Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zasilić magazyn energii z falownika gdy nie ma produkcji PV

Roman21 06 Mar 2022 14:40 603 5
 • #1
  Roman21
  Level 11  
  Mam inwerter Fronius Gen24 + magazyn BYD. Jak doładować magazyn energii gdy nie ma zasilania z energetyki i nie ma produkcji PV (np jak na początku grudnia 2021 przez tydzień panele przykryte śniegiem). Rozumiem że można dom zasilać z agregatu prądotwórczego, ale po co ma on pracować 24h, skoro może tylko kilka godzin w międzyczasie doładować magazyn. Fronius nie przewiduje pracy gdy zasilaniem jest wyłącznie agregat. Fronius na 1f zasilania nie wystartuje, a przy agregacie 3f i podłączonym falowniku Froniusa kończy się to uszkodzeniem agregatu wg ich supportu, bo dla falownika nie wystarczy 230V i 50Hz, falownik wpływa na inne paramerty zasilania.
  Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być agregat 1f + przetwornica ac/dc na wysokie napięcie np 300Vdc (dostępne na alliexpress) i podpięcie dc w miejsce paneli foto. Inwerter dostałby napięcie stałe i traktowałby jako praca PV i mógłby zasilać dom i doładowywałby magazyn. I mam pytanie czy to ma sens, czy są jakieś zagrożenia takiego rozwiązania
 • #2
  Kwazor
  Level 32  
  Falownik bedzie próbował znaleźć maksymalna moc i taka przetwornica ac/dc się wylaczy z przeciążenia ( panele maja Vmpp na poziomie 0.8 do V OC )
  Czyli np przetwornica ustawiona na 300V on bedzie probował zbić do 0.8 tj 240V i przetwornica wykryje to jako przeciążenie i sie wylaczy bo próbuje utrzymać napiecie ustawione )
 • #3
  jurek.parus
  Level 18  
  Ale gdyby znaleźć ładowarkę na takie wysokie napięcie i zapiąć ją bezpośrednio na akumulatory to może i by zadziałało.
  Rozumiem że masz już ten falownik i akumulatory? Bo dla nowych instalacji to chyba niskonapięciowe (48V) akumulatory są lepszym rozwiązaniem.
 • #4
  Wojtek M
  Level 38  
  jurek.parus wrote:
  Ale gdyby znaleźć ładowarkę na takie wysokie napięcie i zapiąć ją bezpośrednio na akumulatory to może i by zadziałało.
  No chyba, żeby akumulatory by były ładowane 3-4miesiące bez przerwy!!!
 • #5
  Roman21
  Level 11  
  Mam falownik i magazyn wysokonapięciowy. Na alliexpress są dostępne przetwornice AC/DC z regulowanym U i prądem wyjściowym. Nie może dojść do przeciążenia przetwornicy, bo u niej ustawia się pokrętłem wartość prądu pracy max po zwarciu wyjścia. Czyli jak ustawi się max prąd pracy, to falownik starając się bardziej obciążyć przetwornice to tylko napięcie przysiądzie, bo prąd maksymalny będzie tylko wg nastawy pokrętła. I pytanie czy są zagrożenia tego typu zasilania falownika do ładowania magazynu energii.
  Na alliexpress też są MTS DC (manual transfer switch na prąd stały), czyli ręczne przełączniki źródła zasilania, czyli podpina się instalację PV i przetwornicę i jednym ruchem dźwigni decydujesz które źródło ma iść do falownika.
 • #6
  Wojtek M
  Level 38  
  Roman21 wrote:
  Jak doładować magazyn energii gdy nie ma zasilania z energetyki i nie ma produkcji PV (np jak na początku grudnia 2021 przez tydzień panele przykryte śniegiem). Rozumiem że można dom zasilać z agregatu prądotwórczego, ale po co ma on pracować 24h, skoro może tylko kilka godzin w międzyczasie doładować magazyn.
  To Masz takiego kiepskiego dostarczyciela energii elektrycznej, że trzeba myśleć o zastosowaniu agregatu prądotwórczego pracującego 24h na dobę???