Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł gazowy Termet i problemy instalatora

kazimierzkrzemie 19 Feb 2022 16:59 525 23
    kazimierzkrzemie
    Level 4  
    Witam, kawał dobrej i fachowej roboty. Mam pytanie? Zakupiłem kocioł gazowy Termet Minimax ECo, 2 funkcyjny z otwartą komorą spalania i chcę go podłączyć jako drugie źródło zasilania, i podłączyć do instalacji węglowej w której ciśnienie wody na powrocie przy kotle węglowym jest 0,7 bara. Instalator twierdzi, że tego pieca nie da się uruchomić jeśli nie dokona się przeróbki w instalacji zbiornika wyrównawczego. Instrukcja pieca nic nie sugeruje, podaje tylko ciśnienie wody 0,1-6 bar. Eco piec jest w piwnicy a kocioł gazowy ma być w łazience 2 m wyżej. CZY INSTALATOR MA RACJĘ? Zbiornik wyrównawczy mogę podnieść o kolejne 3 m, lub sposobem zwiększyć w nim ciśnienie nawet do 1,5 bara. POZDRAWIAM
  • Helpful post
    78db78
    Level 40  
    Jak wysoko masz zbiornik wyrównawczy, że ciśnienie 0,7 atm, 7 m masz do zbiornika? Termet powinien ruszyć powyżej 0,5 atm. A może dołożyć wymiennik płytowy i zrobić układ ciśnieniowy.
  • Helpful post
    ewoo
    Level 29  
    kazimierzkrzemie wrote:
    lub sposobem zwiększyć w nim ciśnienie nawet do 1,5 bara

Zdradzisz ten sposób?
    Węglówka w układzie otwartym, a gazówka w układzie zamkniętym.
    Podłączyć gazówkę przez wymiennik ciepła i będzie OK.
    kazimierzkrzemie
    Level 4  
    Witam ,dzięki za sugestię,szukam sposobu jak zmniejszyć koszty,jedyna metoda to zamontować 2 zbiornik wyżej o ok. 3m i to nam zrobi ciśnienie około 0,35bara na gazowym i zamontować kocioł. A jak to nie pomoże to niestety instalator musi zrobić swoje.Ale zaczynam od najprostszego sposobu,zbiornik w górę.Doczytałem jeszcze w instrukcji obsługi kotła ,ze nominalne ciśnienie kinetyczne przed kotłem to PA [mbar]-2000[20]. Z TEGO WYNIKA ,ZE MUSI BYĆ MIN. 0,2BARY NA GAZOWYM.A ciśnie jak?-chałtura z dędtką samochodową np. dobić 2 at. i podłączyć do zbiornika wyr.
  • Helpful post
    bro2004
    Level 29  
    Jest dostępny zestaw do układu otwartego do tego kotła. Sprawdź cennik. Czasami się zawiesza czujnik przepływu, ale u klientów jakoś to działa :) Koszt około 230 zł. Minimalne ciśnienie 0.6 bar by kocioł pracował i nie pojawiał się błąd e09
    zlotaronczka
    Level 20  
    kazimierzkrzemie wrote:
    Witam ,dzięki za sugestię,szukam sposobu jak zmniejszyć koszty,jedyna metoda to zamontować 2 zbiornik wyżej o ok. 3m i to nam zrobi ciśnienie około 3,5bara na gazowym i zamontować kocioł.

Rynce łopadajom.
    Masz przecież węglok - zamontujesz gazowy, zwiększysz koszty ogrzewania. Podaj argument, że jest inaczej.
    Nie mam zamiaru się pastwić -- te wartości które piszesz to totalne bzdury.
    kazimierzkrzemie
    Level 4  
    panowie czytajcie ze zrozumieniem--rynce nie łopadają tylko podniesienie zbiornika wyr. do góry podniesie ciśnienie na kotle gazowym-prawa fizyki.A to wystarcza by mieć te min. 0,25 bar jak podaje instrukcja.A koszty to mam na myśli robocizny i części gmernia w instalacji.DODAM ,ŻE 25L. STARY TERMET CHODZIŁ BEZ PROBLEMU. A TEN SPOSÓB OGRZEWANIA NA 100% ZMNIEJSZY KOSZTY OGRZEWANIA DOMU MAJĄC 2 ZRÓDŁA ZASILANIA.Przykład nagrzanie domu drewnem ,potem włączenie kotła gazowego jesienią czy wiosną,i nie zawsze w cieplejsze dni muszę ponownie rozpalać podajnikowy tylko włączam gazowy i to stosowaćNna dzisiaj zużywam 400kg. ekogroszku po jeszcze 720zł.a niektórzy za grudzień mają do zapłaty po1000zł.W domu mam 23-24C i nie chcę mieć mniej.Grzanie gazem tylko pow. +2C a zimą tylko ekogroszkiem.gazowym nie osiągnę 23-24 C w starym nie ocieplonym 120 m. domu.
    zlotaronczka
    Level 20  
    kazimierzkrzemie wrote:
    panowie czytajcie ze zrozumieniem--rynce nie łopadają tylko podniesienie zbiornika wyr. do góry podniesie ciśnienie na kotle gazowym-prawa fizyk

No dobra. W przytoczonym powyżej zdaniu, pełna zgoda. Diabeł tkwi w szczegółach.
    !. Kupiłeś już kocioł - jeśli tak to jaki?
    2. Jeśli nowy kocioł - interesuje Cię gwarancja?
  • Helpful post
    78db78
    Level 40  
    kazimierzkrzemie wrote:
    panowie czytajcie ze zrozumieniem--rynce nie łopadają tylko podniesienie zbiornika wyr. do góry podniesie ciśnienie na kotle gazowym-prawa fizyki.A to wystarcza by mieć te min. 2,5bar
    ręce dalej opadają 2.5 bar to max cisnienie bo zadziała zawór bezpieczeństwa, jeśli teraz masz 0,7 bara to żeby mieć te twoje 2.5 musiałbyś naczynie podnieść o 18m w górę zgadza się?
  • Helpful post
    PchlaW81
    Level 22  
    Instalator po prostu chce zrobic i miec spokoj, a nie ze mu bedziesz wydzwanial i opowiadal, ze kociol nie dziala, a przy okazji fama pojdzie ze zle zrobil. Zrob na wymienniku, a nie to sam sobie zrob jak mniej wiecej wieaz o co chodzi
  • Helpful post
    ewoo
    Level 29  
    kazimierzkrzemie wrote:
    panowie czytajcie ze zrozumieniem--rynce nie łopadają

Rynce łopadajo.
    Kolego 10 m słupa wody to 1 bar. @78db78 napisał o ile musisz podnieść naczynie. Nie kombinuj z naczyniami.
    Kup wymiennik płytowy nie musi być Secespol, coś tańszego na alle... I pompę nawet zwykłego chinola jeśli nie oszczędzasz prądu.
    Kocioł musisz podłączyć do jakichś krucców w instalacji, to w tym przypadku podłączysz wymiennik z pompą do tych króćców a do wymiennika podłączysz gazówke. Roboty niewiele więcej a zalety
    Po stronie węglówki układ otwarty po stronie gazowki układ zamknięty czyli tak jak w przepisach.
    Zachowujesz gwarancję na gazówke ( w ukł. otwartym nie będzie gwarancji)
    Syf z instalacji nie idzie na gazówke a wymiennik czy dodatkowa pompę wyczyscisz sam bez problemu.
    kazimierzkrzemie
    Level 4  
    starość nie radość ,faktycznie rynce mi łopadły,zaraz poprawię NIE 2,5bara tylko 0,25bar,i tak zrobię i to powinno mi pomóc,instalator będzie montował 16marca a wcześniej sam podniosę 2 zbiornik. Stary termet już nie chodził 5l.Kupiny mam nowy termet minimax ECO 22/22, i na gwarancji mi nie zależy. A nowy chcę zamontować w miejsce starego termeta.A jak się wkur.. to wszystko sam to zrobię-też złota rączka.Chcąc zamontować w w 30l stare 2 calowe rury przy piecu wymiennik to faktycznie będzie dużo kombinowania jak się wpiąć jeszcze do podkowy z grawitacją i pompą,muszę zapytać jeszcze o koszta,bo inny fachowiec tak mi proponował.Na dzisiaj nie mam kasy ,ale nie jest to pilna sprawa,może jesienią.No ale trzeba wszystko przemyśleć i zapłacić ,nic darmo na emeryta,chyba ,ze będzie 13,i 14 .
  • Helpful post
    zlotaronczka
    Level 20  
    kazimierzkrzemie wrote:
    A jak się wkur.. to wszystko sam to zrobię-też złota rączka.

No cóż, ... do złotejronczki sporo Ci brakuje.
    Ale może się zastanów, czasu do 16 marca trochę zostało.
    Zacznijmy od kasy. Jaką kwotą dysponujesz?
    Termet to bardzo dobry wybór - produkują bardzo dobre kotły, które montuje swoim klientom.
    kazimierzkrzemie
    Level 4  
    złotarączko -ja Ci wymienię rozrząd w BMW a Ty mi zrobisz wymiennik w Oświęcimiu??
    zlotaronczka
    Level 20  
    kazimierzkrzemie wrote:
    złotarączko -ja Ci wymienię rozrząd w BMW a Ty mi zrobisz wymiennik w Oświęcimiu??

Nie mam BMW ale możemy negocjować.
    Jeszcze raz - jaką kwotę przeznaczasz na powyższą inwestycję
  • Helpful post
    ewoo
    Level 29  
    kazimierzkrzemie wrote:
    mam nowy termet minimax ECO 22/22

kazimierzkrzemie wrote:
    .Na dzisiaj nie mam kasy

Pamiętaj że jeśli podłączysz tak jak chcesz to gwarancji na niego nie będzie i jakakolwiek awaria , to musisz zapłacić.
    Wymiennik z pompą montujesz pomiędzy nowym kotłem a tymi rurami do których był stary kocioł podpięty. Nic przy węglówce nie przerabiasz
    Przemyśl to. .
  • Helpful post
    zlotaronczka
    Level 20  
    ewoo wrote:
    kazimierzkrzemie wrote:
    mam nowy termet minimax ECO 22/22

kazimierzkrzemie wrote:
    .Na dzisiaj nie mam kasy

Pamiętaj ( ...)

Hmm .... Skasował.

Odpowiadając na prywatną wiadomość - wszystko musi mieć ręce i nogi.
    kazimierzkrzemie
    Level 4  
    PANOWIE,SERDECZNIE DZIĘKUJE ZA WSZELKIE PORADY-mam już szerokie rozeznanie i zrobię to po swojemu po najmniejszych kosztach,ale nie zamykam tematu bo to się może jeszcze komuś przydać.POZDRAWIAM. ps. jak zamontuję w marcu to zdam relacje.
  • Helpful post
    zlotaronczka
    Level 20  
    kazimierzkrzemie wrote:
    PANOWIE,SERDECZNIE DZIĘKUJE ZA WSZELKIE PORADY

Nie zapomnij o zaznaczeniu "pomocny post "
    Nie krępuj się :bye:
  • Helpful post
    ROWE
    Level 34  
    Panowie nie stresujcie autora, czujnik ciśnienia tego kotła ogólnie pozwoli na realizacje tego projektu.
    kazimierzkrzemie
    Level 4  
    problem ten nie dawał mi spokoju i skontaktowałem się z producentem ,który powiedział ,że serwisant łaski nie robi.i ma w razie czego wymienić,ustawić czujnik przepŁywu z 0,7 na ZERO. I tak nas spece robią w ci...ula.
  • Helpful post
    kz61
    Level 25  
    To daj znać czy Ci za friko to dadzą. Była już o tym mowa w #5 poście.
    kazimierzkrzemie
    Level 4  
    wcześniej nie rozumiałem o co to chodzi ,teraz już kapuję,dzięki.W marcu dam znać jak to rozwiązałem.
    kazimierzkrzemie
    Level 4  
    Witam, NO TO SIĘ POCHWALĘ CO ZROBIŁEM-czasami warto pogrzebać w temacie i nie dać się naciągnąć na spore koszty,a w moim przypadku sprawdziło sie najprostrze rozwiązanie.Kocioł gazowy Termet już pracuje w zakresie CO I CWU. Obyło się bez ;sprzęgła, rozdzielacza ,zbiornika przeponowego,itp.JAK JUŻ KTÓRYŚ Z PANÓW ZASUGEROWAŁ WYSTARCZYŁO CZUJNIK CIŚNIENIA WODY USTAWIĆ NA "ZERO"Znalazł się jeden uczciwy serwisant który nie działał w zmowie z instalatorem który wymyślał "bóg wie jakie rozwiązania."Piec pracuje na otwartym zbiorniku wyrównawczym przeznaczonym do kotła węglowego na wysokości 4 m.