Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką pralkę z autodozowaniem wybrać: Bosch, Siemens, Samsung czy Miele?

kot_79 03 Feb 2022 22:08 17565 57
 • #1
  kot_79
  Level 10  
  Prośba o pomoc w wyborze, chcę kupić pralkę z autodozowaniem. Obecnie mam boscha ale 4. raz łożyska nie będę wymieniał - pralka ma około 14-15 lat. Zastanawiam się nad:
  Bosch: https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-bosch-wau2856lpl
  Siemens: https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-bosch-wm14lphzpl-c-10kr-1400rpm-hc
  Bosch: https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-bosch-wau28ps0pl
  Samsung: https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-samsung-ww80t534dae
  Miele: https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-miele-wsd-663-wcs

  Od boscha czy siemensa odstrasza mnie niewymienialne łożysko, Samsung wydaje się Ok, ale może jednak warto dopłacić i brać Miele?
 • #2
  Jakubserwis
  Level 26  
  Samsung szajs.
  Miele - brak części (tylko autoryzowany serwis) i nie lepsza od Bosch (takie czasy).
  Nie martw się o łożyska w Bosch/Siemens wstawiają w miarę dobre.
  Wybierz Bosch/Siemens, tylko sprawdź namacalnie w sklepie, jaką ma szczelinę pomiędzy fartuchem a bębnem, musi być jak najmniejsza żeby skarpet " nie połykała".
 • #3
  kot_79
  Level 10  
  O łożyska się nie martwię ale o simmering bo to przez to ze przepuszcza padają - każde, nawet najlepsze. A jakieś inne firmy? Szkoda że bosch ma niewymienne.
 • #4
  -radas-
  Level 19  
  14-15 lat to dużo (obliczona jest na 10).
  Łożyska w tych pralkach są ok, dopóki nie dostanie się w nie ciało obce lub woda (powoduje ich korozje) bez względu na ich wielkość czy jakość. Problemem może być zbyt duża dawka detergentu do prania (ewentualnie zbyt twarda woda, im twardsza tym gorzej wiąże się z nią detergent), cały się nie rozpuszcza (obkleja grzałkę, simmering, krzyżak bębna) twardnieje, narasta i powoduje korozję w/w części lub w przypadku simmeringu zrywa go po trochu i rozszczelnia (dostaje się woda na łożysko i kaput).
  Detergent w pralce nie pierze. Zmienia napięcie powierzchniowe wody co powoduje że ma ona właściwości zmiękczające brud lub wybielające. Pralka podczas prania rzuca ciuchem co powoduje przepływy wody przez niego, im dłuższy program więcej przepływów wody tym lepiej wyprane pranie (w pralkach Miele są programy do 6 godzin, które rozpuszczają prawie wszystkie plamy). Im więcej detergentu tym gorzej wyprane pranie, detergent nie jest dobrze spłukiwany z rzeczy (zostaje na nim a ponieważ jest agresywny potrafi wywołać alergie naskórne) i szybko psuje pralkę. Rozwiązaniem problemu wymiany łożysk moim zdaniem jest dobór detergentu do Twojej twardości wody (taki aby dobrze się rozpuszczał) i jego ilość na pranie (przy twardej wodzie ok 50-60 ml max).
  Pralki Miele wymagają dużego portfela jak się już coś popsuje wymiana tego może kosztować tyle co średniej klasy pralka innej firmy (a jest się co popsuć w pralkach z systemem dozowania: czujnik przepływu, pompa wężykowa) szczególnie jak przestaniesz na jakiś czas z tego korzystać. Miele ma swoje detergenty (profesjonalne, dobrze mieszają się z twardą wodą). Mają bęben, który nie niszczy prania szczególnie na wysokich obrotach wirowania (w innych pralkach w bębnie masz dziury w które wpychane jest pranie siłą odśrodkową co powoduje ich niszczenie). Po za tym serwis fabryczny Miele jest w rozsypce, a dobra naprawa będzie zależeć od doświadczenia technika serwisu autoryzowanego (za mało sprzętu Miele jest na rynku polskim). Serwisów fabrycznych bsh jest dużo rozsianych po Polsce (naprawa krótka i bardzo fachowa).
  Myślę że choć trochę pomogłem?
  Pozdrawiam
 • #5
  kot_79
  Level 10  
  14 lat ale z 3 wymianami łożysk, bez tego po 5 latach byłby złom. A ten Samsung to rzeczywiście taki złom? Btw, właśnie dlatego chce z autodozowaniem bo zdaje sobie sprawę że za dużo detergentu idzie często.
 • #6
  -radas-
  Level 19  
  kot_79 wrote:
  14 lat ale z 3 wymianami łożysk, bez tego po 5 latach byłby złom. A ten Samsung to rzeczywiście taki złom? Btw, właśnie dlatego chce z autodizowaniem bo zdaje sobie sprawę ze za duzo detergentu idzie często.

  Samsung w pralnictwie to ogólnie jest złom, z zewnątrz wygląda kosmicznie, ale jak ściągniesz blat to wyłania się PRL w porównaniu do boscha, siemensa czy miele.
  A nie zastanawiałeś się nad zmiękczaczem wody ogólnie na cały dom?
  Wtedy śmiało możesz korzystać z niemieckich detergentów (one są produkowane na miękką wodę, dawkuje się je do 40ml). Po za tym znika zakamienienie armatury wodnej (jest gorsza tylko do picia bo nie ma kamienia).
  Pozdrawiam
 • #7
  kot_79
  Level 10  
  A może jakiś electrolux? Aczkolwiek te nowe to chyba włoski złom?
 • #8
  mrice
  Moderator of Home appliances
  kot_79 wrote:
  A ten Samsung to rzeczywiście taki złom?

  Ano Szajssung, nie chciał bym tej pralki w domu. Klejone zbiorniki to sama przyjemność naprawy w porównaniu z elektroniką Samsunga.

  kot_79 wrote:
  A może jakiś electrolux?

  Gorszy od Bosch, ale ujdzie, na tle konkurencji nawet nie najgorszy sprzęt. Zbiorniki również zgrzewane, łożyska zdecydowanie częściej w nich robię niż w rodzinie Bosch / Siemens. Podobnie z naprawami elektroniki.

  -radas- wrote:
  Wtedy śmiało możesz korzystać z niemieckich detergentów (one są produkowane na miękką wodę, dawkuje się je do 40ml).

  Wać Pan chyba żartuje ? Kto Ci takiego kitu nawciskał ? Sądzisz, że Niemcowi mieszkającemu w centrum Berlina w kranie leci miękka woda ? :lol:

  kot_79 wrote:
  właśnie dlatego chce z autodizowaniem bo zdaje sobie sprawę ze za duzo detergentu idzie często.

  Toć tylko kwestia przypilnowania się.
 • #10
  -radas-
  Level 19  
  -radas- wrote:
  Wtedy śmiało możesz korzystać z niemieckich detergentów (one są produkowane na miękką wodę, dawkuje się je do 40ml).

  Wać Pan chyba żartuje ? Kto Ci takiego kitu nawciskał ? Sądzisz, że Niemcowi mieszkającemu w centrum Berlina w kranie leci miękka woda ? :lol:

  Zdecydowanie bardziej miękka niż u mnie. Dalej w DDR można poznać Polaka po intensywnym zapachu proszku?
  Kitu mi nawciskały doświadczenia😉
  Pozdrawiam
 • #11
  kot_79
  Level 10  
  Panowie, skoro Miele nie bardzo, Samsung odpuścić, Bsh i siemens nie chce bo łożyska to zostaje Electrolux (btw widziałem ze niektóre maja zbiornik na Sol zmiękczająca), coś jeszcze wartego zainteresowania?
 • #13
  Kenworth 18
  Level 43  
  Obecnie każdy szanujący się serwis wymienia łożyska w zbiornikach zgrzewanych i jest udzielana gwarancja na naprawę a zbiornik jest pospawany co zapewnia jego szczelność. Ba, nawet są firmy, które się w tym specjalizują i bez pośrednictwa serwisanta można samemu zdemontować zbiornik z pralki i go wysłać do takowej firmy. Ważne jest tylko to by użytkownik urządzenia nie zbagatelizował tematu i by pralka nie była używana jeszcze długi czas po zauważeniu, że pracuje głośno bo później już może nie być ratunku czy to jest pralka z rozkręcanym zbiornikiem czy też zgrzewanym. Oczywiście w przypadku uszkodzenia krzyżaka bębna lub tylnej wanny w zbiorniku skręcanym krzyżak i wanna występują jako części zamienne, ale ich cena zazwyczaj zwala z nóg i skazuje pralkę na utylizację.
  Wystarczy tylko reagować na czas i zająć się tematem wystarczająco wcześnie a naprawić można każdy zbiornik.
 • #14
  kot_79
  Level 10  
  Jakubserwis wrote:
  Myślisz że w Elektrolux łożyska nie siadają?
  Kupisz co zechcesz.
  Pytałeś o radę, odpowiadam: Bosch/ Siemens.
  Pozdrawiam.

  Oczywiście że siadają, ale jeżeli jest możliwość wymiany samych łożysk to przy np. 5 letniej pralce ma znaczenie bo zamiast płacić 700pln za nowy bęben zamknę się w maks 100pln za nowe łożyska i simmering.
 • #15
  skryn
  Home appliances specialist
  Kenworth 18 wrote:
  Obecnie każdy szanujący się serwis wymienia łożyska w zbiornikach zgrzewanych i jest udzielana gwarancja na naprawę

  Szanuję Ciebie, ale szanujmy się nawzajem! Nigdy nie będę parał się pornografią techniczną, dotyczącą wymiany łożysk z zasady niewymiennych przez żadnego producenta. Jeżeli padają łożyska w pralce z niewymiennymi łożyskami, pytam klienta, czy winszuje sobie naprawę całościową, polegającą na wymianie kompletnego zespołu piorącego. Jak klient się zgodzi, to działam; w przeciwnym razie, kasuję za diagnozę. I wuala.

  Do Autora:
  https://www.amica.pl/archiwum/produkty/produkt/8544-Pralka_ladowana_od_frontu-Dream_Wash-DAW8143DSiBTO

  I łożyska wymienne... :)
  I ta cena...
 • #16
  Jakubserwis
  Level 26  
  kot_79 wrote:
  Oczywiście że siadają, ale jeżeli jest możliwość wymiany samych łożysk to przy np. 5 letniej pralce ma znaczenie bo zamiast płacić 700pln za nowy bęben zamknę się w maks 100pln za nowe łożyska i simmering.

  Więc nie rozumiem czemu na początku tematu podajesz linki do Bosch jak nie chcesz Bosch :-)
 • #17
  kot_79
  Level 10  
  Bo liczyłem że ktoś mnie przekona i jest ku temu blisko bo widziałem jak bęben wygląda po 5 latach, dobrze że mam myjkę?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Poza tym mosiężna tuleja na ośce się wyrabia i 3 wymiana łożyska była ostatnia która zrobiłem, nie mówiąc już o tym że to całkiem sporo pracy, liczę jeszcze na to, że ktoś podsunie mi jakieś inne pralki jak choćby ta Amica, miałem kiedyś i niestety był to złom ale może od tego czasu coś się zmieniło?
 • #18
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  kot_79 wrote:
  Amica, miałem kiedyś i niestety był to złom ale może od tego czasu coś się zmieniło?

  Tak, zmieniło się. Na gorsze....
  kot_79 wrote:
  100pln za nowe łożyska i simmering.

  A nawet 60 zł jak potrafisz sam wymienić.

  W nowych zgrzewanych bębnach to albo cały nowy ale profesjonalne regeneracja która tania też nie jest.


  dominowave wrote:
  Kenworth 18 wrote:
  Obecnie każdy szanujący się serwis wymienia łożyska w zbiornikach zgrzewanych i jest udzielana gwarancja na naprawę

  Szanuję Ciebie, ale szanujmy się nawzajem! Nigdy nie będę parał się pornografią techniczną, dotyczącą wymiany łożysk z zasady niewymiennych przez żadnego producenta. Jeżeli padają łożyska w pralce z niewymiennymi łożyskami, pytam klienta, czy winszuje sobie naprawę całościową, polegającą na wymianie kompletnego zespołu piorącego.

  @skryn Nic dodać, nic ująć - 100% RACJI!!!
  @Kenworth 18 Szanujący się serwis ma wykonać rzetelną diagnozę i naprawę. Nie powinien bać się dać gwarancji na to co robi. Pewnie mi zostanie zarzucone bycie wymieniaczem ale sorry. Zajmuję się naprawnieniem by mieć z tego kasę. Nie prowadzę fundacji dobroczynnej, środowiskowej itp. Życie na serwisie nauczyło mnie że rzeźbienie w bagnie i tzw pornografia serwisowa zazwyczaj się mści... Czasem lepiej posiedzieć w domu i poczekać na wezwania niż ładować się w problemy.

  Niektórzy myślą że przyjedzie "miły pan", złota rączka; wciśnie guzik i pralka będzie dalej działać 100 lat.
  A odnośnie zgrzewania zbiorników to prostu nie mam na to czasu i ochoty, by babrać się z tym. Jak klient chce to mogę mu wymontować zespół (odpłatnie), zostawić mu wannę niech sobie sam wysyła i kolejna kwota za montaż. Jak klient mówi że "chce" bym ja wysłał to oznajmiam mu że nie mam zamiaru ponosić odpowiedzialności za czyjąś źle wykonaną robotę. Najczęściej kończy się tylko diagnozą i jadę dalej.

  [Zbędne usunąłem]
 • #19
  kot_79
  Level 10  
  A jakiś lg lub whirpool albo jeszcze coś innego?

  Dodano po 28 [minuty]:

  Przy okazji, czym różni się seria home professional od zwykłego bsh?
 • #20
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  kot_79 wrote:
  A jakiś lg lub whirpool albo jeszcze coś innego?

  LG robiło dobre pralki ale robiło w czasie przeszłym. Wstawili gorsze amortyzatory, zaoszczędzili na betonie mającym dociążyć układ mechaniczny a skutki są jakie są... Pół biedy blok, gorzej jak podłoga lub strop z drewna. Nie uwierzyłbym, gdybym nie usłyszał. Reklamacje są z góry odrzucane.

  A Whirpool, Indesit, Ariston - jedna firma, jedno dziadostwo. Sprzęty te ulegają poważnej i kosztownej naprawie po 2-2,5 roku po zakupie. Cytat klientów: "Paniee, tyle co gwarancja minęła".

  Odradzam kupować Candy, Hoover - nienaprawialny złom
  Whirlpool, Indesit, Ariston - j.w.

  Electrolux, Aeg - jedna stajnia, nie wiele lepsze jak Whirlpool
  Amica - zależy co się trafi
  Bosch, Siemens - jakoś się trzymają te pralki

  Sobie kupiłem Indesita który jest cały rozbieralny i łatwo (tanio) naprawialny. Zardzewiał 2 mies po gwarancji. I niech nikt mi nie mówi że złe warunki i niedbalstwo ;D
 • #21
  Kenworth 18
  Level 43  
  Panie administratorze @skryn bardzo Pana szanuję za wiedzę i fachowość i nikomu nie każę babrać się jak to Pan określił w "pornografię techniczną" ale niestety prawa rynku są takie, że jeżeli ktoś ma wydać na nowy zbiornik 600 a czasem nawet ponad 1000 złotych to jeżeli jest możliwość naprawy to pójdzie w tym kierunku. Brutalna prawda jest taka, że mało który klient zgodzi się na wymianę zbiornika za połowę wartości całego urządzenia. Oczywiście teraz zostanie mi zarzucone, że co ja tam wiem itd bo nie jestem serwisantem i nigdy się nim nie mianowalem, ale poznałem tutaj jednego z członków grupy serwisantów i jestem z człowiekiem na Ty i wiem o wiele więcej od kuchni jak ta robota wygląda niż komuś by się mogło wydawać. Nie wiem ilu serwisantów zrzeszonych w waszej grupie tutaj na forum oferuje tego typu naprawy, ale sądzę, że sporo z nich. Nie jestem i nigdy nie będę zwolennikiem producentów pralek, którzy pchają do czasem świetnych maszyn zbiorniki zgrzewane, ale niestety obecnie to praktykuje większość producentów i nic już na to poradzić się nie da, ale można przeciwdziałać tej praktyce poprzez naprawę czegoś co producent uznał za nienaprawialne. Czy można wykonać to fachowo? Oczywiście, że tak ów serwisant o którym wspomniałem wykonuje ogrom takich zleceń i nie narzeka na reklamacje że strony klienta, czyli jednak można zmniejszyć rosnące góry elektrośmieci? Fakty są takie, że tak zazwyczaj kończy żywot pralka w której po kilku latach padły łożyska a zbiornik jest zgrzewany.
  Kolego @Robo-technical powiem koledze tylko tyle, że kolega guzik wie o mojej profesji i nie wiem czy kolega celowo chciał mi zarzucić niekompetencję czy tylko ja to tak odebrałem, ale niestety w każdej branży zdarzają się papracze czy to w mechanice pojazdowej czy serwisie AGD czy wulkanizacji, ale to nie znaczy, że wszystkich należy wrzucić do jednego worka bo wtedy by trzeba było chyba serwisować samochód czy sprzęt AGD samodzielnie przy takim podejściu. Koledze po prostu doradzam zmienić warsztat i nie korzystać już z jego usług jeżeli nie dopilnowuje się tam podstaw rzetelnej usługi. Niestety rozczaruję kolegę i powiem tylko tyle, że nawet serwis ogumienia bierze na barki sporą odpowiedzialność a sprzedawanie opon słabej marki potrafi zabić warsztat i zmieść go z rynku.
 • #22
  kot_79
  Level 10  
  Przejrzałem w North ile taki zespół piorący kosztuje do pralki Bosch, no niestety trzeba liczyć około 900-1000pln, przy pralce za około 2500 wydaje mi się dużo, straszne Bosch popsuł sprawę, obecnie mam logixx 8 varioperfect i jakoś można było robić rozkręcane bębny? odstrasza mnie jednak klejony bęben.
 • #23
  Kenworth 18
  Level 43  
  Oczywiście, że rozkręcany zbiornik to zawsze ogronna zaleta pralki, ale czasy są takie, że została garstka producentów, którzy oferują tą opcję albo na niektórych firmach wymaga tego rynek zbytu czyli na przykład pralki Whirlpool na niektóre rynki mają zbiornik rozkręcany czego u nas w modelach oferowanych na Polskę nie uświadczysz. Tak jak napisałem wyżej wszystko zależy od użytkownika czy zdoła zauważyć pierwsze symptomy zużycia łożysk w odpowiednim czasie a przede wszystkim czy nie zbagatelizuje tematu bo potem już będzie za późno a rzetelnych serwisów jest też sporo i naprawić skręcany zbiornik się da porządnie jak i źle, wszystko zależy od wykonawcy naprawy. Tutaj wykaz producentów oferujących w dalszym ciągu zbiorniki skręcane: https://www.prorankingi.pl/blog/aktualna-lista-pralek-z-wymiennymi-lozyskami/
 • #24
  skryn
  Home appliances specialist
  Kenworth 18 wrote:
  Oczywiście, że rozkręcany zbiornik to zawsze ogronna zaleta pralki, ale czasy są takie, że została garstka producentów, którzy oferują tą opcję albo na niektórych firmach wymaga tego rynek zbytu czyli na przykład pralki Whirlpool na niektóre rynki mają zbiornik rozkręcany czego u nas w modelach oferowanych na Polskę nie uświadczysz. Tak jak napisałem wyżej wszystko zależy od użytkownika czy zdoła zauważyć pierwsze symptomy zużycia łożysk w odpowiednim czasie a przede wszystkim czy nie zbagatelizuje tematu bo potem już będzie za późno a rzetelnych serwisów jest też sporo i naprawić skręcany zbiornik się da porządnie jak i źle, wszystko zależy od wykonawcy naprawy. Tutaj wykaz producentów oferujących w dalszym ciągu zbiorniki skręcane: https://www.prorankingi.pl/blog/aktualna-lista-pralek-z-wymiennymi-lozyskami/

  Dobrze prawisz, a zachętą jest cena jednego ze zbiorników w north.pl:
  Zwieracze w ubezpieczalniach się otwierają... :)
 • #25
  kot_79
  Level 10  
  Dobra, jednak bocha z idos sobie odpuszczę, byłem w show roomie i okazało się, że np. home professional z idos - koszt zespołu piorącego 1800PLN (pralka około 5kPLN), w bosch serii 8, zespół piorący to 1200PLN.

  Chyba zostaje jedynie Samsung i LG.

  Dodano po 2 [godziny] 36 [minuty]:

  LG np. taka:
  https://www.lg.com/pl/pralki/lg-f6wv910a2e
 • #26
  Kenworth 18
  Level 43  
  LG bardzo dobre pod względem elektroniki, ale producent tnie koszty na konstrukcji czyli obudowa jak to powiadają z papieru no i niestety krzyżaki bębna nie są zbyt trwałe. Nie chcesz iść w BSH to bierz LG bo zakupu Samsunga szybko pożałujesz.
 • #27
  kot_79
  Level 10  
  A w lg jest krzyżak? Myślałem ze jak jest te direct drive to jakoś inaczej skonstruowany jest bęben.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Dobra głupotę napisałem, krzyżak musi być
 • #28
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Kenworth 18 wrote:
  LG bardzo dobre pod względem elektroniki, ale producent tnie koszty na konstrukcji czyli obudowa jak to powiadają z papieru


  Przez ostatnie kilka lat strasznie spadła jakość. A był czas że jakością przewyższali Boscha...
  Konstrukcyjnie to jakaś porażka obecnie...

  kot_79 wrote:
  A w lg jest krzyżak? Myślałem ze jak jest te direct drive to jakoś inaczej skonstruowany jest bęben.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Dobra głupotę napisałem, krzyżak musi być


  Krzyżak jest ale nie ma paska i nie ma... silnika :D
  Jest za to napęd direct drive czyli magnes szczepiony z krzyżakiem a pomiędzy nimi cewki zasilane trójfazowo PWM z falownika.
 • #29
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Robo-technical wrote:
  A był czas że jakością przewyższali boscha...

  Nooo, pierwsze z napędem DD były naprawde dobre i trwałe.

  Teraz już nawet ośki bębna robią z "sera" ledwo się łożysko odezwie to oś już rozwalona i tyle zysku z rozbieralnego zbiornika, że koszty takie jak przy zgrzewanym.
 • #30
  kot_79
  Level 10  
  Hej, ale krzyżak jest chyba wymienny?