Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Candy CMW1771DW - skwierczy po zakończonej pracy

suchejro 09 Feb 2022 12:18 138 7
 • #1
  suchejro
  Level 14  
  Dzień dobry,
  Mam problem z kuchenką mikrofalową Candy CMW1771DW. Otóż spalił się bezpiecznik WN 5kV 0,7A. Wymieniłem bezpiecznik i ożyła, grzeje, kręci itd. Wszystko działa niby prawidłowo, ale objaw usterki jest taki, że sprzęt "skwierczy" po zakończonej pracy. Czy w trakcie to nie wiem bo praca urządzenia jest sporo głośniejsza i może to zagłuszać. Ciężko ustalić przez obudową skąd ten dźwięk pochodzi. Po podgrzaniu czegokolwiek i zakończonej pracy wydobywa się ten dźwięk, na początku praktycznie w sposób ciągły, później przerywany i może to trwać długo.  Wentylator sprawny, nie mierzyłem silnika napędu talerza, kondensatora WN, diody WN ani magnetronu. Dlatego tu napisałem, bo nie wiem jak traktować wyniki odczytów pomiarów które otrzymam. Stąd prośba, proszę o określenie jakie są normą, a jakie traktować jako sugerujące uszkodzenie danej części. Ewentualnie jak jeszcze stwierdzić, że dany podzespół jest wadliwy?

  Proszę o sugestie i sposoby sprawdzenia poprawności działania. Oraz już awansem, jakie tolerancje mogą mieć dane podzespoły, tak żeby były właściwe i można je bezpiecznie zamontować w zastępstwie uszkodzonego elementu?
 • #2
  Janek_15
  Level 23  
  Na płycie sterującej demontuj buzzer. 90% to on "skwierczy".
 • #3
  suchejro
  Level 14  
  Rozumiem, że zdemontować i stwierdzić czy się uspokoiło, zamontować nowy. I to on może powodować takie skwierczenie, podobne do tego jak wrzuci się jajka na patelnię w celu ich usmażenia :)
 • #4
  Janek_15
  Level 23  
  Zalutowany nowy buzer też może "skwierczeć". Konieczne jest znalezienie przyczyny.
 • #5
  suchejro
  Level 14  
  Super, a co może to powodować? Prosiłem o wskazówki w pierwszym poście.
  Z tego co pamiętam, to magnetron powinien mieć oporność prawie zero, ale powinien mieć. Jakby było zero, to do wymiany, ale wtedy chyba już by nie działał i nie podgrzewał.
  Dioda WN - ?
  Kondensator - ?
  Zatem co jeszcze sprawdzić i jakie powinno mieć wskazania na multimetrze?
 • #6
  Janek_15
  Level 23  
  Kuchenka działa - po co sprawdzać, zwłaszcza część wysokonapięciową? Sprawdziłeś buzzer?
 • #7
  suchejro
  Level 14  
  Czy sam buzzer jako taki byłby w stanie generować dźwięk jeśli nic z zewnątrz by tego nie powodowało? Nie sprawdziłem go do tej pory bo nie miałem innego na podmianę, ale jeśli to on, to jak go odetnę to wyeliminuję źródło dźwięku, ale nie określę z jakiego powodu powstaje. Zastanawiam się, co może powodować powstawanie dźwięku tego rodzaju. Przecież to nie jest pierwszy w historii taki przypadek i doświadczeni koledzy na pewno z tym się zetknęli. Ktoś coś podpowie? Co i jak sprawdzić?


  EDIT:
  Czy każdy dowolny buzzer z innej kuchenki będzie odpowiedni na podstawienie za ten który tu jest? Pytam, bo nie demontowałem tego i nie znam parametrów o ile są podane na obudowie, jeśli są różne to najpierw zamówię nowy zanim za to się wezmę.
 • #8
  Janek_15
  Level 23  
  Proszę prosto wylutować buzzer.