Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pneumatyka - Sztuczne mięśnie pneumatyczne, pytanie o zasilenie

D4m4iN 21 Feb 2022 18:35 165 2
    D4m4iN
    Level 9  
    Cześć, tak jak w temacie mam kilka pytań nt. sztucznych mięśni (PAM) z firmy Festo. Czytając datasheet (Link) na samym jego końcu natrafiłem na część o zalecanym sposobie ich zasilania, tj. w celu zwiększenia żywotności, w mięśniach z otworami z obu stron, zalecane jest by powietrze pod ciśnieniem wtłaczać jedną ze stron, natomiast wypuszczać drugą - wszystko zrozumiałe, jednak patrząc na załączony schemat nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić podczas pracy, dodatkowo soft od Festo - FluidSIM, również nie posiada sztucznych mięśni w bibliotece części, więc nie jestem w stanie sobie tego zasymulować. Tutaj schemat o którym mówie:
    Pneumatyka - Sztuczne mięśnie pneumatyczne, pytanie o zasilenie
    Na ,,dole" jest zawór szybkiego spustu, zakładam że ta strona jest od wypuszczania powietrza, więc ,,górna" część mięśnia byłaby od jego wtłaczania, lecz śledząc załączony schemat wydaje mi się że powietrze byłoby wpuszczane obiema stronami, a tylko wypuszczane dołem - czy się mylę?
    Dodatkowo, jako iż nigdy nie zajmowałem się pneumatyką, chciałbym zapytać - w najprostszym przykładzie, patrząc na załączony schemat,
    gdybym do złącza 1 zaworu pneumatycznego po prostu przyłączył kompresor wtłaczający powietrze pod stałym ciśnieniem, załóżmy 3 barów, wszystko działałoby prawidłowo? Tj. wciśnięcie przycisku wtłaczałoby sprężone powietrze do mięśnia, a jego odpuszczenie powodowałoby jego rozkurcz? Czy do prawidłowego działania potrzebne są dodatkowe elementy między kompresorem a zaworem?
    12pawel
    Level 33  
    Będzie tak jak piszesz. Pompujesz górą i dołem, wypuszczasz tylko dołem przez zawór szybkiego spustu.
    D4m4iN wrote:
    Czy do prawidłowego działania potrzebne są dodatkowe elementy między kompresorem a zaworem?

Generalnie nic Ci nie jest potrzebne do działania. Dobrze jednak mieć jakiś zespół przygotowania powietrza (filtr/odwadniacz) oraz reduktor ciśnienia, aby ustalić maksymalne ciśnienie.
    D4m4iN
    Level 9  
    12pawel wrote:
    Będzie tak jak piszesz. Pompujesz górą i dołem, wypuszczasz tylko dołem przez zawór szybkiego spustu.

No właśnie tak by to na logikę wyglądało, ale w datasheecie jak wół:
    Quote:
    Targeted pressurisation on one side and venting on the other side enables. the thermal load on the component to(...)
    To w końcu wierzyć schematowi, czy jego podpisowi?