Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka rozdzielnicy elektrycznej - proszę o uwagi/sugestie

qrko 04 Mar 2022 20:47 954 38
Ochrona Domu
    qrko
    Level 13  
    Witam.
    Jakiś czas temu została mi tutaj zwrócona uwaga, że posiadanie na cały dom jednej różnicówki trójfazowej jest nie do końca w porządku. Doczytałem i jestem w trakcie projektowania nowej rozdzielnicy, z większą liczbą tych urządzeń oraz innego typu (A zamiast AC). W głowie ukształtowało mi się coś takiego jak na załączonym obrazku.

Czy ma to sens? Ktoś ma jakieś uwagi/sugestie?

Bardzo proszę o posty nawiązujące jedynie do załączonego obrazka, nie wchodźmy w dyskusje że powinien to zaprojektować elektryk bo miałem ich tu przy okazji instalacji PV trzech albo czterech i żaden nie dopatrzył się problemu, a o różnicówce typu A słyszał jeden. Elektryk będzie łączył kabelki wg. kartki którą mu dam, więc na tym chcę się skupić.

Uwagi nie zamieszczone na obrazku:
    - Ze skrzynki idzie mi przewód 3P+N, uziemienie mam własne
    - Przed całością mam obecnie przepięciówki Hagera SPN901, po głowie chodzi mi wymiana ich na DEHNshield - jak już robić to wszystko porządnie
    - Na piętrze osobna mała rozdzielnica, będzie zmodernizowana na: 2x różnicowo-nadprądowy typ A na dwa obwody gniazdek + różnicówka typu AC do oświetlenia i z niej 2x nadprądowy 10A na dwa obwody oświetlenia.
    - Tam gdzie jest obecnie PV wcześniej była sama siła w garażu i prowadzi do niej przewód 5x2.5mm. W planie jest porzucenie tego przewodu i położenie nowego 5x6mm aby w przyszłości można było tam podpiąć jeszcze ładowarkę samochodową.
    - Indukcja niby nie wymaga różnicówki ale nie zaszkodzi więc wykorzystam tą którą mam obecnie na cały dom
    - Podział urządzeń na poszczególne fazy w dolnym rzędzie nie ma w tej chwili znaczenia, wypisywałem je z głowy

Przeróbka rozdzielnicy elektrycznej - proszę o uwagi/sugestie
  • Ochrona Domu
    kkas12
    Level 43  
    qrko wrote:
    Ze skrzynki idzie mi przewód 3P+N, uziemienie mam własne
    Nie ma znaczenia co skąd idzie ani co masz własne.
    Istotny jest przekrój i układ sieci zasilającej.
    spinacz
    Level 41  
    Skoro nie można napisać że powinien to zrobić ktoś z wiedzą, uprawnieniami i wystawić stosowne papiery czyli pomiary to napisze tylko tyle że jak dla mnie to jest do bani, bez przemyślenia i bez wiedzy. A elektryk który grzecznie podłączy to tak jak Ty mu narysujesz to idiota.
  • Ochrona Domu
    qrko
    Level 13  
    kkas12 wrote:
    Nie ma znaczenia co skąd idzie ani co masz własne.
    Istotny jest przekrój i układ sieci zasilającej.

Sieć trójfazowa typu TT. Przekrój czego konkretnie? Od skrzynki do rozdzielnicy idzie 4x10mm. Uziemienie 16mm do bednarki. W domu mam 3x2.5mm do gniazdek i 3x1.5mm do oświetlenia.
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 42  
    qrko wrote:
    Sieć trójfazowa typu TT.
    Po jednym RCD nie wystarczy. Powinno być RCD - kaskadowe.

Siec TT - dlaczego taki nakaz energetyki ?
    Bo awaria N jest możliwa w starej sieci energetycznej.

Co się stanie przy awarii N ?
    (układ TT gwarantuje tylko to, że prąd ludzi nie porazi.0
    Przy awarii N w gniazdkach pojawi się 350-400V.
    Takiego napięcia odbiorniki nie przeżyją- ulegną uszkodzeniu.
    (ochronniki napięcie 350-400V przepuszczają)

Powinieneś zostawić jedną całą listwę "euro" wolną.
    Żeby w przyszłości było gdzie założyć zabezpieczania przed skutkami awarii zera(N).
    Ps.ochronniki nie zabezpieczają przed napięciem 400V AC.
    dasilvaart
    Level 23  
    Klima 25A - jaki przekrój kabla trochę chyba za mocne.
    Zabezpieczasz kabel (przewód) a nie odbiornik.

25 dla przekroju 2,5mm to chyba ciut ciut przekracza granicę obciążenia, bardziej by pasowało by dla przekroju 4mm.

qrko wrote:
    Elektryk będzie łączył kabelki wg. kartki którą mu dam, więc na tym chcę się skupić.

Jak by mi zaproponował inwestor takie łączenie to musiał bym się mocno starać by nie powiedzieć co złego myślę.
    Pewnikiem bym pomyślał parę nieładnych wyrazów - ale to inna bajka.

Nie zapomnij do ładowarki "pociągnąć" UTP - bo teraz wszystko chce się z Internetem łączyć
    qrko
    Level 13  
    CYRUS2 wrote:
    Po jednym RCD nie wystarczy. Powinno być RCD - kaskadowe.

Serio 10 różnicówek to jeszcze za mało? Rozwiniesz trochę myśl?

CYRUS2 wrote:
    Siec TT - dlaczego taki nakaz energetyki ?

Jaki nakaz? Taką mamy na wsi linię napowietrzną.

dasilvaart wrote:
    Klima 25A - jaki przekrój kabla trochę chyba za mocne.
    Zabezpieczasz kabel (przewód) a nie odbiornik.

3x2.5. Jaki byl w instrukcji taki dałem. Ostatnio był tu wątek o tym że pralka wybijala bezpiecznik B10, bo natężenie startowe był sporo wyższe niz nominalne ale pojawiało sie tam tylko na ulamek sekundy więc przekrój przewodu nie miał aż tak dużego znaczenia. Widocznie tutaj też może to mieć zastosowanie.

dasilvaart wrote:
    Jak by mi zaproponował inwestor takie łączenie to musiał bym się mocno starać by nie powiedzieć co złego myślę.

Jak bym trafiał na rzetelnych wykonawców to bym nie musiał sie do każdej modernizacji/instalacji przygotowywać. Cala ulica ma podlaczone PV na niemieckiej normie bez ustawienia kompensacji mocy biernej zalecanej przez Tauron. Wszystkim jak jeden maz restartuje falowniki jak wyjdzie słońce, wiec teraz chodzę i poprawiam po partaczach bo oni twierdzą że falownik Huawei kupiiny w Polsce wystarczy w Polsce podłączyć i jest OK. Tak jest z każdą jedna rzeczą na wsi. Pilnowałem przy budowie wentylacji, ocieplenia i infrastruktury IT/automatyki bo to były moje priorytety. Elektrykę olałem i teraz żałuję i próbuje sie doszkolić ale co post trafiam raczej na zgryźliwość i zaczepki aniżeli jakies wskazówki.

Niby forum dyskusyjne, a czlowiek czuje sie tu jak na kartkówce do której sie nie przygotował i stoi z głową w dół jak ten buc generał podczas wystąpienia Łukaszenki, więc defakto dyskusja nijaka. Siedzę na kilkunastu forach technicznych wszelkiej maści (drony, home assistant, mikrotik etc.) i nie wyobrażam sobie odpowiedzieć komuś w taki sposób jak odbywa sie to tutaj. Rzucić kilka słów, dopisać wykonawca partacz i nara szukaj chłopie sam. No wlasnie szukam, dlatego tutaj jestem. Jak ktoś nie chce pomóc to niech nie pomaga ale proszę sie nie zachowywać jak by siedział tutaj za kare. Jak by na forum Audi ktoś na pytanie o programowanie czujników TPMS odpisał zajedź do ASO to nikt by sie już do niego nie odezwał, bo to nie jest mertytoryczna odpowiedz na forum.

dasilvaart wrote:
    Nie zapomnij do ładowarki "pociągnąć" UTP - bo teraz wszystko chce się z Internetem łączyć

Dzięki, na szczęście jak wspomniałem wyżej to mam dopieszczone do granic możliwości.
    krau
    Level 23  
    Zauważ, że całość oświetlenia masz z jednego RCD. Co się stanie jak wieczorem rozłączy?
    Podobnie pogrupowałeś odbiory dużej mocy. Postaraj się je rozłożyć w miarę równomiernie pomiędzy fazami.
    qrko
    Level 13  
    krau wrote:
    Zauważ, że całość oświetlenia masz z jednego RCD. Co się stanie jak wieczorem rozłączy?
    Podobnie pogrupowałeś odbiory dużej mocy. Postaraj się je rozłożyć w miarę równomiernie pomiędzy fazami.

Dziękuję serdecznie, tak będzie. Jak wspomniałem w 1 poście do arkusza wrzucałem je z głowy więc kolejność jest losowa. Wszystkie większe urządzenia mam opomiarowane smart gniazdkami, dodatkowo na wejściu do domu jest licznik dwukierunkowy spięty z falownikiem więc mam bardzo dokładne pomiary obciążenia faz i jest to rozłożone rownomiernie.

Podobnie z oświetleniem, połowa faza A, połowa faza B, linia 12V faza C. Jedynie na piętrze jest nieco inaczej ale idzie tam również 12V z parteru więc problemu nie będzie.
    Ktoś_tam
    Level 33  
    "Serio 10 różnicówek to jeszcze za mało?"

Tak za mało. Doczytaj jeszcze co zostało napisane. Słowo klucz "kaskadowo*. Poczytaj sobie o wymaganiach sieci TT. Forum to nie szkoła tylko naprowadzanianie na rozwiązanie.

" Niby forum dyskusyjne, a czlowiek czuje sie tu jak na kartkówce do której sie nie przygotował i stoi z głową w dół jak ten buc generał podczas wystąpienia Łukaszenki, więc defakto dyskusja nijaka."

Dokładniej jest to forum techniczne. A wchodząc w szczegóły to aby zajmować się prądem o wartościach niebezpiecznych trzeba mieć odpowiednią wiedzę aby nie zrobić sobie lub komuś krzywdy. Często pytający nie zdają sobie z tego sprawy. Rozrozniasz pytania o czujnik TPMS w na forum Audi a sprawy instalacji od których zależy ludzkie życie? Czym grozi złe zaprogramowane takich czujników? Ktoś straci przez to życie? Więc miej trochę pokory a nie że jako "bohater domu" namalujesz jakiś rysunek i będziesz kazał elektrykowi łączyć wg twojego uznania. Na operację wycięcia wyrostka robaczkowego też zasiegasz rady forum i z kartką idziesz do chirurga i mówisz mu jak ma ciąć?

"Elektryk będzie łączył kabelki wg. kartki którą mu dam, więc na tym chcę się skupić."

Więc najpierw znajdź takiego co się na to zgodzi później zadawaj pytania. Być może znalezienie takiego nie będzie łatwe.
    qrko
    Level 13  
    Ktoś_tam wrote:
    Rozrozniasz pytania o czujnik TPMS w na forum Audi a sprawy instalacji od których zależy ludzkie życie? Czym grozi złe zaprogramowane takich czujników? Ktoś straci przez to życie?

Na upartego może jak źle wklepiesz wartości. Poza tym co sie boisz, podpisywałeś przysiege Hipokratesa czy co? Jak pytasz o dobry warsztat do chiptuningu to tez Ci ludzie odpisują ze przecież jeżdżąc szybciej mozna zginąć albo co gorsza zabić kogos innego?

Ktoś_tam wrote:
    Więc miej trochę pokory a nie że jako "bohater domu" namalujesz jakiś rysunek i będziesz kazał elektrykowi łączyć wg twojego uznania

Mam bardzo dużo pokory, uwierz mi na słowo.

Ktoś_tam wrote:
    Na operację wycięcia wyrostka robaczkowego też zasiegasz rady forum i z kartką idziesz do chirurga i mówisz mu jak ma ciąć?

Nie, ale dowiem się jaka jest różnica pomiędzy zwykłą operacją a zabiegiem laparoskopowym i na wlasna reke ocenię który bym wolał. Podobnie jak sporo kobiet wybiera teraz cesarskie cięcie z wlasnej woli.

Dodano po 4 [minuty]:

Ktoś_tam wrote:
    Więc najpierw znajdź takiego co się na to zgodzi później zadawaj pytania. Być może znalezienie takiego nie będzie łatwe.

Chciałbym żebyś się mylił, naprawdę, ale myślę ze na poniedziałek jestem w stanie za stówkę umowic co najmniej trzech. Życie.

Dodano po 2 [minuty]:

Ktoś_tam wrote:
    Słowo klucz "kaskadowo*. Poczytaj sobie o wymaganiach sieci TT.

Czyli co, trójfazowa typu A na wejściu do całego domu rozwiąże problem? Jeżeli posiadasz jakas wiedzę w tym temacie to proszę po raz kolejny podziel się nią albo ewentualnie przedstaw cennik konsultacji, bo obecne przepychanki do niczego nie prowadzą.
    Grzegorz740
    Level 36  
    qrko wrote:

Ktoś_tam wrote:

Chciałbym żebyś się mylił, naprawdę, ale myślę ze na poniedziałek jestem w stanie za stówkę umowic co najmniej trzech. Życie.

Zgodzić się mogą tylko tacy pseudo elektrycy. Bo elektryk wykona instalację na podstawie projektu wykonanego przez osobę uprawnioną a nie przez osobę, która od tak sobie wykonała rysunek instalacji elektrycznej nie mającej wiedzy i doświadczenia w tym kierunku.

Nie jest tak ,że nikt nie chce tobie pomóc. Wypowiadający się w temacie założonym przez ciebie troszczą się o twoje i innych bezpieczeństwo. Bo w razie tragedii kto weźmie za to odpowiedzialność? Ty czy elektryk , który wykonał instalację czy podłączył rozdzielnicę według twojego rysunku niezgodnego z przepisami i wiedzą, doświadczeniem.

Zresztą już padły porady odnośnie tego , że masz zastosować wyłączniki róznicowoprądowe podłączone kaskadowo.

Z prądem nie ma żartów, życie ma się jedno.
    qrko
    Level 13  
    Grzegorz740 wrote:
    Zresztą już padły porady odnośnie tego , że masz zastosować wyłączniki róznicowoprądowe podłączone kaskadowo.

Ok, dziękuję. Jeżeli dobrze zrozumiałem https://bezel.com.pl/2018/08/01/instalowanie-urzadzen-rcd/ oraz https://ise.pl/phpbb3/viewtopic.php?t=5209 to na wejściu powinien być "główny" RCD wyzwalany prądem większym niż te znajdujące się pod nim. Jak widzę nie jest to zwykła różnicówka tylko taka z dopiskiem selektywna, akurat u Hagera w typie A jest to model CPA463J. Rozumiem że pozostałe mogą zostać takie jak są, czy muszą być jakoś dopasowane do tej głównej selektywnej?

Pytanie jeszcze jak się zabezpieczyć przed tym przerwaniem linii N o której pisano wcześniej. Może ktoś podrzuci jakieś słowo klucz? Co prawda mieszkam tu ponad 30 lat i nie słyszałem żeby sytuacja taka miała miejsce i komuś coś spaliło przez zerwanie linii ale klimat się zmienia, wiatry co raz mocniejsze a drzew sporo. Może fakt lepiej się zabezpieczyć niż liczyć na szczęście.
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    qrko wrote:
    Przed całością mam obecnie przepięciówki...i
    Błąd. Powinny być za wyłącznikiem głównym. I obowiazkowo powinen być to aparat 3P+N.

Dodano po 2 [minuty]:

qrko wrote:
    na wejściu powinien być "główny" RCD wyzwalany prądem większym niż te znajdujące się pod nim. Jak widzę nie jest to zwykła różnicówka tylko taka z dopiskiem selektywna...
    Nie chodzi o to co widzisz, tylko czy rozumiesz powód jej zastosowania?
    qrko
    Level 13  
    kkas12 wrote:
    Błąd. Powinny być za wyłącznikiem głównym. I obowiazkowo powinen być to aparat 3P+N.

Ok, przyjąłem. Jest to model 3P+N (https://www.hager.pl/produkty-wycofane/spn901/225079.htm?utm_source=print) ale jego wycofanie ze sprzedaży trochę mnie martwi i nie wiem czy nie wstawić DEHNshield? Wyłącznik główny musi zostać czy różnicówka selektywna na cały dom go zastąpi?

kkas12 wrote:
    Nie chodzi o to co widzisz, tylko czy rozumiesz powód jej zastosowania?

Znając życie pewnie nie. Ale zaryzykuję i napiszę, że dla zdublowania zabezpieczenia w układzie w którym po wsadzeniu palca do kontaktu z transformatorem łączy mnie nieznanej jakości grunt a nie pewny przewód PEN.
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    qrko wrote:
    Znając życie pewnie nie.
    No właśnie.
    Tu chodzi wyłączenie zasilania jeśli przed RCD 30mA dojdzie do zwarcia L-N, a także "dmuchanie na zimne" gdyby doszło do uszkodzenia RCD 30mA.
    qrko wrote:
    Jest to model 3P+N (https://www.hager.pl/produkty-wycofane/spn901/225079.htm?utm_source=print) ale jego wycofanie ze sprzedaży trochę mnie martwi i nie wiem czy nie wstawić DEHNshield?
    Tylko ja nie pisałem, że ogranicznik musi być 3p+N bo to w układzie TT jest oczywiste, ale pisałem o wyłączniku głównym, ktory tor N również przerywac powinien. I musi to być aparat 3P+N.
    Nie mylić z 4P, bo mimo iż wyglądają prawie identycznie wcale tak samo nie działają.
    qrko
    Level 13  
    kkas12 wrote:
    ale pisałem o wyłączniku głównym, ktory tor N również przerywac powinien. I musi to być aparat 3P+N.

Więc ponowię pytanie czy różnicówka selektywna spełni wymóg rozłącznika 3P+N czy musi to być dedykowane urządzenie. Chyba fakt trzeba iść w 5x12.

Przepięciówki mam obecnie przejściowe czyli faza od góry przychodzi i górą wychodzi do pierwszego urządzenia jakim jest różnicówka 3fazowa. Czy to poważny błąd? Goście od PV na 90% tak samo "zabezpieczyli" instalację po stronie AC/DC że przewody są zmostkowane w SPD ale musiałbym odkręcić maskownice żeby to potwierdzić.
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 42  
    kkas12 wrote:
    I musi to być aparat 3P+N.
    Nie mylić z 4P, bo mimo iż wyglądają prawie identycznie wcale tak samo nie działają.
    Chodzi o przerwę w N - która może uszkodzić odbiorniki.
    3P+N
    N zostaje odłączony dopiero po wyłączeniu faz.
    N zostaje włączony przed włączeniem faz
    kortyleski
    Level 43  
    qrko wrote:
    zaryzykuję i napiszę, że dla zdublowania zabezpieczenia w układzie w którym po wsadzeniu palca do kontaktu z transformatorem łączy mnie nieznanej jakości grunt a nie pewny przewód PEN.

Nie. Zupełnie nie tak. Możesz mieć nawet tysiąc RCD a i tak przy wsadzeniu palca w gniazdko możesz zostać śmiertelnie porażony i żadna różnicówka nawet nie piśnie. Te aparaty służą do czegoś innego. Powtórzę za kolegami, nie znasz się, nie dotykaj. Niestety ale nawet w kilkuset postach na forum nie da się przekazać wiedzy gromadzonej latami.
    qrko
    Level 13  
    kkas12 wrote:
    RCD to RCD a wyłacznik główny to wyłacznik główny!

Ok, przyjąłem.

kkas12 wrote:
    Zaś ogranicznik za RCD to głupota.

Ale nie mam za, mam przed :) Aczkolwiek trochę dziwne to stwierdzenie, bo gdzieś czytałem że SPD powinny być jak najbliżej chronionego sprzętu. Czy może jak najbliżej ale do pierwszej różnicówki?.
    Czyli mają być za pierwszym wyłącznikiem, przed różnicówką selektywną, jako odnoga. Czy można z nich dla wygody odskoczyć chociaż do lampek kontrolnych czy nie? Bo na takie zdjęcie się natknąłem w internetach.

CYRUS2 wrote:
    Chodzi o przerwę w N - która może uszkodzić odbiorniki.
    3P+N
    N zostaje odłączony dopiero po wyłączeniu faz.
    N zostaje włączony przed włączeniem faz

OK, czyli tak jak podejrzewałem nie jest to zwykła wajcha on-off x4 tylko urządzenie dostosowane do rozłączania w odpowiedniej kolejności. Ale czy mimo wszystko wprowadzanie możliwości rozłączania toru N nie jest wprowadzaniem dodatkowego miejsca potencjalnego ryzyka?
    kkas12
    Level 43  
    qrko wrote:
    ...czytałem że SPD powinny być jak najbliżej chronionego sprzętu. Czy może jak najbliżej ale do pierwszej różnicówki?.
    Tym sprzętem są odbiorniki!
    qrko wrote:
    ...mają być za pierwszym wyłącznikiem, przed różnicówką selektywną, jako odnoga.

Żadna odnoga. Wyłącznik główny, ochronnik i dopiero reszta aparatów w tablicy. To powinien być układ V.
    qrko wrote:
    Czy można z nich dla wygody odskoczyć chociaż do lampek kontrolnych...

Wygodnictwo idzie w jednej parze z partactwem. Masz wiele miejsc skąd można kontrolki zasilić a ty chcesz wybrać najgorszą możliwość.

Myślę, że pora skończyć tę czczą pisaninę. Czas byś zaczął rysować jak zamierzasz to wykonać.
    qrko
    Level 13  
    kkas12 wrote:

No właśnie! A przecież one wszystkie są za roznicowkami, więc nie do końca rozumiem dlaczego wcześniej napisałeś ze SPD za roznicowką to głupota. Gryzie sie to ze sobą.

kkas12 wrote:
    Wyłącznik główny, ochronnik i dopiero reszta aparatów w tablicy. To powinien być układ V.

Ok, przyjąłem.

kkas12 wrote:
    ty chcesz wybrać najgorszą możliwość.

Nie chcę. Rzucilo mi się w oczy na jednej z instalacji że ktoś miał SPD jako odnogę od włącznika głównego, a dalej za SPD tylko lampki, wiec pytam czy to dobre czy zle rozwiązanie żeby wiedzieć czy ma sens analizować dalszą część rozdzielnicy.

kkas12 wrote:
    Czas byś zaczął rysować jak zamierzasz to wykonać.

Wrzucę wieczorem to co udało sie zebrać. Dzieki.
    qrko
    Level 13  
    No to rozwiń proszę, nie jestem ignorantem, lubię sie czegoś dowiedzieć nawet jeżeli niekoniecznie jest mi to potrzebne.

Sprawdziłem instrukcje dehnshield tt i jest wyraźnie pokazane że ma być przed pierwszym aparatem w rozdzielnicy i w ukladzie V co wczesniej napisałeś, więc jak to sie ma do bliskości odbiornika o której wspomniałem a którą również poparłeś?
    kkas12
    Level 43  
    Ale to nie znaczy, że masz go montować przed wyłącznikiem głównym!
    Pisałem wcześniej jaka kolejność.
    kkas12 wrote:
    Wyłącznik główny, ochronnik i dopiero reszta aparatów w tablicy.

I nie ma z tą kolejnością dyskusji.
    CYRUS2
    Level 42  
    qrko wrote:
    Ale czy mimo wszystko wprowadzanie możliwości rozłączania toru N nie jest wprowadzaniem dodatkowego miejsca potencjalnego ryzyka?
    Nie.
    I musi tak być, ponieważ na N może być napięcie jak jest awaria.
    qrko wrote:
    dehnshield tt i jest wyraźnie pokazane że ma być przed pierwszym aparatem w rozdzielnicy i w ukladzie V co wczesniej napisałeś, więc jak to sie ma do bliskości odbiornika o której wspomniałem a którą również poparłeś?
    Musi być za FR-em.
    Musi być możliwość wyłączenia napięcia w czasie pożaru.
    qrko
    Level 13  
    kkas12 wrote:
    Ale to nie znaczy, że masz go montować przed wyłącznikiem głównym!

Nic takiego nie chcę zrobić! Przepraszam, może mylnie użyłem słowa aparat, bo pewnie wyłącznik też takim aparatem jest. Miałem na myśli oczywiście pierwszą różnicówkę. To mamy ustalone, kolejność znam z Twojego wcześniejszego posta i potwierdzam jej przyjęcie do wiadomości, po raz drugi, bo pierwszy był tutaj:
    qrko wrote:
    kkas12 wrote:
    Wyłącznik główny, ochronnik i dopiero reszta aparatów w tablicy. To powinien być układ V.

Ok, przyjąłem.

Cały czas dociekam jednak jak powyższe ma się do:
    kkas12 wrote:
    qrko wrote:
    ...czytałem że SPD powinny być jak najbliżej chronionego sprzętu. Czy może jak najbliżej ale tylko do pierwszej różnicówki?.

Czyli jednak nie jak najbliżej, bo bliżej będzie różnicówka selektywna, jeszcze będzie bliżej różnicówka dedykowana tej fazie, a najbliżej będzie wyłącznik nadprądowy. Dlaczego więc od razu nie zanegowałeś stwierdzenia że jak najbliżej jest niepoprawne tylko napisałeś że chodzi o odbiorniki?

CYRUS2 wrote:
    Nie.

Ok, dziękuję. A dopiszesz coś w temacie ochrony przez przerwaniem N np na słupie?
    kkas12
    Level 43  
    qrko wrote:
    ...bliżej będzie różnicówka selektywna, jeszcze będzie bliżej różnicówka dedykowana tej fazie, a najbliżej będzie wyłącznik nadprądowy.
    I co z tego? Po co dzielisz włos na czworo doszukując się problemów na podstawie błędnych wniosków, które wyciągasz?
    Są standardy, które należy jak dogmaty traktować. A z dogmatami się nie dyskutuje.
    CYRUS2
    Level 42  
    Quote:
    Ok, dziękuję. A dopiszesz coś w temacie ochrony przez przerwaniem N np na słupie?
    Google - zabezpieczenie przed przerwą w N.
    qrko wrote:
    Jaki nakaz? Taką mamy na wsi linię napowietrzną.
    Jest nakaz na TT.
    Bo przy zerowaniu (TN) prąd ludzi pozabija.
    Także zwierzęta.
    Był temat na elektrodzie - autor zrobił zerowanie - przerwa w N i 20 krów w oborze zabiło.
    TT trudno zrealizować.
    Konieczna jest przeróbka instalacji na 3-żyły.
    Zerowanie tego nie wymaga.
    Rolnicy nie chcą wydać kasy i robią zerowanie.