Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Witam, proszę o pomoc w naprawieniu lampek choinkowych

jakubzimolag0 20 Feb 2022 18:06 459 18
 • #1
  jakubzimolag0
  Level 3  
  Witam, mam takie pytanie, czy mogę odciąć to ustrojstwo na środku i połączyć? Będą działaś lampki, czy się spalą? Dodam że jest to komplet lampek 100 LED flash.

  Witam, proszę o pomoc w naprawieniu lampek choinkowych
 • #2
  maniak0790
  Level 22  
  Flash będzie, ale tylko raz, później już będą tylko do śmieci.
 • #3
  janstop84
  Level 17  
  A dlaczego chcesz odciąć to ustrojstwo? Są to lampki LED? Jeśli tak to w tym pudełku masz płytkę z mostkiem prostowniczym i pewnie jakiś kondensator. Jak to usuniesz to spalisz lampki-LED.
 • #4
  damian1115
  Level 34  
  jakubzimolag0 wrote:
  Witam mam takie pytanie czy mogę odciąć to ustrojstwo na środku i połączyć?

  Nie odcinaj tego bo zepsujesz lampki.
  Tutaj masz trochę o podobnych lampkach, poczytaj.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3134910.html#top
 • #5
  jakubzimolag0
  Level 3  
  A jak mógłbym to naprawić? Ponieważ wyrwały mi się kable i nie wiem jak to naprawić.
 • #6
  janstop84
  Level 17  
  Gdzie się wyrwały te kable? Wrzuć foto.
 • #7
  jakubzimolag0
  Level 3  
  Te kable oderwały się od tego pudełeczka
 • #9
  Tomasz Lew
  Level 20  
  Rozbierałem kiedyś coś podobnego i naprawiałem. Był tam beztransformatorowy zasilacz. Na obudowie pisze, że daje napięcie w zakresie 24-240V DC a w rzeczywistości na lampki idzie ok 180-200V bez separacji od sieci. Podłączenie samych lampek bez tego może je uszkodzić
 • #10
  janstop84
  Level 17  
  Rozbierz pudełeczko i wlutuj kable. Dobrze jest je później zalać klejem na ciepło z pistoletu. Robiłem sąsiadowi takie lampki.
 • #12
  janstop84
  Level 17  
  Chodziło mi o złapanie przewodu w celu zabezpieczenia przed wyrwaniem. Nie klejenie obudowy.
 • #14
  paw1470
  Level 17  
  Najlepiej zrobić jak było. Klej na gorąco się do elektroniki nie nadaje. Możesz wzmocnić kabel robiąc coś w stylu warkocza. Dobre rozwiązanie ale musisz mieć dodatkowe kable.
  Teoretycznie można podłączyć diody bezpośrednio ale wtedy musisz znać dokładne napięcie wymagane przez diody i dokładnie policzyć jak je podłączyć. Jak nie wybuchnie to będzie minimalnie migać. Jak wybuchnie to będzie śmierdziało. Bardzo niebezpieczny pomysł.
  Można użyć opornik ale to nadal duże ryzyko i wymaga liczenia.
  Chińczyk mógł tam włożyć wszystko. Są bardzo kreatywni. Do naprawy lepiej usiąść posiadając jakąś wiedzę i sprzęt. Naukę lepiej zacząć od niskich napięć. Jeżeli coś umiesz to walcz.
  Mogę podpowiedzieć że takie obudowy najłatwiej otwierać nożem łamanym i delikatnie stukać malutkim młotkiem zaczynając od rogów. Trzeba uważać żeby nie uszkodzić noża i żeby nie wszedł za głęboko. Zamiast młotka może być duża śruba albo kawałek rurki. Obowiązkowo okulary i przynajmniej 1 dobra rekawiczka. Można też ściskać imadłem ale jest większe ryzyko uszkodzenia obudowy.
 • #15
  jakubzimolag0
  Level 3  
  A czy mógłbym zbudować coś podobnego ponieważ podczas próby naprawienia zbyt mocno przeciąłem

  Dodano po 4 [minuty]:

  Witam, proszę o pomoc w naprawieniu lampek choinkowych
 • #16
  zybex
  Helpful for users
  Miałem tej zimy podobny problem, bo ktoś zrobił zwarcie i zawartość tego pudełeczka się po prostu spaliła. Wszystko było zalane jakimś klejem i musiałem to porozcinać aby rozpoznać użyte elementy. Okazało się, że w środku był ostek prostowniczy 2A/1000V i kondensator nieelektrolityczny a zwykły polipropylenowy bodajże 680nF/400V lub 630V. Zastosowałem inny mostek (mocniejszy) i wstawiłem nowy kondensator, bo tamten się rozleciał jak go usiłowałem wydłubać z owego kleju. Całość wstawiłem do hermetycznej obudowy i dodatkowo wstawiłem mały bezpiecznik.
 • #17
  jakubzimolag0
  Level 3  
  Mógłbym kupić takie same nowe lampki i podłączyc dwa komplety do jednego kabla? Będą działać czy się spalą?
 • #18
  zybex
  Helpful for users
  We wspomnianym przeze mnie komplecie był mostek 2A a na końcu łańcucha dodatkowe gniazdo dla drugiego kompletu. W tamtym przypadku można to było zrobić. Tym bardziej, że wstawiłem mostek na 6A, bo taki tylko znalazłem tak na szybko.
 • #19
  paw1470
  Level 17  
  Jeżeli podłączysz identycznie to będą świecić z połową mocy albo zawartość pudełka będzie się grzała 2 razy bardziej. Diody się nie spalą ale elektronika może. Wszystko zależy od wersji. Najlepiej wrzuć zdjęcie tego co jest w środku. Pudełko to żadna informacja. Jeżeli jest tylko mostek i kondensator za mostkiem to ledy dostają 240V *1.4 = ~340V. To oznacza że na każdą diodę idzie 3.4V. To jest trochę dużo. Jeżeli kondensator jest przed mostkiem to działa jak ograniczenie w tanich żarówkach. Wrzuć zdjęcie bo teraz to jest głównie wróżenie.