Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy moje przewymiarowanie jest właściwe...?

zanzil 21 Feb 2022 11:58 1395 44
    zanzil
    Level 6  
    Witam serdecznie

Mam pytanie techniczne Czy moje przewymiarowanie jest właściwe...? czy moja instalacja ma poprawne przewymiarowanie.
    w 2021 roku miałem około 77 dni z obcięciem mocy podczas najlepszych warunków do generowania prądu
    czas obcięć mocy wahał się w przedziale d 1 h - 5 h
    wyliczyłem że to było ponad 100 h w ciągu roku

Panele 4,8 kW
    Inwerter 4 kW
    odchylenie od południa 2,3 stopnia
    nachylenie dachu 45 stopni
    jeden string
    bez zacienienia

Będę wdzięczny na informację czy to przewymiarowanie jest właściwe
    Czy moje przewymiarowanie jest właściwe...?
  • Helpful post
    kosmos99
    Level 38  
    Z teorii prawidłowe, z praktyki lepiej było zamontować falownik 5kW.
    zanzil
    Level 6  
    Ale czy falownik 5 kW nie przyniesie więcej strat w dni kiedy jest mało słońca?
    Czy przewymiarowanie, skoro mam panele praktycznie na południe ma u mnie uzasadnienie?

Dodam jeszcze, że moja instalacja ma 2 lata, generuje teraz średnio 4970 kWh w roku.
    Domyślam się że instalacja za 10 lat nie osiągnie już 4800 kWh w roku.
  • Helpful post
    kosmos99
    Level 38  
    Porównaj sobie wykresy sprawności dla falowników o mocy 4 i 5 kW, zobaczysz, że strata to ułamek procenta.
    zanzil
    Level 6  
    W moim przypadku po wyliczeniu tej straty to wychodzi prawie 2 % w skali roku,
    promil procenta to to nie jest... ;-)
  • Helpful post
    kosmos99
    Level 38  
    W jaki sposób to policzone?
    Druga sprawa skoro wiesz to po co pytasz?
    zanzil
    Level 6  
    2 % to przybliżone straty uzysków w sytuacjo gdy mój falownik obcina moc na 4000 W przez te łącznie około 100 godzin jakie sprawdziłem na wykresach. 2 % energii nieprzerobionej
    W moim przypadku chyba tylko to mogę policzyć, nie wiem jakie były by uzyski energii przy falowniku o mocy 5 kW, nie wiem jak to obliczyć...
    moja wiedza podpowiada mi, że falownik np 4,8 kW nie powodowałby aż takich strat

i nie upieram się że wiem, ale jedno wiem, że inni wiedzą więcej w tym temacie... ;-)
    kosmos99
    Level 38  
    Czyli 5kW byloby lepsze, tym bardziej, ze niektorzy producenci zakladaja tylko ptogramowe ograniczenie mocy. Sprzetowo jest to samo, wiec mozliwe ze sprawnosc jest ta sama.
    rokbok
    Level 31  
    @zanzil, masz inwerter 4 kW i z wykresów widać że powyżej obcina, przewymiarowanie daje Ci ten plus że w słabsze dni przykładowo zamiast 1,5 kW produkcję masz np. 2,2 kW, to jest Twój zysk z przewymiarowania.
    wello
    Level 19  
    Musisz sprawdzić o ile droższy jest falownik 5kW w stosunku do 4kW i skorelować to z tym, co obcina falownik 4kW. Które przeważy, to wygrywa :)
    speedy9
    Helpful for users
    zanzil wrote:
    czas obcięć mocy wahał się w przedziale d 1 h - 5 h
    wyliczyłem że to było ponad 100 h w ciągu roku

Problem w tym, że nie wiesz z ilu obcina. Czy z 4100, 4300 czy z 4600. Nawet zakładając że z 4800, to Twoja teoretyczna strata to 0,8kWx100h=80kWh (około1,6% w odniesieniu do średniej rocznej produkcji), zaokrąglając cenę 1kWh do 0,5zł mówimy o maksymalnych "stratach" rzędu 40zł rocznie. Jeśli magazynujesz produkcję w sieci to jeszcze te 20% trzeba odjąć.
    Jak więc widzisz wymiana falownika jest zupełnie nieopłacalna.
    zanzil
    Level 6  
    Dziękuję za analizę,
    ale w tym wszystkim jest taki szczegół, że firma która mi zakładała instalację,
    po zgłoszeniu problemu obcinania mocy na 4000W, kiedy to spodziewałem się 4800 W,
    powiedziała mi, że nie osiągnę 4800 W bo to moc instalacji w optymalnych warunkach pracy paneli których nigdy nie osiągniemy (warunki laboratoryjne)
    czyli Standard Test Conditions - Natężenie promieniowania słonecznego 1000W/m2, Temperatura ogniwa 25°C, AM=1,5...

Wtedy nie znałem się na tym wszystkim, ale teraz przecieram oczy i nie wiem czy ta firma miała dobre intencje i kompetencje
    i czy z pieniędzy X nie zaoszczędziła sobie na falowniku
    speedy9
    Helpful for users
    Zgadza się, że to maksymalna moc teoretyczna, dlatego spójrz jeszcze raz na mój post powyżej, gdzie masz szacunkowe wyliczenie Twojej maksymalnej straty.
    Nawet jeśli założysz, że Twoja instalacja osiąga taką maksymalną moc to będzie to co najwyżej kilka/naście godzin rocznie. Reszta to będą względnie nieduże przekroczenia tych 4kW. Sprawność paneli też będzie spadała z czasem.
    Jaki masz model falownika dokładnie?
    zanzil
    Level 6  
    OK, ale ta maksymalna moc 4,8 nawet teoretycznie i w warunkach laboratoryjnych nie wyskoczy ponad 4000 W w piku, bo falownik nie pozwoli i Standard Test Conditions też nie pomoże.
    Wydaje mi się że w mim przypadku maksymalna moc to 4 kW?

Rozumiem zagadnienie przewymiarowania, ale jak popatrzyłem na wykresy, to te 100 godzin to jest 4 dni ;-) kilka/naście godzin rocznie to jeszcze akceptuję...
    Falownik to Goodwe GW4000-DT
    rokbok
    Level 31  
    Musisz popatrzeć na to z innej strony, jak nie było by przewymiarowania to w gorsze dni z racji mniejszej mocy paneli będą mniejsze uzyski, natomiast przy przewymiarowaniu będą wyższe, to co Ci obetnie w dobre dni, może nadrobić z nawiązką w gorsze dni, których w naszym klimacie jest zdecydowanie więcej.
    Twój falownik ma max. moc wejściową PV na poziomie 5,2 kW, czyli można mu jeszcze dołożyć 400 W.
    zanzil
    Level 6  
    no dobra, ale idąc tym tropem to gdybym zmniejszył falownik z 4 kW do 3 kW to też dalej maiłbym lepszą produkcję? ;-)
    Czy jest jakiś sposób na wyliczenie tej nawiązki w gorsze dni w moim instalacji?
    KonradGatek
    Level 27  
    rokbok wrote:
    przewymiarowanie daje Ci ten plus że w słabsze dni przykładowo zamiast 1,5 kW produkcję masz np. 2,2 kW, to jest Twój zysk z przewymiarowania.

speedy9 wrote:
    mówimy o maksymalnych "stratach" rzędu 40zł rocznie. Jeśli magazynujesz produkcję w sieci to jeszcze te 20% trzeba odjąć.

Dziwny ten narodek - jak się "projektuje" kabel do domku, aby za 10-20 lat też "wytrzymał urojenia żony inwestora" w postaci kuchni indukcyjnych, czajników i klimatyzacji, to jęczy, że naciąga na pieniądze.
    Ale jak wyliczy sobie "straty" rzędu 40 zł rocznie to nagle przestaje jęczeć w prawo i jęczy w lewo, że dali mu za mały falownik i za cienkie kable.
    Masz surowe dane - zasymuluj na nich mniejsze panele bez obcinania i większe panele z obcinaniem. Potem zobacz ile straciłeś. Na darmowym open offisie.
    rokbok
    Level 31  
    zanzil wrote:
    gdybym zmniejszył falownik z 4 kW do 3 kW to też dalej maiłbym lepszą produkcję?

W takim wypadku stracisz w lepsze dni to co by Ci dał falownik 4 kW, po drugie przewymiarowanie instalacji na poziomie 60% to już przesada ;).

Po za tym widzę że z lekka nie ogarniasz tematu, nie widzisz sensu przewymiarowania Twojej instalacji to odejmij paneli, pozostaw ~4 kW i nie będziesz musiał się zastanawiać, dlaczego, po co, a czy tak dobrze itp.
    zanzil
    Level 6  
    no dobra ale te 40 zł pomnożyć przez 25 lat to jest 1000 zł, albo 500 zł jeśli to 20 zł
    A wiadomo, że firmy instalacyjne o tym nie mówią
    W mojej instalacji firma podłączyła mi falownik przewodami AC do rozdzielni o przekroju 2,5 mm2 na długości ponad 10 m, co jest chyba przegięciem (w projekcie były 4 mm2)
    KonradGatek
    Level 27  
    zanzil wrote:
    to jest 1000 zł, albo 500 zł

A projekt też był w ramach usługi?
    zanzil wrote:
    (w projekcie były ... )

A ten projekt to był projekt podpisany przez projektanta z uprawnieniami projektowymi (budowlanymi), czy wykonany przez handlowca firmy?
    rokbok
    Level 31  
    zanzil wrote:
    W mojej instalacji firma podłączyła mi falownik przewodami AC do rozdzielni o przekroju 2,5 mm2 na długości ponad 10 m, co jest chyba przegięciem (w projekcie były 4 mm2)

Trzeba było się na to nie godzić, w manualu falownika na pewno jest info jakim przewodem powinien falownik być podłączony po stronie AC, na dodatek jak był projekt to już całkiem abstrakcja.
    zanzil
    Level 6  
    to firma w zasadzie jednoosobowa, a projekt był w ramach całej usługi wykonania instalacji, to projekt techniczny instalacji, bez żadnych pieczątek, bez nazwiska autora.
    Po roku znajmy elektryk zobaczył że jest cienki przewód, zgłosiłem niezgodność z projektem, ale instalatorowi nie chciał wymienić, ale w końcu wymienił.
    W peszle nie zaglądałem, uprawnienia tylko SEP
    Jeśli taki projekt jest bez wartości to chyba słabo
    kosmos99
    Level 38  
    zanzil wrote:
    Dziękuję za analizę,
    ale w tym wszystkim jest taki szczegół, że firma która mi zakładała instalację,
    po zgłoszeniu problemu obcinania mocy na 4000W, kiedy to spodziewałem się 4800 W,
    powiedziała mi, że nie osiągnę 4800 W bo to moc instalacji w optymalnych warunkach pracy paneli których nigdy nie osiągniemy (warunki laboratoryjne)

U mnie nowe panele dawały więcej niż moc znamionową. Więc nie wiem dlaczego tak Ci powiedzieli.
    rokbok wrote:
    masz inwerter 4 kW i z wykresów widać że powyżej obcina, przewymiarowanie daje Ci ten plus że w słabsze dni przykładowo zamiast 1,5 kW produkcję masz np. 2,2 kW, to jest Twój zysk z przewymiarowania.

Raczej wątpliwe, żeby była aż taka różnica, zarówno jeden jak i drugi falownik będzie znacznie niedociążony czyli sprawność będą mieć na podobnym niskim poziomie.

zanzil wrote:
    W mojej instalacji firma podłączyła mi falownik przewodami AC do rozdzielni o przekroju 2,5 mm2 na długości ponad 10 m, co jest chyba przegięciem (w projekcie były 4 mm

Niekoniecznie przegięcie, przy 4kW wychodzi ok 1,2 na fazę czyli 6A. 4mm w projekcie to pewnie przewody DC.
    zanzil
    Level 6  
    Niekoniecznie przegięcie, przy 4kW wychodzi ok 1,2 na fazę czyli 6A. 4mm w projekcie to pewnie przewody DC.[/quote]

Przewody AC - YKY 5x4mm2
    rokbok
    Level 31  
    kosmos99 wrote:
    Raczej wątpliwe, żeby była aż taka różnica,

Słowo klucz ;).

rokbok wrote:
    w słabsze dni przykładowo zamiast 1,5 kW produkcję masz np. 2,2 kW

kosmos99 wrote:
    Niekoniecznie przegięcie, przy 4kW wychodzi ok 1,2 na fazę czyli 6A

Jest jeszcze kwestia gwarancji, dlatego powinno się stosować do zapisów manuala do falownika, jeżeli producent dopuszcza przewody 2,5 mm2 to ok, ale jak pisze np. że mają być 4 mm2 to raczej skłaniał bym się w tą drugą opcję, po za tym jeżeli był projekt instalacji, mówię o projekcie sporządzonym przez uprawnioną osobę to dlaczego nie zostało to zrobione zgodnie z projektem ;).
    kosmos99
    Level 38  
    rokbok wrote:
    kosmos99 wrote:
    Raczej wątpliwe, żeby była aż taka różnica,

Słowo klucz .

rokbok wrote:
    w słabsze dni przykładowo zamiast 1,5 kW produkcję masz np. 2,2 kW

Nie wydaje Ci się, że w tych falownikach u których moc zależy tylko od ustawienia w sofcie (np Sofar czy Growatt) sprawność jest taka sama?
    KonradGatek
    Level 27  
    zanzil wrote:
    to projekt techniczny instalacji, bez żadnych pieczątek, bez nazwiska autora.

A to szacunek dla zamawiającego. Bierze w rękę parę kartek o wartości papieru toaletowego, bez żadnego podpisu, bez nawet nazwiska i nazywa to projektem.
    Bo na prawdziwy projekt z obliczeniami zapłacić 1000 złotych to już szkoda. Teraz jęczy o 40 zł na rok.
    Polski naród ceni sobie machanie szpadlem i kopanie ziemniaków. Natomiast wiedza inżynierska jest czymś niepożądanym i wycenianym bardzo tanio.
    rokbok
    Level 31  
    kosmos99 wrote:
    Nie wydaje Ci się, że w tych falownikach u których moc zależy tylko od ustawienia w sofcie...

Nie o tym pisałem, chodziło mi o to, że w identycznych warunkach, nie za ciekawych pogodowo, instalacja nie przewymiarowana da mniej uzysku niż instalacja przewymiarowana, siłą rzeczy instalacja 4 kW da mniej niż instalacja 4,8 kW, w tym sensie to napisałem.
    zanzil
    Level 6  
    KonradGatek nie zawsze wszystko wiesz, generalnie nie musisz się znać, zlecasz firmie która ma kompetencje, zaufanie jest wpisane niestety w naszą naturę psychologiczną...
    Wiec może czasem bywa, że ktoś zna się na kopaniu ziemniaków a udaje... kogoś więcej

Dodano po 10 [minuty]:

Pewnie teoria nie zawsze idzie z praktyką... sprzęt każdy inny, sporo czynników
    Mój sąsiad ma instalację 4,4 kW z falownikiem 5 kW i nie płaci za prąd, ma nadwyżki, już założył klimatyzację, teraz kuchnie indukcyjną
    ma podobną rodzinę i zapotrzebowanie, a ja muszę prawie siedzieć przy świeczkach aby się to opłacało ;-)
    rokbok
    Level 31  
    zanzil wrote:
    Mój sąsiad ma instalację 4,4 kW z falownikiem 5 kW i nie płaci za prąd, ma nadwyżki

Przyczynia się do tego wiele czynników, brak zacienienia, dobra orientacja paneli, sprawność paneli, falownika, roczne zapotrzebowanie na energię, u Ciebie wystarczy lekkie zacienienie, nieoptymalna orientacja paneli, mniejsza sprawność powyższych, większe zapotrzebowanie na energię elektryczną i już będzie kicha ;).