Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Technics RS-B705 - problem z wysokimi tonami

vlodek 08 Feb 2022 18:09 384 8
 • #1
  vlodek
  Level 10  
  Przeszukałem forum, ale nie widzę takiego tematu, problem z wysokimi tonami podczas odtwarzania z kasety, na słuchawkach słychać ładnie wysokie tony, natomiast przy odtwarzaniu poprzez wzmacniacz znacząco obcina wysokie tony (wzmacniacz Technics SU-VX 600), na obydwu wejściach Tape to samo, radio czy Cedek grają ładnie, wyraźne wysokie tony, no może ja się czepiam, ale słuch mam dobry, zatem to mi przeszkadza. Uprzejmie proszę o opinię znających temat, bo nie wydaje mi się, żeby mogła występować tak wyraźna różnica pomiędzy jakością dźwięku na słuchawkach, a na wzmacniaczu. Dziękuję za ewentualne zainteresowanie tematem i wszelką pomoc.
 • #2
  aaanteka
  Level 41  
  vlodek wrote:
  na słuchawkach słychać ładnie wysokie tony, natomiast przy odtwarzaniu poprzez wzmacniacz znacząco obcina wysokie tony (wzmacniacz Technics SU-VX 600)

  Problem tkwi w samej wielkości przetwornika: - słuchawki mają go mały, natomiast już zestawy głośnikowe nie. Zestawy głośnikowe odtwarzają całe pasmo bardziej równomiernie i ogólnym rozrachunku uwidaczniają braki. Na co najlepszym potwierdzeniem jest:
  vlodek wrote:
  radio czy Cedek grają ładnie, wyraźne wysokie tony, no może ja się czepiam, ale słuch mam dobry, zatem to mi przeszkadza.
  a słuch ludzki jest najbardziej zwodniczym "narzędziem pomiarowym". co więcej wraz z upływem lat ulega znacznym zmianom.
 • #3
  vlodek
  Level 10  
  OK zgoda, ale odsłuch z różnych źródeł i ewidentne różnice w jakiści , to raczej nie efekt złego słuchu. Z radia czy z CD ładne wysokie tony, z magnetofonu takie sobie. Podłaczyłem magnetofon poprzez monitor w wzmacniaczu, podczas odsłuchu , bezpośrednio z CD dwięk jest ładny , wysokie tony też nieźle, używając monitora w magnetofonie, czyli słuchamy CD poprzez elektronikę magnetofonu na wzmacniaczu słychać spadek jakości, uruchamiając nagrywanie jest możliwe przełaczanie się pomiędzy dźwiękiem z Cd a tym co się nagrywa. w nagranym materiale słychać kolejny spadek jakości wysokich tonów, tony niskie w każdej konfiguraci OK, używałem kasety CrO2 , może na Metal Tape było by lepiej?, używałem Dolby B, C, rodzaj taśmy, też ma wpływ. Bias Adiust też ma wpływ. Jednak nadal, magnetofon "przytępia wysokie". czy to tak ma być, czy jest to coś co można poprawić?, może ktoś z użytkowników tego modelu coś się wypowie?
 • #4
  aaanteka
  Level 41  
  Zapytam tak przewrotnie:
  -czy oczekujesz, że analogowy magnetofon kasetowy będzie miał jakość taką samą , czy nawet lepszą od odtwarzacza cyfrowego CD?

  Analizowałeś parametry tego magnetofonu , jego pasmo przenoszenia i porównałeś z pasmem przenoszenia posiadanego odtwarzacza?

  Wpradzie pasmo przenoszenia dla kasety CrO podawane to 30Hz- 20000Hz, ale zastrzeżeniem +/-15dB ...

  Zobacz też jak drastycznie spada pasmo począwszy od 5kHz dla prezentacji toru bez układu Dolby HXPro i z nim działającym:

  Technics RS-B705 - problem z wysokimi tonami


  Czy jesteś pierwszym posiadaczem tego magnetofonu? Czy problem obecnie nastąpił, czy wcześniej uważasz że było lepiej?
  vlodek wrote:
  nagranym materiale słychać kolejny spadek jakości wysokich tonów, tony niskie w każdej konfiguraci OK
  Czy nagrywałeś z poszczególnymi opcjami Dolby HXPro? Była różnica pomiędzy poszczególnymi nagraniami, czy zupełnie nie było różnicy?
 • #5
  vlodek
  Level 10  
  Dzięi za zainteresowanie, nie nie oczekuję, że będzie leprzy, nie zagłębiam się w niuanse paramertów, idę w kierunku obiektywnej oceny jakości dźwięku. nie jestem pierwszym użytkownikiem, a nagrywałem we wszelkich opcjach. ze starych czasów pamięta, że jakość nagranego materiału w zasadzie nie różniła się od oryginału!, nagrywałem z adapteru na jakiś Akai modelu nie pamiętam, ale raczej wyższej klasy. a może leprzy efekt da zakup wyższego modelu kaseciaka z serii np 900 ?.
 • Helpful post
  #6
  aaanteka
  Level 41  
  Problem w tych dawnych czasach:). Z czasem wszystko wydaje się inne, lepsze i nasza pamięć wypłyca przeszłość. Prawda jest taka że z taśmy nigdy nie dało się wykrzesać więcej niż z odtwarzacza cyfrowego. Do tego dochodzi współczesny rodzaj materiału muzycznego, jego obróbka i nawyki z tym związane samego słuchacza( nie zawsze to jest właściwe i nie pochwalane, ale taka rzeczywistość).
  Nie wiem, czy zamiana na magnetofon takiego samego typu coś znacząco poprawi, ale warto może jeszcze poeksperymentować przed zakupem z innym modelem przykładowo przyjaciela, sąsiada, czy kuzyna. Porównać wspólne walory użytkowe na swoich sprzętach. Może poszukać jakieś taśmy testowej z sygnałami testowymi dla toru magnetofonowego? W sumie to można sobie taką taśmę przygotować na innym magnetofonie nagrywając sygnały testowe z zakresu 20-12,5Hz z pomocą chociażby generatora wirtualnego na komputerze. Zawsze będzie miał kolega jakąś skalę porównawczą poziomów sygnałów dla wybranych częstotliwości. Byłaby to jakaś zgrubna weryfikacja toru.

  Poziom zapisu: 0 dB lub +3dB

  Częstotliwości kalibracyjne: 31,5 Hz, 63 Hz, 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz, 1 kHz, 2 kHz,4 kHz, 8 kHz, 10 kHz, 12,5 kHz, 16 kHz, 18 kHz, 20 kHz. *

  * dla magnetofonów szpulowych i studyjnych
  .
 • #7
  vlodek
  Level 10  
  Dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie, doszedłem do wniosku , że moje oczekiwania co do magnetofonu były trochę chyba zbyt wygórowane, obiektywnie rzecz biorąc po zakupieniu Metaltape, wynik nagrywania z dobrej płyty jest , rzekł bym , mocniej niż zadawalający. Niestety koszt kaset Metaltape po stronie minusów. zamykam z lekkim niedosytem....
 • #8
  vlodek
  Level 10  
  Dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie, doszedłem do wniosku , że moje oczekiwania co do magnetofonu były trochę chyba zbyt wygórowane, obiektywnie rzecz biorąc po zakupieniu Metaltape, wynik nagrywania z dobrej płyty jest , rzekł bym , mocniej niż zadawalający. Niestety koszt kaset Metaltape po stronie minusów. zamykam z lekkim niedosytem....

  Dodano po 5 [minuty]:

  Problem rozwiązany , uzyskałem częściową wiedzę, która pomogła zrozumieć w czym problem
 • #9
  aaanteka
  Level 41  
  Ogólnie zakup obecnie kaset magnetofonowych dobrej jakości wiąże się z znacznym wydatkiem. Mamy obecnie niewielki renesans w tego typu odtwarzaczach, nawet pojawiają się wydania "nowych płyt" tylko na tym nośniku :).

  Dobre rezultaty daje też okresowe rozmagnesowywanie głowic i toru przesuwu taśmy.