Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kabel pod siłę wybrać do garażu i czy 5x2,5 wystarczy?

luk009 27 Feb 2022 00:35 3696 17
    luk009
    Level 5  
    Witam. Szukałem wiele, ale nie mogę znaleźć.
    Robię nową instalacje w garażu i z tym związane pytanie. Jaki kabel dać w garażu na siłę, chodzi mi o kabel po garażu, doprowadzenie kabla od rozdzielni w garażu do gniazda siłowego? Czy 5x2,5 wystarczy? Nie wiem na ten moment czego będę używał... Czasami podpięta jest cyrkularka.
    Mobali
    Level 40  
    A jakie masz zabezpieczenia w rozdzielni? Jakie obciążenia będą w tej instalacji?
    karolark
    Level 42  
    Jaka długość kabla?
    luk009
    Level 5  
    Jaki kabel pod siłę wybrać do garażu i czy 5x2,5 wystarczy?

W domu mam C25, w garażu nr1 C16 (zawsze mogę zmodyfikować) i właśnie w garażu nr 2 myślę zrobić także rozdzielnicę i z tamtej rozdzielnicy do najdalszego gniazdka siłowego myślę będzie około 24 m kabla. W garażu myślę zrobić 2 gniazda siłowe, pierwsze w odległości około 9 m od rozdzielnicy i od tego pierwszego do drugiego 15 m. Tak jak pisałem, że robię nowe kable i nie wiem jakie będę miał obciążenie, na ten moment czasami jest podpinana cyrkularka (nie wiem jakiej mocy silnik). Garaż będzie używany do celów prywatnych, nie przemysłowych, więc może dojdzie jakaś spawarka na siłę itp.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Ile żył i jakie przekroje mają kable zasilające te garaże?
    atrix55
    Level 22  
    krzysiek7 wrote:

Napisał że chce dać 5 x 2,5 mm.

Jaką długość będzie miała linia zasilająca i jakie będzie obciążenie łączne odbiorników?
    Jakie zabezpieczenia są na przyłączu elektrycznym 16 A czy 32 A?
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    atrix55 wrote:

Do garażu nr 2, a kolega pytał o garaż 1 jaki ma kabel, bo z niego będzie zasilał drugi garaż, logiczne.
    atrix55 wrote:
    Jakie zabezpieczenia są na przyłączu elektrycznym 16 A czy 32 A?

luk009 wrote:
    W domu mam C25, w garażu nr1 C16
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    atrix55 wrote:
    krzysiek7 wrote:

Co napisał to ja wiem, pytałem o to czego nie napisał.

luk009 wrote:
    Szukałem wiele, ale nie mogę znaleźć.
    Robię nową instalacje w garażu i z tym związane pytanie, jaki kabel dać w garażu na siłę chodzi mi o kabel po garażu, doprowadzenie kabla od rozdzielni w garażu do gniazda siłowego? Czy 5x2,5 wystarczy?
    atrix55
    Level 22  
    W takim wypadku przekrój 2,5 mm wystarczy i zabezpieczenia powinien stopniować. No ale, 16 A i będzie OK.
    karolark
    Level 42  
    atrix55 wrote:
    W takim wypadku przekrój 2,5 mm wystarczy i zabezpieczenia powinien stopniować. No ale, 16 A i będzie OK.

Starczy albo nie?
    Autor nie wie jakie obciążenie, stopniowanie będzie a selektywność?
    luk009
    Level 5  
    Napiszę może więcej szczegółów, których się dowiedziałem i zorientowałem, więc: Od tablicy w domu Es C25 - 3 polowy. Do puszki na zewnątrz domu idzie kabel 4x2,5 (około 6 m) i tam z puszki idzie ziemią kabel 4x4 (około 22 m) do skrzynki Garażu Nr 1 i tutaj Es C16 - 3 polowy, następnie ze skrzynki do Garażu Nr 2 idzie kabel wiszący 4x4 (około 12 m) i chcę w garażu Nr 2 zrobić skrzynkę i wstawić Esy i chodzi mi o kabel siłowy. Chcę zrobić 2 gniazda siłowe, pierwsze w odległości od skrzynki około 9 m i w tym gnieździe połączenie i następne za około 15 m drugie gniazdo siłowe, czyli najdalsze od skrzynki około 24 m. Myślę też aby w skrzynce w Garażu nr 1 połączyć bezpośrednio kable, czyli przed Esem (ominąć Esa), i w garażu nr 2 zrobić uziemienie do garażu Nr 2, czyli wstawić dodatkowy piąty kabel i tam tablice z esami... I moje pytanie właśnie między innymi o kabel którym będę rozprowadzał siłę po ścianach od tej tablicy w Garażu nr 2 do gniazd siły jaki wstawić i czy może być 5x2,5 czy grubszy?

Jakie obciążenie planuje, jeszcze nic nie planuje... Na ten moment używana jest jedynie cyrkularka (nie mam pojęcia jaki ma silnik) jakaś spawarka na siłę itp... Ale wiecie zastanawiam się też nad tym jakbym czasem kiedyś modernizował instalację (bo byłaby taka potrzeba) tzn. od garażu nr 2 w stronę domu to żeby chociaż garaż nr 2 miał odpowiednie kable i wtedy jedynie zmiana kabli w ziemi.
    Krzysztof Reszka
    Kolego poprowadź nowy kabel YKY 5X 4 mm? od tablicy wprost do drugiego garażu. Na tym różańcu kablowym spawarka chyba tylko mała inwertorowa poleci.
    atrix55
    Level 22  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Kolego poprowadź nowy kabel YKY 5X × 4 mm? od tablicy wprost do drugiego garażu. Na tym różańcu kablowym spawarka chyba tylko mała inwertorowa poleci.

Można i 5 x 4 mm
    Przy 12 mb starczy 5 x 2,5 mm + zabezpieczenie 16 A

Mam około 30 mb zakopane 4 x 2,5 mm i jadę Mig 180 A bez problemu. Tokarka, wiertarka - silniki 2,5 kW
    Krzysztof Reszka
    atrix55 wrote:
    Przy 12 mb starczy

Kolego a czytałeś mój post .
    Krzysztof Reszka wrote:
    od tablicy wprost do drugiego garażu.

Po za tym może nie dostrzegłeś że;
    luk009 wrote:
    domu idzie kabel 4x2,5

luk009 wrote:
    idzie kabel wiszący 4x4
    luk009
    Level 5  
    A zapytam jeszcze tak. Czy jak dam kabel np 5x4 czyli grubszy to czy może być coś nie tak tzn ze za gruby ze jakiś spadek napięcia lub coś w tym stylu? Nawet jak wcześniejszy kabel który będzie zasilal ten kabel 5x4 jest cieńszy to czy przeszkadza coś w tym?
    Krzysztof Reszka
    luk009 wrote:
    Czy jak dam kabel np 5x4 czyli grubszy to czy może być coś nie tak tzn ze za gruby ze jakiś spadek napięcia lub coś w tym stylu? Nawet jak wcześniejszy kabel który będzie zasilal ten kabel 5x4 jest cieńszy to czy przeszkadza coś w tym?

Krzysztof Reszka wrote:
    Kolego poprowadź nowy kabel YKY 5X 4 mm? od tablicy wprost do drugiego garażu

Żadnych zagrożenie nie sprawia ale jaki jest sens dawania grubszego kabla skoro przed nim jest cieńszy. Tak więc opcja którą ci podałem jest najlepsza, dać kabel 5x4 mm2w całości od tablicy do nowego garażu z powinięciem tego pierwszego garażu. Myśl zawsze do przodu i z pewnym zapasem mocy który daje grubszy kabel i w całości z tego samego przekroju.
    CYRUS2
    Level 43  
    Czasy się zmieniją.
    Należy się zastanowić nad ładowaniem samochodu elektrycznego.
    luk009
    Level 5  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Tak więc opcja którą ci podałem jest najlepsza, dać kabel 5x4 mm2w całości od tablicy do nowego garażu z powinięciem tego pierwszego garażu. Myśl zawsze do przodu i z pewnym zapasem mocy który daje grubszy kabel i w całości z tego samego przekroju.

Na ten moment daje nowe kable w garażu nr2 w środku zwłaszcza chodzi mi o siłę? Na zewnątrz czyli dojscia nie jestem w stanie zmieniać w tej chwili i tak musi zostać przez jakis czas, chodzi mi czy jak damdam 5x4 czy to niczemu nie będzie przeszkadzało? W tej instalacji która teraz jest czyli dojscie do garażu?