Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja fotowoltaiczna 3,6kW + Sofar 3300 - zabezpieczenia oraz uziemienie

krzys315 31 Jan 2022 21:52 462 4
    krzys315
    Level 9  
    Witam
    Jestem w trakcie kompletowania podzespołów, zabezpieczeń do zakładanej instalacji o mocy 3.6 kW.
    Falownik Sofar 3300TL-G3 i 8 paneli Risen 450W

Proszę o poradę czy dobrze dobrałem zabezpieczenia:
    DC:
    Podstawa bezpiecznikowa DC 2P 10x38 + 2 wkładki topikowe 10A (nie jestem pewien czy 10A będzie ok)
    Ogranicznik przepięć 3p B+C 1000V Elektro-Plast 87.740
    AC:
    Wyłącznik nadprądowy Legrand 1p B16A RX3
    2 x Ogranicznik przepięć VCX B+C

Do podłączenia falownika z instalacją domu dać przewód 3x4mm² czy 3x6mm²?

Wszystko włożone do rozdzielnicy Noark 1x12 IP65 1000V.
    Instalacja fotowoltaiczna 3,6kW + Sofar 3300 - zabezpieczenia oraz uziemienie Instalacja fotowoltaiczna 3,6kW + Sofar 3300 - zabezpieczenia oraz uziemienie

A czy kwestia uziemienia wygląda ok?
    Schemat uproszczony
    Instalacja fotowoltaiczna 3,6kW + Sofar 3300 - zabezpieczenia oraz uziemienie
    rokbok
    Level 32  
    krzys315 wrote:
    Podstawa bezpiecznikowa DC 2P 10x38 + 2 wkładki topikowe 10A (nie jestem pewien czy 10A będzie ok)

Całkowicie zbędne, reszta może być, chociaż przepięciówka VCX nie jest najwyższych lotów, ja bym dodał do tego jeszcze rozłączniki izolacyjne po stronie DC i AC, po stronie DC przed rozdzielnicą i AC w rozdzielnicy głównej, jak nie ma miejsca to w rozdzielnicy od PV, co do zabezpieczenia nadprądowego po stronie AC to powinno być w/g zaleceń instrukcji do falownika.

Rozłączniki izolacyjne są przydatne jak jest potrzeba ingerencji w falownik i rozdzielnicę DC.

krzys315 wrote:
    Do podłączenia falownika z instalacją domu dać przewód 3x4mm² czy 3x6mm²?

Zależy jaka odległość inwertera od rozdzielnicy, zazwyczaj wystarcza 4 mm².
    krzys315
    Level 9  
    Odległość falownika do rozdzielnicy domu ok 6-7 metrów.
    Co do rozłącznika DC to myślałem że w razie potrzeby prac przy rozdzielnicy czy falowniku odłączamy stronę AC (znika obciążenie) i wtedy można odpiąć wtyczkę MC4 przy rozdzielnicy DC/falowniku. Moze jestem w błędzie ale dlatego chciałem poznać Wasze zdanie :)
    rokbok
    Level 32  
    krzys315 wrote:
    wtedy można odpiąć wtyczkę MC4 przy rozdzielnicy DC/falowniku.

Myślę że to niezbyt dobry pomysł, raz że musiał byś mieć taki sprytny "klucz" do wypinania złącz, po drugie, jest to w instalacji PV newralgiczny punkt.
    Kilka rozłączeń i wpięć może na tyle zdegradować złącze że połączenie będzie stwarzało niebezpieczeństwo pożaru.
    Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest rozłącznik izolacyjny.
    Co do kabla łączącego falownik z rozdzielnicą to przy tej odległości wystarczy 4 mm2, zresztą powinieneś mieć to podane w manuału falownika.
    novik
    Level 10  
    Witam
    Czy mogę dopytać jak działa instalacja.
    Mam 6 paneli x 395 w, chcę kupić falownik Sofar 3,3 kW.
    Falownik działa bez problemów?
    Jaka produkcja energii
    Na forum dużo czytałem o problemach z oprogramowaniem Sofarów.
    Pozdrawiam