Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pdg 585 - dym z pompy

05 Lis 2005 21:59 2192 26
  • Poziom 10  
    Witam! Przez kilka dni pralka nie odwirowywała, przynajmniej tak mówiła mi żona. Wczoraj sam włączyłem pralkę, walnęło i wypaliło bezpiecznik na klatce schodowej. Dzisiaj jeszcze raz włączyłem pralkę i okazało się, że odwirowywuje, ale nie wypompowuje całej wody. Zajrzałem do środka i okazało się, że w przewodzie jest skarpetka. Zadowolony poskładałem wszystko do kupy, włączam, a tu zaczyna się palić pompa. Pytanie mam:
    1. Czy wystarczy wymienić pompkę, czy też przyczyna zapalenia może być gdzie indziej.
    2. Czy ta pompka, jeżeli zaczęła się dymić, to jest już do wyrzucenia.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Prawdopodobnie zmoczyłeś pompę albo przecieka. Raczej do wymiany chociaż możesz podsuszyć i spróbować, lub kup całą pompę z silnikiem synchronicznym (tania).
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Witam!
    Wymien silniczek pompy koszt okolo 40 zl.oczywiscie sa i tansze ale...
  • Poziom 10  
    Pompa raczej była sucha, bo w międzyczasie jeszcze wymieniałem amortyzatory i minęło trochę czasu. To wyschła. Nadpalony jest w tej chwili zwój drutu przy silniku pompy, więc trochę się boję włączać. Ile taka pompka kosztuje?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Mozesz ją wymontować i sprawdzić jej stan.Prawdopodobnie do wymiany.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    A czy jest taka możliwość, że jak się zrobiło wczoraj spięcie, to uszkodził się programator i pompa za długo pracowała, dlatego się spaliła?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Pompa magnetyczna ma cienkie uzwojenie i chyba niezbyt zrobila wrazenie na stykach programatora.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Jak pisałeś wcześniej pompa została zablokowana przez skarpetkę i dlatego poszło jej uzwojenie.
  • Poziom 10  
    Nie, nie, po wyjęciu skarpetki pompa pracowała chwilę dobrze i zaczęła wypompowywać wodę, a potem zaczęła się dymić. Więc w chwili zapalenia się nie była zablokowana.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Uzwojenie zostalo przegrzane a pozniej to juz tylko byl finisz i koniec piesni wymien silnik i problem bedzie rozwiazany.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Ale powodem przepalenia się jej uzwojenia było jej przeciążenie.Mogło tak być,że jeszcze po jej włączeniu chwlę jeszcze pracowała do czasu całkowitego przepalenia się uzwojenia silniczka.
    Wymień go i powinno być wszystko z pralką w porządku.
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    pacol2
    wymien też 2 rury idące od zbiornika do filtra pompy !!!!
    przewaznie przyczyna spalenia pompki jest dziura w jednej z nich i bardzo często ma to miejsce !!
    bo cos czuje ze zmienisz nowa pompke i znowu sie spali
  • Poziom 10  
    Czy chodzi o to, że kapie woda na pompę? To może zdejmę te rury i dokładnie obejrzę, żeby już nie wchodzić w dalsze koszty. Zresztą oglądałem dzisiaj nowe pralki w sklepie. Co myślicie, żeby kupić Polara PDP 1000. Czy to coś warte?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    słuchaj te rury to koszt jakies 15 zł
    do tego dochodzi nowa pompka za jakies niecałe 40 zł
    ale jesli jestes tak oczczedny przewróc ja na bok (dozownik ma być na dole)
    i dokonaj oględzin stanu tych łączników
    zwracając uwage na siwe smugi po zaciekach one ci powiedza skąd sie woda lała

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    wybór należy do Ciebie ale te rury to (w miom sklepie) 2*9,50+40=59zł
    a poza tym Gracja ma dużo tańsze części zamienne :wink: a ten Polar którego widziałeś to taka krzyżówka Ardo z Whirlpool'em, a do prawdziwego Polara, którego już nie ma, to tej pralce jeszcze dużo brakuje :D
  • Poziom 14  
    Witam

PBK napisał:
    pacol2
    wymien też 2 rury idące od zbiornika do filtra pompy !!!!
    przewaznie przyczyna spalenia pompki jest dziura w jednej z nich i bardzo często ma to miejsce !!
    bo cos czuje ze zmienisz nowa pompke i znowu sie spali

Kolega PBK ma rację. Wymień, a w każdym razie obejrzyj te węże. Pompkę możesz kupić elektromagnetyczną, a jej koszt to około 35 zł.
    Jeżeli pralka jest ogólnie w dobrym stanie, to dużo mniejszy koszt niż nowej.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Popieram kolegów.Jeśli reszta funkcji jest ok , to wymień te węże i pompę a będziesz zadowolony.
    Ps.gwrantuję, że nowa pralka tak długo jak ta, Ci nie posłuży :)
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    elektro-dom napisał:
    Popieram kolegów.Jeśli reszta funkcji jest ok , to wymień te węże i pompę a będziesz zadowolony.
    Ps.gwrantuję, że nowa pralka tak długo jak ta, Ci nie posłuży :)
    Pozdrawiam.

Ja bym tak śmiało nie gwarantował, a co na przykład gdy za miesiąc rdza przeżre zbiornik? ;)
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    chodzi mi o gwarancję tego rodzaju:
    -Pralka o którą pyta -pacol2- (tzn. o Polara PDP 1000), na pewno nie posłuży tak długo jak już służy PDG 585.
    Dane technologiczne same mówią za siebie... , nie mówiąc już o cenach części.
    A co do wymiany tych uszkodzonych części co w temacie, to można śmiało wymieniać jeśli reszta jest ok.Bo gdyby patrzeć tak jak kolega Elektryk2000- na PDG 585, to najlepiej wcale ich nie robić, co według mnie nie jest słuszne.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    elektro-dom napisał:
    (...)Bo gdyby patrzeć tak jak kolega Elektryk2000- na PDG 585, to najlepiej wcale ich nie robić, co według mnie nie jest słuszne.
    Pozdrawiam.

Niczego takiego nie powiedziałem, że tej pralki nie warto "robić".
    Wyraziłem tylko swoje odczucia co do Twojej pewności że po wymianie pompy ta PDG585 przeżyje nową pralke, jakby nic poza pompą nie miało prawa się zepsuć... ;)
    Pewnie że warto ją naprawić, tym bardziej gdy samodzielnie.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    a ja myślę że obaj macie rację
    elektryk2000 :arrow: no właśnie, ładujesz pranie, napełniasz wodą a tu SUPRISE :D
    elektro-dom :arrow: fakt, najstarsze Gracje mają 13lat (1992) i pracują do dzisiaj i gdyby nie ten nieszczęsny programator P-124 to serwisanci mieliby dużo wolnego czasu 8O
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich! Nie zamykałem długo tematu, bo w międzyczasie dostałem inną pralkę, która w końcu też okazała się uszkodzona. Ale wracając do tematu. Kupiłem pompkę, wymieniłem przewody. Dzisiaj po zmontowaniu wszystkiego włączam pralkę i co się okazuje. Pralka zaczyna nabierać wody i nie przestaje. Na podłodze coraz większa kałuża. Wyłączyłem szybko i nastawiłem na pompowanie. Odpompowała elegancko. Czyli pompka działa, programator też, ale walnęło coś, co nie wyłącza dopływu wody. I nie wiem, dlaczego woda się leje na podłogę. Może od tego naprawiania i kładzenia pralki coś się teraz popsuło. Czy macie jakiś pomysł, co teraz uległo uszkodzeniu?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    co do wycieku:
    słabo dokręcone opaski zaciskowe na wężach lub nieodpowiedni sposób zamonotwania węży krabowanych w otworach zbiornika
    sprawdzić, zdiagnozować, usunąć :wink:

co do ciągłego nabierania wody:
    elektrozawory odpadają bo:
    Cytat:
    Wyłączyłem szybko i nastawiłem na pompowanie. Odpompowała elegancko

czyli rozumiemy że elektrozawory zamknęły w tym czasie dopływ wody
    pozstaje sprawdzić biały kubek z tyłu zbiornika (temat przerabiany setki tysięcy razy :D ) na pewno będzie zatkany
    zdjąć go, wyczyścić, wypłukać i wkleić na butapren
    koncówkę węża nakładanego na króciec kubka obciąć tak o 1cm i również wkleić na butapren :wink:

życzę powodzenia :)
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    A może z hydrostatem i całym układem nic się nie dzieje tylko pralka dobiera wciąż tyle wody ile się z niej "dziurami" wylewa ?
  • Poziom 10  
    Informuję, że przewody gumowe zdemontowałem i wkleiłem na silikon do zbiornika i przecieki ustąpiły. Wyczyściłem kubek hydrostatu, rzeczywiście był strasznie zakamieniony, ale nie wklejałem go, bo wchodzi do zbiornika bardzo ciasno. Pralka pracuje raczej OK, więc chyba można zamknąć temat. Mam jeszcze jeden problem z tą pralką, ale to już w nowym temacie. Dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Nie wiedziałem i rozpocząłem nowy temat: "pralka Gracja PDG 585 - bardzo łomocze przy wirowaniu. Bo myślałem, że nowa usterka powinna być omówiona w osobnym temacie. Tak dla ułatwienia dla innych w poszukiwaniu konkretnych problemów. W każdym razie oba wątki uważam za wyjaśnione i zamknięte. Dziękuję za pomoc.