Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Indesit Ll8 FF1O K H - Niski pik startowy - czy to możliwe?

joz_s 23 Feb 2022 23:20 132 8
    joz_s
    Level 3  
    Witam

Po ostatnich wichurach kupiłem sobie do domku agregat (słaby dość, 1kW)- miał w założeniu zasilać kocioł gazowy i wentylację. Jednak postanowiłem sprawdzić czy może dało by się podłączyć do niego również lodówkę.

I tutaj spotkała mnie miła acz niepokojąca niespodzianka. Jak czytać internet, to cały jest pełen informacji że typowa domowa lodówka powinna konsumować przy starcie ponad kilowat. Testowałem z dwiema innymi lodówkami i w każdej wskazanie watomierza jest mniej więcej w ten deseń - maksymalna moc przy starcie wskakiwała na 1,1-1,3 kW. W mojej (indesit jak w tytule) mierzę tym samym watomierzem od kilku dni i uparcie wskazuje mi że maksymalny pobór oscyluje w okolicach 230W. (i nie mówię o poborze chwilowym albo jakiejś średniej, tylko o najwyższym poborze mocy zarejestrowanym przez watomierz przez dwa dni).

Czy taki pobór jest realistyczny? W sensie czy są mechanizmy sprężarek które ten pik startowy mogą mieć taki niski? Czy raczej należało by zachować wysoką podejrzliwość wobec tego pomiaru?

Z góry dzięki za wszelką pomoc. Jak wspominałem, w tej chwili posiadam agregat 1kW i jeśli ten odczyt okazałby się prawidłowy to starczy mi on z okładem też na lodówkę. Ale też boję się testować żeby go nie usmażyć.
    joz_s
    Level 3  
    Jeśli takie mechanizmy są to faktycznie wyglądało by że mam taki, niestety instrukcje lodówek się nie chwalą takimi szczegółami. :/

Ale ok, czyli rozumiem że to wcale nie jest niemożliwe. Dzięki za potwierdzenie.
    joz_s
    Level 3  
    niewolno2 wrote:
    Dlatego zasilając lodówkę takim agregatem można się wszystkiego spodziewać.

W jakim sensie "wszystkiego spodziewać"?
    joz_s
    Level 3  
    A, z tej perspektywy. Akurat tutaj myślę że będzie w miarę bezpiecznie, gdyż mój agregat jest typu inwerterowego, więc jeśli mi nie nakłamano, powinien generować wzorową sinusoidę.

Niemniej, skoro jest możliwe że watomierz nie kłamie, to tak naprawdę tylko pozostaje pokusić się o test praktyczny.
    joz_s
    Level 3  
    Dzięki za rady i spostrzeżenia, w tej chwili suma MAX poboru wszystkich sprzętów które planuję podłączyć oscyluje wg watomierza w okolicach 500-600W, a średnio powinno być <=400W więc nawet zostaje zapas jeszcze na jakieś dodatkowe sprzęty typu telefony, komputer, sprzęt sieciowy, jakieś pojedyncze lampki itd.

Agregat to inwerterowy pezal, z opinii wynikało że to raczej sprzęt godny zaufania. Będę w weekend testował, to wyjdzie ostatecznie jak to jest w praktyce, ale jestem dobrej myśli.