam https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/sinu...000-e-12-230v-700-1000w-zasilacz-awaryjny.htm a do jego zasilenia w domu jest 5 samochodów, ciągnik i wózek widłowy z których mam 12V
    Moc mała ale to w razie awarii ogólnej by zasilić pompki w kotle czy podtrzymać zamrażarkę, reszta(oświetlenie, brama, telewizory iinne nie ważna)