Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Licznik asynchroniczny modulo 4 zliczający w dół, przerzutniki D

Naron20 14 Feb 2022 10:02 315 2
    Naron20
    Level 4  
    Czołem,
    mam problem z zadaniem na studia. Miałem stworzyć licznik taki jak w temacie, co zrobiłem, ale prowadzący zajęć uparł się, że do resetów musi być podłączona jakaś bramka, pomimo, że licznik działa poprawnie i zlicza od 3 do 0. Próbowałem naprawdę wielu wariantów, przekopałem internet i naprawdę nie wiem co mam robić. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc, byłbym wdzięczny. Poniżej możecie zobaczyć działający układ, zliczający od 3 do 0, ale niemający nic podłączonego do Licznik asynchroniczny modulo 4 zliczający w dół, przerzutniki D resetów oraz przebieg. Licznik asynchroniczny modulo 4 zliczający w dół, przerzutniki D
  • Helpful post
    maciej_333
    Level 37  
    Układ liczy w dół tylko dlatego, że zastosowałeś przerzutniki z aktywnym zboczem narastającym na wejściu zegarowym. Skoro ma być RESET, bez wykorzystania wejścia asynchronicznego, to znaczy, że trzeba wytworzyć RESET synchroniczny. Zatem konieczne jest dodanie dodatkowych bramek na wejścia D. Potrzebne są dwie bramki OR. Wyjścia do D, natomiast jedno wejście na ~Q, drugie połączyć należy razem i dać do RESET.
    Naron20
    Level 4  
    Skonsultowałem to z prowadzącym, po dokładniejszym przejrzeniu mojego zadania stwierdził, że jednak rzeczywiście nie potrzebuję nic podłączać do RESET-u. Także temat można zamknąć, ale i tak dzięki.