Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przepompownia - sterowanie - Prosty układ sterowania pompami z kontrolą awarii

MrMiss 16 Feb 2022 15:09 234 7
 • #1
  MrMiss
  Level 4  
  Mam małą przydomową przepompownię i pracuje ona na jednej pompie. Mam pompę na wymianę, ale chciałbym się ubezpieczyć.
  Znam wszelkiej maści sterowniki i gotowe przepompownie i sam chcę mieć coś najprostszego a skutecznego jednocześnie.

  Mój pomysł jest następujący:
  1 pompa zanurzeniowa z pływakiem załącza się na poziomie 1 (np. 50% zapełnienie zbiornika)
  2 pompa zanurzeniowa bez pływaka jest sterowana pływakiem osobnym, który załącza stycznik przy poziomie 2 (np. 70% zapełnienia zbiornika)
  jednocześnie załączenie pompy 2 miałoby zapalić diodę - dioda nie może gasnąć wraz z końcem pracy pompy 2 - to ma być informacja, że choć raz została załączona pompa 2, a wiec należy sprawdzić co się stało z pompą 1  Czyli po awarii pompy 1 mam pracującą pompę 2 i zgłoszenie o awarii.

  Jak zrealizować wg Was te sterowanie - głównie zastanawiam się jak najsensowniej rozwiązać temat zapalenia diody. Pompy zabezpieczę każdą osobnym bezpiecznikiem B10.

  Jeszcze jeden problem - nie wiem jak rozwiązać. Np. zapchanie rury za pompami - już miałem taki problem. Pompa 1 pracuje, ale nie wypompowuje cieczy - po czasie załączy się pompa 2. W tym czasie albo pompa 1 się spali, albo ciśnienie rozwali przyłącze - to samo spotka pompę 2...

  pozdrawiam
 • #2
  Zygaqra
  Level 35  
  Pracująca pompa na zablokowanym tłoczeniu pobiera mniejszy prąd (brak pracy tłoczenia) tym należy się sugerować by stwierdzić niedrożność tłoczenia.
 • #3
  MrMiss
  Level 4  
  Poprzednio pompa pracowała przy zablokowanym tłoczeniu i rozerwała łączenie. Czy na pewno prąd jest mniejszy? Czy dopiero po rozerwaniu rury i "mieleniu w kółko"?
  Zastanawiałem się nad przekaźnikiem czasowym - np odłączać pompę do czasie (np. wypompowanie w normalnych warunkach zajmuje 180 sek, Przekaźnik wyłącza pompę po 240 sek.
  Pierwsza pompa byłaby wtedy "uratowana", jeżeli byłby duży przybór (nie powinien) to jest ryzyko, że pompa nie zdążyła odpompować cieczy. Ale wtedy zapracuje druga.

  W tej sytuacji zapali się dioda i wiem, że muszę sprawdzić co się dzieje z pompą nr 1 - czy tylko zresetować przekaźnik, czy wymienić pompę bo jest zepsuta.
 • #4
  czesiu
  Level 35  
  MrMiss wrote:
  Poprzednio pompa pracowała przy zablokowanym tłoczeniu i rozerwała łączenie. Czy na pewno prąd jest mniejszy? Czy dopiero po rozerwaniu rury i "mieleniu w kółko"?

  Jeśli rozerwała łączenie to znaczy, że instalacja hydrauliczna nie wytrzymała ciśnienia wytwarzanego przez pompę.
  Gdyby instalacja wytrzymała to przy zablokowanym przepływie pompa pobiera mniejszy prąd niż podczas pompowania. Przekaźniki zabezpieczające przed suchobiegiem lub zablokowanym przepływie reagują na spadek obciążenia pompy czyli zmniejszenie prądu który pobiera silnik pompy.
  Jeżeli rozerwie rurę i pompa "mieli w kółko" wodę bez oporów rurociągu to wtedy jej obciążenie jest największe.
  Są gotowe sterowniki do sterowania dwoma pompami, nie trzeba wyważać otwartych drzwi.
 • #5
  Andrzej42
  Level 28  
  Zależy ile taki sterownik kosztuje i czy ma wszystkie wymagane funkcje, bo można też złożyć "na piechotę" z pojedynczych elementów.
  Do kontroli prądu (suchobieg i przeciążenie można zastosować np fif EPP-619, do kontroli ciśnienia zwykły presostat, a do zapalenia diodki zwykły przekaźnik.
  Kwestia budżetu i umiejętności/wiedzy.
 • #6
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  MrMiss wrote:
  Mam małą przydomową przepompownię

  To zależy czy masz stały mniej więcej dopływ do tego zbiornika. Wtedy możesz zabudować zegar elektroniczny(np. PCZ-F&F) który o odpowiedniej godzinie wypompuje ci np. przez 2 min ten zbiornik . drugim elementem będzie czujnik poziomu (np. F&F) który zasygnalizuje lampką i załączy też drugą pompę też z zegarem elektronicznym.
 • #7
  bonanza
  Power inverters specialist
  Mając podobny temat ostatnio założyłem przekaźnik dwuczasowy po czujniku poziomu. Czyli czujnik poziomu>przekaźnik dwuczasowy>stycznik. Przekaźnik ustawiłem na miganie, 3 minuty zał,, 30 minut wył. Zaczyna od zał. i pompa pracuje 3 minuty. Jeśli poziom nie opadnie, to przekaźnik przerzuci na drugi styk (spoczynkowy) - tam będzie sygnalizacja problemu. Pompa stygnie, czerwona lampka świeci pół godziny. Następnie znów czas zał. - 3 minuty pompowania i jeśli poziom nie opadnie, to długa przerwa. Przekaźnik pracy cyklicznej czy jak tam się zwie.
 • #8
  MrMiss
  Level 4  
  Dziękuję za informacje.
  Dopływ cieczy nie jest stały.
  Zweryfikowałem dla siebie założenia - druga pompa nie może być rezerwowa, muszą pracować naprzemiennie. Czyli jakiś przekaźnik bistabilny muszę użyć, Pompa przeżyła 4 lata, więc druga może 4 lata być w ogóle nie użyta - korozja może ją zabić... Ale musi być kontrola nie zadziałania jednej z pomp, bym wiedział, że należy ją sprawdzić/wymienić.

  Nie wiem, czy chcę używać sterowników za kilkaset złotych i sond za kolejne kilkaset, do sterowania pomp za 200pln :)
  Raczej prosty układ - otwieram szafę i widzę, czy przekaźnik się nie skleił, etc.

  Jak mi pompa padnie - mam brzęczyk lub diodę i czas na wymianę :)