Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tablet Manta mid9701 - aktualizacja androida

Hubert312 11 Feb 2022 14:19 714 27
    Hubert312
    Level 3  
    Witam. Ostatnio znalazłem swój stary tablet Manta Mid 9701 i chciałbym go troche ulepszyć. Na polskim forum znalazłem opis, jak zaktualizować go do androida 4.2.2, (oficjalnie ma 4.1.1) - http://www.manta.info.pl/forum/mid9701-firmware/(4-2-2)freeway-jb-by-kylevesspl/ . Niestety problem polega na tym, że nie można go zainstalować przez bootloader'a, ponieważ nie można zainstalować do niego sterowników. Przez recovery próbując wgrać nowy firmware przez kartę SD, nie widzi żadnego pliku z aktualizacja. Tablet sprawny w 100%. Może jakieś porady?
    Hubert312
    Level 3  
    Potrzebuję zainstalować ten jeden konkretny system, a patrząc na tej stronie to firmware od 2 do 8 MB to nie waży. Problem z tym, że chciałbym poprawnie stworzyć instalator na karcie sd, który poprawnie będzie widoczny na moim tablecie.
    Hubert312
    Level 3  
    Podczas włączenia bootloadera, pokazuje się błąd że nie rozpoznano urządzenia (dokładny opis błędu - żądanie deskryptora urządzenia nie powiodło się). Próbowałem wgrać różne sterownik ADB, Rockchip itp. , lecz bez skutku. Czytałem, że w niektórych urządzeniach trzeba zewrzeć 2 piny na pamięci NAND, co spowoduje wyzerowanie pamięci I dopiero wtedy bootloader będzie działał poprawnie. Nie chciałbym próbować z tym, w przypadku uszkodzenia urządzenia.
    nutergsm
    Moderator of GSM
    nutergsm
    Moderator of GSM
    https://ugoos.com/reflashing-in-maskrom-mode-for-rockchip-devices
    Musisz Liczyć od tej kropki w rogu. Najprawdopodobniej będą to piny 8 i 9.
    Hubert312
    Level 3  
    Tylko teraz, zrobić na jednej kości osobno zwarcie na danych pinach, czy na obu na raz?

Dodano po 5 [minuty]:

Tablet Manta mid9701 - aktualizacja androida

Na forum Manty pisze, żeby zrobić zwarcie na 2 charakterystycznych pinach obok pamięci NAND. Czy to mogą być te piny, co zaznaczone na zdjęciu powyżej. Ścieżki idą prosto do 2 pinów pamięc, lecz napewno nie jest numeracja pinów, co w poradniku.
    Hubert312
    Level 3  
    Wydaje mi się, że te 2 piny obok pamięci, które zaznaczyłem w załączniku to mogą być one. Dam znać za jakiś czas, czy to coś pomoże
    Hubert312
    Level 3  
    Te piny idą ścieżkami do 2 nóżek od pamięci. A na forum pisze żeby zewrzeć dwa piny obok pamięci, więc mogą to być te dwa piny.
    nutergsm
    Moderator of GSM
    To jest płyta wielowarstwowa i nie wiadomo gdzie dokładnie idą jeszcze te ścieżki. Robiłem już taką operację tylko na pamięci innej firmy. I zwierałem piny bezpośrednio od kości pamięci.
    nutergsm
    Moderator of GSM
    Może ten model ma wyprowadzone piny już pod maskrom mode. Możesz spróbować i tak i tak. Ja zwieram bezpośrednio na kości pamięci.
    Hubert312
    Level 3  
    A jeszcze pytanie. Wystarczy że będę mieć zwarte piny i podłącze pod komputer, czy muszę zewrzeć piny, dać go w bootloadera i dopiero pod pc?
    nutergsm
    Moderator of GSM
    Mając podpięty tablet pod kabel USB zewrzyj te dwa piny wciśnij reset na 3s, puść reset i po chwili odczep igłę.
    Hubert312
    Level 3  
    Udało się zrobić, że program zaczął poprawnie wykrywać tableta. Zrobiłem zwarcie na 2 pinach, które zaznaczyłem w poprzednim załączniku. Niestety jest drugi problem, ponieważ nie można zaktualizować androida. Błąd w załączniku. Tablet Manta mid9701 - aktualizacja androida

Dodano po 6 [minuty]:

Próbuję go teraz zrootować i wgrać cwm. Może to pomoże we wgraniu custom rom'u.

Dodano po 4 [godziny] 54 [minuty]:

Tablet zrootowany i wgrany został cwm. Ale nadal nie mogę wgrać na niego romu z początku tematu.
    Hubert312
    Level 3  
    Witam. Ten post jest kontynuacją poprzednich/wcześniejszych postów.

Co udało mi się zrobić:
    Po wielu próbach dowiedziałem się, że aby tablet poprawnie działał w trybie Maskrom, musi być zainstalowany sterownik Rockchip w wersji 4.1 - jakiekolwiek inne sterowniki na Windowsie 10 nie działają. Dzięki temu można normalnie wgrać rom, ale jest mały problem.

Na czym polega problem?:
    Problem polega na tym, że tablet podczas wgrywania softu programami takimi jak: Rockchip Batch Tool, RK Android Tool itp. I podczas próby zresetowania loadera pokazuje błąd: "Wait for loader fail", a urządzenie w trybie loadera jest pokazywane jako nieznane urządzenie(VID:0000, PID:0002).

Próba szukania rozwiązania:
    Rozpakowałem plik, który zawiera rom, w nim można znaleźć takie pliki jak obrazy misc, kernel itp. Oraz pliki parameter i loader. W internecie znalazłem wszystkie Loader, które działają pod procesory RK30XX. Gdy podczas instalacji ROMu, zainstalujemy loader w wersji 1.XX, to wtedy za każdym razem pokazuje się ten sam błąd, a komputer widzi urządzenie jako nieznane. Natomiast, gdy podczas instalacji ROMu RKAndroidTool, wybierzemy loader w wersji 2.13 lub 2.15, to cały soft zostanie poprawnie wgrany, a tablet w trybie loadera też będzie poprawnie widziany.

Problem polega na tym, że po zmianie loadera na nowszą wersję tablet włącza ekran startowy, a po chwili czarny ekran, który migocze co chwilę. Nie mam już pomysłu co można z tym zrobić. Tablet Manta mid9701 - aktualizacja androida
    g107r
    Level 40  
    A czy te narzędzia i sterowniki, są robione pod Windowsa 10, czy może powstały za czasów wcześniejszej wersji Windowsa, 7, lub wcześniej?
    Zapewne jesteś już głęboko w temacie, są jakieś wskazania względem systemu?
    Za moich czasów :) gdy jeszcze się "bawiłem", takie zalecenia gdy chciało się robić "na pewniaka", były.
    Nie zawsze na nowym systemie działało tak, jak to przewidywał autor programu, lub instrukcji wgrywania romów, jednym to szło, innym ni choinki...
    Hubert312 wrote:
    Po wielu próbach dowiedziałem się, że aby tablet poprawnie działał w trybie Maskrom, musi być zainstalowany sterownik Rockchip w wersji 4.1 - jakiekolwiek inne sterowniki na Windowsie 10 nie działają.

I nie wiem, też możesz tak mieć?
    Drugie podejrzenie, to pewna bezkompromisowość w bezpieczeństwie Windowsa 10, co było wtedy również trochę podnoszone, potrafił blokować pliki i programy, robił problemy, lub jak zrozumiałem z tego zdania, jest kupa sterowników, ale tylko 4.1 działa na W10 :?:
    Hubert312
    Level 3  
    1. Czytałem, że te sterowniki były robione pod Windowsa 7, ale dużo osób testowało to na 10/7/XP i pisało, że nadal dla nich to nie działa.

2. Na innych sterownikach tablet był normalnie widziany, lecz podczas wgrywania softu już na samym początku wywalał błąd "Test Device Fail". Po zainstalowaniu sterownika w wersji 4.1 już tego błędu nie było.

Pytanie: Czy możnaby było zainstalować jakąś wersję bootowalną z pendrive Windowsa 7 i spróbować z niego coś robić? Nie chce zmieniać Windowsa na głównym dysku.
    g107r
    Level 40  
    Hubert312 wrote:
    Pytanie: Czy możnaby było zainstalować jakąś wersję bootowalną z pendrive Windowsa 7 i spróbować z niego coś robić? Nie chce zmieniać Windowsa na głównym dysku.
    Można by, ale Twój system był wraz z komputerem, czy osobno instalowany?
    Takie ze sklepu wraz z komputerem, to bym się bał.
    Własny osobisty, samemu instalowany - tworzę nową partycję na wolnej przestrzeni, zmieniam aktywność partycji na utworzoną nową partycję, i instaluję siódemkę i jakiś menadżer rozruchu np. EasyBCD, tam dodaję dziesiątkę do menu rozruchu siódemki, bo z BCDedit jestem na bakier.
    Coś w tym guście, tylko to może nie wyjść, gdy w biosie masz ustawione na UEFI, nowy system plików dysku, bo siódemka chyba z tego słabo idzie, mnie się nie udało jej zainstalować, oraz gdy jest preinstalowany system, "fabryczny", zainstalowany przez producenta np. laptopa, z np. partycją odzyskiwania, i paroma innymi, bo się tam chyba namiesza, i można bezpowrotnie napsuć na dysku, aż do utraty uruchamiania W10.
    Hubert312 wrote:
    Nie chce zmieniać Windowsa na głównym dysku.

Rozróżniasz pojęcia dysk i partycja?
    Mając 2 dyski, odpinasz ten z dziesiątką, a drugi "psujesz" wg uznania, byleby było na nim miejsce na siódemkę i co tam trzeba do zabawy z nawigacją. Dziesiątki wtedy nie ruszasz, bo dysk z nią jest wypięty, niepodłączony do komputera.
    Inna opcja, mały HDD kupisz za przysłowiowe grosze, a może i masz jakiś, ja po 30 latach kilka mam, choć już do laptopa podłącze tylko jeden, do innych (bo 3,5 cala) nie mam zasilania, ale "blaszak" nadal jest, i problemu by nie było.
    Hubert312
    Level 3  
    Windowsa 10 sam instalowałem i jedna partycja jest od rozruchu itp. A druga to system i pliki. Chodzi mi o to że nie chciałbym formatować dysku, żeby móc zainstalować 7, albo zrobic poprostu downgrade, ponieważ mam bardzo dużą ilość plików na partycji z systemem, które działają pod Windowsa 10. Chyba że odpiął bym ten dysk z systemem, ponieważ mam jeszcze 2 inne dyski, na jednym z nich zrobił jakąś partycje na system i na niego wgrał Windowsa 7.

Tylko czy to naprawi błąd związany ze sterownikiem? Tablet jest widoczny jako "Nie rozpoznano urządzenia USB" i nie można zainstalować na niego żadnego sterownika, bo poprostu się nie da. Błędy w zdarzeniach dla tego urządzenia to coś typu, że urządzenie jest wyłączone, albo że urządzenie jest uszkodzone.

Chyba że zobaczyłbym to na Linuksie, bo gdzieś miałem pod ręką pendrive z Linuksem, no i mniej więcej rozumiem go.

Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

Linuks wogóle nie widzi tabletu. Czyli pozostało mi zainstalować Windowsa 7.

Dodano po 2 [godziny] 22 [minuty]:

Sprawdzałem parę sterowników. Sterowniki w wersji 4.1-4.4 działają w trybie maskrom, oraz w trybie loader, gdy ten jest w wersji 2.XX. Niestety jak już pisałem przedtem, tablet przez ten loader pokazuje logo startowe, a potem migoczący czarny ekran. Przy instalacji loadera w wersji 1.XX tablet w trybie loadera pokazuje błąd - "Nie rozpoznano urządzenia USB (żądanie deskryptora urządzenia nie powiodło się)". W logach widnieje on jako VID - 0000, PID - 0002. Natomiast w menedżerze urządzeń, gdy chce sprawdzić numer identyfikacyjny urządzenia to jest pokazane, że urządzenie nieznane.