Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ustawienie temp. wody i grzejników przy kotle gazowym

bartekmalachowski 21 Feb 2022 16:07 357 3
 • #1
  bartekmalachowski
  Level 2  
  Mam małe doświadczenie z kotłami w związku z tym prośba o skonsultowanie ustawień, gdyż uważam, że zużycie jest za duże, a widomo co ostatnio wyrabia się z cenami gazu.
  Lokal - kawalerka 25 m2, nowa adaptacja poddasza w kamienicy. Docieplona raczej średnio, dosyć szybko się wychładza, choć bez dramatu. Dwa grzejniki panelowe plus "drabinka" w łazience z głowicami termostatycznymi.
  Kocioł Beretta Quadra c25 - wariant ekonomiczny, bez czujnika temperatury na zewnątrz i wewnątrz mieszkania. Zatem jedyna regulacja jaka wchodzi w grę to zmiana temp. wody w obiegu grzewczym na piecu lub przykręcanie grzejników.
  Człowiek, który uruchamiał piec powiedział, żeby nie przekraczać temp. 55 stopni i nie przykręcać grzejników "żeby nie dusić pompy i zapewnić ciągły przepływ".
  Przy ustawieniach jak wyżej mieszkanie rozgrzewa się do ok. 22 stopni. Problem tylko, że piec praktycznie cały czas się załącza i wyłącza. Cykl trwa od 3 do 5 min. Przy załączonym palniku temp. bardzo szybko (ok. minuty) osiąga niecałe 70 stopni, a po jego wyłączeniu szybko opada. Długość tych cyklów jest podobna jak mieszkanie jest już rozgrzane lub jest dopiero rozgrzewane po dłuższym wyłączeniu.
  Przy takich ustawieniach kocioł zużył ok 5 m3 gazu pracując niecałe półtorej doby (obejmuje rozgrzanie mieszkania od ok. 12 stopni, temp. na zewnątrz 4-6 stopni).
  Czy taka praca i takie zużycie są normalne? Mi to nie wygląda dobrze. Czy zużycie można obniżyć zmniejszając temp. na piecu lub "dławiąc" grzejniki? Czy może zainwestować w czujnik temp. pokojowej? Lokal na razie nie jest użytkowany, ale obawiam się o duże koszty przy tak małej powierzchni.
 • Helpful post
  #2
  78db78
  Level 42  
  Za duży kocioł do 25m2 dlatego taktuje przy takiej pogodzie ustaw na 40"C. Nie zakręcaj grzejników na głowicach. Ze zużyciem gazu nic nie zrobisz jak się nagrzeje mieszkanie będzie mniejszy pobór.
 • Helpful post
  #3
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Każdy kocioł jest na kawalerkę za duży, więc będzie taktował (nawet przy największym mrozie).
 • #4
  bartekmalachowski
  Level 2  
  Kocioł taktuje, ale zużycie jest w normie.