Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia

mak_7 27 Feb 2022 01:32 1185 38
    mak_7
    Level 9  
    Dzień dobry, miałem problem z podłączeniem radia w samochodzie, a później z jakością sygnału. Wszystkie szczegóły jeśli ktoś będzie chciał bardziej poznać temat są tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3862018.html

Jednak ostatecznie zrobiłem nowy wątek, a tamto jest tylko informacyjnie. Ponieważ wydaje mi się że to co opiszę teraz nie ma dużego znaczenia na obecną sytuację. A jeszcze napomnę na początku, że szukałem rozwiązania na podobne tematy (o czym piszę dalej, żeby nie było że na skróty chcę iść).

Auto Astra G 1.4 16v Club ’98. Radio Blaupunkt Tokyo 110.

Skrót z wcześniejszego wątku:
    Nie oryginalne radio i dziwnie połączone kable w samochodzie. Podłączenie przez kostkę ISO. Później były szumy zalecono mi Separator Antenowy. Podłączyłem i jeszcze pozmieniałem ustawienia w RDS. Poprawiło jakość odbioru. Tamten temat praktycznie zakończony.

Co się wydarzyło:

Po zamontowaniu separatora (co wymagało oczywiście wyjęcia radia z kieszeni i włożenia go z powrotem) gdzieś na ramce mocującej pojawiły mi się "luzy" niby nie istotne, ale irytujące jak podczas jazdy chciałem zmieniać stacje radiowe i radio się przesuwało. Ok co w tym trudnego. Na spokojnie wyjąłem radio z ramki poprawiłem wszystkie kable w środku, przestawiłem kostkę ISO bo była zaklinowana w jednym miejscu, taśmą materiałową przykleiłem do wiązki ten niebieski kabelek z separatora (żeby nie latał luzem). Sam separator był też profilaktycznie do wtyczki anteny owinięty tą taśmą (ale to zrobiłem wcześniej jak tylko go zamontowałem). Niczego nie odłączałem (aby nie tracić ustawień). Sprawdziłem i poodsuwałem piny we wtyczce przy radiu, ponieważ tam trochę się wysuwały. Na koniec dodam jeszcze, że w aucie było ciepło bo z trasy wróciłem więc kable były elastyczne i łatwo się układały w tej wnęce.
    Włączam radio i du...a ;( radio szumi stacje były ciągle zapisane, ustawienia zapamiętane. Co jakiś czas pojawiała się na kilka sek. bardzo słaba transmisja ze stacji, ale za chwilę znikała. Z 6 zapisanych stacji RMF, ZET, AntyRadio, ESKA Wro, MeloRadio, VOX. wszystkie szumią za wyjątkiem stacji 5! czyli MeloRadio, odbiera dokładnie tak jak przed moją interwencją w układanie kabli, itp. Od razu wyciągnąłem jeszcze raz wszystko sprawdziłem było podłączone. Kombinowałem zmieniłem nawet miejsce postoju auta żeby lepiej sygnał złapać. Zrobiłem RESET Radia. Nic to nie dało :( następnego dnia wróciłem z multimetrem sprawdziłem czy nie ma przebicia na Antenie (ale jak by było to stacja 5 też by zachowywała się jak pozostałe). Wszystko poodpinałem, sprawdziłem kable, "czy jest prąd" bez stacyjki, ze stacyjką, na niebieski z separatorem, bez separatora, no kurczę zabrakło mi już pomysłów... 2x RESET TERAZ BEZ SEPARATORA ponownie sprawdziłem poukładałem i nic się nie zmieniło. Pojechałem na miasto szukać sygnału i ciągle to samo. Wróciłem do domu odpaliłem internety cały dzień na różnych forach, są podobne problem owszem, ale większość dotyczy ręcznie zrobionych odbiorników stacjonarnych. A te co są o radiach samochodowych mi nie pomogły. Jedna tylko wskazówka, ale o niej zaraz. A Ważne, że po tych wszystkich działaniach ZAWSZE zapisywałem stację w tej samej kolejności (dlatego piszę „stacja 5”) jednak nie ma to znaczenia ponieważ raz przypadkiem zapisałem na innej i nic to nie zmieniło ponieważ to chodzi o jej częstotliwość w tym konkretnym przypadku 97,8 FM.
    I tu dochodzę do sedna prośby, co się stało i jak to mogę naprawić?
    1) na tym forum pisali, że" Jeśli radio jest Europejskie (a jest i w RDS sprawdziłem) to warto sprawdzić luty przy gnieździe anteny. Przy częstym ruszaniu kablem antenowym, luty puszczają." Jak to dokładnie sprawdzić, jeśli chodzi o radio to wtyczka była tam sztywno, a samo gniazdo wydaje się solidnie zamocowane. Poza tym stacja 5 odbiera „normalnie”.

Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia

2) Niczego nie odłączałem (aby nie tracić ustawień) – Czy dlatego coś mogłem uszkodzić? Nie raz tak robiłem, czyżby o 1x za dużo ☹
    3) ("głupie pytanie", ale mam wątpliwość to pytam) Czy sam RESET kilkukrotny coś przestawił? A czy samo odłączenie od zasilania nie działa właśnie jak RESET?
    4) nie mam pomysły co zrobić, każda sugestia cenna.

Dodam jeszcze, że jak jest dobry sygnał to na wyświetlaczy radia pojawiają się w prawym górnym rogu dwa połączone okręgi. I na dole wyświetla się skrót TP. Przy słabym odbiorze oba znikają. Bez znaczenia czy włączone są inne opcje z RDS (AF, MONO/STEREO, komunikaty drogowe i inne). Zdjęcia tych symboli i przykładowe zmieniane ustawienia RDS:

Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia

Trochę się rozpisałem, ale wszyscy powtarzają, że lepiej więcej niż mają się upominać i informacje.
  • Helpful post
    djtrebla
    Level 15  
    A czy próbowałeś podłączyc radio pod zewnetrzną antene?
    Lub nawet, w gniazdo antenowe podpiąc na krotko kawałem drucika, tak z 50 cm?
    A, czy, próbowałeś podpiąć inne radio do auta?

Dzieki temu, dowiesz sie, czy nie masz problemów z oryginalna instalacja antenowa w aucie.
    A może jest zimny lut na połączeniu gniazda antenowego z płyta główną radia i to powoduje osłabienie odbieranego sygnału.

np:
    W "jarisach" przeciekała obudowa anteny na dachu, też były duże problemy z odbiorem stacji radiowych. W środku wszystko gniło i parciało razem z dachem a deszczówka "szła" przewodem. Ratunkiem była wymiana anteny i kabla.
  • Helpful post
    emik
    Level 31  
    mak_7 wrote:
    Później były szumy zalecono mi Separator Antenowy.

W Twoim roczniku 98r. separator nie jest potrzebny. Wzmacniacz antenowy w podstawie anteny jeżeli występuje w tym samochodzie jest zasilany osobnym kablem z pinu nr 5 kostki II i tam musi się pojawić +12V po włączeniu radia.
    mak_7
    Level 9  
    Dzień dobry,
    dzięki za odpowiedzi.
    Rozważałem zamianę radia z auta żony i tego podłączenia tam. Żeby zobaczyć co się wydarzy. Jednak zafiksowałem się na tym, że jedna częstotliwość (97,9 FM) w moim radiu odbiera niemalże idealnie. Dlatego tego nie zrobiłem. Jak będę miał oba auta dostępne i wolny dzień to zrobię tak na spokojnie. Chyba, że do tego czasu "coś innego" rozwiąże problem.
    Miedzy czasie sprawdzę na tym kablu/drucie czy się coś zmieni.
    Jeśli chodzi o zimny lut to największe dziadostwo ever, bardzo nie chciałem otwierać tego radia (bo z moim szczęściem pewnie coś połamię :)) jednak faktyczne warto to też sprawdzić.
    Antena na dachu ma zniszczoną, nową uszczelkę kupiłem już w internetach, znalazłem jak to wymienić. Tylko czekam na cieplejsze dni ponieważ nie mam warunków na tą wymianę.
    Jeździłem cały czas z taką anteną i było ok. W środku auta nie mam żadnego zacieku itp, więc tego nie ruszałem. Ale teraz jak będę w samochodzie to jeszcze raz dokładniej sprawdzę.

@emik możesz trochę rozwinąć wypowiedź :)

A jeszcze wczoraj sprawdziłem całą dostępną częstotliwość wyszukiwania stacji radiowych od 88-107 FM (jakoś tak) na automacie i nie znalazło mi samo żadnych stacji. Ręcznie tylko to 97,9 odbiera dobrze. Ponadto poszukałem 3 przed nią i 3 za nią ręcznie z dostępnych stacji radiowych we Wro i znalazłem, jednak szumią jak wszystkie inne.
    Jeszcze jedna ciekawostka, po pracy zaparkowałem "na środku osiedla" i sprawdziłem zapisane stacje. Stacja 1 czyli RMF odbierał mi też dobrze, dziś przed pracą też. kiedy ruszyłem z miejsca to du...a :( Ale nawet jak odbierała dobrze to nie pokazywało mi tych dwóch obręczy i literek TP.
    emik
    Level 31  
    mak_7 wrote:
    Jeszcze jedna ciekawostka, po pracy zaparkowałem "na środku osiedla" i sprawdziłem zapisane stacje. Stacja 1 czyli RMF odbierał mi też dobrze, dziś przed pracą też. kiedy ruszyłem z miejsca to du...a

Nie masz czasem w samochodzie zamontowanego jakiegoś niefabrycznego urządzenia potrafiącego siać zakłóceniami (światła dzienne, przetwornice napięcia itp.)?
    mak_7
    Level 9  
    szczerze to nie mam pojecia... auto mam jakies pol roku dopiero. halogenow napewno nie ma jesli to sie liczy. auto bylo bardzo zaniedbane... dlubie przy nim kiedy mam chwile, a slabo sie znam na mechanice i motoryzacji wiec wiecej czasu spedzam w intetnetach na szukaniu porad niz w samym aucie ;)
    Jednak te zaklucenia wyszly by tak nagle, wtedy kiedy ukladalem kable od radia? :)

Dodano po 2 [godziny] 43 [minuty]:

Witam ponownie,
    Aleluja! Sprawdziłem kablem na krótko i okazało się faktycznie, że to problem anteny samochodowej. Tylko dlaczego?
    sprawdziłem wcześniej Multimetrem i nie ma przebicia. Kabel jest cały, itp. Ewidentnie COŚ uszkodziłem kiedy poprawiałem kable. O czym pisałem na początku. Sprawdziłem wizualnie koło antene na dachu, uszczelka ewidentnie zniszczona, ale w środku brak oznak zacieku czy coś. Wiadomo większa pewnośc będzie kiedy bym to rozebrał. Jakos mega też nie szarpałem tego kabla kiedy to poprawiałem, za dużo go co prawda nie wystaje. Załączam kilka świeżych zdjęć z dziś:

Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia

Rozważam sprawdzenie Multimetrem po całej długości od dachu do wtyczki, tylko czy jest sens skoro na samej styczce nie ma przebucia?
    Wywalić separator czy zostawić?
    Jakieś propozycje co jeszcze mogę zrobić by na antenie samochodu zaczeło odbierać normalnie?
  • Helpful post
    djtrebla
    Level 15  
    1.
    Aby sprawdzic przewód antenowy miernikiem, ustaw na omomierz i dotknij koncówkami miejsc zaznaczonych na zdjęciu.
    Nie dotykaj palcami końcówek bo wynik może być zafałszowany.
    I co pokazuje?

2.
    Usuń separator i podłącz antene bezpośrednio do radia.
    Lepiej?

3.
    Ta uszczelka pod antena wygląda paskudnie.
    Podejrzewan, że tam, pod tym plastikiem, sniedzieje połączenie kabelka z antena.
    Poratuje oczyszcznie drobnym papieren ściernym i przesmarowanie połączenia pasta miedziowaną.

4.
    Miejsce gdzie wkrecasz antenę też warto oczyscić do żywego i nałożyć pasty miedzianej i wkręcić antenę.
    mak_7
    Level 9  
    Dzień dobry, trochę mnie nie było, ale między czasie coś tam porobiłem :)
    Znalazłem winowajcę! nie dawało mi spokoju że straciłem wszystkie stację kiedy poprawiałem kable i postanowiłem sprawdzić to podobnie jak przerywające słuchawki, czyli wyciągnąłem radio i ruszałem czym się dało aż zaskoczy. I proszę oto efekt :)

Jednak zmotywowałem się też do sprawdzenia całej anteny i wymiany uszczelki (był ciepły i słoneczny dzień).
    Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia

niestety po sprawdzeniu multimetrem, gdzieś jest przerwa... wykonałem pomiary na przedłużaczu ponieważ sondy były za krótkie. Sam przedłużacz też sprawdziłem osobno, aby go wykluczyć:
    Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia

nie bardzo miałem jak się dostać pod podbitkę dachu, a też nie chciałem pruć całego auta... tyle ile mogłem po wymianie uszczelki to porobiłem zdjęcia. nie przesmarowałem gwintu pastą miedzianą bo jeszcze jej nie mam. zresztą nie wiem czy był sens jak gdzieś nie styka w środku.
    faktycznie jest trochę ośniedziałe połączenie anteny ale wydaje mi się że tylko na zewnątrz.
    Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia

Na razie to zostawiłem bez czyszczenia tylko taśmą materiałową zaizolowałem. Jeśli w dalszych krokach będę musiał do tego wrócić to się tym zajmę + pasta miedziowa.

To chyba na tyle z tego co zrobiłem.
    - wróciły mi stacje radiowe i nawet dobrze odbierają (+są symbole dwóch okręgów i pozostałe oznaczenia)
    - Jednak zdarza się że radio gubi sygnał, a nawet jak jest dobry to jak się da głośniej słuchać szum. Odłączyłem separator. A swoją drogą chyba jest walnięty, jak będę miał czas to rozbiorę dziada i zobaczę co mu dolega.

Dodano po 15 [minuty]:

Teraz jeszcze chciałem zapytać czy ten brak wskazania na multimetrze po całej antenie może być spowodowany tym że są zaśniedziałe te dwa elementy. Gwint (choć go trochę podrapałem zanim zacząłem pomiar) i to co było po podbitką dachu. Kurczę mogłem sprawdzić po rozłączeniu tej wtyczki czy wtedy będzie sygnał. trudno następnym razem.
    Te szum to też przez to że nie ma łączności z samą anteną na dachu?
    ciężko jest "rozpruć cały dach" aby sprawdzić antenę po całej długości? nie znalazłem nic o tym w Internetach...
    Czy jak bym naprawił separator to mimo wszystko z niego zrezygnować? Wydawało mi się, że z nim było mniej szumów. Ale może to tylko wydawało się :)

Trochę to wszystko chaotycznie pewnie napisałem... sorki :) każda uwaga dalej będzie pomocna :)

PS. A i oczywiście mam zamiar wyczyścić ten gwint i zrobić akcję z pastą miedzianą. Tylko chcę to zrobić za jednym zamachem jak się okaże, że trzeba np rozebrać pół auta i jeszcze gdzieś coś wyczyścić-posmarować :)
  • Helpful post
    djtrebla
    Level 15  
    Przewód od anteny jest schowany nad podsufitka a potem jest puszczony w słupku prawym lub lewym przedniej szyby, trzeba by zdjąc plastiki maskujące słupek, jak sie chłodno jak teraz potrafią pękać i trzeba zakupic drugi, potem w dól, pod kokpitem i do radia. W wnęce radiowej przewód skręca w prawo lub lewo, to ułatwi ci określenie w którym słupku jest puszczony przewód.

A może odpuść sobie walkę o tę antenę i zakup, antene samochodową naklejana na szybę. Cena, to, ok 30zł
    Tylko nie wiem jak z działaniem.
    Może ktos sie wypowie...

Do "główki" anteny, dochodzą 2 przewody. wygląda mi to na zasilane przedwzmacniacza i przewód antenowy...

To może być zasilanie przedwzmacniacza antenowego, sprawdx czy tam jest 12V.

Separator antenowy, masz wyprowadony -niebieski przewód- czy podłączyłeś ten przewód +12V ?

:idea:
    Po za tym, jeśli w główce antenowej jest zamontowany przedwzmacniacz, to podłączając separator dodatkowo wzmocnisz szumy, a tego chcemy uniknać.
  • Helpful post
    emik
    Level 31  
    djtrebla wrote:
    Po za tym, jeśli w główce antenowej jest zamontowany przedwzmacniacz, to podłączając separator dodatkowo wzmocnisz szumy, a tego chcemy uniknać.

Błąd. Separator niczego nie wzmacnia, podaje tylko +12V na żyłę sygnałową przewodu antenowego.
    mak_7
    Level 9  
    Dzień dobry,
    może faktycznie odpuszczę sobie rozbieranie całego samochodu, aby sprawdzić czy gdzieś po drodze jest przerwana antena... Ale będzie mi ciężko zapomnieć o tym że stacje trochę szumią.
    Jeszcze raz chciałem zapytać czy bez sprawdzenia ciągłości kabla antenowego mogę zmniejszyć "ten spadek jakości" w odbieraniu stacji radiowych? (Bo stacje obierają).
    Zbierając co wiem.
    1) zostawiamy tak jak jest antenę samochodu. stacje odbierają.
    2) koniecznie mam sprawdzić ten kabel? z kluczykiem czy bez? czy z włączonym radiem? I jeśli się okaże, ze jest tam 12v to świadczy o obecności Przedwzmacniacza? Czy jeszcze coś innego :)

3) Separator podłączony był w niebieski przewód:

Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia - przewody na przejściówce miedzy które się wpiłem.
    Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia - tak to wygląda bez separatora
    Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia - z separatorem :)

4) rozebrałem ten separator i nie mam pojęcia jak sprawdzić czy w ogóle działa... samym multimetrem sprawdzałem go zarówno bez podpięcia do radia, jak i z zasilaniem na niebieskim kablu. Gdzie i kiedy powinien pojawić się jakiś opór czy napięcie? (zdjęcie środka przykładowe z Internetów, bo swojego zapomniałem zrobić, a teraz nie mam jak)

Dodano po 3 [minuty]:

A i ostatecznie ten separator jest "BE" czy "CACY" ? :)
    emik
    Level 31  
    mak_7 wrote:
    A i ostatecznie ten separator jest "BE" czy "CACY" ?

Przeczytałeś post #3 i #10?
    mak_7
    Level 9  
    Tak przeczytalem, a czy Ty czytasz wszystko co ja napisalem? :)
    w #4 prosilem abyś rozwinął swoja wypowiedż, a co do #10 to fak zapomniałem napisać z pracy, więc zrobię to teraz. Co to znaczy że podaje tam 12v?
    Pozatym pisalem wiele innych pytań, na które również móglbyś sie wypowiedzieć jeśli znasz odpowiedź. Owszem cenne są Twoje rady jeśli gdzieś ktoś popełni błąd. Ale ja nie jestem z wykształcenia elektronikiem i nie wszystko jest dla mnie tak oczywiste jak reakcje RedOx :)
    Na samym poczatku tego watku napisałem, ze jest to poniekąd kontynuacja tego ktorego link jest wklejony. Tam (jeśli czytaliście) jest zalecony właśnie separato. Natomiast w tym mam silne wrazenie (bo nie jest w prost powiedziane) ze spearator szkodzi.Dlatego zadałem pytanie.

Dodano po 3 [minuty]:

A i oczywiscie nadal chciałbym dowiedzieć się coś wiecej na temat tego co jest jednak napisane wcześniej. zrobiłem też zdjecia mojego separatora od środka.
  • Helpful post
    emik
    Level 31  
    mak_7 wrote:
    w #4 prosilem abyś rozwinął swoja wypowiedż, a co do #10 to fak zapomniałem napisać z pracy, więc zrobię to teraz. Co to znaczy że podaje tam 12v?

A cóż tu rozwijać, ale ok. Separator jest potrzeby do wzmacniaczy antenowych zasilanych +12V żyłą sygnałową kabla koncentrycznego. W Twoim wypadku jak widać na zdjęciach zasilanie wzmacniacza odbywa się osobnym przewodem, więc separator jest bezsensowny.
    mak_7
    Level 9  
    Dzień dobry,
    Dzięki za wyjaśnienie, teraz faktycznie jest nieco jaśniej.
    Ten "osobny przewód" to właśnie chodzi o ten co pisał djtrebla? Mam sprawdzić czy na nim jest 12V? Zmieni to coś w tej sytuacji czy nie?
    Więc ostatecznie mogę cokolwiek zrobić z tymi szumami stacji radiowych? Czy jedyne wyjście to pruć całe auto i naprawić kabel antenowy?

Dodano po 3 [minuty]:

PS. Skoro separator nie jest mi potrzebny to chciałby go sprzedać. Można go "jakoś sprawdzić" czy działa? Aby komuś szajsu nie sprzedać :)
    rnb_bolii
    Level 38  
    Tak, powinno być na tym przewodzie 12V po włączeniu radia. Ale czy wzmacniacz jest sprawny...
    mak_7
    Level 9  
    rnb_bolii wrote:
    Ale czy wzmacniacz jest sprawny...

A mogę to sam jakoś sprawdzić?

Czy sprawdzenie wzmacniacza poprawi tą sytuację z odbiorem stacji? A właściwie chciałem zapytać co mam zrobić, aby ją poprawić?
  • Helpful post
    rnb_bolii
    Level 38  
    Wzmacniacz jest w podstawie anteny. Raczej nie do uratowania, bo wilgoć robi swoje(ale...jak da sie rozebrać podstawe i zobaczyć co tam...wyjaśni).
    Wymiana anteny całej i powinno grać.
    Ps. Masz te zasilanie na tym przewodzie? Czasem i bat padnie... Też sprawdź przykręcając sam bat ze sprawnej, anteny.
    mak_7
    Level 9  
    dzien dobry,
    wczoraj znalazłem chwilę czasu i porobiłem kilka rzeczy.
    1) w tym dodatkowym kablu jest 12V po włączeniu radia.

2) przy okazji jeszce raz sprawdziłem cały kabel antenowy, ale tym razem na dwa etapy.
    od Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia do Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia
    I tu jednak jest ciągłość :) nie trzeba będzie pruć auta :)
    A kolejny etap to w druga strona wtyczki:
    Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia Radio Blaupunkt Tokyo 110 odbiera DOBRZE tylko jedną stację a inne bardzo szumia tu nic nie wskazało. Czyli chyba faktycznie antena dachowa jest do wymiany :(

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

A jeszcze zapomniałem napisać, że Bat sprawdzę później.
    Natomiast co do tej anteny to tez poszukam na Internetach czy bardzo skomplikowane jest rozebranie tej anteny, żeby dobrać się do tego wzmacniacza. I sprawdzić dlaczego nie ma tam ciągłości przewodu... Jeśli w ogóle jest to możliwe?
    mak_7
    Level 9  
    Dziś miałem tylko chwilę by rozebrać Bat. Sprężyna w środku była trochę zardzewiała. wyczyściłem i założyłem opaskę termokurczliwą. sprawdziłem opór i wszystko jest OK. teraz tylko muszę znaleźć czas na zajęcie się tą anteną...
    Poszukać czy da się to rozebrać i jak to zrobić. Jak ktoś ma jakieś wskazówki to chętnie wysłucham.
    PS. gdyby się okazało że antena nie do uratowania... :( to tylko przeszczep? czy można jakieś obejście zrobić? Może ma ktoś jakąś teoretyczną sugestię lub coś :)
  • Helpful post
    James596
    Level 21  
    Jeśli w podstawie anteny jest wzmacniacz, to bardzo prawdopodobne, że taki pomiar przejścia między wtyczką a gniazdem bata anteny pokaże przerwę, i... będzie to zupełnie prawidłowe zjawisko.

Tak swoją drogą, te radia to parszywy szmelc najgorszego sortu, dużo negatywnych opinii dotyczy kiepskiego odbioru. Jeśli masz możliwość, podstaw inne radio - nie byłbym zupełnie zdziwiony, gdyby okazało się, że w tym pseudo blaupunkcie tkwi cały problem.
    mak_7
    Level 9  
    hmmm... nie będę bronił radia :P ponieważ możesz mieć dużo racji w tym co piszesz. (Mniejsza o to czym kierowałem się przy zakupie tego konkretnego radia, szkoda czasu i miejsca na wypracowanie, które nic tu nie wniesie).
    Już wcześniej padła propozycja sprawdzenia na innym radiu, ale jakoś odeszliśmy od tego pomysłu. Jednak skoro nie ma lepszych pomysłów i jest duże prawdopodobieństwo że wyjaśni te szumy to tak zrobię. Tylko nie wiem kiedy, ponieważ oba samochody muszę mieć i dzień wolny. Ale zrobię :)
    A przy okazji może masz jakieś wskazówki (mogłeś znaleźć jakieś porady, artykuły, fora, czy z własnego doświadczenia) gdyby to była wina radia. To jak to poprawić na tym radiu? Ale opcja, wywal w piz...u raczej nie chciałbym zastosować, hehe :)

I Jeszcze co do
    James596 wrote:
    Jeśli w podstawie anteny jest wzmacniacz, to bardzo prawdopodobne, że taki pomiar przejścia między wtyczką a gniazdem bata anteny pokaże przerwę, i... będzie to zupełnie prawidłowe zjawisko.

Na razie do testu z zamianą odbiorników nie będę jej rozbierał. Dobrze, że napisałeś bo już chciałem się za to zabierać. A że nie znalazłem, żadnego poradnika to pewnie bym to połamał i skończyło by się na zaklejonej taśmą dziurze w dachu...
    Mogę sprawdzić jakoś inaczej czy to działa czy nie? Sprawdzałem tylko multimetrem jak na zdjęciach. Przy włączonym i wyłączonym radiu.
    emik
    Level 31  
    mak_7 wrote:
    Na razie do testu z zamianą odbiorników nie będę jej rozbierał. Dobrze, że napisałeś bo już chciałem się za to zabierać. A że nie znalazłem, żadnego poradnika to pewnie bym to połamał i skończyło by się na zaklejonej taśmą dziurze w dachu...
    Mogę sprawdzić jakoś inaczej czy to działa czy nie? Sprawdzałem tylko multimetrem jak na zdjęciach. Przy włączonym i wyłączonym radiu.

Bez urazy Kolego ale podchodzisz do sprawy jak "pies do jeża". Temat anteny samochodowej to jeden z prostszych a tu 22 posty i żadnego postępu. Wsadź w gniazdo antenowe radia 1 metr zwykłego przewodu i sprawdź wtedy co wyszukuje. Zapewne będzie dobrze odbierało. Wtedy antena dachowa do wymiany i finał.
    mak_7
    Level 9  
    Nie chowam urazy, bo masz dużo racji. Mało tego to już jest drugi wątek o czym pisałem na samym początku tego :)
    Jednak
    emik wrote:
    Temat anteny samochodowej to jeden z prostszych a tu 22 posty i żadnego postępu

jak pokazuje sytuacja nie jest wcale taki prosty, hehe :) Sam przeszczep anteny traktowałbym jako ostateczność. Używkę można kupić za ok 50zł. Nie rozwodząc się za bardzo na tym dlaczego, to chciałem to po prostu naprawić. W końcu to tylko szum :)
  • Helpful post
    James596
    Level 21  
    mak_7 wrote:

A przy okazji może masz jakieś wskazówki (mogłeś znaleźć jakieś porady, artykuły, fora, czy z własnego doświadczenia) gdyby to była wina radia. To jak to poprawić na tym radiu? Ale opcja, wywal w piz...u raczej nie chciałbym zastosować, hehe :)

Tuner radiowy w tym radiu jest podobnej jakości jak ten w telefonach komórkowych, raczej nic się tu nie zdziała.
    Taka "jakość". Najprościej podstawić coś pewniejszego i sprawdzić. A jeśli dalej będzie kiepsko odbierać, to wymiana anteny na jakąś dobrą nową dachową i temat ogarnięty. :)
    mak_7
    Level 9  
    dzien dobry,
    Problem jest w Antenie i Radiu czyli mam kumulacje/synergie :(
    Dobre/lepsze radio które założyłem teraz dalej subtelnie szumi, ale znacznie mniej niż to co było. Mocniej czasem w jakimś "martwym punkcie".
    Natomiast moje Radio w drugim samochodzie szumi caly czas mniej lub bardziej/tak jak było. To z obserwacji żony, bo ja sam sprawdzę jak będę gdzieś dalej jechał.
    Narazie zostawiliśmy tą zamianę. Tak jest mniej irytujące. Wrócę do tematu kiedy sam sprawdzę to w drugim aucie.
    I jak znajdę gdzieś tanio antenę na przeszczep. To wtedy może nawet zrobię sekcję zwłok starej, co tam się w niej staneło :)
    Jeszcze nie zamykam wątku :) coś może jeszcze tu się pojawi.
    rnb_bolii
    Level 38  
    A Ja jeszcze zapytam, czy czasem masz tam gdzieś wpiętą ładowarke do smartfona? One "sieją" czasem jak wściekłe po FM.
    mak_7
    Level 9  
    Ładowarka leży w schowku. (oczywiście nie podłączona) :)
    mak_7
    Level 9  
    dzień dobry,
    Z innej beczki. Jak pisałem zamieniłem radia, itd. I sie teraz zastanawiam czy ten separator co mi "się kurzy" mogę wykożystać w drugim samochodzie z tym radiem Blaupunkt'a? W sensie czy Audi A4 '97 Avant.
    -Czy Separator poprawi odbiór stacji radia Blaupunkta w Audi?
    (Czy w Audi jest wzmacniacz antenowy, a sygnal idzie w kablu anteny?)
  • Helpful post
    justka80
    Level 30  
    mak_7 wrote:
    Czy Separator poprawi odbiór stacji radia Blaupunkta w Audi?
    (Czy w Audi jest wzmacniacz antenowy, a sygnal idzie w kablu anteny?

TAK