Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie kotła gazowego z instalacją otwartą poprzez wymiennik z wężownicą

wilczasty 05 Feb 2022 14:45 561 8
  • #1
    wilczasty
    Level 19  
    Dzień dobry,
    Piszę z dość nietypowym zapytaniem, a mianowicie połączeniem kotła gazowego kondensacyjnego z instalacją otwartą w której pracuje kocioł na paliwo stałe. Z reguły wymiennik podłącza się do kotła na paliwo stałe z instalacja w układzie zamkniętym w której jest kocioł gazowy. Z uwagi na mocno zanieczyszczoną instalację (głównie osadem z grzejników żeliwnych) oraz wiekiem instalacji grawitacyjnej wolałbym uniknąć jej zamykania. (Tak, wiem, że są kotły które mogą pracować w układzie otwartym)

    W części domu (około 20m2 - dwie łazienki) jest ogrzewanie podłogowe oraz 2 grzejniki do którego jest podłączony kocioł gazowy Vaillant (ogrzewa również cwu). W przyszłości dojdzie do tego jeszcze garaż oraz część klatki schodowej. Instalacja została tak podłączona ze względu na brak możliwości przerobienia obecnej instalacji grawitacyjnej (miejsce na pompę tez jest przewidziane)

    Do wyżej wymienionego kotła gazowego o mocy 20kW chcę dołączyć poprzez własnej roboty wymiennik oparty na wężownicy miedzianej pozostałą część instalacji grzejnikowej w układzie otwartym która ogrzewa około 150m2. Teraz jak dobrać długość wężownicy oraz pojemność zbiornika w którym będzie się znajdować ta wężownica? Myślałem również o wężownicy miedzianej karbowanej, ale chyba jest problem z jej zakupem. Na zbiornik z wężownicą mam miejsce obok pieca zasypowego. Docelowo piec zasypowy pozostaje w tej instancji jako awaryjny .

    Rozważałem ewentualnie wymiennik płytowy, jednak ze względu na zanieczyszczenie instalacji wolałbym tego uniknąć.

    Ktoś może spotkał się z takim połączeniem? Z tym, że straty będą występować oczywiście się liczę jednak chciałbym spróbować. O kondensację pieca raczej się nie obawiam, bo wodę zasilającą będzie skutecznie chłodziła pozostała cześć instalacji podłogowej + 2 grzejniki, która w przyszłości będzie jedzie rozbudowana.

    Pozdrawiam.
  • #2
    Magister_123
    Level 36  
    Po co wywarzać otwarte drzwi?
    Zastosuj wymiennik płytowy ale przed nim zamontuj filtroodmulacz magnetyczny.
    Pompę zamontuj koniecznie już za filtroodmulaczem ponieważ jak przejdziesz z układu grawitacyjnego na pompowy to sporo syfu się wzruszy.
  • #3
    Bazan1111
    Level 10  
    Też będę na wiosnę po sezonie grzewczym "dorzucał" piec gazowy Buderusa z zasobnikiem cwu 120l przez wymiennik płytowy.
    Możesz kombinować i robić sam albo kupić gotowy płytowy z wspornikiem i gotowym ociepleniem. Ja nie mam zamiaru kombinować tylko wymiennik 30-40KW założyć i ma działać. Ja wiem czy trzeba zaliczać do strat podgrzewanie pomieszczenia w którym jest wymiennik?
  • #4
    zlotaronczka
    Level 20  
    wilczasty wrote:
    Do wyżej wymienionego kotła gazowego o mocy 20kW chcę dołączyć poprzez własnej roboty wymiennik oparty na wężownicy
    Jeśli masz czas i możliwości to poszukaj tym tropem --- jest rodzaj kotłów gazowych w których stosowano emaliowane wężownicowe zasobniki o poj. 45-60 litrów. Te ze starszych modeli były nie do zdarcia. Modele firmy Ocean, Ariston, Ferroli Beretta, - już nie są produkowane a nowa część zamienna to gruba kasa. Jeśli jesteś z Krakowa poszukaj u autoryzowanych instalatorów w/w firm czy nie mają złomu użytkowego. W Immergas były nierdzewne, jeszcze lepsze.
  • #5
    klinowsaki
    Level 8  
    Miałem podobny problem, rozważałem z instalatorem zamontowanie wymiennika, ale w końcu doszliśmy do wniosku że nie. Obecnie podłączony kocioł gazowy stojący, jednofunkcyjny condens, kocioł węglowy podajnikowy pozostał, układ dalej otwarty i wszystko ok. Uważam ,że jak wcześniej CO dobrze działało, to tylko w odpowiednie miejsce wpiąć gazowy . Każdy kocioł steruje swoją pompką.
  • #6
    zlotaronczka
    Level 20  
    klinowsaki wrote:
    Uważam ,że jak wcześniej CO dobrze działało, to tylko w odpowiednie miejsce wpiąć gazowy . Każdy kocioł steruje swoją pompką.


    Żeby w domu było ciepło, pewnie tak. Skoro " stojący condens " to pewnie zajączek. Oj, oj - nie życzę Ci źle ale w tych blachach jest ukryty kocioł wiszący którego wymiennik jest bardzo " wyczulony " na jakość wody kotłowej. Koszt wymiany tegoż wymiennika zwali Cię z nóg. 8-O
  • #7
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Zamontuj zwykły wymiennik płytowy + dobry filtr odmulacz i nic się nie zapcha. Przepłukanie starej instalacji wodą bieżąca pod ciśnieniem usuwa grube zanieczyszczenia czyli głównie muł zalegający na dnie grzejników.
    Podczas normalnej pracy pompy obiegowej nie ma efektu zrywania zanieczyszczeń i wszystko spokojnie będzie pracować.
    Pod taką instalacje podłaczałem nie raz bezpośrednio kocioł gazowy, ale z wymiennikiem jednorurowym i z nierdzewki i działa to od lat bez problemu. Warunek to wypłukanie instalcji specjalna chemią, dobry filtr z separatorem magnetycznym i inhibitor korozji.
  • #8
    klinowsaki
    Level 8  
    Kolego ZŁOTARONCZKA, ten condens to duży niedzwiedż a jakiś tam /nie wiadomo skąd / zajączek. Informuję, że ma solidny wymiennik , a w nim ok.100 l wody, nie porównywalny z wymiennikiem kociołka wiszącego. Twoje obawy z wymianą wymiennika są bezzasadne i proszę nie straszyć innych, cena gazu ma tu większe znaczenie.Pozdrawiam.
  • #9
    zlotaronczka
    Level 20  
    klinowsaki wrote:
    ten condens to duży niedzwiedż a jakiś tam /nie wiadomo skąd / zajączek. Informuję, że ma solidny wymiennik


    Pełna zgoda.:please: :bye: