Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wysokie wskazania energii biernej pojemnościowej 8.8.0 w domu jednorodzinnym

matdzi86 17 Feb 2022 19:24 975 11
e-mierniki
    matdzi86
    Level 2  
    Witam wszystkich serdecznie,

Jest to mój pierwszy post więc proszę o odrobinę wyrozumiałości. Na początku Listopada 2021r. czyli nieco ponad 2 miesiące temu, w domu jednorodzinnym z lat 90 tych zainstalowana została instalacja PV o mocy 10kW. Naturalnie, w tym samym czasie został wymieniony licznik na którym widać wskazania również energii biernej indukcyjnej jak i pojemnościowej.

Na dzień dzisiejszy, rozkłada się to tak:
    * energia czynna pobrana - 1709 kWh
    * energia czynna zwrócona - 375 kWh
    * energia indukcyjna - 4 kVarh
    * energia pojemnościowa - 1402 kVarh

Odczyty te są dla mnie nie wytłumaczalne - jest to zwykły dom w którym mieszka 3 dorosłych i 2 dzieci, ogrzewany gazem, bez żadnych maszyn, silników czy temu podobnych w użyciu. Sytuacja jest stresująca tym bardziej iż w tym roku moja małżonka otwiera zakład fryzjerski w tymże też domy tak więc zmiana na taryfę C gdzie już na bank za pojemnościówkę nas skasują.

Ktoś zasugerował iż 'na bank' PV źle podłączona itd. - po całkowitym odłączeniu zasilania PV, wskazania 8.8.0 wciąż rosną w takim samym tępie.

Czy ma ktoś jakieś sugestie odnośnie tego jak ugryźć ten problem?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  • e-mierniki
    prosiak_wej
    Level 38  
    Wszelkie zasilacze impulsowe w sprzęcie elektronicznym są źródłem wysokiego wskazania poboru energii biernej pojemnościowej. Policz to wszystko: telewizory, tunery, komputery, monitory, laptopy, drukarki, ładowarki do telefonów i przenośnych głośników oraz wiele, wiele innych.
    matdzi86
    Level 2  
    Witam - dzięki za odpowiedź.

Ale żeby aż takie wskazania?... Nie wydaje mi się aby było tego u nas więcej niż w innych domostwach:

* 1PC stacjonarny
    * 2 monitory
    * 2 drukarki
    * 3 laptopy i 3 tablety (naturalnie nie podłączone non stop - tylko do ładowania)
    * 2 TV 65"
    * receiver AV Denon + subwoofer do kina domowego

Tak czy inaczej - mam rozumieć iż te odczyty są w normie? Energia bierna pojemnościowa na poziomie ponad 80% energii czynnej pobranej?...
  • e-mierniki
    rokbok
    Level 31  
    matdzi86 wrote:
    Sytuacja jest stresująca tym bardziej iż w tym roku moja małżonka otwiera zakład fryzjerski w tymże też domy tak więc zmiana na taryfę C gdzie już na bank za pojemnościówkę nas skasują.

Wydzielić instalację na lokal do prowadzenia działalności, zrobić nowe przyłącze, zgłosić do ZE, założą licznik i po sprawie, ja tak zrobiłem z dwoma lokalami w domu jednorodzinnym, teraz każdy ma swój licznik, po za tym w zależności od sposobu opodatkowania będzie można energię elektryczną wrzucić w koszta.
    kosmos99
    Level 38  
    Ja mam teraz tak:

więc taki stosunek jest możliwy o ile wierzyć aplikacji.
    studniarz
    Level 18  
    matdzi86 wrote:
    Odczyty te są dla mnie nie wytłumaczalne - jest to zwykły dom w którym mieszka 3 dorosłych i 2 dzieci, ogrzewany gazem, bez żadnych maszyn, silników czy temu podobnych w użyciu

Kolego.
    Pralka, suszarka, mikrofala, lodówa z inwerterem, płyta ind, ... o klimie nie będę wspominał... a dodatkowo dziadowskie "żarówki" led... taka to oszczędność A+++++++++
    Pozdrawiam.
    matdzi86
    Level 2  
    studniarz wrote:

Kolego.
    Pralka, suszarka, mikrofala, lodówa z inwerterem, płyta ind, ... o klimie nie będę wspominał... a dodatkowo dziadowskie "żarówki" led...

Zupełnie jakbyśmy się znali.

Dodano po 1 [minuty]:

kosmos99 wrote:
    Ja mam teraz tak:

więc taki stosunek jest możliwy o ile wierzyć aplikacji.

Może się mylę ale nie widzę tu żadnych danych na temat poziomów energii biernej…?
    kosmos99
    Level 38  
    82W - moc czynna
    122VA - moc pozorna
    więc różnica to moc bierna
    zbich70
    Level 43  
    kosmos99 wrote:
    więc różnica to moc bierna
    Ale geometryczna. Autor odejmie algebraicznie i wyjdzie mu 40var, podczas gdy rzeczywiście jest to ok. 90var.
    jurek.parus
    Level 18  
    Jaki masz falownik? Może falownik jest ustawiony na produkcję energii pojemnościowej? Froniusa można tak ustawić bez problemu.
    Jeśli nie falownik to podejrzewał bym płytę indukcyjną, albo pompę ciepła - dość duże zużycie 1,7MWh w 3miesiące - więc coś tą energię pobiera i do tego (prawdopodobnie) pobiera "krzywo" (mocno pojemnościowo)
    Ja mam podłączony miernik EastronSDM630 i z ciekawości poobserwowałem sobie dane dotyczące energi biernej.
    1) generalnie mamy domy o charakterze pojemnościowym - mniej więcej każda faza 50-150VA, mam dławik 100VA i przełączałem go między fazami i pięknie widać jego działanie - niestety żre 10W czynnej
    2) Żarówki i reszta pojemnościowej drobnicy - w sumie daje te 50-100VA ale w normalnej sytuacji (tarfa G) jest to pomijalne
    3) Duże odbiorniki typu pompa ciepła też nie generują jakiejś tragedii (może to mieć znaczenie przy dużych pompach i dużych mocach) przy klimatyzatorach powietrze-powietrze nie jest problemem
    4) Co ciekawe lodówka jest indukcyjna (przynajmniej mój dość nowy bosh), pralka w trybie normalnego prania jest indukcyjna ale wirowanie już jest inverterowe. Ale hitem jest okap kuchenny - silnik 40w generuje ponad 100VA indukcyjnej :)
    5) Zauważyłem że te parametry poprawiają się w lecie kiedy pracuje PV, stąd wysnułem domniemanie że falownik koryguje sieć domową - NIE JEST TO PRAWDĄ. Falownik niczego nie zmienia w tym układzie, produkuje moc czynną (a przynajmniej tak powinien), moc bierna się nie zmienia - zmiana współczynnik cos(fi) wynika z dużej mocy czynnej oddawanej do sieci - w tym przypadku stosunek biernej do czynnej się po prostu poprawia :)
    krawietz
    Level 15  
    Z ciekawości, płacisz za bierną że masz ten dławik czy jakiś inny powód jest?

Krawietz
    jurek.parus
    Level 18  
    ciekawość badacza :)

Podłączam go zimą na jednej fazie - mocy czynnej mi wtedy nie szkoda bo zostaje w domu jako ciepło.
    Poza tym zamierzam przejść na off-grid (z jakimiś małymi akumulatorkami) jednofazowy ze zmostkowanymi odbiornikami na jedną fazę - i wtedy ta kompensacja jest ważna - bo falownik będzie się musiał męczyć z tą nieskompensowaną mocą (dlatego moc falowników off-grid podawana jest w VA)