Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

uClan Ustym 4K Pro - Wykrywanie rodzaju i kodowania kanału

andrzejlisek 15 Feb 2022 18:35 3069 5
    andrzejlisek
    Level 28  
    Posiadam wymieniony tuner z E2 i OpenATV. Nie wiem, czy to sprawa systemu, czy OpenATV. W innym wątku zostało mi doradzone, żeby wymienić OpenATV na BlackHole (było napisane na jaki, ale póki co, odstąpiłem).

Chodzi o to, że jest pewna frustrująca sprawa, która powoduje, że na strojenie satelity trzeba poświęcić kilka godzin.

Chodzi o to, że ten tuner odróżnia typy sygnałów (radio, telewizja, dane) nie po tym, co zawiera, tylko po jakiś flagach. W programie dreamboxEDIT można ten znacznik zmienić, a można też ustawić, jakie wartości znacznika to radio, a jakie to TV. Program dreamboxEDIT nie wyświetla numeru obrazu i numeru dźwięku w nastrojonych kanałach, pomimo, że są kolumny PID i AID. Podobnie sprawa ma się z kodowaniem. Dekoder przy strojeniu też posługuje się jakimś znacznikiem, a nie tym, czy sygnał jest w postaci jawnej.

Efekt jest taki, że po przeszukaniu satelity z opcją "tylko FTA" na listę trafia kilka pojedynczych stacji kodowanych, a czasem też jest pominiętych kilka stacji niekodowanych. Oprócz tego, w programie dreamboxEDIT, niektóre stacje telewizyjne są oznaczone jako radio, a niektóre radiowe jako TV, także kilka stacji "data" jest oznaczonych jako TV.

Ponieważ na satelitach ciągle są zmiany i czynność trzeba powtarzać co najmniej raz w roku, chciałem ją maksymalnie uprościć, czyli przeszukać tylko FTA, przenieść stacje "TV" do jednego bukietu, stacje "R" do drugiego.

Jednak posługiwanie się znacznikami zamiast faktyczną treścią sprawia, że ostatnim i najbardziej czasochłonnym krokiem jest sprawdzenie i poprawki. W ramach tego sprawdzenia trzeba włączyć każdą stację i sprawdzić, czy ona gra i czy jest dźwięk z obrazem, czy sam dźwięk. Na przykład z satelity Astra było dużo kodowanych stacji SkySport i EuroSport, które oczywiście skasowałem.

Czy da się coś zrobić w tym dekoderze, żeby umiał sam wychwycić i odpowiednio zakwalifikować stacje niekodowane i podzielić na R i TV?

Stary Ferguson Ariva 252 Combo praktycznie bezbłędnie umiał odróżniać stacje kodowane od FTA, a także umiał wyróżnić stacje TV, przy czym do R wrzucał wszystko inne, także te, które nie miały dźwięku. Jest to dowód na to, że technologicznie jest to możliwe, ale nowszy i bardziej uniwersalny tuner sobie z tym nie radzi.

Czy wymiana OpenATV na BlackHole coś zmieni w powyższym temacie?
    LeDy
    Level 43  
    Zobacz na Satedu. Z tego co się orientuję to sprawa może leżeć w liście kanałów.
    To są uroki E2.
    tomaszlonski
    Level 28  
    Wcale nie potrzeba tracić czasu i nie są to uroki enigmy2 tylko systemu co ma.

Tuner bardzo dobrze odróżnia programy FTA od kodowanych, mylisz pojęcia obsługi przez tuner a obsługi przez jakiś tam program który kompletni nie ma nic wspólnego z tunerem poza tym że błędnie może odczytać dane z tunera które zwykle z winy użytkownika nie są aktualne. Należy przeskanować całego satelitę ze wszystkim programami a dopiero potem sobie edytować swoje.
    Najlepiej ściągnąć dowolną polską listę programów i na jej podstawie zrobić swoją kasując niepotrzebne programy.
    Przy właściwej konfiguracji dodatkowych pluginów można bez problemu podzielić i utworzyć bukiety przy skanowaniu na operatora, programy i radio FTA.

ATV nie jest nastawiony na polskiego użytkownika.

BlackHole jest systemem na tunery Vu+ a nie Uclan.

Sprecyzuj co potrzebujesz , podział na operatorów czy tylko FTA polskie czy inne, będzie czas podeślę do jakiejś listy która sobie wgrasz i usuniesz to co nie potrzeba ( głównie kodowane ). Szybciej czasami robi się bukiety własne w edytorze webifu niż zewnętrznych programach.

Poczytaj : https://www.sat-4-all.com/board/forum/15-listy-kana%C5%82%C3%B3w/
    andrzejlisek
    Level 28  
    Rzecz tyczy się odbioru trzech pozycji: 13,0E, 19,2E, 28,2E.

tomaszlonski wrote:
    Tuner bardzo dobrze odróżnia programy FTA od kodowanych, mylisz pojęcia obsługi przez tuner a obsługi przez jakiś tam program który kompletni nie ma nic wspólnego z tunerem poza tym że błędnie może odczytać dane z tunera które zwykle z winy użytkownika nie są aktualne. Należy przeskanować całego satelitę ze wszystkim programami a dopiero potem sobie edytować swoje.

Pierwszym krokiem jest włączenie "skanowania ręcznego", wybieram opcję "jedna satelita", szukanie sieci na nie i tylko FTA na tak. Puszczam skanowanie i leci po transponderach wg pliku satellites.xml. Na tym etapie jeszcze nie korzystam z komputera, więc nie ma mowy o obcym oprogramowaniu.
    W przypadku pozycji 19,2E, na listę wpadło na przykład kilka stacji "Sky Sports" i "Eurosport360". Wszystkie te stacje są kodowane, to dlaczego tuner je dodał pomimo wyboru "tylko FTA"?

tomaszlonski wrote:
    ATV nie jest nastawiony na polskiego użytkownika.

Co masz na myśli i czym miałoby się różnić oprogramowanie dla polskiego od dla np. francuskiego użytkownika?

tomaszlonski wrote:
    Sprecyzuj co potrzebujesz , podział na operatorów czy tylko FTA polskie czy inne, będzie czas podeślę do jakiejś listy która sobie wgrasz i usuniesz to co nie potrzeba ( głównie kodowane ).

Mam 3 konwertery w antenie satelitarnej na 13,0E, 19,2E, 28,2E.
    Efekt końcowy, jaki oczekuję, to na każdą pozycję satelitarną mam dwa bukiety (czyli w tym przypadku razem 6), w jednym wszystkie kanały telewizyjne niekodowane, a w drugim wszystkie kanały radiowe niekodowane. Dalszy podział np. wg operatora lub języka, ani też wybiórczość (np. tylko po polsku i po angielsku) mnie nie interesuje.

Skoro tuner podczas oglądania potrafi prawidłowo odróżnić TV (wyświetla obraz i jego rozdzielczość), radio (wyświetla rysunek przedstawiający bardzo stary radioodbiornik), data (nic nie wyświetla) i kodowane (nic nie wyświetla), to dlaczego nie potrafi prawidłowo ich oznakować, że radio to tylko dźwięk, telewizja to dźwięk i obraz, a nie odwrotnie, jak czasem bywa.

Po nastrojeniu i założeniu tego tematu, teraz sobie przypomniałem, że ten temat kiedyś przerabiałem, czego efektem jest autorski program (chociaż pierwotnie służył do innego celu, ale dorobiłem odpowiednią funkcjonalność). https://github.com/andrzejlisek/SatRTV
    Krótko pisząc, należy nastroić wszystkie stacje, utworzyć pusty bukiet, a program zapełni go według informacji na KingOfSat lub LyngSat po wcześniejszym przygotowaniu tej informacji również w tym programie. W zeszłym roku tą metodą nastroiłem, a ewentualne ręczne poprawki wynikały tylko i wyłącznie z nieaktualnych informacji na KingOfSat lub LyngSat. Program pracuje na plikach pobranych z tunera.

Mógłbym wszystko skasować i powtórzyć strojenie tą metodą, ale zakładam, że niejeden wymyślił i rozpowszechnił lepszą i co ważne, nie opierającą się na informacje z internetów podawane przez amatorów i hobbystów (a takimi są wymienione KingOfSat i LyngSat) gdzie nikt nie gwarantuje poprawności (chociaż w praktyce na KingOfSat dane są w miarę aktualne, a błędy dotyczą zwykle pojedynczych pozycji).
    tomaszlonski
    Level 28  
    Mam identycznie tylko dodatkowo jeszcze obrotnice. List sam nie robiłem bo to strata czasu. Pobieram dowolne a potem z nich wyciągam odpowiednie bukiety z kanałami FTA z satelit. Za dużo czasu zajęło by sortowanie i wybieranie kanałów zwłaszcza z Astry 28 bo ich jest ok 600 z czego połowa to dublowane z wiązki europejskiej i beamu UK, jak jeszcze dołożyć kodowane to się robi 800 i kilkadziesiąt godzin z głowy na sprawdzanie i sortowanie.
    Do podstawowej edycji wystarczy notatnik, program do FTP i terminal albo jak Ty masz edytor na kompa.

Podstawowe listy masz w w settingach satelit w pluginach, po necie możesz znaleźć gotowe i posortowane albo pluginy obsługujące operatorów na różnych satelitach.

Pluginy do skanowania i tworzenia bukietów, wystarczy poszukać informacji po forach. Działają o wiele lepiej niż systemowe wyszukiwarki jak dam zauważyłeś. To nie wina tunera tylko systemu że tak działa.

Akurat ATV jest robione przez Niemców więc jest nastawiony na tamtejszych użytkowników pod względem list i obsługi programów.

Taki już urok enigmy2 że albo sam sobie dostosujesz to co potrzebujesz od podstaw albo skorzystasz z tego co już zrobili inni i udostępnili, sam wolę metodę na skróty i korzystać z tego co jest.