Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutownica Lutpol LTC obliczenie uzwojenia pierwotnego w celu przezwojenia

Scientist 27 Feb 2022 18:42 219 5
IGE-XAO
 • #1
  Scientist
  Level 9  
  Witam. Od dobrych kilku lat posiadam lutownicę transformatorową Lutpol (dawn.Lutola) LTC. Niestety ostatnio "poszło" w niej uzwojenie pierwotne (mój błąd: pośpiech i przegrzanie).

  Mam pilniejsze wydatki i nie chcę tracić kilku własnych ulepszeń, więc zamierzam ją przezwoić, tym bardziej, że mam wszystkie potrzebne materiały, a rdzeń transformatora (typu E w 2 rozmiarach) okazał się rozbieralny.

  Uzwojenie wtórne "robocze" to 2 zwoje płaskownika Cu 8x4mm, wtórne-żarówki drut emaliowany 0,18mm (ok.60 zwojów - zalane więc trudno dokładnie policzyć), uzwojenia pierwotne (spalone) były z drutu 0,18mm i zajmowały prostokątną wnękę karkasu o przekroju 15x9mm.

  Jak policzyć właściwą ilość zwojów do uzyskania fabrycznej mocy? Nie wiem jak obliczyć taki praktycznie zwarty transformator o nie podanym przez producenta napięciu wtórnym...

  Dane lutownicy:
  AC 230V, 75W/55W (reg.skokowa przełącznikiem), drut na grot d=1,5mm żarówka 12V 2W. Cykl pracy 30s/120s

  Z góry dziękuję za pomoc!
 • IGE-XAO
 • #2
  StaryVirus_e_Wiarus
  Level 20  
  Cześć
  Moze prościej. Odwinąć uzwojenie pierwotne, licząc zwoje. Zmierzyć średnicę przewodu nawojowego, kupić nowy i nawinąć. A w ogóle to łatwiej kupić chyba taką nową lutownicę. Będzie bezpieczna w użytkowaniu, bo czarno to widzę.
 • IGE-XAO
 • #3
  PREDAT
  Level 23  
  Myślę że 1000/1100 zwojów styknie. Przy pracy cyklicznej nie ma co bawić się w aptekarza.
 • #4
  Scientist
  Level 9  
  Cudów nie ma. Próbowałem odwijać, ale pomijając ile by to trwało (drut 0,18mm!), uzwojenie było przepalone i posklejane w kilku miejscach - rwało się jak głupie. Mogłem tylko je rozciąć multiszlifierką i zmierzyć. Już go nie ma. Zresztą miało 3 wyprowadzenia dla uzyskania różnych mocy...
  Prawdopodobnie transformator jest identyczny jak w wielu innych krajowych lutownicach o tych samych parametrach. Muszę znać napięcie wtórne i jak je powiązać z mocą znamionową w takim celowo przeciążonym transformatorze. Reszta z przekładni transformatora i wymiarów tego prosto nawiniętego uzwojenia. Rozumiem, że 3 wyprowadzenia na wejściu oznaczają cewkę z odczepem. Przydał by się schemat elektryczny innej krajowej, dwubiegowej transformatorówki, najlepiej 75/55W.

  Dodano po 19 [minuty]:

  PREDAT wrote:
  Myślę że 1000/1100 zwojów styknie. Przy pracy cyklicznej nie ma co bawić się w aptekarza.
  Licząc na podstawie napięcia uzwojenia żarówki (12V) i jego ok.60 zwojów, można założyć przekładnię 19 lub 20, czyli wychodzi 1140 lub 1200 zwojów (wszystko w przybliżeniu). Ale jak zrobić 2 różne moce: 2 uzwojenia pierwotne nawinięte w tę samą lub przeciwne strony, a może odczep z jednego uzwojenia?
 • #5
  PREDAT
  Level 23  
  Oczywiście jedno uzwojenie z odczepem. Dowinięcie do pierwotnego 150 zwoi powinno obniżyć moc o te 20W
 • #6
  78db78
  Level 39  
  Zmierz prześwit okna karkasu i podziel przez pole drutu zobaczysz ile się zmieści zwojów.