Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego wybija bezpiecznik w głównej rozdzielnicy?

gudi 15 Nov 2005 17:41 63440 64
e-mierniki
 • #31
  ZbM
  Level 13  
  Jeszcze raz się odezwe, jak wcześniej napisałem przy zwarciu zawsze będą wyzwalały obie S. Nawet jeśli przed układem pomiarowym będziesz miał z charakterystyką C, a na obwodzie z charakterystyką B. Takie S nie dają selektywności pod względem zwarć. Wystarczy, że obliczysz impedancję pętle zwarcia (dane można uzyskać w ZE) i po obliczeniu napięcia zadziałania sam się przekonasz jakie zabezpieczenie przedlicznikowe można zastosować.
 • e-mierniki
 • #32
  grzeg27
  Level 14  
  No i o to chodziło
  w takim wypadku najlepiej bedzie wybrać jedna z propozycji kolegi kackersa
  Quote:

  1) Wymienić zabezpieczenie przedlicznikowe na wkładki topikowe gG lub gF 25A i zapomnieć o problemie selektywności,
  2) Wymienić S-kę C25A na Selektywną i pójść w koszta

  pozdrawiam
 • e-mierniki
 • #33
  ZbM
  Level 13  
  Quote:
  1) Wymienić zabezpieczenie przedlicznikowe na wkładki topikowe gG lub gF 25A i zapomnieć o problemie selektywności,

  Też to nie jest do końca prawda bo wystarczy, że mieszkasz blisko stacji transformatorowej i linia zasilająca jest o dużym przekroju to zabezpieczenie na obwodzie gdzie wystąpiło zwarcie i zabezpieczenie topikowe gF 25 może wyzwolić.
 • Helpful post
  #34
  Enpro
  Level 22  
  To jest dość częste przy zwarciu dlatego że prąd zwarcia jest dość duży większy od bezpiecznika na głównym a czas reakcji na zwarcie jest dość krótki i te bezpieczniki przy zwarciu tak się zachowują. Jedyna radą to jest założenie bezpieczników z wkładką topikową albo droższego o selektywnym działaniu. A to, że różnicówka zadziałała to znaczy, że jest zwarcie przewodu fazowego do masy, bo jak by było do zera to różnicówka nigdy nie powinna wyłączyć. Co do prądu że stosuje się różnicówke na 30mA to dlatego że jest to wartość prądu bezpieczna dla życia człowieka i przy takim prądzie jest wstanie się oderwać samodzielnie spod napięcia, wyższy prąd powoduje skurcze mięśni i niema możliwości oderwania się z pod napięcia. Dlatego tylko takie są zalecane do stosowania w gospodarstwie domowym.
 • #35
  gudi
  Level 13  
  rozumiem,ale w takim razie mam pytanie. elektryk, ktory robil przylacze oraz rozdzielnice w garazu i na parterze zamontowal taki bezpiecznik przy liczniku (mialo byc solidnie i bezpiecznie,bez limitu kosztow itp) jezeli przy zwarciu na pietrze wylacza bezpiecznik w rozdzielnicy na pietrze i przy liczniku? pisze o pietrze,bo sam je robilem a w garazu i na parterze nie robilem zwarc. chyba wystarczylby ten przy liczniku, skoro go wysadza? i pytanie na temat roznicowki: jak przy wlaczonym bezpieczniku stykam przez zarowke L z PE to roznicowke wysadza. i to wiem, ze jest dobrze, ale stykam N z PE przy wlaczonym bezpieczniku i nic. wylaczam S-a w rozdzielnicy i stykam N z PE i wylacza roznicowke. to normalne? pozdrawiam!
 • Helpful post
  #36
  HenryK3
  Level 29  
  gudi wrote:
  jezeli przy zwarciu na pietrze wylacza bezpiecznik w rozdzielnicy na pietrze i przy liczniku? pisze o pietrze,bo sam je robilem a w garazu i na parterze nie robilem zwarc. chyba wystarczylby ten przy liczniku, skoro go wysadza?

  Nie wystarczy. Bierzesz pod uwagę tylko zwarcie.
  Nie zapominaj o zabezpieczeniu przed przeciążeniem, dobiera się je m.in. do przekroju przewodów danego obwodu.
  A ze zwarciem tak będzie bo S-y są szybkie, mają czas zadziałania o ile dobrze pamiętam 0,2s.
  Sprawdzałem ostatnio - zwarcie w obwodzie zabezpieczonym B6 powoduje wyłącznie również C25 przed licznikiem.
  Gdyby ten sam obwód obciążyć np. 10A to wyłączy tylko B6.
  I tak ma być.
  gudi wrote:
  pytanie na temat roznicowki: jak przy wlaczonym bezpieczniku stykam przez zarowke L z PE to roznicowke wysadza. i to wiem, ze jest dobrze, ale stykam N z PE przy wlaczonym bezpieczniku i nic. wylaczam S-a w rozdzielnicy i stykam N z PE i wylacza roznicowke. to normalne?

  Różnicówka jak to wynika z nazwy reaguje na prąd różnicowy.
  Jeżeli obwód zamyka się tylko przez nią - jest ok.
  Jeżeli jest upływność ≥ 30mA do PE - różnicówka wyzwala.
  Połączenie N i PE za różnicówką nie wyłączy jej jak nie jest włączony żaden odbiornik (we wszystkich obwodach za różnicówką) bo nie płynie prąd.
  N i PE mają ten sam potencjał, dlatego nic się nie dzieje.
  Natomiast jak jest włączony jakikolwiek odbiornik to część prądu popłynie przez PE i wyłączy różnicówka. Jak zwierasz N z PE to czy bezpiecznik danego obwodu jest załączony nie ma znaczenia bo N ma ciągłość - (S-ka przerywa tylko L).
  Nie wiem czy udało mi się to wyjaśnić.

  Pozdrawiam
  HenryK3
 • #37
  gudi
  Level 13  
  pomogles i to bardzo:) czy moge miec nadzieje, ze jak obwody beda odpowiednio obciazone w stosunku do amperazu s-a, to w razie czego wywali tylko s-a w rozdzielni i oszczedzi c25 przy liczniku?
 • #39
  Enpro
  Level 22  
  Najlepiej żeby obwody były tak rozprowadzone żeby te co maja duże obciążenie były rozbite na poszczególne fazy bo nic ci nie da jak będziesz miał urządzenia podłączone na inny bezpiecznik ale z tej samej fazy bo suma tych odbiorników zsumuje się na jednej fazie co masz 25A i wyłączy ci główny
 • #40
  gudi
  Level 13  
  Tak zrobilem. praktycznie rownomiernie obciazylem wszystkie fazy.
 • Helpful post
  #41
  igabriel
  Level 20  
  ja tylko chciałem coś napisać do "kackersa"...
  chyba nie zabardzo znasz zasadę działania różnicówki!!!
  nie wprowadzaj innych w błąd twierdząc że różnicówki trójfazowej nie można obciążyć tylko jedna fazą !!!, bo przekładnik Ferantiego sumuje geometryczną wartość prądów faz L1,L2,L3 i przewodu N ( neutralnego) , który to przewód w tym przypadku służy jako wyrównujący niesymetryczność obciążenia poszczególnych faz ,
  przykład:
  obciążając tylko jedną fazę np. L1 prądem "I" to taki sam prąd "I" będzie płynął przez przewód neutralny N ,czyli geometryczna wartość prądu płynacego przez przekładnik Ferantiego będzie równa zero, czyli porażeniówka nie zadziała!

  jeśli chodzi o zadziałanie bezpieczników to wielu przedemną pisało że żle będą dobrane grupy na poszczególnych stopniach zabezpieczeń, jednak przy pełnym zwarciu L-N i tak przeważnie polecą wszystkie, a przy pełnym zwarciu L-PE polecą bezpieczniki i porażeniówka .
 • #42
  kackers
  Level 16  
  igabriel przeczytaj najpierw poprzednie posty a potem krytykuj, sprostowałem to już przecież

  I może taki drobiazg dla przypomnienia, a mianowicie zasada nr1 selektywności mówi o stopniowaniu zabezpieczeń. Jeżeli chcemy mieć instalację odporną na takie przypadkowe zadziaływania w stopniach głównych, musimy pamiętać o tym, że zabezpieczenie poprzedzające musi być o co najmniej dwa stopnie większe od największego z zabezpieczeń w odbiorach.
  Innymi słowy skoro mamy określone zabezpieczenie główne o In=25A, (lub innym wynikającym z przyznanej nam mocy) to wymusza na nas stosowanie w odbiorach zabezpieczeń nie większych niż In=16A.
  O ile jest to proste i klarowne w przypadku wkładek topikowych to w przypadku wyłączników nadmiarowo-prądowych(S-ek) już takie oczywiste nie jest (z uwagi na konstrukcję członu wybijakowego-zwarciowego)i tak jak to już było wspominane trzeba się dodatkowo liczyć z koniecznością stosowania S-ek selektywnych na stopniach poprzedzających.

  Dlatego powtórzę do znudzenia, że w tej sytuacji najtańszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem będą wkładki topikowe w zabezpieczeniu przedlicznikowym i nie tylko ze względu na powyższe, dotyczy to również sytuacji zwarć w pobliżu transformatorów jak to już ktoś wcześniej wspominał - w takich przypadkach bardzo ważny jest udarowy prąd zwarcia, parametr ip, który przy S-kach jest na ogół na poziomie 10kA, w droższych ponad 30kA natomiast bezpieczniki bez problemu rozłączą nawet 50kA - to tak pokrótce dla miłośników ekstremalnych wyzwań :)
 • #43
  Enpro
  Level 22  
  Czy najlepsze i najtańsze ekonomicznie to bym się nie zgodził z tym biorąc pod uwagę że bezpieczniki przelicznikowe są przeważnie oplombowane i odbiorca musi zrywać za każdym razem plombę a potem trzeba płacić za oplombowanie a przypadku Esek nie potrzeba zrywać to jak się zdarzy że polecą obydwa to chyba niema problemu z podniesieniem Esa za darmo niż płacić ok. 30 zł za każde oplombowanie w zależności od ZE .
 • #44
  kackers
  Level 16  
  Quote:
  Czy najlepsze i najtańsze ekonomicznie to bym się nie zgodził z tym biorąc pod uwagę że bezpieczniki przelicznikowe są przeważnie oplombowane i odbiorca musi zrywać za każdym razem plombę a potem trzeba płacić za oplombowanie a przypadku Esek nie potrzeba zrywać to jak się zdarzy że polecą obydwa to chyba niema problemu z podniesieniem Esa za darmo niż płacić ok. 30 zł za każde oplombowanie w zależności od ZE .

  Tak, tylko po co co chwilę podnosić skoro można zapewnić w prosty sposób selektywność i to działa. Oczywiście że można pójść w koszta i wstawić w głównym zabezpieczeniu S-kę selektywną i problem z plombowaniem odpadnie tylko czy warto?
 • #47
  igabriel
  Level 20  
  Re.
  kackers , przepraszam cię , chyba faktycznie niezbyt dokładnie przejrzałem wszystkie posty.
  chciałbym dołożyć jeszcze jedno zdanie wynikające z przepisów ogólnych i warunkach obecnie stawianych przez ZE , przy nowych instalacjach gdzie konieczny jest odbiór,w "warunkach" jest jasno napisane że jako główne zabezpieczenie mają stanowić "wkładki topikowe z rozłącznikiem", czyli "tytany" lub RBK-01 , wynika to z tego że przepisy mówią : wyłączenie odbiornika nn.( w tym przypadku domu od sieci energetycznej) spod napięcia polega na odłączeniu odłącznika z widoczną przerwą na na nożach odłącznika lub wyjęciu wkładek bezpiecznikowych, bezpieczniki typu S nie spełniają tego warunku , chociaż faktem jest że wcześniej były montowane i to przez dosyć długi okres.
  dodatkowym atutem "tytanów" nie wspomne już o RBK , jest to że nie wylatują przypadkowo , jeśli dobrze pamiętam prąd udarowy tytana to 50kA a RBK to 100kA
  życzę dalszej twórczej dyskusji i czekam na komentarz jeśli się ktoś nie zgadza ze mną..
 • #48
  Enpro
  Level 22  
  igabriel wrote:
  Re.
  kackers , przepraszam cię , chyba faktycznie niezbyt dokładnie przejrzałem wszystkie posty.
  chciałbym dołożyć jeszcze jedno zdanie wynikające z przepisów ogólnych i warunkach obecnie stawianych przez ZE , przy nowych instalacjach gdzie konieczny jest odbiór,w "warunkach" jest jasno napisane że jako główne zabezpieczenie mają stanowić "wkładki topikowe z rozłącznikiem", czyli "tytany" lub RBK-01 , wynika to z tego że przepisy mówią : życzę dalszej twórczej dyskusji i czekam na komentarz jeśli się ktoś nie zgadza ze mną..


  Na pewno jest w tym dużo prawdy ale to są tylko wymysły poszczególnych zakładów energetycznych jakie chcą mieć zabezpieczenia i co zakład to inne stosuje i nie będę pisał jaki to zakład ale nadal jest to projektowane przez projektantów i są stosowane na zabezpieczeniu przedlicznikowym tylko wkładki bezpiecznikowe prosto ze słupa w tak zwanych skrzynkach PMK gdzie jest licznik .Wiec gdzie jest przepis o stosowaniu wyżej wymienionego przepisu czy może ten zakład i projektanci łamią przepisy a inspektorzy nadzory przymykają na to oko. A co z wkładkami BM a ZK dalej są projektowane i dalej stosowane na WIZ od odbiorcy więc coś chyba z ty nie jest do końca prawda choć wcale nie mówię że tamto rozwiązanie jest złe.
 • #49
  igabriel
  Level 20  
  Re.

  faktem jest że każdy zakład wymyśla sobie swoje przepisy , jednak na czym polega wyłączenie odbiornika o nap do 1kV i ponad 1kV mówią o tym przepisy ogólne, zdając na uprawnienia SEP trzeba je poprostu znać , jeśli chodzi o tym co piszesz że są stosowane wkładki topikowe, to wyjęcie wkładki spełnia warunek o odłączeniu odbiornika bo jest widoczna przerwa w obwodzie.
 • #50
  HenryK3
  Level 29  
  igabriel wrote:
  faktem jest że każdy zakład wymyśla sobie swoje przepisy

  Zakłady energetyczne poza przepisami ogólnymi czasem wymagają stosowania innych dodatkowych rozwiązań, poprostu zaostrzają obowiązujące przepisy.
  Działa to na korzyść bezpieczeństwa użytkownika.
 • #51
  Enpro
  Level 22  
  HenryK3 wrote:
  igabriel wrote:
  faktem jest że każdy zakład wymyśla sobie swoje przepisy

  Zakłady energetyczne poza przepisami ogólnymi czasem wymagają stosowania innych dodatkowych rozwiązań, po prostu zaostrzają obowiązujące przepisy.
  Działa to na korzyść bezpieczeństwa użytkownika.


  Niema to nic wspólnego z bezpieczeństwem użytkownika bo w każdym z tych przypadłe zabezpieczeniem jest bezpiecznik czy on jest w podstawie bezpiecznikowej czy w RBK-01
  czy w tytanie to jest to dalej tylko ten sam bezpiecznik . Jedyną różnicą jest to dla że przepisy zakładów energetycznych zabraniają wyciągania bezpiecznikowa z podstaw pod obciążeniem a w przypadku wyłączników można to zrobić i tu jest to podyktowane tym.
 • #52
  igabriel
  Level 20  
  Enpro,,,,
  do tego zmierzałem co napisałeś , tylko przy krótkich i lakonicznych wypowiedziach nie zawsze sie dobrze rozumiemy.
 • #53
  bibol65
  Level 2  
  Czesc Jezeli przy zwarciu wybija i różnicowy i bezpiecznik gł. to dwie przyczyny W obwodzie w łazience masz zamienione przewody N z PE( różnicówka nie ma prawa wybijać przy zwarciu tylko przy doziemieniu) a co do selektywnosci wyłączeń widzę że na forum koledzy piszą że bezpieczniki selektywne mają opuźnione zadziałanie i że są drogie niestety nie jest to prawdą bo nie chodzi o puźnione zadziałanie (czas ) tylko o krotnośc prądu ktura jest uzależniona od charakterystyki zresztą sam w poscie zaznaczyłeś ze masz bezpiecznik o ch B tj jego krotnosć wynosi 3-5 do obliczeń przyjmuje sie 5 . i tak przykładowo jeżeli bezpiecznik B 16A jego prąd wybicia wynosi 80A a bezpiecznika C 16A rotność wynosi 5-10 do obliczeń przyjbujemy 10 czyli prąd wył wynosi 160A Istnieją też wył o chareakterystukach D . reasumując zastosowanie nawet wył typu S o tych samych wartościach prądu długotrwałego obciążenia a o właściwych charakterystykach w przypadku zwarcia zapewnia selektywne zadziałanie zabezpieczeń. A różnice w cena ch w esach np B i C nie są niewielkie
  POzdarawiam zbyszek
 • #54
  adkoski
  Level 12  
  miałem taki przypadek i wszystko chodziło o producenta s,ki
  np 25 A klasy ,C" faela wytrzymywało 32 A klasy ,C" innego producenta
  nie pamiętam którego ale to daje coś do myslenia
 • #55
  kackers
  Level 16  
  yhmm...
  Quote:
  ... na forum koledzy piszą że bezpieczniki selektywne mają opuźnione zadziałanie i że są drogie niestety nie jest to prawdą bo nie chodzi o puźnione zadziałanie (czas ) tylko o krotnośc prądu


  :?:

  Quote:
  ...bezpiecznik o ch B tj jego krotnosć wynosi 3-5 do obliczeń przyjmuje sie 5 . i tak przykładowo jeżeli bezpiecznik B 16A jego prąd wybicia wynosi 80A a bezpiecznika C 16A rotność wynosi 5-10 do obliczeń przyjbujemy 10 czyli prąd wył wynosi 160A Istnieją też wył o chareakterystukach D .


  Czyżbyśmy przeoczyli wejście na rynek nowych produktów - , to jakaś promocja świąteczna, tak? :D[/b]
 • #56
  sebokuc
  Level 13  
  WITAM.
  PROSZE O POMOC.
  MIESZKAM NA PIETRZE W DOMKU JEDN.
  DO INSTALACJI ALU DOLACZYLEM NIESTETY MIEDZIANA.
  CHCIALEM ZAOSZCZEDZIC:(
  KLASYCZNE 3 POKOJE, KUCHNIA, MALA LAZIENKA.
  ZALOZYLEM BEZPIECZNIKI AUTOMAT. 2X 16 AMPER.

  SWIATLO MIGA, PRZERYWA, NAWET KIEDY WLACZONA JEST SAMA ZAROWKA.
  WYBITNIE MRUGA JAK WIERCE WIERTAKA, AZ SIE BOJE CO BEDZIE JAK WLACZE PRALKE.

  CZY BEZPIECZNIKI SA ZA SLABE???
  ZNAJOMY MOWI DAJ WIEKSZE BEZPIECZNIKI.
 • #57
  Enpro
  Level 22  
  To nie bezpiecznik to musi się dziać coś z instalacją brak styku, trudno powiedzieć gdzie znajduje się uszkodzenie, trzeba zacząć od puszki piętrowej aż przez licznik , bezpieczniki i do puszek w domu .
 • #58
  sebokuc
  Level 13  
  a czasami wcale nie mruga albo rzadko!?
  dziekuje za podpowiedz ale jak to znalezc samemu?
  mam zaprosic fachowca?
  amperomierzem-miernikiem sprwdzac przewody?
 • #59
  Enpro
  Level 22  
  Można sprawdzać miernikiem nap MZC-2 do sprawdzania skuteczności zerowania ale trzeba mieć trochę doświadzczenia albo sprawdzać wizualnie wszystkie podłączenia to może być też uszkodzenia na klatce schodowej popytć sąsiadów czy unich się coś takiego nie dzieje . Sprawdzić bezpiecznik przedlicznikowy czy całą podstawe może gdzieś tam jest słab styk.
  Czy te obiawy występują w całym mieszkaniu nap obwodach oswietlenia i na gniazdach czy tylko na wydzielonym jednym obwodzie.
 • #60
  sebokuc
  Level 13  
  Własnie mysle ze awaria jest w okolicy licznika bo wszedzie mruga swiatlo, jesli mruga.
  Ale...

  Dodam ze to stara instalacja aluminiowa w domku jednorodz:( polowicznie wymieniona na miedziana:(

  Ponadto kiedy polaczylem uziemienie z zerem w gniazdkach a potem wybilo bezpiecznik (zepsuty przewod wiertarki) to... na bolcach uziemienia pokazala sie faza!
  Po tym strasznym incydencie odlaczylem uziemienia.

  p.s.
  Prosze prawdziwych elektrykow o pomoc.