Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamienniki kilku elementów!?

05 Lis 2005 13:59 1805 9
 • Poziom 23  
  Witam!! Złożyłem 2 końcówki wzmaka przedstawionego na schemacie. niestety nie mogłem dostać kilku elementów. zamieniłem je nastepującymu:
  diody bay95 diodami 1n4148
  byp401 zwykłymi 1 a
  tranzy 337 tranzystorami bc547b
  oraz końcowe dałem bdp 284 i bdp281 ( tak do odpalenia układu bo 2sc są drogie i szkodabyłoby mi je upalić.
  manowicie mam pytanie czy stabilizator ul7824 można od biedy zastąpić wersją 12 v bo akurat taka mam z odzysku a do sklepu pojade dopiero w poniedziałek.
 • Poziom 22  
  a co chcesz nim zasilac? bo ja jakos nie widze na tej plytce miejsca na stabilizator aniz tez obwodow ktore moglby zasilac.
 • Poziom 23  
  wzmak ma być do piecyka a stabilizator, o który mi chodzi to ul 7824( ja mam tylko l7812) /lewa strona wzmaka/.
 • Poziom 27  
  Istnieje pewna partyzancka metoda podniesienia napięcia wyjściowego takiego stabilizatorka. Pomiędzy nogę GND która na stałe powinna być podpięta do masy trzeba wstawić rezystor. Nie jestem w stanie podać Ci w tej chwili wartości, bo nie znam wartości napięcia jakie jest na wejściu stabilizatorka. Wstaw sobie potencjometr np. 10k i ustaw napuięcie wyjściowe drogą eksperymentów. Powodzenia.
 • Poziom 23  
  chyba tak zrobie!! z drugiej strony idze to na trafie z zodiaka wiec może wystarczy podać tam + 22 v z filtra!? zamiast rezustora do ustawianaia pradu spoczynkowego zamontowałem tam potencjometr 472, czy jednak nie bedzie to za mało?!

  Dodano po 25 [minuty]:

  wzmak dziwnie sie zachowuje. odpaliłem go najpierw bez tranzy w końcówce , jak jest słaby sygnał na wejściu to gra czysto jak dam głośniej to zaczyna strzelać. po zamontowaniu końcówek nic nie gra a prad pobierany przez układ jest dość wysoki!!
  gdzie szukać przyczyny??
 • Poziom 22  
  sprobuj normalnie bez stabilizatora, a jestescie pewni ze wstawienie opornika nie zmniejszy napiecia zamiast je zwiekszac ? wstawienie diod napewno zmniejsza.
 • Poziom 23  
  ja podpiołem + 22 z filtra. gra tak samo jak jest i jak nie jest tam podane napiecie!
 • Użytkownik obserwowany
  rusala napisał:
  sprobuj normalnie bez stabilizatora, a jestescie pewni ze wstawienie opornika nie zmniejszy napiecia zamiast je zwiekszac ? wstawienie diod napewno zmniejsza.


  Kolego bzdury piszesz!
  Wstawienie zarówno diod (np. zenera) jak i rezystorów(partyzantka :D) przesuwa punkt odniesienia w górę a co za tym idzie również napięcie wyjściowe zwiększa się.
 • Poziom 23  
  moze ktoś mi powie co jest nie tak.

  Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

  sprawdziłem wszystki rezystory wszystkie tranzystory. jedyne 2 odstepstwa to 2 elektrolity o mniejszym napieciu. oraz dodatnie napiecie 22 v zamiant stabilizatora. bez tranzy w stopniu końcowym gra cicho i czysto a jak dam głośniej dzwiek sie zniekształca. jak podepne końcówki to prad spoczynkowy jest bardzo dużyi nic nie gra