Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Odnowa styków w gumkach klawiszy syntezatora Roland RS50

Kacper09876 02 Mar 2022 00:41 759 4
 • #1
  Kacper09876
  Level 3  
  cześć, kupiłem lekko uszkodzony syntezator roland rs50, jednak niektóre przyciski nie działają, po przeczyszczeniu styków na płycie i przemyciu wodą gumek stykowych problem zanikł w klawiszach które były uszkodzone, ale pojawił się na nowo w innych klawiszach. Gumki do tej maszynki są nie do zdobycia więc pytanie brzmi czy da się jakoś odnowić styki w takich gumkach?
 • #2
  JayRo
  Level 35  
  Kacper09876 wrote:
  Gumki do tej maszynki są nie do zdobycia więc pytanie brzmi czy da się jakoś odnowić styki w takich gumkach?

  Troszkę dłubaniny zapewne będzie, ale może da się zregenerować zestawem naprawczym gumek do pilotów.
  Odnowa styków w gumkach klawiszy syntezatora Roland RS50
 • Helpful post
  #3
  Donpedro_z_Otwocka
  Level 16  
  Da się, którymś ze sposobów:

  - przemyć gumki wodą z detergentem, a następnie spirytusem, by usunąć nagromadzony brud i oczyścić powierzchnię gumek z sparciałej warstwy wierzchniej. Być może to wystarczy?

  - można próbować specjalnymi preparatami do regeneracji styków gumowych, zwanych "lakierem grafitowym do naprawy styków" lub podobnie.

  - jeśli styki są mocno zniszczone, to możesz spróbować przykleić gumki z gumowej klawiatury pilota od tv. Metoda może pracochłonna, ale czemu by nie spróbować, jeśli inne sposoby zawiodą?

  - a może jakieś gumki z innego klawisza pasowałyby do twojego? pamiętam, kiedy ja naprawiałem gumy z klawiatury mojej (już ex) Yamahy MO6, to się okazało, ze pasuje do niej zestaw gum dedykowany do Yamahy QS300 i kilku innych instrumentów. Yamaha stosowała ten sam zestaw gum w niemalże każdym swoim syntezatorze z tamtej epoki. To było osiem lat temu i wtedy komplet nowiutkich gum pod pięć oktaw kosztował jakieś 130 zł.

  Polecam Ci tez obejrzeć na Youtube kanał o nazwie "8-bit Keys". Jego autor naprawiał rożne stare keyboardy i klawiatury midi, i w którymś odcinku regenerował gumki spod klawiszy. Ale nie pamiętam w którym. Warto jednak znać jego kanał.
 • #4
  Kacper09876
  Level 3  
  Po umyciu wodą z detergentem efekt był bez zmian, zdecydowałem się na oddanie ich do osoby która ma dużo większe doświadczenie w naklejaniu tych gumek bo nigdy nie bawiłem się w takie rzeczy. Dzięki za pomoc.
 • #5
  Kacper09876
  Level 3  
  Po umyciu wodą z detergentem efekt był bez zmian, zdecydowałem się na oddanie ich do osoby która ma dużo większe doświadczenie w naklejaniu tych gumek bo nigdy nie bawiłem się w takie rzeczy. Dzięki za pomoc.

  Dodano po 41 [sekundy]:

  Zamykam temat