Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Tania" frezarka CNC z OLX

satanistik 19 Feb 2022 20:50 5349 6
 • "Tania" frezarka CNC z OLX
  W tym artykule postaram się przedstawić moje zmagania ze starą frezarką Bridgeport Interact. Jest to moja pierwsza prywatna maszyna chociaż już mam doświadczenie z przeróbką tokarki na CNC. Postępy prac postaram się relacjonować w cyklicznych wideo relacjach i opisywać na forum.
  Pierwszym problemem była logistyką - frezarka waży 1200kg i windą mojego Ducato jej nie podniosła, do załadunku użyliśmy HDSa jednak i tak nie obyło się bez rurek i prętów żeby to jakoś przesunąć na środek paki. Do zdjęcia posłużył wózek widłowy gościnnie przybyły z sąsiedniej firmy. Jest to o tyle ważne że planując odbiór takiego gabaryty warto się zastanowić dwa razy bo niewiele zabrakło a 400km w jedną stronę poszło by na marne.

  Maszyna kupiona jako ponoć sprawna ale oczywiście brak możliwości sprawdzenia bo brak zasilania, no cóż i tak nie planowałem zostawiać tego sterowania. Po podłączeniu okazało się że coś się załącza a mały kineskopik pokazuje komunikaty w obcym języku, parametry maszynowe podtrzymywanie bateryjne paluszkami AA nie wyleciały. Plusem jest to że w szafie znalazłem spis parametrów i kilka schematów. Do samego sterownika Heidenhain TNC145 też są PDFy w Internecie. Pierwsze uszkodzenie to brak zasilania dla serwo wzmacniaczy, są one zasilane przez transformator załączany stycznikiem, którego styki uległy wypaleniu. Tu pojawia się problem z zasilaniem które dla cewek wynosi 110V AC. Zdobyty styczniki wlazł z wielkim trudem w ciasne miejsce. Po przywróceniu zasilania tylko jeden napęd zaczął pracować i można było poruszyć osią Z.
  W drugim wzmacniaczu spalony okazał się transformatorek 380V na 3x22V, element nie osiągalny i konieczne okazało się jego dorobienie. Tu z pomocą przyszła firma TELTO którą wykonała go ekspresowo.
  "Tania" frezarka CNC z OLX

  "Tania" frezarka CNC z OLX
  Tu zamieszczam pierwszy film z oględzin.  Niestety po wymianie transformatorka napędy nie pracują poprawnie.
  Kolejnym elementem jaki wymagał dopieszczenia był kineskopowy dedykowany monitor - tu brak niespodzianek, kondensatory elektrolityczne i zimne luty.  Po tym zabiegu obraz jest już ok, jedyny mankament to wypalone luminofor ale to już nie naprawialne.

  Teraz pracuję nad naprawa pozostałych wzmacniaczy. Ze względu na pracę nie mam czasu na ekspresowe dokończenie projektu.

  Aktualizacja:
  Przysiadłem trochę do napędów i udało się - sterowniki tyrystorowe to już powoli wymierający gatunek, przynajmniej w zakresie małych i średnich mocy. Jednak tyrystory mają swoje zalety - praktycznie nie do zabicia, takie układy działają po 30lat+ i działają dalej.
  Tak jak wspominałem w jednym napędzie miałem uszkodzony transformator zasilania - po jego wymianie napęd nie działa, pojawił się za to problem z wywalaniem bezpieczników, spaliło mi Sa B25 - tak spaliło, nie da się już go podnieść, spaliło tez wkładkę topikową 20A. Co ciekawe tyrystory nie zostały uszkodzone. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach - winny okazał się wymieniony transformator co pokazałem w filmie. Drugi napęd miał już usterkę sterowania - jeden z układów TCA785 nie pracował poprawnie, a że w tym napędzie takie układy są dwa to objawy pojawiały się przy pracy w jednym kierunku.

  Jeżeli było by zainteresowanie mogę spróbować odpalić taki napęd "na stole" ale z silnikiem. Może być to ciekawe szczególnie dla tych którzy słysząc o CNC widzą silniki krokowe i port LPT ;-).

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  satanistik
  Level 27  
  Offline 
  Has specialization in: realizacja nietypowych projektów z dziedziny elekt
  satanistik wrote 1800 posts with rating 632, helped 60 times. Live in city Lublin. Been with us since 2005 year.
 • #2
  kmr
  Level 18  
  Zostawiasz sterowanie czy moze modernizujesz na niskim budżecie np linuxcnc?
 • #3
  satanistik
  Level 27  
  Sterowania raczej nie zostawię gdyż jest ono 2,5D czyli ruch możliwy jest tylko w dwóch osiach jednocześnie. Można wymienić na TNC150 które jest osiągalne z demontażu ale nie znam tej platformy a spędzanie czasu żeby się uczyć takiego archaizmu może się nie opłacić. Co do Linux CNC - nie znam tej platformy więc ciężko mi się wypowiedzieć, robiłem kiedyś sterowanie w oparciu o Mach3 i sterownik CS-LAB, nie jest to całkowicie budżetowe ale wiem że działa.
  Problemem jest to że są tu serwa analogowe - mam 3 komplety serwo Mitsubishi z możliwością sterowania step-dir jednak wymagało by to poważnych modyfikacji mechanicznych. Sterownik CS-lab z wyjściami +/-10V to koszt ponad 4kzł, a dodatkowo enkodery trzeba wymienić gdyż te obecne są "analogowe".
 • #4
  bonanza
  Power inverters specialist
  Luminofor kineskopu na pewno jest zużyty nierównomiernie. Można odwrócić kineskop "do góry nogami" pozostawiając oryginalne położenie cewek odchylających. Jeśli wystarczy kabla WN i płytka podstawki kineskopu nie będzie wadzić, to może to być dobry półśrodek.
 • #5
  satanistik
  Level 27  
  Faktycznie miałem plan odwrócić kineskop jednak wiąże się to ze sporym nakładem pracy - mocowanie dość skomplikowane i sporo klejonych gąbek które się pewnie rozpadną. Wypalenia nie są tak widoczne podczas pracy, ewentualnie myślałem żeby przesunąć obraz ustawieniami odchylania.
 • #7
  ^ToM^
  Level 41  
  satanistik wrote:
  Sterowania raczej nie zostawię gdyż jest ono 2,5D czyli ruch możliwy jest tylko w dwóch osiach jednocześnie.


  Ja bym sterowanie zostawił gdyby się je udało naprawić, bo to zawodowe urządzenie i wszystko się na nim da zrobić.