Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lifetab Medion model S10334 - Dźwięk w tablecie z wyjścia słuchawkowego

cocobongo 01 Mar 2022 16:04 630 10
Optex
 • #1
  cocobongo
  Level 10  
  W skrócie. Jestem muzykiem, często występuję jako One Man Band - gram na gitarach i śpiewam, a za resztę zespołu robią podkłady, a za ewentualne chórki - dedykowane urządzenie typu vocalizer. Podkłady robię sobie sam lub korzystam z darmowych zasobów sieci, ale przerabiam je do swoich potrzeb (EQ, forma, tonacja, poziom głośności, eliminuję gitary i wgrywam własne, jeśli mam pomysł na dwa głosy, dodaję click itp.). Wcześniej podkłady szły z laptopa, obecnie z tabletu w dedykowanym programie MobileSheetPro - ten program integruje pliki audio z plikami tekstowymi w formacie PDF - bardzo to wygodne, zwłaszcza w moim przypadku, gdy mam ponad 700 tekstów do zapamiętania - kiedyś to było kilka, kilkanaście skoroszytów z tekstami - tablet załatwia ten balast i zamyka je wszystkie, łącznie z odpowiednią ilością plików audio, w swoich niewielkich gabarytach.
  Przerobiłem kilkanaście tabletów; od chińskich tanich wyrobów, po całkiem wyrafinowane jednostki dużych, znanych firm. Chińczyk na powolnym procesorze nawet nieźle obsługiwał PDF-y i odtwarzanie empetrójek w MobileSheetPro, ale dźwięk miał jak małe radyjko tranzystorowe marki Eltra Koliber, Kamila czy Sylwia na plaży w Mrzeżynie za komuny. I to przez kabel audio podłączony do konsolety mikserskiej ze wzmacniaczami i paczkami wysokiej klasy. Samsung czy Huawei (nie podaję modeli, bo to średnia półka ok 1000 zł i wszystkie miały podobną jakość) były całkiem ok. Najlepszy jednak (moim zdaniem) okazał się niedrogi Lifetab Medion (firma przejęta przez Lenovo) model S10334, który zdeklasował rywali. Dźwięk miał najlepszy, najbardziej klarowny, dynamiczny i w dużym zakresie częstotliwości. Nawet na średniej klasy sprzęcie PA podkłady z niego brzmiały bez zarzutu.
  Nigdzie w specyfikacjach tabletów w sieci, nie mogę znaleźć informacji, co odpowiada za dźwięk (i jego jakość) w tabletach. W zwykłych pecetach czy notebookach jest to karta dźwiękowa oparta na jakimś chipie Realtek, Sound Blaster lub coś podobnego. Można też dokupić kartę zewnętrzną i te najlepsze, to są już poważne wydatki, ale do odtwarzania empetrójek, to przerost formy nad treścią.
  Ale co z tabletem? Są to jakieś układy brzmieniowe zintegrowane na płycie głównej. Ale jak je sprawdzić, jak porównać - poza oczywiście praktycznym podłączeniem do systemu PA? Żaden jednak sklep nie pozwoli zabrać tabletu do testu i jeśli kiepsko wypadnie - zwrócić...

  Przyznam, że zdarzyło mi się kilka razy podczas występów, że podkład z tabletu nagle zanikł, bo Android stwierdził, że długotrwałe słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki może uszkodzić słuch. Android rozpozna, że gniazdo słuchawkowe jest używane, ale nie rozpozna, czy to słuchawki, czy kabel audio do miksera... Było to mocno irytujące i chwilę potrwało zanim wszystko z powrotem ustawiłem na właściwych poziomach. Poza tym, trzeba było na chwilę przerwać występ i przeprosić słuchaczy...

  Pytania:
  Nr 1.
  a) Jakie moduły (karty) dźwiękowe stosuje się w tabletach?
  b) Czy to w ogóle można jakoś sprawdzić i porównać z innymi tabletami?
  Nr 2.
  Czy ktoś wie, czy można i jak, wyłączyć ochronę przed uszkodzeniem słuchu, czyli automatyczne ściszenie do - zdaniem producenta - bezpiecznego poziomu głośności na wyjściu słuchawkowym tabletu?
  Z reguły ta ochrona włącza się po:
  a) wpięciu małego jacka 3,5 mm w gniazdo słuchawkowe i próbie zwiększenia głośności blisko maximum - trzeba wtedy odhaczyć odpowiednie deklaracje i system zezwoli na zwiększenie poziomu odtwarzania, choć po jakimś (jakim?) czasie znów może dźwięk samoczynnie ściszyć, lub:
  b) po wpięciu małego jacka 3,5 mm, ale dopiero po jakimś (jakim?) czasie odtwarzania plików audio na dużej głośności - wtedy Android robi to bez uprzedzenia i... trzeba przepraszać słuchaczy. Muszę przy okazji zmierzyć ten czas, bo zdarza mi się to regularnie na tablecie Huawei AGS2-L09, Android 8.8.0.
  Przepraszam, za przydługi wstęp, ale chciałem, by intencje zawarte w pytaniach nie pozostawiały wątpliwości, co do ich charakteru.
  Będę wdzięczny za rzeczowe i konkretne odpowiedzi.
 • Optex
 • #2
  DjMapet
  Level 43  
  cocobongo wrote:
  a) Jakie moduły (karty) dźwiękowe stosuje się w tabletach?
  b) Czy to w ogóle można jakoś sprawdzić i porównać z innymi tabletami?
  Nr 2.
  Czy ktoś wie, czy można i jak, wyłączyć ochronę przed uszkodzeniem słuchu, czyli automatyczne ściszenie

  Myślę że właściwszym działem będzie "Serwis Urządzeń Mobilnych".

  Co do samego problemu, ja czasami podkłady odtwarzam, jak chcę sobie sam poćwiczyć i jeszcze mi się nie zdarzyło by tablet (Huawei), czy telefon (Huawei P-20 PRO) mi wyłączył czy ściszał odtwarzaną muzykę, nawet po kilku godzinach. Tyle że sygnału z żadnego z tych urządzeń nigdy nie wysterowuję mocniej jak max do połowy, natomiast mocniej wysterowuję wejście liniowe miksera, czy pieca.
  Może i u Ciebie to zadziała?

  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #3
  cocobongo
  Level 10  
  Zwykłem ustawiać głośność tabletu na full i na mikserze pod ręką kontrolować głośność backing tracków, i przy okazji mikrofonu i gitar. Gram na dwóch gitarach (el i el-akustyk), które mają różne poziomy sygnałów, ale korzystam z jednego efektu podłogowego i tych samych kabli. Zamiast ustawić barwy dla akustyka i zwiększyć ich głośność w stosunku do barw elektryka w samym multiefekcie, wolę jednak po zmianie gitar ustawić kanał gitary głośniej (akustyk) lub ciszej (elektryk) ręcznie potencjometrem. Choć barw dla elektryka raczej nie używam do gitary akustycznej, to na odwrót mi się zdarza. Stratocaster fajnie niekiedy gada na barwach (w sumie 3 barwy), które ustawiłem dla Takamine (elektroakustyk). Ale próbowałem, jak radzisz - czyli zmniejszyć głośność sygnału z tabletu do ok połowy, ale zdarzało się, że mimo gałek miksera max w prawo, było za cicho, a wejście stereo gdzie wpinam tablet, nie ma osobnego gainu. Więc musiałem podkręcić sam tablet, a to już groziło "interwencją" ze strony Androida. Muszę sprawdzić do jakiego poziomu Android wycisza (gdy zainterweniuje) sygnał wyjścia słuchawkowego - myślę, że można to potraktować jako poziom bezpieczny, przy którym Android nie będzie nigdy "interweniował". W moim Huawei głośność od zera do max ma piętnaście międzypozycji (wliczając krańcowe min i max). Chcę sprawdzić, od którego "schodka" Android włącza ochronę.
 • #4
  DjMapet
  Level 43  
  Dziś trochę w domu rzępoliłem, więc przy okazji chciałem sprawdzić czy muzyka puszczana z telefonu też mi się wyciszy, ale w ciągu niecałej godziny grania nic takiego nie nastąpiło. Nie wiem, może za krótko, albo w moim telefonie nie ma takiej funkcji? Wzmocnienie w telefonie (Huawei P-20 PRO, odtwarzacz muzyki AIMP) ustawiłem na max a był podłączony bezpośrednio do wejścia AUX piecyka Marshall MG-30FX. W piecyku potencjometr sumy (MASTER) miałem ustawiony ledwo, ledwo, nawet nie na pierwszej kresce i już było dość głośno.
  A może ta funkcja dotyczy nie samego telefonu czy tableta a zainstalowanego odtwarzacza plików?
  Może coś pomoże: https://www.download.net.pl/jak-wylaczyc-auto...do-bezpiecznej-glosnosci-w-androidzie/n/4204/

  cocobongo wrote:
  Ale próbowałem, jak radzisz - czyli zmniejszyć głośność sygnału z tabletu do ok połowy, ale zdarzało się, że mimo gałek miksera max w prawo, było za cicho

  Suma (MAIN?) miksera też była odkręcona na max?

  cocobongo wrote:
  wejście stereo gdzie wpinam tablet, nie ma osobnego gainu

  Rzadko który kompaktowy mikser ma na wejściach stereo GAIN, ale jak nie ma gainu, to powinien być przełącznik czułości wejścia (+4 -10) i w jednej z pozycji sygnał powinien być mocniejszy.
  Jak w mikserze masz wolne dwa wejścia liniowe MONO (takie z GAIN-em), to możesz w nie wpiąć tablet czy telefon i czułość ustawić GAIN-ami tych wejść.

  Pozdrawiam.

  P.S.
  Widzę że temat trafił do odpowiedniego działu. Myślę że tu chłopaki się uporają z tym ściszaniem. :ok:
 • #5
  cocobongo
  Level 10  
  Ja regularnie gram w pubach. I właśnie tam mi się kilka razy zdarzyło, że tablet Huawei włączył ochronę słuchu i podczas odtwarzania muzyki wyciszył ją do poziomu, przy którym praktycznie został tylko wokal i gitara w paczkach. Ale trwało to znacznie dłużej, niż godzinę. Jeśli zaczynam o 18 i mam grać do 22 to miało to miejsce w okolicach 21.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Czyli po około 3 h. Zainstalowałem aplikację Hearing Saver. Na razie bardzo dobrze reaguje na włączenie jacka 3,5 mm do wyjścia słuchawkowego. Bez względu jak ustawione są głośności, gdy aplikacja wykryje jack w gnieździe ustawia głośności tak jak jej to zadałem; multimedia na full, pozostałe: dzwonek, alarm, powiadomienia - na minimum - zero! Po wyjęciu jacka wszystkie poziomy wracają do pierwotnych ustawień. Teraz jest tylko kwestia, czy Hearing Saver wyłącza ochronę słuchu Androida. Jutro to sprawdzę w praktyce.
 • Helpful post
  #6
  DjMapet
  Level 43  
  Hmm, 3 godziny to dość długo. Może by np pomogło po ok 2 godzinach pracy tableta, wyłączyć z niego na chwilę kabel jack?
  Próbowałeś przekopać funkcję "dźwięk" w tablecie, czy czasem nie ma tam opcji ściszania (ochrony słuchu)?
  Przekopałem mój telefon i takiej funkcji nie znalazłem. W programie AIMP też nie znalazłem.
  Sprawdzę jeszcze w tablecie.
  Trza mieć nadzieję, że aplikacja Hearing Saver się sprawdzi.
  Jak nie, to może się sprawdzi ta opcja:
  DjMapet wrote:
  Jak w mikserze masz wolne dwa wejścia liniowe MONO (takie z GAIN-em), to możesz w nie wpiąć tablet czy telefon i czułość ustawić GAIN-ami tych wejść.

  Czyli zmniejszyć poziom sygnału z tableta a podkręcić gainem w mikserze.

  Pozdrawiam.
 • #7
  cocobongo
  Level 10  
  Ten sposób faktycznie może zadziałać. Nie sprawdzałem jeszcze, ale z drugiej strony trzeba o tym pamiętać. Jak wszystko fajnie idzie, to człowiek raczej nie pamięta i dopiero cisza w paczkach mu o tym przypomina...

  Dodano po 9 [minuty]:

  DjMapet wrote:
  Jak w mikserze masz wolne dwa wejścia liniowe MONO (takie z GAIN-em), to możesz w nie wpiąć tablet czy telefon i czułość ustawić GAIN-ami tych wejść.

  Taką opcję mam w większym mikserze, ale nie chce mi się go tachać na małe sztuki. W tym, co mam, są dwa wejścia mic/line z gainem trójzakresowym EQ (High, Mid, Low - nawet jakiś pokładowy kompresor tu jest) i tu wpinam mikrofon i gitarę, plus dwa wejścia stereo z górą (High) i dołem (Low), bez środka (Mid frequency control) i bez gainu, do których wpinam tablet, a jak trzeba to dwa, gdy mi zależy, żeby zredukować przerwy do niezbędnego minimum. Czasem to się zdarza, a rezerwowy tablet i tak zawsze wożę na wszelki wypadek.

  Dodano po 4 [minuty]:

  DjMapet wrote:
  Próbowałeś przekopać funkcję "dźwięk" w tablecie, czy czasem nie ma tam opcji ściszania (ochrony słuchu)?

  Jasne. Pierwsza rzecz, jaką robię z nowym sprzętem, to szukanie ukrytych funkcji i ustawianie wszystkiego inaczej, na przekór ustawieniom domyślnym. Niestety, nie ma tu opcji w sekcji "dźwięk", która dotyczyłaby ochrony słuchu i którą można włączyć lub wyłączyć.

  Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

  Jeszcze jedno: nie mogę nigdzie znaleźć informacji, że ten model to MediaPad T5! Owszem, gdy wchodzę: Ustawienia > System > Informacje o urządzeniu, widzę, model: AGS2-L09. A czy jest gdzieś zawarta informacja, że to jest MediaPad T5? Podobno to jest właśnie ten model. Gdzie, bo ja tego nigdzie nie znalazłem... Będę wdzięczny za pomoc w wyjaśnieniu opisanej kwestii.
 • Helpful post
  #8
  DjMapet
  Level 43  
  Z zawartych tu informacji:
  https://consumer.huawei.com/pl/tablets/mediapad-t5/specs/
  wynika że:
  cocobongo wrote:
  MediaPad T5

  to oznaczenie modelu a:
  cocobongo wrote:
  AGS2-L09

  To jedna z kilku wersji tego modelu.

  cocobongo wrote:
  Taką opcję mam w większym mikserze, ale nie chce mi się go tachać na małe sztuki.

  To może w razie czego, na najbliższą go zabierz? :-)

  Pozdrawiam.
 • #9
  cocobongo
  Level 10  
  DjMapet wrote:
  Trza mieć nadzieję, że aplikacja Hearing Saver się sprawdzi.

  Sprawdziła się. Nie było żadnych problemów z odtwarzaniem, a tablet pracował nieprzerwanie w piątek od 18:00 do 22:00, w sobotę od 20:00 do 0:00. I rzeczywiście po włożeniu jacka 3,5 mm w gniazdo słuchawkowe, głośność muzyki (multimedia) szła na 100%, pozostałe (dzwonek, alarmy, połączenia) na 0%. Dzięki.
  DjMapet wrote:
  Z zawartych tu informacji:
  https://consumer.huawei.com/pl/tablets/mediapad-t5/specs/
  wynika że:
  cocobongo wrote:
  MediaPad T5

  to oznaczenie modelu a:
  cocobongo wrote:
  AGS2-L09

  To jedna z kilku wersji tego modelu.

  Dzięki tej informacji to rozkminiłem, choć w samych bebechach tabletu nie ma nigdzie wzmianki, że to jest MediaPad T5. Uważam, że powinna być, choćby małym drukiem gdzieś na pleckach, a już na pewno powinna być nazwa modelu MediaPad T5 uwzględniona w sekcji Ustawienia > System > Informacje o tablecie... A nie jest! Tam można jedynie znaleźć nazwę jednej z wersji tego modelu, tu: AGS2-L09.
 • #11
  cocobongo
  Level 10  
  Problem wydaje się być rozwiązany po zainstalowaniu i skonfigurowaniu aplikacji Hearing Saver. Jedyne o czym trzeba pamiętać, by przed dżobem aktywować [Enable] aplikację, bo chociaż po występie jej nie wyłączam [Disable], to mam wrażenie, że w czasie kilku dni przerwy między koncertami Android sam ją dezaktywuje, a oprócz wyskakującego okienka, że Hearing Saver został aktywowany [Hearing Saver is now turned on lub Hearing Saver is now turned off], nie ma nigdzie żadnej kontrolki wskazującej, czy apka działa czy nie.
  Dziękuję wszystkim biorącym udział w dyskusji. Wasza pomoc jest bezcenna! 😜