Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar Nixie ESP8266 (NodeMCU, OLED)

hetm4n 06 Mar 2022 02:05 3150 5
Bosch
  • Zegar Nixie ESP8266 (NodeMCU, OLED)

Kolejny zbudowany prze zemnie zegarek Nixie tym razem z wykorzystaniem ESP8266. Projekt bazuje na znalezionym gdzieś na ruskich forach schemacie z oprogramowaniem. Lampy znajdujące się w zegarze to Z573M. Do sterowania wykorzystany został moduł NodeMCU v3, rejestry przesuwne 74hc595 oraz dekodery BCD k155id1. Obudowa wykonana na frezarce CNC 3018 z sklejki 10 mm sklejonej warstwowo. Płytki PCB wyfrezowane również na CNC3018 (na zdjęciach 1 prototypowa, finalnie poprawiony został układ ścieżek).
    Przetwornica HV wykonana wg schematu Mirleya. Wydajność jaką osiągnąłem to 10 mA przy zasilaniu 12 V. Wyłączenie lamp zrealizowane jest poprzez transoptor PC817 i przekaźnik 5 V, który załącza zasilanie przetwornicy HV. Rezystor na anodach lamp dobrany tak, aby pobierały prąd 2 mA.
    Układ aktualizuje godzinę przez Wi-Fi. Dodatkowo jest ekran OLED 128x64 zamontowany w spodniej pokrywie oraz enkoder z przyciskiem do obsługi menu, który obsługujemy płaskim śrubokrętem poprzez otwór w dolnej pokrywie. Oprogramowanie posiada funkcje takie jak:
    - ustawienie strefy czasowej
    - automatyczny czas letni/zimowy
    - godziny w trybie 12/24
    - włączenie/wyłączenie migania sekundnika
    - ochronę katod dla lamp Nixie, czyli efekt przeliczania każdej cyfry, ustawiane co 1,2,5,10,15min lub wyłączenie efektu
    - automatyczne wyłączenie/włączenie o zadanej godzinie
    - wygaszacz ekranu OLED
    - aktywacja 0 w pierwszej kolumnie godzin

Zegar Nixie ESP8266 (NodeMCU, OLED) Zegar Nixie ESP8266 (NodeMCU, OLED) Zegar Nixie ESP8266 (NodeMCU, OLED) Zegar Nixie ESP8266 (NodeMCU, OLED)
    Zegar Nixie ESP8266 (NodeMCU, OLED) Zegar Nixie ESP8266 (NodeMCU, OLED) Zegar Nixie ESP8266 (NodeMCU, OLED) Zegar Nixie ESP8266 (NodeMCU, OLED)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    hetm4n
    Level 20  
    hetm4n wrote 711 posts with rating 449, helped 5 times. Live in city Ruda Śląska. Been with us since 2007 year.
  • Bosch
    szeryf3
    Level 25  
    Fajnie wygląda, a widzę z opisu, że posiada dużo funkcji.
    Frezowanie na płytkach PCB to jest sztuka.
  • Bosch
    User removed account
    Level 1  
    hetm4n
    Level 20  
    Bezproblemowo możesz użyć LC-516, ja ostatnio dokupowałem z573m za 30 zł/szt. Zrezygnowałem z przetwornicy na NE555 z projektu mirleya, bardzo się tranzystor grzał gdy podłączyłem 4 lampy naraz (8 mA poboru) przez co było niestabilne napięcie, na obecnej nie ma problemu.
    User removed account
    Level 1  
    hetm4n
    Level 20  
    K155id1 są w dużej ilości na allegro jeszcze. Ostatnio kupowałem za 10 zł/szt. Tą płytkę, która pokazujesz, owszem można użyć, ale musisz przerobić program, chyba że tam jeszcze jest dekoder bcd i dopiero na końcu tranzystory.