Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dyskiem Maxtor model 6Y060L0

05 Lis 2005 22:32 1197 8
 • Poziom 27  
  Jak w temacie, podczas rutynowego sprawdzenia dysku okazało się, że ma badsektory. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż jest ich dużo w jednym miejscu. NDD (wersja DOS) skanuje kilka razy 112 sektorów i przeskakuje na następne 112 sektorów i tak w kółko. Zapisuje (na wykresie) kratka po kratce - Bad Sector. Wygląda to na jakąś wadę dysku albo jakieś uderzenie podczas pracy głowicy, mniejsza zresztą o to. W tej chwili, po przepracowaniu około 40 godzin pracy non-stop zakreślił po kolei około 567 000 tysięcy sektorów jako złe. Wiem, że w dalszej części dysku są dobre gdyż sprawdzałem HDDregenerator-em (ma opcję startu w dowolnym miejscu), uszkodzonych jest około 1 800 000 sektorów. I tu mam pytanie do znawców tematu, używałem już wiele softów do skanowania i naprawy dysków - najbardziej efektywne to wspomniane już HDDregenerator i NDD DOS (dla ścisłości NDD - Norton Disk Doktor), mają one jednak wadę: muszą skanować sektor po sektorze, a w przypadku wad zapisują je jako "Bad". Kto powie mi jakim softem wyłączyć kolejne 2 000 000 sektorów dysku bez skanowania?
  Myślę, że jasno przedstawiłem sprawę, w razie pytań dorzucę inne dane.
  Nie chcę ślęczeć nad kompem cały tydzień aby pominąć te nieszczęsne Badsektory.
  Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Nawet jak by ci się udało wyeliminować te problemy to za jakiś czas znów będziesz miał problemy.
  A to z takiej przyczyny: głowica uderzając o tależ uszkodziła fizycznie dysk (zarysowanie tależa wyrzuciło mikroskopijne drobiny które dostając się pod głowicę będa powodować następne uszkodzenia).
  I wracamy do punktu wyjścia.
  Moim zdaniem to syzyfowa praca. Nie chciałbym trzymać danych na takim dysku.
  Czeka cię kupno nowego dysku.:|
 • Poziom 27  
  Nie wiem czy dysk był uderzony czy też brakło prądu w czasie zapisu, wiem też, że problemy mogą powrócić. Oczywiste jest, że dane nie są pewne na takim dysku i ważne na pewno nie będą trzymane.
  Problemem jest wyłączenie serii uszkodzonych sektorów, takiego softu szukam bez względu na działanie dysku w przyszłości.
  Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  Hmm. Miałem 25MB bad'ów, naprawianie trwało długo ( bardzo długo ) ale dysk działa po dziś dzień. 2MB dziennie w naprawie więc jeśli jest w miarę mało to się opłaci lecz jeśli więcej to szkoda zachodu, czasu i pieniędzy za prąd. Uściślając... 2MB = 9/h dziennie więc dysk 40 GB będzie naprawiał przez 20 lat :(
 • Poziom 27  
  K!lleR !
  A jeśli można wiedzieć - czym naprawiałeś dysk?

  P.S.
  Cały dysk ma 120 000 000 sektorów - tak przynajmniej podaje HDDregenerator. Błędów jest około 2 000 000 więc nie jest to dużo, jednak czasu trochę zabierze.
  Pozdrówki raz jeszcze
 • Poziom 39  
  HDD Regeneratorem 1.41

  Jeśli masz 2 000 000 bad'ów co się równa około 1GB przy naprawie 2MB dziennie wyniesie pół roku.

  ( piszę 2MB dziennie ponieważ ja na to poświęcałem tyle czasu ) 9/h bo tyle zajmuje naprawa 2MB to trochę dużo więc należy zadać sobie pytanie czy warto.
 • Poziom 27  
  K!lleR :idea:

  Chyba coś nie tak policzyłeś. W tej chwili jest naprawionych ok. 795 000 sektorów, każdy po 512 bajtów co daje w sumie 407 040 000 bajtów. Dzieląc przez 1024 otrzymujemy wynik w kb (kilobajtach), dzieląc przez następne 1024 otrzymujemy wynik w MB - ok.388 MB. Nie jest to zły wynik, zważywszy że pracuje nieco ponad 2 dni non stop. Jeśli jest do naprawy 1 GB to potrzeba jeszcze około 5 dni.
  Jeśli się nie pomyliłem to nie jest tak źle :D
  Pozdro
 • Poziom 39  
  Jeśli pracuje non-toper to tak. Ja jasno napisałem, że dziennie robiłem 2MB z hakiem jakieś 3000 bad'ów dziennie czyli ponad 2MB.
 • Poziom 27  
  Wracm do tematu aby go zakończyć. Problem został rozwiązany, najszybciej szła naprawa programem Norton Disk Doktor. Trwało to kilka dni ale dosć skutecznie poszło.
  Dysk pracuje do dziś , nie zwrócił jeszcze żadnego błędu.
  Pozdrawiam wszystkich i zamykam temat.