Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trzy tanie falowniki off-grid pod 3-fazy

kadexorek 23 Feb 2022 11:57 2382 2
    kadexorek
    Level 3  
    Witam szanownych forumowiczów,

tydzień temu skończyłem montować w domu rodzinnym chiński falownik hybrydowy off-grid (2400W) z PV 2500Wp oraz akumulatorami 2,5kWh GEL. Wszystko już działa bardzo dobrze, domownicy zadowoleni, cały dzień prąd praktycznie z fotowoltaiki, a wieczorem z akumulatorów. Chodzi to dobrze, a jak przyjdzie wiosna to będzie jeszcze lepiej. Obecnie przy dużych poborach [czajnik 2kW] zdarza się przechodzić na bypass i pobierać moc z sieci, ze względu na niedużą obecnie moc z PV i zdarzających się jeszcze niedoładowanych akumulatorów.

W tym domu była instalacja jednofazowa, więc sprawa była prosta. Teraz zastanawiam się nad zrobieniem czegoś podobnego w moim domu. Z tym, że u siebie mam instalację 3-fazową.

Urządzenia z największym poborem mocy: czajnik 2000W, pralka ok. 2000W, zmywarka ok. 2000W, piekarnik ok. 2500-3000W (muszę zaplanować jak to najlepiej rozdzielić).

Zastanawiam się nad takimi opcjami:

a) Jeden mocniejszy chiński falownik 3500W (około 1900-2100zł z WIFI)
    np. https://pl.aliexpress.com/item/1005001648357153.html lub https://pl.aliexpress.com/item/1005003342210000.html
    plus do tego dwa tanie falowniki po 2400W po około 800-1000zł
    (każdy falownik będzie miał zasilanie AC z osobnej fazy), wyjścia powrócą do rozdzielnicy do zasilania obwodów w domu.

b) trzy droższe falowniki, które działają w trybie parallel (równoległym), w których bez problemu podłącza jeden pakiet akumulatorów, a na wyjściu mamy 3-fazy (każde urządzenie z odpowiednim przesunięciem fazy, chyba)

Trzy falowniki parallel z wyjściem 3-fazowym
    Trzy tanie falowniki off-grid pod 3-fazy

Rozwiązanie b) wydaje mi się dość pewne, podłączę równolegle wyjścia (baterii/aku) +/- wszystkich falowników i to trafi do pakietu akumulatorów. Dodatkowo będę miał 3 fazy z odpowiednim przesunięciem, choć na tym mi raczej nie zależy, tylko nie wiem czy ma to znaczenie w przewodzie neutralnym, który byłby mniej "eksploatowany" niż przy fazach bez przesunięcia.

Rozwiązanie a) wydaje się tańsze, ale nie wiem czy jest sposób na to, aby wyjścia ładowania akumulatorów (regulatorów ładowania) mogły pracować z jednym pakietem akumulatorów razem. Czy podłączenie równolegle nie będzie działało tak, że tylko jedna ładowarka z inwertera będzie mogła ładować, a w tym czasie pozostałe dwie będą widziały to napięcie jako "naładowany" akumulator. Nie wiem czy da się to jakoś zsynchronizować bez opcji parallel. Chyba w najgorszym wypadku każdy falownik miałby swój oddzielny pakiet akumulatorów, ale tego chciałbym uniknąć.

Będę wdzięczny za opinie, porady czy opcja a) jest w ogóle możliwa dla jednego pakietu akumulatorów. Nie ukrywam, że wolałbym wydać na opcję a) około 3600zł niż na opcję b) w okolicach 6000zł.

Pozdrawiam.
    akesk
    Level 1  
    Przydało by się odświerzyć temat.
    Chciał bym zbudować system offgrid z wyjściem 3-fazowym w układzie z wiatrakiem. Pytanie na czym taki układ oprzeć?