Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie POMPĄ - instalacji centralnego ogrzewania???

MKKJ 06 Lis 2005 19:56 12498 16
 • Poziom 14  
  WItam i prosze o pomoc. Czy wie ktoś może jak wykonać jakiś prosty układ elektroniczny który pozwoliłby na sterowania pompką instalacji c.o.
  Chodzi o to aby pompka załączała się np. na 20 sekund a następnie została wyłączona na czas np 5 min. Chodzi mi o schemat i pomysł jak można stworzyć takie cudeńko. Dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie jakiegoś potencjomatru do nastawiania czasów. Prosze o pomoc i zapraszam na FORUM.
 • Computer Controls
 • Poziom 14  
  Ja w swojej instalacji zastosowałem troszkę inny patetnt. Mierzę temp. wody na wylocie z pieca. Zwykły czujnik LM35 przyczepiony opaską do rury. Działa to na takiej zasadzie, że jeśli temp. wody wzrośnie do 60°C to załącza pompę i wyłącza ją dopiero gdy temp. wody spadnie poniżej 30°C. Próg załączania i wyłączania mogę regulować. Zasada działania jest też banalnie prosta wzmacniacz operacyjny + komparator z histerezą. W razie czego służę schematem. Zmontowałem takie dwa urządzenia i jak narazie działają drugi sezon bezawaryjnie.
 • Poziom 14  
  Byłbym wdzięczny za ten schemacik. Miło by było jakby były załączone jeszcze elementy składowe. Nie wiem czy pan sam wykonywał ten uklad ale jeżeli tak i jeżeli jest potrzeba zrobienia płytki drukowanej to byłbym wdzięczny za schemat również pcb.

  Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł. Schemat który czasowo załączałby i wyłączałby pompkę. jak w głónym problemie.
 • Poziom 18  
  Zastosuj sobie aplikację układu czasowego NE 555 jako multiwibratora astabilnego.Tego w internecie jest pełno.Dobierając elementy R , C można uzyskać różne czasy trwania impulsu wyjściowego .Dołączysz sobie jakiś npn sterujący przekażnikiem i sprawa załatwiona.Można sobie zamiast stałego rezystora wstawić potencjometr,a zamiast stałego kondensatora - kilka kondensatorów i przełącznik. Wyjście NE555 można obciążyć max. 200 mA. ,napięcie zasilania od +5 do +15 V.
 • Poziom 14  
  A możesz wrzucić jakiś przykładowy schemat. Pompka jest zasilana 230V. Nie wiem czy nie będę musiał zasilić tego układu przez transformator albo jakiś zasilacz.
 • Computer Controls
 • Poziom 21  
  Na takiej samej zasadzie sterowania czujnikiem termicznym pracują dostępne szeroko na rynku sterowniki do c.o. Kosztują nawet poniżej
  80 zł , a jeśli dobrze poszukasz na Allegro to nawet taniej . Samodzielne wykonywanie w takiej sytuacji jest niecelowe , chyba że w grę wchodzi ambicja lecz wtedy i tak radziłbym znaleźć ciekawszy temat . Życzę powodzenia i pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Dzięki Mariusz. Zobaczę co mi z tego wyjdzie. Muszę jeszcze tylko popracować nad płytką. Jak ją zrobię to może wrzucę na forum. Ktoś pomoże wówczas zanalizować czy wszystko jest OK( ktoś tzn. Mariusz W. :) ) Pozdrawiam

  Czekam może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł ???

  Dodano po 5 [minuty]:

  Acha Mariusz jeszcze jedno pytanko czujnik LM35 to element z trzema nóżkami? I on jest połączony z płytko sterująćą kabelkiem bo sam znajduje sie bezpośrednio na rurze wypływowej. Odpisz jeżeli się mylę :D
 • Poziom 14  
  Ja polutowałem to na zwykłej płytce uniwersalnej, poprostu z braku czasu na robienie projektu PCB i związanej z tym zabawy. Oryginalnie projekt schematu mam w protelu. Jak posiadasz do niego dostęp wygodniej bedzie ci stworzyć PCB.

  Dobrze rozumiesz, LM35 jest połączony z elektroniką trzema przewodami (plus zasialnia, masa i wyjście) i umiejscowiony jest na wypływie z pieca.


  Powodzenia.
 • Poziom 14  
  Znowu mam pewne pytanko. Minaowicie K1 to zapewne włącznik główny całego układu i zarazem działania pompki. Zaraz obok jest coś w rodzaju cewki. Czy ta indukcyjnjość jest jakimś zabezpieczeniem czy podtrzymaniem??? Zastanawia mnie również połączenie tej cewki.
 • Poziom 14  
  K1 i ta cewka to przekaźnik do załączania pompy (taki element miałem akurat w Protelu), przekaźnik ma dwa niezależne tory, bo jak zauważysz jednym załączam zasilanie pompy, a drugim diode led która mi sygnalizuje że pompa pracuje. Tak to sobie wymyśliłem.
 • Poziom 14  
  Masz racje teraz to widze :) A w protelu 99e czy może w DXP są te wszystkie elementy???
  I jeszcze jak możesz to napisz coś o podłączeniu samego czujnika czy należy go jakoś zabezpieczyć? Czy wystarczy go przyczepić do rury?
 • Poziom 14  
  Mam to w Protelu 99SE.

  Czujnik przymocowany jest do rury za pomocą zwykłej plastikowej opaski zaciskowej (dostępna wszędzie w handlu). Dodatkowo posmarowałem trochę czujnik pastą silikonową w celu lepszego kontaktu termicznego. Przewód do czujnika możesz dać w trochę lepszej izolacji, a końcówki solidnie przylutować i zabezpieczyć koszulkami termokurczliwymi, żeby delikatne nóżki czujnika nie były narażone na jakieś udary mechaniczne. Ot cała filozofia.:D
 • Poziom 14  
  Ciekawy projekt przedstawiony przez Mariusza wykorzystuje czujnik temperatury.
  A może ktoś ma propozycje na czasowy system załączania i wyłączania pompki?
 • Poziom 14  
  A masz Mariusz może plik z Protela tego twojego projektu bo jednak ten jest praktyczniejszy?
  Jak masz .pcb to daj znać byłbym wdzięczny.
 • Poziom 14  
  Witam
  w niedalekiej przyszłości będe robił taki sterownik czasowy
  do centralnego ogrzewania.
  wymyśliłem sobie tak:
  układ 4551 + 555 (ten pierwszy to czas kilku minut nawet godzin jeśli
  się chce a ten drugi to sekundy. Oba czasy można regulować.
  Jak to zmajstruję to dam znać.