Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór grzałek do hamowania elektrowni wiatrowej

AZUKS 23 Feb 2022 19:26 360 4
Helukabel
    AZUKS
    Level 16  
    Witam.
    Mam inwerter wiatrowy on grid i chę oddawać energię z turbiny wiatrowej do sieci.
    Dane inwertera.
    Moc 2 kW
    Zakres pracy 30-560 V
    Max prąd AC 8,7 A
    Turbina wiatrowa 2 -3 kW na 96 V 450 obr/min.
    Turbinę mam obecnie wysłaną do zakładu elektromaszynowego celem przezwojenia na wyższe napięcie zgodne z inwerterem.
    Moje pytanie dotyczy dobrania odpowiedniego układu hamującego przed nadmiernym wzrostem napięcia i braku zasilania z sieci.
    Chciałbym by inwerter pracował na max 6 A i max nap pracy 380 V.
    2,2 kW osiągnę przy ok 370 V , gdy napięcie wzrośnie do ok 400 V chcę by się załączyła grzałka, która utrzyma elektrownię w ryzach hamując ją, jednocześnie gdy braknie zasilania z sieci nie pozwoli jej się nadmiernie rozkręcić.
    Chcę zamontować 3 grzałki po 1000 W na 230 V łączac je w gwiazdę do 3 faz turbiny, czy to będzie wystarczające ?
  • Helukabel
    trojan 12
    Level 35  
    Skąd masz te 2-3 kW?. Średnica wirnika wiatraka.
  • Helukabel
    AZUKS
    Level 16  
    Nie wiem czemu, ale wiedziałem że nie będzie odpowiedzi wprost na pytanie, tylko pytania o poboczne tematy.
    Średnica 3,2m, waga samej prądnicy którą wysłałem do przewinięcia 32 kg, 48 żłobków , nawinięta czterema drutami 0,75 mm na każdej z faz, trzy łopaty szerokości od wirnika 29 cm, u góry 16 cm.
    trojan 12
    Level 35  
    Nie wiem dlaczego ale wiedziałem... że kolega nie odpowie wprost na zadane pytanie tylko będzie kombinował.
    Na co komu potrzebna jest masa prądnicy, ilość żłobków czy jakim drutem nawinięta.
    Trzeba mieć średnicę turbiny żeby obliczyć moc jaka będzie- wychodzi ok 1500W czyli nie tak jak kolega podał.
    To i tak wersja optymistyczna zależna od ukształtowania terenu i przy prędkości wiatru 10m/s które bardzo rzadko się zdarzają. W opisie nie ma informacji czy wiatrak posiada regulacje mechaniczne a stosuje się przynajmniej 2 typy, hamulec elektryczny to ostateczność i przy wiatraczkach 1,20 cm. Dlaczego- może połamać maszt bo nacisk od wiatru na śmigło się zwiększa przy hamulcu elektrycznym.
    Powodzenia w budowie.

Dodano po 6 [godziny] 47 [minuty]:

W tabeli którą kolega wrzucił wiatrak osiąga moc przy szybkości wiatru 9m/s czyli 33 km/h.
    A to prognoza na 45 dni w Kielcach- luty/marzec czyli miesiące wietrzne. W jednym dniu jest niedaleko- 30 km/h i tyle.
    https://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-kielce,cId,13378
    Sterownik do takiego wiatraka.

STEROWNIK HYBRYDOWY

REGULATOR WIATROWO - SOLARNY PWM/MPPT LCD

Wersja V2.3

przeznaczenie:

ZESTAW

AKUMULATORÓW

(napięcie systemowe)

48 Vdc

24 Vdc

12 Vdc

PRĄDNICA WIATROWA, max 2500W(48V), 1250W(24V), 625W(12V)
    FOTOOGNIWA ELEKTRYCZNE, max 1500W(48V), 750W(24V), 375W (12V)
    ODBIORNIK REZYSTANCYJNY (np. Grzałka CWU/CO lub Grzałka powietrza-rezystor zrzutowy), max 2000 W (48V), 1000W(24V), 500W (12V)

-STEROWANIE URZĄDZENIEM ZEWNĘTRZNYM (INWERTER, OBWÓD WYDZIELONY, INNE)

( przy zamawianiu należy podać, na jakie napięcie znamionowe zostanie skonfigurowany sterownik 48, 24 czy 12 V, wyższe - na zamówienie )

Urządzenie służy do zarządzania gromadzeniem energii elektrycznej wytworzonej przez prądnicę wiatrową oraz panele fotowoltaiczne w baterii akumulatorów.

Regulator kontroluje wszystkie parametry ładowania - między innymi:

Napięcie akumulatora [V]
    Napięcie prądnicy wiatrowej [V]
    Napięcie fotopaneli [V]
    Prąd ładowania akumulatora [A]
    Prąd paneli fotowoltaicznych [A]
    Prąd prądnicy wiatrowej [A]
    Moc akumulatora [W]
    Moc prądnicy wiatrowej [W]
    Moc fotopaneli [W]
    Energia zgromadzona przez prądnicę [Ah]
    Energia zgromadzona przez fotoogniwa [Ah]
    Aktualne wykorzystanie grzałek oraz tryb grzałek [%], [FORCE/AUTO]
    Dodatkowe parametry pracy systemu

opcje menu:

1.Próg startu grzałek (wykorzystanie 0%)

2.Próg końca grzałek (wykorzystanie 100%)

3.Próg załączenia wyjścia przekaźnikowego sterowanego(1).

4.Próg wyłączenia wyjścia przekaźnikowego sterowanego(1). (regulowana histereza wszystkich wyjść)

5.Próg załączenia wyjścia przekaźnikowego sterowanego(2).(opcja dodatkowa)

6.Próg wyłączenia wyjścia przekaźnikowego sterowanego(2).(opcja dodatkowa)

7.Maksymalny prąd przetwornicy ( MPPT / MW )

8.Próg załączenia przetwornicy na małe wiatry / próg załączania przetwornicy podstawowej.(opcja)

9.Przywrócenie parametrów domyślnych regulatora, wyzerowanie liczników energii.

10.Dokładna kalibracja pomiarów (wszystkie prądy / napięcia)

11.Dodatkowe (w przypadku wersji z dodatkowymi opcjami)

wszystkie powyższe dane są prezentowane na czytelnym wyświetlaczu LCD.

3 przyciski sterujące (minus, plus, set) odpowiedzialne są za łatwą zmianę parametrów pracy urządzenia oraz wyświetlanego ekranu informacyjnego.

Oprócz tego poszczególne stany pracy urządzenia sygnalizowane są za pomocą 6 diod LED na panelu przednim.

Sterownik posiada możliwość podłączenia grzałek, z płynną regulacją (dystrybucją mocy) "PWM", przez co nie będzie skokowo "dusić" turbiny wiatrowej tak jak to jest w przypadku systemów kaskadowych, dodatkowo regulator zmniejszając stopniowo prąd ładowania napełnia akumulatory do 100% ich pojemności. Grzałka jest wymagana do poprawnej pracy zestawu.

Posiada również możliwość wyposażenia sterownika w WYJŚCIE STERUJĄCE (REMOTE), umożliwiające

wysterowanie zewnętrznego urządzenia o regulowanych progach - załącz/wyłącz ( w zależności od stopnia naładowania akumulatora ) - takiego jak na przykład stycznik, inwerter 230V, wentylator lub bezpośrednio obciążenia nie przekraczającego dopuszczalnej obciążalności wyjścia. Jest to niezwykle przydatna opcja w przypadku zaopatrzenia swojego systemu w inwerter/ups ( przetwornicę/falownika prądu zmiennego 230 V) ,

która na tzw. biegu jałowym (nie zasilając niczego - po prostu pracując), często pobiera ogromne ilości energii elektrycznej.

Jak wiadomo większość wiatraków w okresie, gdy panują mało-wietrzne warunki pogodowe robi za tzw. "atrapę", stąd też wzięła się możliwość rozszerzenia regulatora o dodatkową opcję podbijania napięcia przy niskich wiatrach - z opracowaną przez nas unikalną funkcją śledzenia mocy maksymalnej (MPPT Prądnicy wiatrowej) - co pozwala wykorzystać maksimum jego mocy w całym zakresie użytecznym turbiny/prędkości wiatru. Przetwornica załącza się od około 12 V(ustawialne) dla prądnicy 48V, co umożliwia łatwy rozruch turbiny wiatrowej.

Napięcia te są regulowane z poziomu menu, co pozwala na dokładne dopasowanie pracy przetwornicy do konkretnej prądnicy. Przetwornica jest konfigurowalna.

Sterownik sam dobiera prąd ładowania akumulatorów w zależności od panujących warunków oraz możliwości prądnicy. W przypadku większych wiatrów (znamionowych) sterownik płynnie przechodzi w tryb ładowania bezpośredniego z pominięciem dodatkowego przetwarzania.

Zdecydowanie warto rozważyć opcję powyżej, rozwiązanie to może przynieść wymierne korzyści finansowe.

Urządzenie cechują:

PROSTA OBSŁUGA zrealizowana na trzech przyciskach sterujących.
    SOLIDNE, TRWAŁE WYKONANIE, BEZAWARYJNOŚĆ
    POLSKI PRODUCENT
    MODUŁOWOŚĆ POZWALAJĄCA WYŁĄCZAĆ NIEUŻYWANE PERYFERIA (rekordowe 7mA poboru własnego w trybie czuwania - porównaj z innymi)
    MOŻLIWOŚĆ ROZSZERZENIA STEROWNIKA O DODATKOWE OPCJE !!!

DANE TECHNICZNE URZĄDZENIA

Ua/ Nominalne napięcie akumulatorów 48/24/12[V] więcej=opcja

Uw/ Nominalne napięcie wiatraka AC48/24/12[V]więcej=opcja

Uf/ Nominalne napięcie fotoogniw48/24/12[V]więcej=opcja

Pw/ Maksymalna moc wiatraka2.5/1.25/0,62 [kW] więcej-na życzenie

Pf/ Maksymalna moc fotoogniw1.5/0,75/0,32 [kW] więcej-na życzenie

Pg/ Maksymalna moc grzałek 2/1/0,5 [kW] więcej-na życzenie

IP1-P2 Obciążalność prądowa wyjścia/wyjść sterowanych/przekaźnikowych (napięcie przełączane)1 [A] (230VAC/60VDC) więcej - na życzenie

P1-P2 Ilość sterowanych wyjść przekaźnikowych ustawnych

1-na życzenie, 2 - na życzenie

(59 zł / sztuka)

TAK/NIE Przetwornica na małe wiatry- OPCJA NA ŻYCZENIE (+499 zł)

"Uz CONV" Napięcie załączenia przetwornicy na małe wiatry

2V dla wersji 12V

12V dla wersji na 48V

ImaxCONV / Maksymalny prąd przetwornicy na małe wiatry

do 8 [A] - (opcja)

REGULOWANE

Io/ Całkowity prąd pobierany przez sterownik

7 [mA] - CZUWANIE

17-80 [mA] - PRACA

TAK/NIE

APZ

Automatyczne przełączanie zasilania inwerter/sieć elektroenergetyczna

OPCJA NA ŻYCZENIE

(30A (do 7kW) - 190 zł)

Papz/ Moc przełączana (APZ)do 4kW

TAK / NIE/ Zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem akumulatorów

Standardowo w wyposażeniu: odłączenie odbiorników,

opcja na życzenie dodatkowa ochrona: doładowanie z sieci 230V w przypadku bardzo niskiego stanu akumulatorów. (350 zł)

OPCJA NA ŻYCZENIE:

Hamowanie ręczne prądnicy (oraz awaryjne)

130 zł

Potrzebujesz więcej opcji? Brakuje Ci jakiejś Opcji?

POTRZEBUJESZ REGULATORA W INNEJ OPCJI? --------> Dane kontaktowe znajdują się w zakładce na dole strony.

Jak podam aukcję Allegro uznane to będzie za reklamę i skasowane.

----------------------------------------------------------------------------
    AZUKS
    Level 16  
    Dlaczego kolego Trojan 12 muszę opisywać całą moją historię z turbiną, wszystko co napisałeś nie dotyczy mojego pytania.
    Zaspokoję Twoją ciekawość.
    - Wiatry u mnie są i to całkiem niezłe
    - układ hybrydowy 3 +2 kW z prztwornicą 3 kW
    Na 230 V też mam
    - akumulatory trakcyjne 200 Ah na 120 V też mam.
    Akumulatory straciły po 6 latach swoją pojemność i nie chcę kupować nowych.
    Panele już pracują łącznie 4,6 kW do sieci energetycznej, teraz chcę podłączyć elektrownię.
    Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie z początku postu. Jeśli ktoś nie wie, bardzo proszę się nie wypowiadać bo nie chcę innych porad .
    Elektrownię mam już prawie 7 lat i przez ten czas dużo o niej się nauczyłem.