Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik w Gracji PDG 585

imnothep 05 Lis 2005 15:53 3469 25
  • #1 05 Lis 2005 15:53
    imnothep
    Poziom 11  

Witam, mam mały problem z wirowaniem w powyższej pralce.Przypuszczam iż poleciał programator gdyż raz na kilka obrotów wirnik załapuje. Mam pytanie do osób znających temat. Czy znając układ przewodów idących do silnika mogę w prosty sposób wywołac sztucznie wirowanie celem sprawdzenia silnika. Jestem elektrykiem samochodowym i w prądzie zmiennym delikatnie mówiąc gubię się:) może ktoś z użytkowników forum ma rozpisany schemat na którym przewodzie w momencie wirowania pojawia się faza, a na którym 0.
    Za pomoc serdecznie dziękuję
    pozdrawiam
    PIOTREK

• #2 05 Lis 2005 18:42
    duh85
    Poziom 13  

W kostce jest 5 przewodów
    -pojedynczy jest wspulny
    -jedna para to pranie druga wirowanie

Kierunek zmienia sie poprzez przełozenie kondensatora z jednego styku na drugi tej samej pary

• #3 05 Lis 2005 23:19
    imnothep
    Poziom 11  

Czy kondensator ma wpływ na pracę silnika jako taką czy tylko na wirowanie, bo jeżeli na jedno i drugie to silnik kręci normalnie w lewo i prawo ale nie wiruje. Poza tym te pięć przewodów mają kolory zielony, żółty, brązowy, czerwony i biały. Które są tymi parami , a który wspólnym?
    pzdr.

• #4 05 Lis 2005 23:39
    bolczyk13
    Poziom 18  

Jeżeli silnik ma ruchy rewersyjne to kondensator jest w porządku. Sprawdż czy nie ma nadpalonych styków na kostce konektorowej przy silniku /wyjmij ją i sprawdź / .Jeżeli nie ma śladu nadpalenia to najpewniej poszło uzwojenie wirowania.Może jest dziurka w zbiorniku i woda przedostaje się na silnik.
    pozdrawiam

• #5 05 Lis 2005 23:45
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Nadpaleń to szukaj raczej przy programatorze.

• #6 06 Lis 2005 11:38
    jmk
    Poziom 28  

Do moderatora:
    Proszę nie wycinać postów wyjasniajacych zagadnienie!!!
    Pozostawianie dyskusji skierowanej w "maliny" jest bez sensu-lepiej zamknijcie forum.
    Przyczyna "zamieszania" jak napisałem jest uszkodzona grzałka, a że ktoś sobie tego nie potrafi wyjasnić to nie jest moja wina!!
    Pozdrawiam!!!!

• #7 06 Lis 2005 13:14
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

jmk :arrow: Gracja to nie PS :wink:

• #8 06 Lis 2005 19:06
    skryn
    Admin grupy AGD

jmk napisał:
    Do moderatora:
    Proszę nie wycinać postów wyjasniajacych zagadnienie!!!
    Pozostawianie dyskusji skierowanej w "maliny" jest bez sensu-lepiej zamknijcie forum.
    Przyczyna "zamieszania" jak napisałem jest uszkodzona grzałka, a że ktoś sobie tego nie potrafi wyjasnić to nie jest moja wina!!
    Pozdrawiam!!!!

Albo ja doznałem zaćmienia umysłu, albo o czymś nie wiem...
    Możesz nam to wyjaśnić? To co, jak będzie uszkodzona grzałka (albo nie wiadomo co- przebicie, zwarcie itd.), to silnik raz będzie wirować, a raz nie? A może chodzi Ci o przewody grzałki?

Cytat:
    Daj pokój programatorowi- WYMIEŃ GRZAŁKĘ- bo ma mase!!! i wirowanie będzie jak nalezy!!!

• #9 06 Lis 2005 19:24
    jmk
    Poziom 28  

Przy grzałce majacej mase przewód biegnący od grzałki do "1"prog cyklicznie załączając styki 1-1H i 1-1B programator zamyka uzwojenia Silnka Prania do masy i przy uziemionej! pralce załącza cyklicznie część silnka przania w tym saamym czasie kiedy jest załączony silnik wirowania, a co się dzieje wtedy to opisał autor wątku więć czytaj dokładnie opis objawów.
    Gdyby miał pporażeniówkę opis zachowania się pralki byłby inny-po porostu by nie działała bo by wyleciała pporaż. i pranie byłoby niemożliwe.
    Niech Autor wątku odłaczy całkowicie grzałke przed wirowaniem i opisze co się dzieje- popprostu wiruje jak"Bóg przykazał"
    Więć więcej nie mieszajcie do sprawy programatora i silnika.
    Prawdziwe choc niektrzy tego nie moga zrozumieć - wyrazy współczucia!
    Ja nie czuję się zobowiązany do wtrącania się do każego postu- od innych tez można się wiele nauczyć- więc po co skakać do kogoś bez sensu - tylko dlatego że zabrakło Ci wyobraźni??
    jakbyś był Gość - to byś przyznał się do niezrozumienia dlaczego tak się dzieje- ale tego nie oczekuję- a może sie mylę?
    Poczekamy , zobaczymy.

• #10 06 Lis 2005 20:11
    skryn
    Admin grupy AGD

jmk napisał:
    a co się dzieje wtedy to opisał autor wątku więć czytaj dokładnie opis objawów.

A tak sobie czytam i nie widzę, żeby Autor tematu miał akurat taki problem. Prosi o to, jak sprawdzić silnik:

imnothep napisał:
    Witam, mam mały problem z wirowaniem w powyższej pralce.Przypuszczam iż poleciał programator gdyż raz na kilka obrotów (nie wiadomo czego, czy silnika, czy programatora- dop. skryn) wirnik załapuje. Mam pytanie do osób znających temat. Czy znając układ przewodów idących do silnika mogę w prosty sposób wywołac sztucznie wirowanie celem sprawdzenia silnika.

Więc dostał prawidłowe i rutynowe odpowiedzi w swoim temacie. To, że raz na sto tysięcy razy trafiła Ci się taka awaria (z grzałką), to nie jest powód do tego, aby stosować metodę w stylu "trafił w totolotka". I akurat narażasz Kolegę na koszta, mówiąc mu, żeby wymienił sobie grzałkę. A jeśli będzie to chybiona rada, to co? Wszak silnik jednak czasem wiruje i nie mów mi, że w tym przypadku nie będzie podstawą sugerowanie awarii programatora!
    A z tym, czy akurat masz rację, to sprawdzę sobie z diagramem i schematem ideowym. I dopiero przyznam Ci rację, bądź nie.

PS. Ja jeszcze nigdy nie wymieniałem grzałki w Gracji (prod. Selfa), bo nie było takiej potrzeby (nigdy te grzałki nie psuły się). I pytałem wcześniej Kolegów z serwisu Polara i także nie. Być może miałeś jakąś inną grzałkę- podróbę, wstawioną przez pseudofachowca i akurat zbiegło się to z Twoim problemem?

jmk napisał:
    Poczekamy , zobaczymy.

• #11 06 Lis 2005 22:35
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

przepraszam, muszę sprostować tę głupotę którą napisałem wcześniej :oops:
    otóż kol.jmk ma rację z tą grzałką :wink: jak będzie miała przebicie to programator będzie cyklicznie załączał obroty rewersyjne podczas wirowania
    ALE :!:
    "raz na kilka obrotów załapuje" nie oznacza "cyklicznie zwalnia i przyśpiesza" więc kol.jmk nie wykłucaj się bo nie masz w tym przypadku racji
    i ja się przychylam do wypowiedzi kol.skryn, prędzej stal nierdzewna zardzewieje niż uszkodzi się grzałka "predom-selfa" 8O
    a tak poza tym grzałkę można łatwo sprawdzić, wziąć miernik i jedną _sondę_ przyłożyć do konektora grzałki a drugą do obudowy grzałki czyli tam gdzie podłącza się przewód uziemiający i mierzyć rezystancję :wink:

a tak na zakończenie, panowie :!: bądźmy poważni :!: przecież programatory P-124 nie od dzisiaj są produkowane i znając je to na 100 i więcej % to właśnie programator jest uszkodzony :!::!::!:

• #12 07 Lis 2005 06:45
    jmk
    Poziom 28  

Nie programator -TYLKO grzałka ma "masę" i cykliczne załączanie silnika prania wywołuje zaobserwowane przez Autora wątku Hamowanie silnika wirowania.
    Programator jest OK!!!!!!
    Do PS-...
    W Ps-ce jest to niemożliwe- zobacz na schemacie idoeym tego zacnego i wysłużonego sprzętu.

• #13 07 Lis 2005 09:34
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

jmk :arrow: przecież napisałem że chcę sprostować :oops:
    a tak poza tym ja to rozumiem tak że czasami się załączy wirówka a czasami nie, ponieważ autor wątku nie użył ani razu w swojej wypowiedzi słowa "cyklicznie" ani innego o podobnym znaczeniu :evil:
    a poza tym coś się tak uparł na tą grzałkę jak kobyła na ocet :?:
    przecież to ostatnia rzecz jaka siądzie w tej pralce, a programatory P-124 to ja już z zamkniętymi oczami wymieniam 8O

imnothep :arrow: zrób tak jak Ci radzę, weź miernik i sprawdź dla świętego spokoju tą grzałkę bo jeszcze się okaże że wymienisz sprawną część niepotrzebnie :wink: jeśli grzałka sprawna to bierz się za kondensator, za programator a w ostateczności za silnik :wink:

• #14 11 Lis 2005 01:55
    elektro-dom
    Poziom 22  

wtrącam się bo zostałem wyrzucony z tego tematu.
    Dajcie już sobie spokój, bo kolega imnothep nie doczeka się końcowej porady i gotów jest się obrazić.
    Ps.Ja też nie wymieniłem nigdy grzałki Selfy :)

• #15 11 Lis 2005 17:01
    franusz
    Poziom 13  

A ja wymieniałem.Powodem był uszkodzony hydrostat,pralka prała prawie bez wody.

• #16 11 Lis 2005 17:10
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Ale spaliła się chyba tylko grzałka i nie było to powodem nieobracania się silnika?

• #17 11 Lis 2005 17:28
    skryn
    Admin grupy AGD

franusz napisał:
    A ja wymieniałem.Powodem był uszkodzony hydrostat,pralka prała prawie bez wody.

Czyli to, że spaliła się grzałka, był uszkodzony hydrostat (bo grzała na sucho, bez wody) i tym sposobem... nie trafiłeś w sedno tematu, a jedynie sugerujesz się swoim doświadczeniem z tą grzałką...
    To sprawa oczywista, nawet Selfa przepali się, jeżeli będzie grzać "na sucho".

Cytat:
    i nie było to powodem nieobracania się silnika?

I co Ty na to?

:arrow: jmk
    Masz rację (wg ideówki), ale tylko w teorii nikomu jeszcze niedoznanej...
    Włącznie z teorią zdarzeń z zabezpieczeniami sieciowymi (chyba na gwoździach).
    Amen.

jmk napisał:

Przy grzałce majacej mase przewód biegnący od grzałki do "1"prog cyklicznie załączając styki 1-1H i 1-1B programator zamyka uzwojenia Silnka Prania do masy i przy uziemionej! pralce załącza cyklicznie część silnka przania w tym saamym czasie kiedy jest załączony silnik wirowania, a co się dzieje wtedy to opisał autor wątku więć czytaj dokładnie opis objawów.
    Gdyby miał pporażeniówkę opis zachowania się pralki byłby inny-po porostu by nie działała bo by wyleciała pporaż. i pranie byłoby niemożliwe.
    Niech Autor wątku odłaczy całkowicie grzałke przed wirowaniem i opisze co się dzieje- popprostu wiruje jak"Bóg przykazał"
    Więć więcej nie mieszajcie do sprawy programatora i silnika.
    Prawdziwe choc niektrzy tego nie moga zrozumieć - wyrazy współczucia!
    Ja nie czuję się zobowiązany do wtrącania się do każego postu- od innych tez można się wiele nauczyć- więc po co skakać do kogoś bez sensu - tylko dlatego że zabrakło Ci wyobraźni??
    jakbyś był Gość - to byś przyznał się do niezrozumienia dlaczego tak się dzieje- ale tego nie oczekuję- a może sie mylę?
    Poczekamy , zobaczymy.

• #18 11 Lis 2005 17:52
    jmk
    Poziom 28  

Post "franusza" nie ma nic wspólnego z problemem autora wątku- i to by było na tyle - może autor sie odezwie i powie jak było wierzącym w niezawodność grzałek "selfy"- chociaż wszystko może sie uszkodzić- więc nie mieszajcie dwóch problemów tej prostej pralki.

• #19 11 Lis 2005 18:02
    skryn
    Admin grupy AGD

A co? Pomału wycofujesz się z tej swojej teorii?

jmk napisał:
    Post "franusza" nie ma nic wspólnego z problemem autora(...) chociaż wszystko może sie uszkodzić

• #20 11 Lis 2005 18:29
    franusz
    Poziom 13  

Większość udzielająca się wtym temacie nieprzyzwoicie drąży temat grzałki,moim zdaniem też w powyższym przypadku wykluczylbym że to wina grzałki,ale chciałem zasygnalizować że selfy też się mogą spalić,a że winny był hydrostat ,no coż zawsze nie ma skutku bez przyczyny.Może po prostu trochę wiecej tych Gracji naprawiłem?:D[/b]

• #21 11 Lis 2005 18:47
    jmk
    Poziom 28  

do "imnoteph"- może się odezwiesz i napiszesz jak to z pralką było?

• #22 24 Lis 2005 09:12
    Przemcio
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam
    duh85 dołączył schemat podłączenia kondensatora do uzwojeń i mam pytanie w związku z nim bo mam też problem z wirowaniem w tej maszynie.
    U mnie pralka pierze i wiruje na programach specjalnych np. przy praniu wełny, czyli wolne obroty wirowania.
    Przy normalnym wirowaniu pompka chodzi – bęben stoi.
    Po przejrzeniu kilku wątków dowiedziałem się, że silnik DPC100-2/16sE9 to jednofazowy indukcyjny silnik dwubiegowy. Wg opisów na Forum powinien mieć dwa uzwojenia o rezytancjach ok. 50 ohm dla prania i w dużym przybliżeniu 10-15 ohm dla wirowania. Pomijając grzałkę, programator i parę innych rzeczy wychodzi mi na to, że nie mam tego uzwojenia przy pomiarach na kostce silnika. Mierząc we wszystkie możliwe strony przejście ( ok. 50 ohm ) mam tylko pomiedzy przewodem białym i brązowym. Czerwony „wisi” w powietrzu i niema przejścia do żadnego z pozostałych przewodów. Gniazdo na silniku po zdjęciu plastikowej osłonki w idealnym stanie i nie ma żadnych śladów przypieczenia. Kostka od strony wtyczki

Code:

biały -------C      C ----- wolny pusty bez kabelka

brązowy -----C      C ------czerwony

żółty ------ C      C ------- zielony

Na schemacie montażowym wszystkie 5 kabli jet podłączonych do programatora i mam teraz pytanie, które kable są od jakiego uzwojenia oraz do czego są żółty i zielony bo one schodzą z kostki do wnętrza silnika .

Pozdrawiam
    Przemo

• #23 25 Lis 2005 00:20
    bogdan5
    Poziom 17  

masz uszkodzony silnik ten czerwony przewód to właśnie wirowanie,pomiędzy czerwonym i białym powinno być ok 24Ω

• #24 25 Lis 2005 01:43
    Przemcio

bogdan5 dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń. :cry:

Pozdrawiam
    Przemo

• #25 25 Lis 2005 16:17
    Jan.dg
    Poziom 21  

śprawdz jeszcze wyłącznik wirówki jak tam taki jest

• #26 25 Lis 2005 17:24
    Przemcio

PDG 585 były chyba dwie odmiany.
    Ja mam tą starszą wersję PDG 585 C bez wyłącznika wirówki.
    Zresztą robiłem pomiar bezpośrednio na kostce silnika i tak jak wcześniej było pisane nie mogę wymierzyć drugiego uzwojenia - przerwa.

Pozdrawiam
    Przemo

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME