Koledze chyba się pomylił uziom fundamentowy ze zbrojeniem (ścian) budynku.
Do you prefer the English version of the page elektroda?
No, thank you Send me over thereelpapiotr wrote:Koledze chyba się pomylił uziom fundamentowy ze zbrojeniem (ścian) budynku.
markus-19 wrote:Zapewniam Cię że takie zbrojenie jest wystarczające do wyzwolenia RCD (i to powyżej 30mA*) jakie widzisz przeciwskazania by tego nie wykorzystać?
Plumpi wrote:Nie, nie mam wątpliwości, przecież, tak propagowane przez kolegę normy podają, gdzie i kiedy takie połączenia nalezy wykonać.A masz wątpliwości co do wykonywania połączeń wyrównawczych.
elpapiotr wrote:Bo jak te metalowe słupy, balustrady czy też zbrojenia mogą wnieść obcy potencjał np. potencjał ziemi do elementów budynku, to mnie tu zaraz zczyści do żywego!
elpapiotr wrote:
Czy to już ostatni pomysł, czy następnym będzie wymaganie, aby przed wejściem do łazienki ślubną obrączkę na palcu przyłączać giętkim przewodem do szyny wyrównawczej.[/i]
Tak samo jest z tymi balustradami czy słupami.
elpapiotr wrote:Jakiś przepis, zalecenia na to kolega dołączy?
Bo ja wyczytałem, że najlepszym zabezpieczeniem przed impulsem elektromagnetycznym, a także przed bezpośrednim uderzeniem pioruna, jest wyłączenie tych urządzeń z sieci elektrycznej, telefonicznej, anten zewnętrznych, sieci internetowych itp., jeżeli zbliża się burza.
elpapiotr wrote:
Bo co kolega Plumpi zrobi, gdy nie będzie zbrojenia, barierek, balustrad?
Przecież nie należy zapominać również o doniczkach, jako o potencjalnej ziemi.
Absurd będzie gonił kolejny absurd.
elpapiotr wrote:Tak z ciekawości, ilu klientom kazał kolega (we wnioskach pokontrolnych) rąbać ściany, by dostać sie do zbrojeń w celu objęcia połączeniami wyrównawczymi wszystkich elementów konstrukcyjnych w budynku
Tylko szczerze proszę, bez lawirowania.
Krzysztof Reszka wrote:Przecież już "wnioskowałem" o tym.Koledzy zostawcie tą dyskusję, bo będę musiał wydzielić te posty do innego tematu. Tu mamy autora i dział dla amatorów.
Plumpi wrote:No to kolega zalecał rąbać te ściany, czy nie?elpapiotr wrote:Tak z ciekawości, ilu klientom kazał kolega (we wnioskach pokontrolnych) rąbać ściany, by dostać sie do zbrojeń w celu objęcia połączeniami wyrównawczymi wszystkich elementów konstrukcyjnych w budynku
Tylko szczerze proszę, bez lawirowania.
Żadnemu nie kazałem.
Zalecenia nie są nakazami.
Mylisz tutaj zakresy kompetencji.
Darom wrote:Witam
Uprzedzam, że całej dyskusji nie czytałem, więc moge coś pominąć. Zresztą zaczyna się od "Chryste panie!" - pewnie jakiś odprysk od innego tematu.
Dla mnie podstawowe pytanie - jakiego obiektu dotyczy ta dyskusja?
Domu mieszkalnego czy jakiegoś obiektu specjalnego odpornego na LEMP?
Jeśli to jest obiekt o podwyższonej odporności na LEMP to kolega Plumpi ma rację.
Dla budynków mieszkalnych przyjmuje się ogólnie przyjęte normy.
pzdr
-DAREK-
elpapiotr wrote:
Plumpi wrote:Czy metalowy komin kotła gazowego należy objąć połączeniem wyrównawczym do GSU lub niezależnie uziemić czy też nie?
franmayer wrote:Bozia mnie za to skarała, bo zostałem mimowolnym autorem tego wydzielonego wątku.Dziwię się, że moderator nie reaguje szczególnie na łamanie 2 przykazania Bożego, tym samym obrażaniu uczuć religijnych.
Plumpi wrote:Ale się jednak okazuje, że stosowanie się do obowiązujących norm i obejmowanie połączeniami wyrównawczymi elementów konstrukcyjnych, stanowi szkodliwą poradę
Plumpi wrote:Czy metalowy komin kotła gazowego
metalowe słupy czy balustrady, kominy kotłów gazowych itp.
Mierzejewski46 wrote:Po co kuć ściany. Jeśli dom jest dobrze postawiony to zgodnie z normami powinien być wykonany uziom otokowy czyli kwestię połączeń wyrównawczych konstrukcji budynku mamy rozwiązaną. Jeśli otok nie jest wykonany to i tak normy wzięły w łeb na tym budynku. No jeszcze w łazience i kotłowni to ze względu na strefy mokre rozumiem na upartego połączenia wyrównawcze, ale balustrady poręcze w domu czy AGD w kuchni to przesada. Zresztą mamy RCD, prąd upływu metalowej barierki kotwionej do betonu będzie wystarczający żeby wyzwolić aparat. Kwestia metalowych kominów jest ciekawa. W razie burzy to tylko instalacja odgromowa. Łączenie komina połączeniem wyrównawczym zwlecze nam potencjał pioruna do domu. Wtrąciłem się Kolegom w dyskusję.
Krzysztof Reszka wrote:
Popatrz jaka subtelna różnica. Ja mam komin plastikowy do mojego pieca , a może balustradę na balkonie mam objąć połączeniami wyrównawczymi o moich słupach na płocie nie wspomnę.
Więc nie krytykuj że to była zła porada , tym bardziej że czyta ją autor amator.
Plumpi wrote:Dochodzimy się tylko o to czy elementy konstrukcyjne budynku powinny być objęte połączeniami wyrównawczymi do GSU.
Norma "mówi", że tak, ale niektórzy koledzy twierdzą, że nie i że pisanie iż powinny być objęte połączeniami wyrównawczymi jest szkodliwe
Plumpi wrote:Norma "mówi", że tak, ale niektórzy koledzy twierdzą, że nie i że pisanie iż powinny być objęte połączeniami wyrównawczymi jest szkodliwe.
elpapiotr wrote:Plumpi wrote:Dochodzimy się tylko o to czy elementy konstrukcyjne budynku powinny być objęte połączeniami wyrównawczymi do GSU.
Norma "mówi", że tak, ale niektórzy koledzy twierdzą, że nie i że pisanie iż powinny być objęte połączeniami wyrównawczymi jest szkodliwe
Kolego, już Ci zamieściłem wycinek normy, której kompletnie nie znasz, a Ty dalej swoje.
Nie dociera do ciebie, że chodzi o dostępne zbrojenie konstrukcji z betonu zbrojonego ?
Dalej będziesz szukał, gdzie tu się wgryźć, by dobrać sie do tego zbrojenia?
Kup sobie wreszcie PN-HD 60364-4-41:2017-09 i poczytaj p. 411.3.1.2
Pomogę - https://sklep.pkn.pl/pn-hd-60364-4-41-2017-09p.html
Plumpi wrote:Kolego elpapiotr to ja koledze wskazałem tę normę, która "mówi" o połączeniach wyrównawczych, której kolega wcześniej nie znał i zaczął mnie wyśmiewać.
Quote:bo NIGDZIE w ten sposób nie napisałeś, tylko uparłeś się na murłaty.Nie, norma tak nie "mówi".
"Mówi" natomiast, że jeżeli występuje możliwość podłączenia.
Krzysztof Reszka wrote:Widzę że kolega nie dokładne przeczytał mój tekst.