Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amica DIM48C10EBONSViD - rdza, przetopienie obudowy, iskrzenie.

mtb84 14 Feb 2022 00:16 1170 21
Optex
 • #1
  mtb84
  Level 10  
  Witam.
  Cztery miesiące temu kupiłem nowa zmywarkę Amica DIM48C10EBONSVID.
  Była testowana po podłączeniu bez naczyń było ok później jeszcze dwa razy myłem z naczyniami tez było ok. Następnie wyjechałem i przez miesiąc stała nie używana. Jakoś po miesiącu chciałem umyć naczynia dałem program auto nabłyszczasz sól tabletka wszystko było.

  Po umyciu okazało się ze w środku sam syf i rdza na naczyniach osad. Zajrzałem do filtra, a on przysmażony do dolnej obudowy kratka metalowa ściekowa zardzewiała jak po iluś latach. Chciałem wybrać gąbka resztę syfu i wody, ale jak sadziłem tam rękę zaczęło się iskrzyc pod woda i się dymić i mnie kopnęło, dobrze ze tylko trochę. Odłączyłem z prądu i tak zostawiłem. Czy uznają mi gwarancje czy cos ja źle zrobiłem?
  Przesyłam parę fotek.

  Amica DIM48C10EBONSViD - rdza, przetopienie obudowy, iskrzenie. Amica DIM48C10EBONSViD - rdza, przetopienie obudowy, iskrzenie. Amica DIM48C10EBONSViD - rdza, przetopienie obudowy, iskrzenie. Amica DIM48C10EBONSViD - rdza, przetopienie obudowy, iskrzenie. Amica DIM48C10EBONSViD - rdza, przetopienie obudowy, iskrzenie.


 • Optex
 • #3
  Ture11
  Level 38  
  Nie liczyłbym na uznanie reklamacji. W ogóle to wygląda to tak, że masz tam coś nieźle skopane z instalacją elektryczną + pojawia się pytanie, czy woda pozostała po myciu mogła zamarznąć?

  W zmywarkach Amica, otwarcie drzwi powoduje zdjęcie napięcia sieciowego ze wszystkich elementów (poza grzałką), które mogłyby zostać załączone przez sterownik. Nie mam pomysłu, czemu mogłoby Cię tam cokolwiek "kopnąć" (przy sprawnej instalacji elektrycznej).

  EDIT:
  Dopiero teraz zobaczyłem film. Na filmie coś bardzo dziwnego, bo iskrzy Ci z czujnika NTC, który nie ma zbyt wielkiej styczności z napięciem sieciowym. Czyżby zalało płytę główną?
 • #4
  mtb84
  Level 10  
  Mam normalne gniazdko, faza po lewej (z reszta to bez większej różnicy), uziemienie też podłączone. Nie znam się na tym, ale na moje oko pompa zardzewiała i coś się usmażyło, teraz to jest dziura do wewnątrz to i prąd kopie.
  @Ture11 - Panel sterowania jest na drzwiach, nic nie było zalane przez użytkownika, nawet folia na panelu jest jeszcze. Poza tym to normalne, że ta kratka ściekowa po 4 miesiącach jest skorodowana?
 • Optex
 • Helpful post
  #5
  Ture11
  Level 38  
  Kratka musiała skorodować elektrochemicznie, czyli w ciągu minut. Zresztą nie wygląda to na korozję, tylko na osad - taki, jaki powstaje przy elektrolizie wody. Płyta sterująca jest nie na drzwiach, tylko pod drzwiami (w drzwiach jest tylko panel z wyświetlaczem i przyciskami), ale też dość daleko od mechaniki myjącej.
  Pompa z grzałką jest w zupełnie innym miejscu, niż Ci tam się iskrzy. To raczej nie pompa.
  Masz fazę na czujniku NTC, nie wiadomo, czemu.

  Widać, że nie masz wyłącznika różniocowo-prądowego w domu, ale to bez związku z tematem.
 • #6
  mtb84
  Level 10  
  Nidy więcej Amica, mam nadzieje, że uznają gwarancje, mam tylko podstawową bez dodatkowych pakietów. Ja nie czuje się winien, widocznie jakaś wada i ciekawe kiedy się odezwą z serwisu.
  @Ture11 - Nie mam różnicówki, ale zwykłego bezpiecznika też nie wywaliło, no i nie było błędu na panelu, tylko mnie prąd trzepnął.
 • Helpful post
  #7
  Ture11
  Level 38  
  No, przyznam, że teraz sam jestem ciekaw, co tu zaszło i jaki będzie ruch serwisu. Fakt, niewiele wskazuje na Twoją winę, ale przypadek jest naprawdę ciekawy. Myślę, że serwis będzie chciał dogłębnie sprawdzić ten egzemplarz. Tylko, wiesz, kolego - w reklamacji nie pisz, że nie sprawdziłeś czystości filtra przez cztery miesiące i że uruchomiłeś zmywarkę z filtrem zardzewiałym lub niesprawdzonym. Nie sądzę, by cokolwiek w tej zmywarce Ci skorodowało, bo nie bardzo jest tam coś, co koroduje. Wszystko z plastiku czy nierdzewki...

  Nie wywaliło błędu na panelu, a czy w ogóle cokolwiek się na tym panelu wyświetlało? Działało to wszystko do końca? Ciężko uwierzyć (choć brak wody w komorze sugeruje, że działało), no bo iskrzy to jak głupie i z okolicy NTC, ale może tylko z jego okolicy, a nie z niego samego... Tylko, że tam nie za wiele jest, w tej okolicy. Daj koniecznie znać, jak się to skończy i jaka była diagnoza serwisowa :D
  mtb84 wrote:
  nigdy więcej Amica
  To produkt Polski. Nie mam co do niej opinii, ale jednej podobnej zmywarki używam już drugi rok, a drugą nową przerobiłem na automat do mycia PCB. Powiem tak - w tej dwuletniej coś tam zaczyna niedomagać, ale w żadnej nie było takich ciekawostek, jak u Ciebie. Jako, że przy tej drugiej zmywarce ciągnąłem własne wiązki od początku, zapoznałem się trochę z konstrukcją i... no i materiały jakie są, takie są - ale przemyślane to w sumie jest wszystko. By stało się coś takiego, jak u Ciebie, musiało się złożyć co najmniej kilka czynników, na pewno.

  Tu Ci zaznaczyłem miejsce, z którego Ci iskrzy (od dołu). To jest daleko od wszystkiego (i w dodatku, nie jest to najniższy punkt), od pompy spustowej, od zaworu trójdrogowego, od pompy myjącej z grzałką... No i to wszystko jest odcinane od zasilania przy otwarciu drzwi, a od drugiej strony odcinane jest przekaźnikami.

  Amica DIM48C10EBONSViD - rdza, przetopienie obudowy, iskrzenie. Amica DIM48C10EBONSViD - rdza, przetopienie obudowy, iskrzenie.

  Ciekawy temat, goście z serwisu będą podejrzliwi, szczególnie, jeśli panel wyświetlał znaki do końca. Nie dziw się im za bardzo - same kabelki od czujnika NTC powinny przepalić się szybciej, niż siatka w filtrze...
  Edit:
  Myślałem, myślałem i wymyśliłem... Czy dopuszczają możliwość, że w sterowniku zadomowiła się mysz? Albo że mysz pociapała wiązki bo to by chociaż mogło spowodować takie objawy...
 • #8
  Jakubserwis
  Level 24  
  Dobre... Coraz lepiej... Wezwij serwis gwarancyjny. CO ZA ZŁOM. A miało być lepiej.
  Nie zrobiłeś nic złego, zwykłe użytkowanie.

  Moderated By Topolski Mirosław:

  3.1.12. Publikowanie tych samych lub bardzo podobnych informacji

 • #9
  alekt77
  Level 38  
  A to pęknięcie to skąd się wzięło?

  Amica DIM48C10EBONSViD - rdza, przetopienie obudowy, iskrzenie.
 • #10
  Ture11
  Level 38  
  alekt77 wrote:
  A to pęknięcie to skąd się wzięło?


  Z fabryki. :D

  Amica DIM48C10EBONSViD - rdza, przetopienie obudowy, iskrzenie.
 • #11
  mtb84
  Level 10  
  Dzisiaj mija tydzień od zgłoszenia awarii, mam czekać na telefon od technika zawsze to tak długo trwa?
 • #12
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Jaki sprzęt taki serwis. Serwis gwarancyjny ma czas, wszak nikt im roboty nie zabierze.
  Pozostaje Ci grzecznie czekać.
 • #13
  mtb84
  Level 10  
  Kupiłem jedna z droższych (1850 zł), za ta cenę miałbym spokojnie Boscha.
 • #14
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Cóż... nie będę Cię już dobijać, ale następnym razem daruj sobie Amice.
  Przy korozji komory zmywania jest szansa, że mogą orzec wymianę urządzenia na nowe, rozważ jej sprzedanie i zakup czegoś innego.
 • #15
  Ture11
  Level 38  
  Ciekaw jestem, jak się ten temat potoczył?
 • #16
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Hah, nie Ty jeden.
  Na moje zmywak powinien pójść do wymiany w całości, chyba, że coś wymyślą na odrzucenie gwarancji.
 • #17
  mtb84
  Level 10  
  14-tego lutego zgłosiłem awarie. Serwisant przyjechał 8 marca, nie było mnie, mama otworzyła mu drzwi, zamówił jakieś części i mam czekać. Dzwoniłem kilka razy do Amica, niestety muszę czekać na części. Może z Chin sprowadzają albo Ukrainy. Sprawa trwa bardzo długo, to jeszcze nie koniec, bo prowadnice są pokryte rdzą i blachy też mają ślady korozji, nie da się jej umyć winkla w blachę.
 • Helpful post
  #18
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Jedne z lepszych zmywarek zrobiły się tak samo ciulowe jak electroluxy. Nawet nowe z fabryki potrafią być popsute.
  Jak dla mnie to ta zmywarka nie kwalifikuje się do żadnej naprawy.
  - pęknięta miska
  - uszkodzony moduł
  - uszkodzony ntc
  - w wyniku powyższych uszkodzeń doszło do pokrycia komory rdzą w wyniku działania elektrolizy.
  - zagrożenie porażaniem prądem elek. użytkownika

  mrice wrote:
  Jaki sprzęt taki serwis. Serwis gwarancyjny ma czas, wszak nikt im roboty nie zabierze.

  Serwis do bani. Nie ważne czy fabryczny czy autoryzowany.
  I pomyśleć że 3 letnie i starsze zmywarki Amici to taki solidny sprzęt który był lepszy jak bosch
 • Helpful post
  #19
  skryn
  Home appliances specialist
  Akcja serwisowa! Uszkodzone NTC wraz z misą! Przypadki hydrolizy.
  Należy zgłosić problem na infolinię Amica. Tam z całą pewnością nie odpuszczą tematu.

  Robo-technical wrote:

  I pomyśleć że 3 letnie i starsze zmywarki Amici to taki solidny sprzęt który był lepszy jak bosch

  Proszę do jednego worka nie kopać producenta jednej marki.
  Takie same sprzęty ma stajnia Whirlpoola i Boscha. O Amice, jako jedynej dbającej o klienta, nie wspominając.
  Jeden Chińczyk wypuścił sprzęt, a dba o to jedynie jedna marka. Zwie się Amica.
  I pozwala sobie na akcję serwisową, w przeciwieństwie do konkurencji.
 • #20
  mtb84
  Level 10  
  Witam.
  Dnia 22.03.2022 przyjechał pan z serwisu wymienił ta misę pompę, grzałkę, filtry i ten czujnik NTC. Rdza i te kamyczki co pływały to resztki z grzałki, ponoć ją rozsadziło czy jakoś tak i przez to się tak porobiło, testuje ją trzeci raz i na razie wszystko działa OK. reszta tego nalotu rdzy się wypłukuje, może nie przenikły jeszcze za głęboko. Ponoć chciał zlecić wymianę na nową, ale producent nie zgodził się, ile w tym prawdy, nie wiem. Mam jeszcze 20 miesięcy gwarancji, więc zobaczymy jak to będzie działać.
  Pozdrawiam i dziękuje za komentarze.
 • Helpful post
  #21
  skryn
  Home appliances specialist
  Widzisz więc, że serwis Amica nie jest wrogiem ludu!
  :)
 • #22
  mtb84
  Level 10  
  Serwis naprawił, do tej pory wszystko działa OK.