Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zasilanie awaryjne Aku + przetwornica

Szadziku 22 Feb 2022 01:44 648 12
Bosch
    Szadziku
    Level 8  
    Cześć,

Jak wiele osób mam ostatnio problemu z brakiem zasilania spowodowanym warunkami atmosferycznymi, więc pomyślałem, że może zrobię zasilanie awaryjne i chciałbym podpytać, czy to ma sens.

Założenia:

Zasilanie przełączane ręcznie w razie awarii.
    Lodówka i piec CO pracują non stop
    Lampa LED, ładowarka do laptopa itp. podłączane tylko w razie konieczności.

Sprzęt:
    Przetwornica np. Kemot Prosinus 1200 lub to: https://www.sklepelektryka24.pl/zasilacz-awaryjny-ups-2000se.html
    Akumulator AGM 200Ah, np. Green Cell

Pytania:
    Czy te przetwornice dadzą radę naładować akumulator takiej pojemności?
    Czy akumulator AGM działający w trybie od czasu do czasu nie padnie zbyt szybko, nawet jeśli będę go zawsze lądował do 100%?
    Jaką MMA liczyć sprawność takiego systemu, 50%, 60%, 70%?
    Zakładam, że naładuje go i zostawię przetwornice wyłączona do czasu aż będzie potrzebne zasilanie awaryjne.
    Czy mogę podpiąć 2 takie akumulatory i mieć jeszcze większy zapas, czy raczej liczyć się z tym, że po rozładowaniu pierwszego, muszę po prostu podpiąć drugi?
    Czy taki zestaw mogę postawić w kotłowni, gdzie jest dość ciepło w zimie?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
  • Bosch
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Szadziku wrote:
    Czy te przetwornice dadzą radę naładować akumulator takiej pojemności?
    Owszem, tylko czas ładowania będzie długi, policz sobie.
    Szadziku wrote:
    Zakładam, że naładuje go i zostawię przetwornice wyłączona do czasu aż będzie potrzebne zasilanie awaryjne.
    Zły pomysł, to jest UPS, więc będzie ,,opiekować sie " :D akumulatorem, utrzymując go w stanie naładowania
    Szadziku wrote:
    Czy mogę podpiąć 2 takie akumulatory i mieć jeszcze większy zapas,
    Połączenie akumulatorów równolegle jest także złym pomysłem. Nierównomierność ich charakterystyk.
    Szadziku
    Level 8  
    Dzięki za odpowiedzi.

Znajdę przetwornicę z co najmniej 20A ładowaniem.

Pozostaje kilka pytań:
    Czy akumulator AGM w takim rozwiązaniu ma sens, czy lepiej wybrać coś innego?
    Czy jeśli przetwornica ma sprawność 88% to to będzie sprawność całego systemu, czy jeszcze trzeba mniejszą sprawność założyć, a jeśli tak, to jaką?
    Czy ciepło w kotłowni nie będzie przeszkadzało?
    Czy warto zastanawiać się nad akumulatorem LiFePo4 zamiast AGM zakładając, że sprzęt przyda się kilka-kilkanaście razy w roku?

Czy macie jakieś inne pomysły na tego typu system w budżecie do 5000zł?
  • Helpful post
    anchilos
    Level 37  
    https://volton.pl/pl/p/UPS-PRO-1000E-12230V-7001000W-ZASILACZ-AWARYJNY-wer.-STALA-FAZA-/361

To jest tylko przykład.
    Znajdź odpowiadającą Tobie moc.
    UPS ciągle pilnuje naładowania aku.

+
    https://allegro.pl/oferta/akumulator-motrio-80ah-800a-agm-vrla-renault-8297826430

Taki lub większy.

Akumulatory nowe (nie o różnym stopniu zużycia) o tej samej pojemności ( i napięciu) możesz podłączyć równolegle
  • Bosch
    Szadziku
    Level 8  
    Dzięki. Kupiłem przetwornicę SinsuPRO 1500E.

Pozostaje kwestia akumulatora.
  • Helpful post
    anchilos
    Level 37  
    Szadziku wrote:
    Pozostaje kwestia akumulatora.

Najbezpieczniejszy jest aku. zamknięty (hermetyczny), pojemność dowolna.
    UPS bezpiecznie doładuje - naładuje każdy aku.
    Masz prąd ładowania DO 20 A - NIE 20 A.

Możesz postawić naprawdę duże akumulatory.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 41 [sekundy]:

anchilos wrote:
    https://volton.pl/pl/p/UPS-PRO...-AWARYJNY-wer.-STALA-FAZA-/361

Dodano po 41 [sekundy]:

Szadziku wrote:
    Kupiłem przetwornicę SinsuPRO 1500E.

"Zasilacze z tej serii to zasilacze typu "line-interactive" i mogą odwracać polaryzację napięcia na wyjściu w momencie przełączenia na zasilanie bateryjne."

Niestety większość kotłów wymaga stałej fazy (po lewej gdy bolec na górze).
    Szadziku
    Level 8  
    Quote:
    Najbezpieczniejszy jest aku. zamknięty (hermetyczny), pojemność dowolna.
    UPS bezpiecznie doładuje - naładuje każdy aku.
    Masz prąd ładowania DO 20 A - NIE 20 A.

Możesz postawić naprawdę duże akumulatory.

Mój plan to 200Ah i waham się pomiędzy AGM i żelowym. Zakładam rzadkie używanie tego UPSa, więc

Quote:
    "Zasilacze z tej serii to zasilacze typu "line-interactive" i mogą odwracać polaryzację napięcia na wyjściu w momencie przełączenia na zasilanie bateryjne."

Niestety większość kotłów wymaga stałej fazy (po lewej gdy bolec na górze).

Tak, widziałem. Trochę pożałowałem kasy, ale liczę na to, że to pomoże: https://allegro.pl/oferta/adapter-stala-faza-do-ups-qoltec-800va-do-pieca-10814214061

Tutaj https://techtron.pl/i17,jaki-akumulator-wybrac.html Internetach wyczytałem, że AGM nadają się bardziej do pracy buforowej, a żelowe do pracy cyklicznej.

Znalazłem więc akumulator typu deep cycle i to chyba będzie najlepsza opcja.

Zastanawiam się jeszcze, czy dodać automatyczny rozłącznik akumulatora, żeby go nie rozładowywać za mocno, czy tylko sygnalizator rozładowania, tylko nie wiem, ile Amperów wybrać. Co polecasz?
  • Helpful post
    anchilos
    Level 37  
    Szadziku wrote:
    https://allegro.pl/oferta/adapter-stala-faza-do-ups-qoltec-800va-do-pieca-10814214061

Odwróć wtyczkę i sprawdź czy tego potrzebujesz.
    Mój piec nie potrzebuje stałej fazy.
    Szadziku wrote:
    Zastanawiam się jeszcze, czy dodać automatyczny rozłącznik akumulatora, żeby go nie rozładowywać za mocno, czy tylko sygnalizator rozładowania, tylko nie wiem, ile Amperów wybrać. Co polecasz?

Nic nie dodawaj, UPS zadba o wszystko.

Popatrz na aku. z mojego linka .
    VRLA Motrio, dobre aku. w dobrej cenie.

Bosche, Varty itd. nie są warte swojej ceny - płacisz za nazwę - nawet nie markę.

Każdy aku., który nie jest narażony na wstrząsy i nie jest codziennie rozładowywany i ładowany wielkimi prądami (jak w aucie ) wytrzyma długo.
    Aku. najbardziej zabijają nasze drogi - ulice.
    Szadziku
    Level 8  
    anchilos wrote:

Odwróć wtyczkę i sprawdź czy tego potrzebujesz.
    Mój piec nie potrzebuje stałej fazy.
    Szadziku wrote:

Nic nie dodawaj, UPS zadba o wszystko.

Tak zrobię, dzięki.

Quote:
    Popatrz na aku. z mojego linka.
    VRLA Motrio, dobre aku. w dobrej cenie.

Bosche, Varty itd. nie są warte swojej ceny - płacisz za nazwę - nawet nie markę.

Planuję kupić albo Green Cell albo Volt, Motrio nie ma takich pojemności.
    Szadziku
    Level 8  
    Zakupy zrobione, do tego skrzynia na akumulator, gniazdo do przebicia się przez ścianę do kuchni, żeby tam podpiąć lodówkę i ewentualnie to co będzie potrzebne i UPS gotowy. Zobaczymy jak się 220Ah sprawdzi, w razie czego mam miejsce na jeszcze jeden taki sam.

Dziekuję za pomoc
  • Helpful post
    LEDówki
    Level 38  
    I nikt nie wspomniał,że akumulatory kwasowo ołowiowe nie lubią wysokich temperatur. Przedział 20-25 stopni Celsjusza jest uwzględniany w pomiarach jako punkt odniesienia. Powyżej i poniżej tej temperatury zmienia się napięcie naładowanego ogniwa i całej baterii. Temperatura maksymalna w jakiej można używać akumulator to zazwyczaj 40 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura tym krótsza żywotność akumulatora. Szczególnie narażone są akumulatory AGM i żelowe, w których nie da się uzupełnić wody w elektrolicie.
    Ponadto prąd samorozładowania jest wyższy niż temperaturach pokojowych lub niższych.
    W temperaturach ujemnych są problemy z ładowaniem akumulatora. Szczegóły znajdziecie Państwo w instrukcji obsługi i dokumentacji technicznej akumulatora.
    Szadziku
    Level 8  
    LEDówki wrote:
    I nikt nie wspomniał,że akumulatory kwasowo ołowiowe nie lubią wysokich temperatur. Przedział 20-25 stopni Celsjusza jest uwzględniany w pomiarach jako punkt odniesienia. Powyżej i poniżej tej temperatury zmienia się napięcie naładowanego ogniwa i całej baterii. Temperatura maksymalna w jakiej można używać akumulator to zazwyczaj 40 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura tym krótsza żywotność akumulatora. Szczególnie narażone są akumulatory AGM i żelowe, w których nie da się uzupełnić wody w elektrolicie.
    Ponadto prąd samorozładowania jest wyższy niż temperaturach pokojowych lub niższych.
    W temperaturach ujemnych są problemy z ładowaniem akumulatora. Szczegóły znajdziecie Państwo w instrukcji obsługi i dokumentacji technicznej akumulatora.

Na szczęście producenci piszą o pojemności w zależności o temperatury, ale dobry komentarz. Muszę sprawdzić, jaką mam temperaturę w miejscu, gdzie miałem w planie umieścić sprzęt.
    Szadziku
    Level 8  
    Zakup Przetwornicy Volt SinusPro 1500 E oraz akumulatora Volt AGM Deep Cycle 220Ah w połączeniu z monitorem stanu akumulatora. Całość umieszczona w pomieszczeniu technicznym z wyprowadzeniem zasilania z przetwornicy do pieca C.O. oraz do drugiego pomieszczenia z gniazdkiem zasilania awaryjnego do podpięcia lodówki, itp.