Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego, gdy kończy się butla czuć zapach gazu w mieszkaniu? Sprzęt: Amica.

samonek4 01 Feb 2022 14:25 3309 3
  • #1
    samonek4
    Level 13  
    Witam,

    Mój problem polega na tym, że w dniu, w którym kończy się butla czuję zapach gazu w mieszkaniu. Na co dzień nic nie czuję i zastanawiam się czy wszystko jest prawidłowo?

    Pozdrawiam,
    Paweł
  • #2
    Mobali
    Level 41  
    Do butli z gazem płynnym celowo dodawany jest specjalny środek nawaniający, którego zadaniem jest sygnalizowanie ulatniania się gazu. To substancja dość ciężka, która gromadzi się zwykle na dnie butli. Dlatego właśnie w kończącej się butli zawartość nawaniacza jest znacznie większa niż na początku. Prawdopodobnie zapach, który wyczuwasz, jest wynikiem niedopalania tego nawaniacza lub niepoprawnej pracy jednego z zaworów w kuchence (kwestia regulacji). Wygląda więc na to, że wszystko jest w porządku, szczególnie jeśli przy normalnej eksploatacji pełnej butli zapach gazu nie jest wyczuwalny. Na wszelki wypadek sprawdź szafkę z butlą, reduktor i wszelkie połączenia. Do kontroli szczelności najlepiej użyć specjalnego czujnika. Jeśli go nie masz, można wykonać test za pomocą płynu do mycia naczyń. Absolutnie nie wolno natomiast wykonywać testów za pomocą płomienia zapałki czy zapalniczki!
  • #3
    kecajk49
    Level 34  
    Jak korzystałem z propanu-butanu wiele lat temu też tak czułem , do gazu płynnego dodawany jest "nawaniacz" żeby był łatwiej wyczuwalny i udział tego czynnika w miarę spadku ciśnienia w butli jest większy w wypływającej mieszance stąd takie zmiany w zapachu.
    Zobaczymy jakie bedą opinie innych użytkowników P-B.
  • #4
    skryn
    Home appliances specialist
    kecajk49 wrote:
    Zobaczymy jakie bedą opinie innych użytkowników P-B.

    Może nie napiszę na temat, ale moje doświadczenia korzystania z P/B są takie, że zawsze po otwarciu szafki, gdzie znajdowała się butla, waliło "kiszonką". Miałem dość tego zapachu i dla bezpieczeństwa przeszedłem najpierw na płytę z palnikami żeliwnymi, a potem na indukcję.
    Wreszcie nic w szafce nie śmierdzi, a i mam spokój, bo nikogo nie wysadzę w powietrze...:)
    Najwyżej bezpieczniki w rozdzielni.
    I żeby nie było. To nie jest antyreklama korzystania z butli P/B.
    Można, z umiarem. Przestrzegania zasad wymiany reduktora 37mBar co pięć lat, trzymania butli powyżej kondygnacji (a nie w piwnicy np.), etc....