Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Adaptacja przepustnicy Nissan Qashqai

docentus 25 Feb 2022 23:17 1149 12
IGE-XAO
    docentus
    Level 9  
    Panowie wiem że temat był już kilkakrotnie poruszany ale w moim przypadku do dnia dzisiejszego nie został rozwiązany . Mam QQ J10 2010 rok , silnik HR16DE (1,6 Pb 117KM). Przepustnica po czyszczeniu , obroty falowały od 1500-2000 , odnalazłem schemat adaptacji manualnej z pedałem gazu i kluczykiem , przeprowadziłem go 5 razy dokładnie jak w instrukcji i nic , żadnej poprawy . Oddałem samochód do znajomego który próbował komputerowo przez 2 dni i też poległ . Umówiłem się na wizytę w ASO Nissan Nowy Sącz , powiedziano mi że oni mogą jedynie zrobić reset wartości wyuczonych a przepustnica adaptuje się sama . Mówię ok róbcie , po 30 min prób poinformowali mnie że nie są w stanie zejść poniżej 1100 i minimalnie jeszcze faluje ale w granicach +/- 100 . Stwierdzili że prawdopodobnie przepustnica została uszkodzona i muszę kupić nową . Bo jeśli ta była by dobra to obroty powinny wynosić 950 . Częściowo zadowolony wróciłem do domu , po kilku godzinach odpalam silnik a obroty na 2000 na jałowym bez falowania. przejechałem 5 km dałem mu po gazie i obrotach , silnik się rozgrzał i na ciepłym wróciło do 1100.
    Może jest tu jakiś mechanik który ma Consulta i pomoże lub rozwiązywał już taki problem innym programem .
  • IGE-XAO
    beryas
    Level 30  
    nie trzeba consula, wiem, ze cdif jest w stanie ogarnac bo sam mialem problem z takim autem w wersji 2.0.
    Launch tez moze dobrze ogarnac. Natomiast warto sprawdzic wartosci pokazywane na kopie z czujnika polozenia przepustnicy, i czujnika cisnienia w kolektorze dolotowym.
    Dodatkowo MUSISZ sprawdzic caly dolot pod katem lewego powietrza, bardzo dobrze dziala psikanie plakiem w miejsce, ktore chcesz sprawdzic. Najczestszym miejscem gdzie jest nieszczelnosc jest gumowa rurka miedzy filtrem a przepustnica, slepa kiszka w tej rurce tez lubi popekac, odma, oringi laczace dwie czesci kolektora dolotowego tez lubi platac figle.
    Powodzenia
  • IGE-XAO
    docentus
    Level 9  
    Wiem że lewego powietrza na pewno nie łapie bo było sprawdzane , a odnośnie tych programów nie jestem pewien czy zawsze działają .
    Myślę że w tym serwisie nie mają pojęcia o adaptacji i problemach z przepustnicą . W Aso Krakowie powiedzieli że ogarną temat ale chcą 360 zł . Co robić ?

Dodano po 3 [minuty]:

beryas wrote:
    nie trzeba consula, wiem, ze cdif jest w stanie ogarnac bo sam mialem problem z takim autem w wersji 2.0.
    Launch tez moze dobrze ogarnac. Natomiast warto sprawdzic wartosci pokazywane na kopie z czujnika polozenia przepustnicy, i czujnika cisnienia w kolektorze dolotowym.
    Dodatkowo MUSISZ sprawdzic caly dolot pod katem lewego powietrza, bardzo dobrze dziala psikanie plakiem w miejsce, ktore chcesz sprawdzic. Najczestszym miejscem gdzie jest nieszczelnosc jest gumowa rurka miedzy filtrem a przepustnica, slepa kiszka w tej rurce tez lubi popekac, odma, oringi laczace dwie czesci kolektora dolotowego tez lubi platac figle.
    Powodzenia

A jakie wartości powinny być prawidłowe ?
    RaywoodPL
    Level 13  
    Miałem kiedyś taki przypadek. Bosch kts poległ, dopiero xtool sobie poradził, jeszcze w dodatku miał złe tłumaczenie i do ustawień pisał o wyłączonej klimatyzacji itp a dopiero gdy zrobiłem wszystko odwrotnie to zaskoczyła adaptacja.
    O adaptacji bez kompa też czytałem i próbowałem. Bez rezultatu, szkoda tylko na to czasu.
    beryas
    Level 30  
    ja bym szukal prywatnie kogos kto nie zedrze milionow, ew sam cos kupil, pamietaj ze nawet po naprawie jak bedziesz odpinal akumulator sytuacja moze sie powtorzyc.

RaywoodPL wrote:
    Miałem kiedyś taki przypadek. Bosch kts poległ, dopiero xtool sobie poradził, jeszcze w dodatku miał złe tłumaczenie i do ustawień pisał o wyłączonej klimatyzacji itp a dopiero gdy zrobiłem wszystko odwrotnie to zaskoczyła adaptacja.
    O adaptacji bez kompa też czytałem i próbowałem. Bez rezultatu, szkoda tylko na to czasu.

Jak ja mialem problem z klienta samochodem to pomagal mi gosc z CDIF2 smieszny sprzet ale robote zrobil ;P
    ADAMROCKY
    Level 10  
    W pierwszej kolejności szczelność dolotu. lepiej od plaka działa zmywacz do hamulców z rurką.
    docentus
    Level 9  
    ADAMROCKY wrote:
    W pierwszej kolejności szczelność dolotu. lepiej od plaka działa zmywacz do hamulców z rurką.

Szczelność potwierdzona przez dwóch mechaników .

Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

Kolejne pytanie , czy silniczek krokowy jest w tym modelu zintegrowany z przepustnicą czy to osobny element ? Tzn. Czy jeśli jest on uszkodzony to przy wymianie na inną przepustnicę będę miał nowy krokowiec ?
    ADAMROCKY
    Level 10  
    Tak. Przepustnica regulowana jest swoim silnikiem krokowym na podstawie danych z ECU

Dodano po 4 [minuty]:

Jednak nowa jest droga, więc jeśli nie ma możliwości dokładnej diagnozy, trzeba szukać sprawnej przepustnicy na próbę :}
    docentus
    Level 9  
    Mam zamówioną drugą przepustnicę , zobaczę czy to coś zmieni w drodze adaptacji. Napiszę kontynuację jak rozwiążę problem.
    decybel91
    Level 42  
    Cdif3 robi adaptacje i obroty zatrzymują się na 850-900. Nie wiedzieć czemu nissan nie chce bez adaptacji trzymać jałowych
    ladamaniac
    Level 39  
    Nissany są uparte na adaptację, nieraz trzeba zrobić kilka razy pod rząd, żeby załapał, albo jednym testerem nie pójdzie a innym od strzała. Zawsze próbuję wszystkim, co mam na warsztacie, po kolei. No i raczej mniej niż 950 obr na rozgrzanym silniku.
    docentus
    Level 9  
    Problem rozwiązany, w moim przypadku pomogła wymiana przepustnicy na inną używkę z anglika. Po wymianie ręczna adaptacja i silniczek chodzi cichutko i równo. 750 obr.
    Temat zamykam.
    docentus
    Level 9  
    Problem rozwiązany, w moim przypadku pomogła wymiana przepustnicy na inną używkę z anglika. Po wymianie ręczna adaptacja i silniczek chodzi cichutko i równo. 750 obr.
    Temat zamykam.

Dodano po 2 [minuty]:

Wymiana przepustnicy na nową i ręczna adaptacja.