Szanowny Marcienie198910,
Po pierwsze - zasada działania sprzęgła hydraulicznego:
.
Najprawdopodobniej sytuacja, o której pisałeś po zwiększeniu wydajności pompy w kotle, to model pierwszy od lewej na schemacie - przepływ po stronie kotłowej sprzęgła (na odcinku kocioł - sprzęgło) jest większy niż przepływ (przepływy) po stronie grzewczej (instalacji) sprzęgła. To powoduje, że woda nie odebrana przez układ grzewczy wraca ze sprzęgła do kotła. W Twojej sytuacji nie rozumiem tylko dlaczego kocioł przechodzi w stan L3 (blokady czasowej po osiągnięciu temperatury zadanej). Palnik kotła ma możliwość modulacji mocy i powinien zmniejszyć moc - chyba, że w tym czasie w ogóle nie następował odbiór ciepła ze sprzęgła (wyłączyłeś pompy obiegów grzewczych).
W Twojej instalacji zachodzi sytuacja przedstawiona na schemacie trzecim tj. przepływy po stronie instalacji są większe niż przepływ po stronie kotłowej - stąd nadmiar chłodnej wody powracającej z obiegów grzewczych do sprzęgła jest częściowo mieszana z wodą kotłową - stąd obniżenie temperatury wody w sprzęgle względem temperatury wody kotłowej.
Co do zasady - miejsca podłączenia w sprzęgle obiegów nie mają znaczenia (chociaż oczywiście lepiej jest gdy obiegi wysokotemperaturowe są "bliżej" wejścia wody kotłowej do sprzęgła. W Twojej instalacji obieg podłogówki mógłby być trzeci (od lewej). Takie podłączenie eliminowałoby efekt mieszania się w sprzęgle wody powracającej z zasilającą (opisany powyżej). Uwaga - przy dobrze wyregulowane instalacji (schemat środkowy) kolejność podłączenia obiegów nie powinna mieć znaczenia.
Twoje informacje dot. instalacji są niewystarczające do oszacowania przepływów w obiegach - a to jest kluczem do rozwiązania problemu. Piszesz: "Pierwszy obieg - podłoga - niska temperatura - 7 pętli parter
+ 2 piętro" - 7 pętli to przepływ 7*1,5dm³/min=10,5dm³/min=630dm³/h, ale 2 piętro?
Drugi obieg - 6 grzejników- nie wiadomo o jakiej mocy nominalnej. Przyjmijmy, że moc każdego grzejnika to 1000W (1kW). Przy różnicy temperatur 15° (zasilanie 70°C/powrót 55°C) każdy grzejnik wymaga przepływu ok. 57dm³/h. Zatem łączny przepływ w obiegu drugim to 6*57=342dm³/h. Nie znamy oporów przepływu w obiegach ale można przyjąć, że nie przekracza on (opór hydrauliczny) w obiegu drugim 2m H2O.
Zatem pompa nie powinna pracować z max wydajnością . Zmniejsz wydajność pompy obiegu drugiego na minimum - taka wydajność powinna wystarczyć (pompa Wilo dla oporu wynoszącego 2 m H2O ma max. wydajność ok. 1000 dm³/h.
Analogiczne wyliczenie dla obiegu trzeciego (3 grzejniki tradycyjne + 4 grzejniki rynnowe/podłogowe). Zrób to samo z pompą obiegu trzeciego co z pompą obiegu drugiego (nastawa na minimum wydajności).
Ponieważ nie wiadomo (patrz wyżej) jaki przepływ jest wymagany w obiegu pierwszym (podłogówka) - ale na pewno będzie to przepływ większy niż w obiegach drugim i trzecim - ustaw pompę eksperymentalnie na "średnie" nastawy i sprawdź efekt. Jeżeli będzie za słabo grzać - zwiększ wydajność pompy na max.
Co do zasady - przy instalacji ze sprzęgłem pompa zasilająca sprzęgło (kotłowa) zawsze powinna pracować ze stałą maksymalną wydajnością. Zrób wszystkie nastawy jak wyżej (pootwieraj wszystkie zawory na grzejnikach) i zobacz jaki będzie efekt. Jeżeli kocioł nadal będzie przechodził w stan L3 - to znaczy, że coś blokuje przepływy po stronie instalacji.