Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec Brotje Heizung Energy Top - błąd E25.

keseszel 27 Feb 2022 20:21 780 5
    keseszel
    Level 26  
    Witam.
    Mam problem z piecem Brotje z 2010 roku.
    Piec co roku serwisowany przez serwis, taki wymóg. Piec w różnych odstępach czasu zaczyna się teraz wyłączać generując błąd E25. Za wysoka temperatura w komorze spalania. Wg serwisowki pompa, wg serwisu piec do wymiany.
    Rozebralem obudowę, by dojść do pompy. Pompa działa ( wg serwisu), kondensator nie ma śladów zużycia, wycieków, etc. Ale piec wyłącza się i cały czas błąd E25.
    Był serwisant, kazał odkręcić kaloryfery, piec działał dobrze. Przeczyscil zespół wodny, skasował i pojechał. To było zrobione. A piec się nadal wyłącza.
    Podobno po 8-10 latach pompki są do wymiany. Podobno nie trzeba płukać i odkamieniać zespołu wodnego. Nie wiem czy było robione to.
    Na elce było kilka podobnych tematów. Ja na razie wymienię kondensator. Pompa widać, że " nasi tu byli ".
    Ma ktoś pomysł na to? Czujniki raczej rzadko padają.
    Piec Brotje Heizung Energy Top - błąd E25. Piec Brotje Heizung Energy Top - błąd E25. Piec Brotje Heizung Energy Top - błąd E25.
    Takie dziwne dla mnie jak piec serwisowany. Lamelki zielone, niby dramatu nie ma jeśli idzie o pogniecenie.
    Pompa ma ślad odkręcania.
    Ciśnienie w piecu.
    Krzywa grzania ustawiona na 1, jest zamontowany od 2 lat czujnik dodatkowy na zewnątrz.
  • Helpful post
    zales.vip
    Level 29  
    Miałem ostatnio ten sam problem u klienta. Wymieniłem kondensator bo stary miał 0,9 uF. Niestety nie pomogło.
    Pomogła wymiana pompy.
    Mogę Ci podpowiedzieć ze zamiast oryginału Grundfosa - pasuje i działa zwykła IBO 25-40. Ta pomarańczowa.

Powodzenia.
    keseszel
    Level 26  
    Dziś wymieniłem kondensator. Kupiłem nowy 2uF (koszt 8 PLN). Niestety ma większą średnicę i nie można dokręcić pokrywy obudowy, więc jest z lekka niedokręcona. Zmierzyłem omomierzem stary kondensator, pomiar wskazywał, że jest ok. Nowy też zmierzyłem omomierzem profilaktycznie, pomiar wskazywał, że też jest dobry.
    Dodatkowo sprawdziłem czy pompa się kręci, odkręcając śrubke na pompie. W środku widać kręcący się trzpień, przyłożenie śrubokręta generowało hałas. Dodatkowo widać wyciekającą wodę z bąbelkami. Zobaczymy co dalej.

Dostałem informację, że piec wyłączył się w nocy. Błąd E25. Czyli wymiana kondensatora i odpowietrzenie pompki nie pomogło. Prawdopodobnie kupię pompkę, którą podpowiedział kolega i wymienię. Chciałbym jeszcze zobaczyć filtry, może to ich wina. Jeszcze nie sprawdzałem, gdzie są, byłbym wdzięczny za podpowiedź, miałbym trochę mniej szukania.
    Ewentualnie zastanawiam się nad demontażem zespołu wodnego i czyszczeniem go, ale podczas używania prysznica piec się nie wyłączył. Czyli problem dotyczy tylko ogrzewania, więc albo filtry, albo pompka.

Serwisant był jakiś czas temu, ogarnął sprawę, naprawił i pojechał, a błąd powrócił ponownie. Dlatego drążę temat sam.

Przeciez ta Grundfosa ma zupełnie inny układ krućców. Nijak się ma do tej jaka jest w piecu...

Niestety układ jaki tu jest zrobiony wymaga spuszcze nią całej wody z obiegu by dojść do sitka na powrocie. W przeciwnym wypadku z sitka tryska woda.

Wyjąłem sitko bez spuszczania całej wody. Filtr był brudny.

Wyczyściłem filtr na odpływie. Zamieszczę zdjęcia dla porównania przed i po. Wodę dopuścilem. Układ będzie odpowietrzany.

Po czyszczeniu nie zrobiłem zdjęcia. Był srebrny po wyczyszczeniu.

Dziś po 6 dniach pięć znów się wyłączył. Błąd E25. Instalacja do odpowietrzenia, ale sądziłem że sama się odpowietrzy.
    keseszel
    Level 26  
    Sprawę załatwił kolejny serwisant. Poprawił mocowanie jakiegoś czujnika i ustawienia mocowe pieca. Taką informację uzyskałem od użytkownika. Ciekawostka- wcześniej pięć ogarniał wyłącznie serwis. Ogarniał- znaczy się czyścił. Co do pompki. Jest ok. Z ciekawostek- pompką jednobiegowa, przepływ regulowany ciśnieniem w obiegu. Dziękuję za udział w temacie. Na razie zamykam i oby E25 przepadło na wieki wieków;-)
    keseszel
    Level 26  
    Wymieniona została pompka. Po wymianie piec zachowuje się jeszcze gorzej. W trybie letnim wyłącza teraz się i przechodzi w E25 niemal codziennie, kilka razy. Podejrzewam blok gazowy lub elektronikę.
    Namierzone dziwne zachowanie pieca(wskazań na wyświetlaczu),widok w załączniku- nieuzasadnione, gwałtowne zmiany temperatury.
    Wydaje mi się, że albo czujnik, albo zasilacz sterownika pieca. W sumie ma już ileś lat i myślę, że warto zobaczyć elektrolity.
    Zauważyłem to rano, przez przypadek.
    keseszel
    Level 26  
    Wymieniony został panel sterujący. Piec pracował poprawnie jakis czas i znów pojawił się E25. Temperatura lata jak wściekłą, piec się wyłącza. Temperatura idzie do 98 stopni by spaść do 31, potem do jakiejś przypadkowej wartości. W ciągu sekundy bywa, że wyświetlacz nie nadąża z ukazaniem zmian temperatury. Do tego potrafi się pokazać błąd E25 i piec się nie wyłączy.
    Podsumowujac:
    W momencie wystąpienia błędu E25 na wyświetlaczu pojawia się wściekła gonitwa wskazań temperatur, długo się nie ustabilizowuje.