Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawilżacz powietrza HB UH 1090 - uszkodzenia

fazza 08 Mar 2022 09:49 165 5
 • #1
  fazza
  Level 14  
  Witam.
  Potrzebuję schematu lub jeśli ktoś posiada owe chińskie urządzenie o podanie napięć zasilacza. W urządzeniu uszkodzony Mosfet FQPF6N80C i tranzystor o oznaczeniu HF (2SC3124 ), po podstawieniu Mosfeta i wylutowanym HF zasilacz nie wstaje a podłączona w szereg zasilania żarówka się świeci :)
  Pozdrawiam
  Nawilżacz powietrza HB UH 1090 - uszkodzenia Nawilżacz powietrza HB UH 1090 - uszkodzenia
 • #2
  mrice
  Home appliances specialist
  O schematach w agd zapomnij, to jest czarna dziura.
  W to, że ktoś będzie miał spisane pomiary takiej płytki, niestety, ale raczej też będę wątpił.

  Wywal to duże trafo i pomierz uzwojenia, miałem kiedyś przypadek, że pod izolacją uzwojenia był termistor który strzelił.
 • Helpful post
  #3
  TONI_2003
  Moderator
  fazza wrote:
  uszkodzony Mosfet FQPF6N80C i tranzystor o oznaczeniu HF (2SC3124)
  Dałeś fotki i z nich nieomal nic nie wynika bo są tak słabe, a na dodatek nie raczyłeś umyć PCB po swym lutowaniu... Tam jest kilka elementów na krzyż, ale trzeba solidnych pomiarów. Tranzystor HF to który (zaznacz delikatnie kropką)? Czy to co niby widzę (D10) i jest zaznaczone na foto poniżej to tylko zmora czy tego u Ciebie w realu nie widać?

  Nawilżacz powietrza HB UH 1090 - uszkodzenia
 • #4
  fazza
  Level 14  
  Witam
  Na zdjęciu zaznaczyłem wylutowany Q3 czyli tranzystor MF, znalazłem jeszcze zwarta diodę D8. Płytka zalana jest jakimś lakierem, który odchodzi dopiero jak się podgrzeje ta zaznaczona dioda D10 nic tam nie ma, ale nie ma przejścia i nie mogę jej odczytać. Pozdrawiam
  Nawilżacz powietrza HB UH 1090 - uszkodzenia
 • #5
  TONI_2003
  Moderator
  fazza wrote:
  ale nie ma przejścia i nie mogę jej odczytać
  Zwykle mi pomaga skalpel lub żyletka (delikatnie i schodzi) potem przemywam tam trzeba sprawdzić naokoło każdy element SMD, a co do tego jaka jest to dioda można się sugerować innymi w pobliżu. Gdybyś maksymalnie oczyścił te okolice z lakieru może coś więcej Ci podpowiem. Dodatkowo na foto zaznaczyłem gdzie moim zdaniem nie masz połączenia :idea:

  Nawilżacz powietrza HB UH 1090 - uszkodzenia
 • #6
  fazza
  Level 14  
  witam
  Po krótkiej przerwie W pokazanych punktach istnieje połączenie .Po dalszym siedzeniu przy tym chińskim sprzęcie znalazłem jeszcze uszkodzony Q2 o oznaczeniu BA.Czyli uszkodzona dioda D8 (której oznaczenia nie mogę odczytać )i tranzystory o o oznaczeniu Q2 BA Q3 HF po wygoglowaniu są to typowe chińskie tranzystory dostępne na aliexpress .Czy po wylutowaniu uszkodzonych elementów żarówka połączona zamiast bezpiecznika powinna się nadal świecić ?

  pozdrawiam