Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podłączenie i sprawdzanie wydajności pompy ciepła - pytania dotyczące procedury

unsuitable 31 Jan 2022 19:28 1461 6
Buderus
 • #1
  unsuitable
  Level 10  
  Podłączenie Pompy ciepła
  Proszę mnie naprowadzić bo wg mnie a nie jestem hydraulikiem a takie podłączenie nie jest dobrym rozwiązaniem. Opisze swoja sytuacje.. mieszkam w domu który ma x lat. Podłoga + grzejniki +stary kopciuch który zdecydowałem się wymienić na nowoczesne rozwiązanie czyli pompę ciepła.

  Padło na pobliską dobrze wyglądające firmę. Bardzo miły p.Wiesław (naprawdę robi dobre wrażenie i dobrze się z nim rozmawia. Ale widziałem go tylko 2razy. Czyli gdy wyraziłem chęć założenie pompy i w czasie podpisania umowy.

  1.Wiec chłopaki wpadają i zakładać pompę wpinają się już do istniejącej instalacji. Jak mnie uprzedzono będzie płukany cały układ hydrauliczny? Co tak na prawdę to znaczy ? Skoro sami osobiście kazali mi zakręcić wszystkie grzejniki i zawory na podłogówce. Wiec co to za płukanie instalacji ?

  2. Po podłączeniu pompa nie została sprawdzona pod kątem wydajności czy po prostu grzeje. Tak wiec jak było trzeba zacząć grzać w domu wychodziło na to że pompa wydawała dziwne odgłosy… chodziła na pełnej mocy i nie mogła dogrzać domu. Dochodziło do max 20stopni w domu przy temp zewnętrznej ok0-3stopni na +. Zużycie 80-90kwh dziennie(teraz 30-40kwh). Dom 200m2 pompa Dimplex lak 14 itr. 1,2,3,4,5 raz serwis i w końcu zdecydowano się na wymianę pompy na nową. Ale co nabiła o 2mcm ponad 4tyś kwh to nikt się tym nie przejął. Poprosiłem o jakiś zwrot części kosztów poniesionych za oczekiwanie na to wszystko za zwlekanie z wymiana ale temat szybko się urwał a można powiedzieć że nawet nikt nie raczył odpowiedzieć nawet na emaile wysłanego do firmy.

  3. Chciałbym zwrócić też na podłączenie elektryczne pompy. Kabel zasilający aby nie było za dużo pracy najłatwiej było przeciągnąć od kotłowni w górę przez strych wjeżdżając do garażu bo tam jest rozdzielnia. I kabel od pompy w kotłowni i garażu został włożony w prostokątny biały peszel.(czy jak się to tam nazywa) natomiast na strychu został rzucony byle jak bez niczego. Po prostu rzucony goły kabel. Czy tak to powinno wyglądać ? Jak chodziłem po tym strychu to 2razy się przez niego omal nie przewróciłem bo jakiś taki luźny nie ułożony sobie po prostu leży na stropie.

  4. I teraz najciekawsza a zarazem najbardziej trapiąca mnie rzecz czyli podłączenie hydrauliczne. Wydawało by się na pierwszy rzut oka że jest ok. Wszystko chodziło wiec nie było o czym rozmawiać. Jednak po przeanalizowaniu myślę że jest to złe podłączone albo czegoś brakuje! Proszę mnie naprowadzić jeśli mówię źle. Oto podłączenie:
  Podłączenie i sprawdzanie wydajności pompy ciepła - pytania dotyczące procedury

  Posiadam 2 rozdzielnie w domu z dodatkowymi 2 pompami energooszczędnymi i zaworami mieszającymi(ręcznymi) w rozdzielniach. Pompy włączam jesienią osobnym włącznikiem i na wiosnę jak jest cieplej je po prostu wyłączam. Tak więc chodzą cały sezon grzewczy. Kazali mi otworzyć zawory mieszające na maxa aby temp sterować po prostu samym piecem. To wydawało się w sumie dobrym pomysłem.

  I teraz idzie zasilanie (grzejniki w większości swojego czasu są zamknięte po nie potrzebuje ich używać). Tak więc pompa przy piecu pcha wodę i leci albo na grzejniki albo do podłogi. W momencie jak bym zamknął wszystkie grzejniki i zakręcił podłogę to woda idzie przez ten zawór jedno kierunkowy ciśnieniowy który jest ustawiony chyba na 0.3bara i robi mały obieg.

  Ale co się dzieje w takim razie jak zawór sterowany elektrycznie zaczyna grzać ciepłą wodę w zasobniku- pomarańczowa strzałka. Układ się zamyka na mały… ale 2 pompy od podłogówki chcą wodę ciągnąć i oddawać ale nie mogą bo układ zostaje zamknięty. Co może się stać złego w takim przypadku ? Uszkodzą się z czasem pompy ?.
  Jak dzwoniłem do hydraulika który to podłączał mówi że jest dobrze podłączone. I wysyła mi schemat na którym po prostu nie ma żadnych innych pomp obiegowych tylko ta jedyna co jest wbudowana w pompę ciepła. Jak odpisałem że na schemacie nie ma żadnych innych pomp to cisza w telefonie. Tak więc się nic nie dowiedziałem ale wg mnie nie jest to dobrze i co się może stać złego ? dla mnie rozwiązaniem byłby jakiś przekaźnik który w momencie przekierowania zaworu na grzanie ciepłą wodę w zasobniku wyłączał by 2 dodatkowe obiegowe pompy co są przy rozdzielniach. 2gie rozwiązanie to wstawienie zaworu elektrycznego który by się otwierał w momencie grzanie ciepłej wody w zasobniku (oznaczyłem takie możliwe miejsce do zamontowania kolorem zielono-białym)

  Mam nadzieje że nie zakręciłem za bardzo i wiecie o co mi chodzi. Proszę o jakąś wypowiedz.
  No i punkt 5 już nawet nie chce wspominać że protokół odbioru proszę się już ponad 2 miesiące czasu i dalej go nie posiadam osobiście w rękach ale cały czas do mnie jedzie. Jakoś wymęczyłem miłą panią sekretarkę w firmie to po prostu przesłała mi protokół na adres e-mail.

  3.1.10. Nie reklamuj stron internetowych lub usług w jakiejkolwiek formie.
  piracik
 • Buderus
 • Buderus
 • #3
  MarcinCzaja
  Level 2  
  Nie chodzi mi o wykonanie raportu. Nie chcę też mieć już żadnych korzyści materialnych z tego tytułu jednak już pomijając wszystko czy instalacja hydrauliczna powinna tak być podłączona? Czy kabel rzucony na strychu? Czy pukanie instalacji zostalo zrobione w całości Czy raczej wtedy przepukali główne rury w kotłowni?
 • Helpful post
  #4
  Magister_123
  Level 36  
  1. Przy płukaniu powinno się zaaplikować chemię do układu. Przelać tym powinno się wszystko co jest w instalacji przy pomocy specjalnej pompy. Wpisz w google płukanie układu co.
  2. Nie pomogę.
  3. Kabel na pewno nie powinien być rzucony od tak na strop. Nie powinien też utrudniać komunikacji czy korzystania z pomieszczenia. Jak strop drewniany to powinie być puszczony w peszlu/rurce i sensownie zamocowany.
  4. Pomp nie powinno się blokować na ssaniu. Można je dławić ale na wyjściu. Co prawda kawitacja nie powinna wystąpić ale niepoprawne jest zamykanie strony ssawnej.
 • #5
  MarcinCzaja
  Level 2  
  Własnie najbardziej martwię się o te pompy. Bo zwróciłem uwagę firmie no ale stwierdzili że jest ok. i nic sie nie stanie. Ja sam na zdrowy rozum widzę że jednak nie jest ok ale czy moje pompy obiegowe przy rozdzielniach faktycznie są zagrożone jakimś przepaleniem ?  
 • Helpful post
  #6
  Magister_123
  Level 36  
  MarcinCzaja wrote:
  czy moje pompy obiegowe przy rozdzielniach faktycznie są zagrożone jakimś przepaleniem

  Nie da się odpowiedzieć ze 100% pewnością że się uszkodzą lub nie. Ale zasada jest jedna: pomp nie dławi się na ssaniu.
 • #7
  unsuitable
  Level 10  
  Przyjechali i poprawili.