Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Problem z licznikiem dwukierunkowym

mfilip171 25 Feb 2022 18:13 600 5
    mfilip171
    Level 2  
    Witam potrzebuję porady nie dawno zainstalowałem fotowoltaikę. Założono mi licznik 3f dwukierunkowy i pojawił się problem z rozliczeniem miedzyfazowym . Generalnie jest tak, że licznik powinien sumować godzinny pobór ze wszystkich faz i odejmować od tego ilość energii oddanej do sieci na wszystkich fazach w ciagu tej samej godziny. I teraz mając w danej godzinie nadprodukcję po stronie fotowoltaiki logicznym jest, że nie powinienem mieć poboru energii z sieci. Ja natomiast pobór mam pomimo nadprodukcji. W związku z czym wnioskuję, że licznik działa nieprawidłowo. Monter z zakładu energetycznego zakładając licznik stwierdził, że stary licznik miał zamienione między sobą fazy i w celu uniknięcia problemów z silnikiem 3-fazowym którego mam zainstalowanego w domu zrobił tak samo z nowym licznikiem. Pytanie brzmi czy taka zamiana faz na liczniku może mieć wpływ na nieprawidłowe działanie rozliczania miedzyfazowego??
  • Helpful post
    Bartek19957
    Level 20  
    Pewnie chodziło mu o ułożenie faz w kolejności RST. Ale to jest tylko takie pomocnicze nazewnictwo poszczególnych faz i wtedy przy podłączaniu mają łatwiej bo sobie ustawiają pod to. To nijak nie ma się do tego jak będzie chodzić silnik. Bo załóżmy sytuację że twój silnik ma chodzić w lewo i fazy muszą być ułożone tak jak są. Jakby je zamienił to by chodził w drugą stronę. I to tyle jeśli o ułożenie chodzi. Może po prostu zamiast RST masz SRT według montera ale to nie ma znaczenia dla Ciebie. Co do fotowoltaiki to wiedz że są różnice między falownikiem a licznikiem i jeśli w międzyczasie coś pobierasz to licznik tego nie zapisze jako produkcja, tak mi powiedział monter licznika zakładając dwukierunkowy 3 fazowy
    mfilip171
    Level 2  
    Bartek19957 wrote:
    Co do fotowoltaiki to wiedz że są różnice między falownikiem a licznikiem i jeśli w międzyczasie coś pobierasz to licznik tego nie zapisze jako produkcja, tak mi powiedział monter licznika zakładając dwukierunkowy 3 fazowy

To mi się trochę kłóci z pojęciem rozliczania miedzyfazowego wektorowego o którym mowa w ustawie o OZE, bo tak jak pisałem wcześniej według tego licznik powinien liczyć sumarczny pobór po wcześniejszym odjęciu sumarcznego oddania energii, co dając przykład może wyglądać tak: w ciągu godziny pobieram łącznie 1KWh i oddaje 1KWh bilans wychodzi więc 0 i licznik poboru jak również oddania pokazać nie powinien w tym czasie. Co wiecej widziałem juz dane z licznika innego uzytkownika i u niego w godzinach południowych żadnego poboru jest było, tylko oddanie. Do końca się nie znam stąd moje pytanie, ale myślę że licznik chyba dysponuje jakimś mikroprocesorem, ktory na bieżąco zlicza i wyświetla dane po stronie poboru i oddania i chodziło mi o to czy jego działanie może w tym kontekście zaburzać zamiana faz? Dla ścisłości mój licznik to DLMS S34u18
  • Helpful post
    krawietz
    Level 16  
    S34u18 u mnie też nie robi żadnego bilansowania międzyfazowego - przynajmniej tak to wygląda jeśli chodzi o dane w aplikacji elicznik Tauron.

Krawietz
  • Helpful post
    Robyn212
    Level 15  
    mfilip171 wrote:
    Bartek19957 wrote:
    Co do fotowoltaiki to wiedz że są różnice między falownikiem a licznikiem i jeśli w międzyczasie coś pobierasz to licznik tego nie zapisze jako produkcja, tak mi powiedział monter licznika zakładając dwukierunkowy 3 fazowy

To mi się trochę kłóci z pojęciem rozliczania miedzyfazowego wektorowego o którym mowa w ustawie o OZE, bo tak jak pisałem wcześniej według tego licznik powinien liczyć sumarczny pobór po wcześniejszym odjęciu sumarcznego oddania energii, co dając przykład może wyglądać tak: w ciągu godziny pobieram łącznie 1KWh i oddaje 1KWh bilans wychodzi więc 0 i licznik poboru jak również oddania pokazać nie powinien w tym czasie. Co wiecej widziałem juz dane z licznika innego uzytkownika i u niego w godzinach południowych żadnego poboru jest było, tylko oddanie. Do końca się nie znam stąd moje pytanie, ale myślę że licznik chyba dysponuje jakimś mikroprocesorem, ktory na bieżąco zlicza i wyświetla dane po stronie poboru i oddania i chodziło mi o to czy jego działanie może w tym kontekście zaburzać zamiana faz? Dla ścisłości mój licznik to DLMS S34u18

Nie wiem dokładnie co ile liczniki zapisują dane ale jeżeli rejestrują załóżmy co godzinę i w tym czasie produkcji było więcej niż poboru to licznik powinien zapisać tylko produkcję pomniejszoną o ten pobór. Czyli jeżeli by było bilansowanie wektorowe to by było tak jak piszesz. Ustawa jest napisana tak, że ZE różnie sobie interpretują bilansowanie i na tą chwilę takie bilansowanie ma chyba tylko PGE. Od lipca podobno ma się to zmienić i bilansowanie wektorowe mają stosować wszyscy. Zamiana faz nie ma na to wpływu.
    mfilip171
    Level 2  
    Robyn212 wrote:
    Od lipca podobno ma się to zmienić i bilansowanie wektorowe mają stosować wszyscy. Zamiana faz nie ma na to wpływu.

Pozostaje, więc się tego trzymać i mieć nadzieję, że będzie lepiej:) dzięki wszystkim za pomoc!

Dodano po 5 [minuty]:

Problemu do końca nierozwiązałem, ale otrzymałem jednoznaczne odpowiedzi na zadane pytanie.